Saziņas kakls kā novārtā pamesta ķermeņa sindroms

Ar saziņas kaklu jeb angļu valodā text neck apzīmē veselības traucējumu kopumu, kas rodas, ilgstoši turot galvu noliektā stāvoklī, darbojoties ar viedtālruņiem, planšetdatoriem vai arī cita veida elektroniskās saziņas ierīcēm. Tipiskākās izpausmes ir sāpes un stīvums kakla vai plecu joslas daļā, arī tirpšanas sajūta rokās. Smagākos gadījumos rodas sirdsdarbības, smadzeņu apasiņošanas, kā arī asinsspiediena problēmas. Ne mazāk svarīgas ir arī kosmētiskas pārmaiņas – veidojas grumbas uz kakla ādas.

Vladimirs Skļarevičs

Ko darīt? Ieteikums mazāk lietot elektroniskās saziņas ierīces ir loģisks, taču tas ir pretrunā cilvēka kā sociālas būtnes dabai un pielīdzināms citām aicinājuma “atgriezties pie dabas” ekstrēmām izpausmēm.

Atliek censties noskaidrot patoloģisko pārmaiņu cēloņus un mehānismus, lai varētu sniegt pamatotas rekomendācijas, kā ar saziņas līdzekļiem sadzīvot, neiedzīvojoties saziņas kakla klīniskajās izpausmēs.

Tas, ka, noliecot galvu uz priekšu, rodas papildu slodze mugurkaula skriemeļu savienojumiem – locītavām un starpskriemeļu diskiem, ir plaši pētīts un bieži atgādināts. Pārslodze izraisa kaula un skrimšļu deģeneratīvas pārmaiņas, bet tās ilgstošā laika periodā rada, piemēram, starpskriemeļu atveres sašaurināšanos vai diska trūci, kas var izraisīt muguras nervu vai to saknīšu kairinājumu ar sekojošām sāpēm, muskuļu saspringumu, roku tirpšanu un jušanas traucējumiem.

Tomēr ar deformētu mugurkaulu un kairinātiem muguras nerviem saziņas kakla patoloģisko pārmaiņu servējums nav izsmelts.

Ārsti rehabilitologi, neirologi, ortopēdi, kā arī funkcionālie speciālisti (fizioterapeiti) klīniskajā praksē ir novērojuši un arī aprakstījuši fenomenu – pacientu roku muskuļu spēks mainās, noliecot pacienta galvu no vertikāla stāvokļa uz priekšu, zodu tuvinot krūškurvim. Tas ir, muskuļu spēka izmaiņas ekstremitātēs notiek, mainot mugurkaula kakla daļas izliekumu no lordozes uz kifozes stāvokli. Lordoze – sānskatā mugurkaula izliekums vērsts uz priekšu. Kifoze – sānskatā mugurkaula izliekums vērsts uz mugurpusi.

Ar galvas noliekšanu saistītās pārmaiņas ekstremitāšu muskuļu spēkā neizraisa muguras nervu nospiešana starp skriemeļiem, jo mugurkaulam, mainot pozīciju no lordozes un kifozi, starpskriemeļu spraugas paplašinās un tādējādi tiek pat mazināta mehāniskās iedarbības iespēja uz muguras nerviem. Tomēr muskuļu spēka izmaiņas ekstremitātēs ir, un saskaņā ar empīriskiem klīniskiem novērojumiem pacientiem ar hroniskām muguras sāpju problēmām ir jo izteiktākas.

Ekstremitāšu muskuļu spēka izmaiņas, mainot mugurkaula lordozes izliekumu uz kifozes stāvokli, ir konstatējamas visiem cilvēkiem – gan praktiski veseliem, gan pacientiem ar balsta un kustību aparāta patoloģiju, taču dažādā izteiktības pakāpē. Tā ir universāla reakcija uz mugurkaula funkcionālā stāvokļa maiņu.

Muskuļu spēka samazinājums iestājas momentāni, tūlīt pēc galvas noliekšanas (mugurkaula kakla lordozes pozīcijas maiņas uz kifozi), bet, atliecot galvu, t.i., atjaunojot normālo (vertikālo) lordozes stāvokli mugurkaulā, arī momentā pazūd.

Reģistrējot muskuļu grupas, kurās, noliecot galvu, rodas spēka izmaiņas, var precīzi pateikt, ka ietekmētas tiek par šiem muskuļiem atbildīgās muguras smadzenes mugurkaula kakla daļas 5., 6. un 7. segmentā.

Tas ir ļoti būtisks atklājums, jo uzskatāmi demonstrē, ka, noliecot galvu un tādējādi mainot kakla izliekumu, notiek pārmaiņas arī pašās muguras smadzenēs, ne tikai mugurkaulā, muguras nervos vai kakla/plecu muskuļos.

Izvērtējot iespējamos muguras smadzeņu pārmaiņu iemeslus, jāmin muguras smadzeņu mehānisks iestiepums, starpskriemeļu diska recekļainā kodola izraisīts mehānisks spiediens uz muguras smadzenēm, kā arī asins apgādes izmaiņas muguras smadzenēs.

Visu rakstu lasi žurnāla "ārsts.lv" augusta numurā!

RSU profesors Dr.habil.med. Jānis Vētra, ortopēds, Dr.med. Vladimirs Skļarevičs, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, manuālās medicīnas ārsts