Rūta Egļukalne: Mutes dobuma kopšanas līdzekļi

Visbiežāk sastopamā mutes dobuma slimība pasaulē ir kariess un periodontīts (parodontoze), un to izraisītājs ir ilgstoši nenotīrīts aplikums uz zobiem. Lai no tā izvairītos un zobus varētu kopt, nepieciešami dažādi mutes higiēnas palīglīdzekļi, taču ikviens var apjukt no lielā piedāvājuma klāsta lielveikalos vai aptiekā. Rodas jautājumi: “Ko izvēlēties?” ”Kura ir vislabākā zobu pasta?” “Elektrisko vai parasto zobu birsti?”

Viens no efektīvākajiem līdzekļiem pret kariesu ir zobu pastas, kuru sastāvā ir fluorīdi. Taču arī šīs zobu pastas tiek iedalītas atkarībā no tā, cik augsta ir fluorīdu koncentrācija zobu pastā, to apzīmē ar burtiem ppm. Ja fluorīdu koncentrācija ir līdz 1000 ppm, ar šādu fluorīdu daudzumu pastas būs piemērotas bērniem. Vidējā fluorīdu koncentrācija ir 500 ppm, un šādas pastas var lietot bērni pat no 6 mēnešu līdz 2 gadu vecumam. Taču ir pieļaujama arī koncentrācija līdz 1000 ppm. Vecākiem būtu jāatceras, ka bērns neprot izspļaut pastu līdz 3 gadu vecumam, tāpēc šajā laikā pasta uz zobu birstītes jāliek plānā slānītī. Zobu pastas, kur fluorīdu koncentrācija ir 1000–1500 ppm, tiek uzskatītas par visefektīvāko līdzekli ikdienas lietošanai, lai zobus pasargātu no kariesa attīstības. Šādas koncentrācijas pastas ir piemērotas no 6 gadu vecuma, kā arī pieaugušajiem tīrot zobus 2 reizes dienā. Ir pieejamas pastas, kurās ppm koncentrācija sasniedz 2500–5000 – šādas pastas veikalā nav nopērkamas, tās ir domātas cilvēkiem ar ļoti augstu kariesa risku, un to, vai šāda pasta ir nepieciešama, ieteiks zobārsts.

Pastas periodonta slimību profilaksei un ārstēšanai – šādu pastu sastāvā būs tādas vielas kā triklozāns, hlorheksidīns, ūdeņraža peroksīds, dzeramā soda, cinka citrāts – šīs vielas spēj nomākt un kavēt to baktēriju augšanu un attīstību, kas nelabvēlīgi iedarbojas uz periodontu. Smaganu slimību ārstēšanai būs piemērotas pastas ar dažādu augu ekstraktiem, fermentiem un ēteriskajām eļļām.

Bieži cilvēkiem ir sūdzības par to, ka zobi ir jutīgi uz aukstu, karstu, saldu, to var izraisīt, piemēram, skāba uztura lietošana, gāzēti dzērieni, atsegti zobu kakliņi, jutība var parādīties arī pēc zobu balināšanas. Jutīgu zobu ārstēšanai un nepatīkamo simptomu samazināšanai izšķir divu veidu pastas – ir tādas, kas bloķē dentīna kanāliņus, mehāniski aiztaisot tos (to paveic zobu pastas, kuru sastāvā ir alvas fluorīdi, stroncija hlorīds vai arginīns), un tādas, kas iedarbojas uz zoba nerva šūnām un tādējādi samazina jutību.

Vienas no populārākajām zobu pastām ir tās, kas sola dāvāt žilbinoši baltu smaidu. Biežāk cilvēki iegādājas baltinošas zobu pastas, kuru galvenā funkcija ir mehāniski atvieglot aplikuma noņemšanu. Zobu pastas sastāvā ir pievienotas abrazīvas vielas, kuru molekulu lielums un cietība pārsniedz pigmenta molekulu cietību. Šādas pastas kopā ar zobu birstes sariņiem noņem zoba ārējo pigmentēto aplikumu, bet zobu krāsu nemaina. Otra grupa ir balinošas zobu pastas, kuru sastāvā ir ķīmiskas vielas, kas visbiežāk ir ūdeņraža vai kalcija peroksīds. Šādas vielas parasti ir dažādās balināšanas sistēmās, ko lieto mājās vai zobārsta kabinetā, tikai koncentrācija ir samazināta. Šīs pastas spēj nedaudz mainīt zobu krāsu, kā arī ir piemērotas pacientiem, kuriem ir veikta zobu balināšana, lai atsvaidzinātu zobu krāsu.

Otrs efektīvākais līdzeklis ir zobu birste, kas cīņā ar kariesu mehāniski noņem zobu aplikumu. Arī zobu birstīšu klāsts ir milzīgs – atšķirība ir gan sariņu mīkstumam, materiālam, galviņu lielumam un kāta dizainam. Izvēloties zobu birsti, vajadzētu pievērst uzmanību sariņu cietībai, kas parasti ir norādīta uz iepakojuma – cieta, vidēji cieta, mīksta, ļoti mīksta. Vajadzētu izvēlēties mīkstu vai ļoti mīkstu zobu birsti ikdienas lietošanai, jo to sariņi ir elastīgāki un labāk piekļūst grūti aizsniedzamām vietām. Birstes ar cietiem sariņiem ir vairāk domātas protēžu vai izņemamo ortodontisko aparatūru kopšanai. Zobu birste var būt izgatavota gan no dabiskiem sariņiem, gan sintētiskiem. Cilvēki ļoti seko, lai viss būtu iespējami no dabiskākiem materiāliem, taču jāatceras, ka dabisko šķiedru sariņi mikroskopiski būs poraini, tie mitrumā uzbriest un veidojas labvēlīga vide mikrobiem, bet sintētiskie (biežāk neilona) ir īpaši izgatavoti, lai no tā izvairītos. Iegādājoties jaunu zobu birsti, vajadzētu izvēlēties birsti ar mazu galviņu, lai labāk varētu notīrīt aizmugurējos zobus. Laba alternatīva dzerokļu un gudrības zobu tīrīšanai ir vienkūlīša zobu birste, kam galviņa ir pavisam maza un sariņi ir koncentrēti tā, lai spētu notīrīt grūti aizsniedzamas vietas. Jāatceras, ka zobu birste jāmaina ik pēc 3 mēnešiem.

Pacientiem, kam ir nosliece uz pastiprinātu aplikuma veidošanos, būtu vērts apsvērt elektriskās zobu birstes iegādi. Šobrīd ir pieejamas gan tādas elektriskās birstes, kuru galviņas kustas uz augšu un leju, gan tādas, kas rotē. Jaunākajām birstēm ir iespēja izvēlēties dažādus tīrīšanas režīmus, smaganu masāžas režīmus, ir iestrādāti tīrīšanas taimeri, lai zinātu, cik ilgi zobi vēl jātīra, kā arī sensori, kas nodrošina to, lai spiediens uz zobiem nebūtu pārāk liels. Laba elektriskā zobu birste nav lēta, turklāt tas ir gaumes jautājums, jo vienlīdz labi iespējams zobus notīrīt gan ar elektrisko, gan parasto zobu birsti.

Tāpat ļoti svarīga ir zobu diega lietošana. Ar pastu un birsti mēs nevaram labi notīrīt starp zobiem un tikt zem smaganām, nereti tur paliek ēdiena paliekas, kas veicina aplikuma uzkrāšanos, kariesa veidošanos vai nepatīkamu smaku. Diegus var iedalīt trīs grupās – tradicionālie diegi, zobu lentes un speciāli diegi kroņu, tiltu un brekešu tīrīšanai. Tradicionālie zobu diegi pēc struktūras var būt vērti, pīti, tie var būt vaskoti, nevaskoti ar dažādām garšām, smaržām. Vaskoti zobu diegi ir klāt ir plānu vaska kārtiņu, kas atvieglo diega slīdēšanu starp zobiem. Pacientiem ar īpaši ciešām zobstarpām būs piemēroti diegi ar teflona pārklājumu. Diegi, kas piesūcināti ar ārstnieciskām vielām, piemēroti cilvēkiem ar smaganu slimībām. Speciāli zobu diegi (Superfloss) paredzēti, lai iztīrītu zem tiltiem, kronīšiem un ortodontiskām aparatūrām. Diega viena galā ir stingra cilpiņa, kas atvieglo diega ievadi spraugās, vidusdaļa ir veidota no sūklim līdzīga poraina materiāla, ar kuru labi var notīrīt plašas spraugas, atlikusī daļa ir tradicionālais diegs.

Jāatceras, ka priekšnoteikums, lai saglabātu veselu mutes dobumu, ir regulāra zobu tīrīšana – mehāniska aplikuma noņemšana. Ja tomēr nav pārliecības, kas jūsu zobiem būtu vajadzīgs, jājautā savam zobārstam vai zobu higiēnistam, kas ieteiks vispiemērotākos kopšanas līdzekļus.

http://www.apinesklinika.lv

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada septembra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!