Rita Turkina: Lai ceļojumā justos droši

Šķiet, tieši vasara ir laiks, kad cilvēkos mostas ceļotāja gars un vēlme apmeklēt tuvākus un tālākus Latvijas vai citu pasaules valstu nostūrus. Lai izbraucienā vai ceļojumā justos droši, ir svarīgi ceļasomā ielikt dažas – pašas nepieciešamākās – pirmās palīdzības lietas un vismaz pāris medikamentus, lai sīka negadījuma dēļ nebūtu svešā vietā jāmeklē aptieka vai medicīniskās palīdzības iestāde.

Tātad – ko un kādam mērķim vēlams ņemt līdzi, dodoties ceļojumā?

Nenoliedzami, līdzi ņemamās aptieciņas minimums ir atkarīgs ne vien no jūsu veselības stāvokļa, bet arī no ceļojuma galamērķa un aktivitātēm, ko plānojat veikt, kā arī veida, kādā ceļosiet – ar automašīnu, lidmašīna, velosipēdu, mototransportu, peldlīdzekļiem vai izmantosiet citu pārvietošanās veidu –, tāpēc centīšos ieteikumus sadalīt pietiekami pārskatāmi – atkarībā no mērķa, kas panākams, konkrēto lietu ņemot līdzi.

Hroniskas slimības

Pirms sākam domāt par citām ceļojuma aptieciņas sastāvdaļām, vissvarīgākais ir tajā ielikt visus medikamentus, kas tiek lietoti ikdienā un nepieciešami hronisku slimību – cukura diabēta, hipertensijas, bronhiālās astmas un citu – ārstēšanai, jo var gadīties, ka svešā valstī analogs medikaments nav iegādājams un tam līdzīgu piemeklēt var būt visai sarežģīti, līdz ar ko kaite var būtiski saasināties, radot nevēlamus sarežģījumus ceļojuma laikā.

Kāju vēnu veselība

Plānojot ceļot veidā, kas prasa ilgstošu sēdēšanu (piemēram, lidojums, autobusa tūre), noteikti vajadzētu iegādāties un pārvietošanās laikā lietot kompresijas zeķes, lai novērstu trombožu veidošanos kāju dziļajās vēnās (kas var radīt dzīvībai bīstamu komplikāciju – plaušu artērijas trombemboliju) un virspusējo vēnu varikozo paplašinājumu pasliktināšanos (rada smaguma sajūtu kājās un vizuāli neglītu kāju vēnu zīmējumu). Šādiem gadījumiem labas būs bez ārsta receptes nopērkamās A klases jeb profilaktiskās kompresijas zeķes – lai tādas iegādātos, klātienē jādodas uz kādu no vēnu veselības centru filiālēm vai medicīnas preču veikaliem, kur pārdevēja, izmērot kāju, noteiks, kāds zeķes izmērs nepieciešams. Pircēja ziņā paliek zeķu veids (līdz celim, līdz augšstilbam, ar vaļēju vai slēgtu purngalu) un krāsa.

Kompresijas zeķu lietošana īpaši ieteicama grūtniecēm, dzemdējušām sievietēm, personām, kam tuviem radiniekiem vai pašiem ir kāju vēnu problēmas, kā arī tiem, kuri dienas otrajā pusē sajūt smaguma sajūtu, nogurumu vai velkošas sāpes apakšstilbos.

Kompresijas zeķes būs lielisks palīgs arī garos pārgājienos, kalnā kāpšanā vai slēpošanas izbraukumos, jo tās radītas, lai atvieglotu apakšstilbu vēnu darbu un neļautu tajās sakrāties asinīm – līdz ar to samazinātu vai pat novērstu slodzes radīto kāju nogurumu.

Nē – jūras slimībai

Jūras slimība jeb kinetoze ir stāvoklis, ko iespējams piedzīvot, ne vien pārvietojoties ar kādu peldlīdzekli, kā mānīgi liek domāt nosaukums, bet arī lidojot, braucot autobusā, vilcienā un citviet. Šo nepatīkamo stāvokli rada acu un vestibulārās jeb līdzsvara sistēmas uztvertās kustības nesakritība, un par tā cēloni uzskata kļūdainu organisma aizsargreakciju – smadzenes uz uztverto nesakritību reaģē kā uz saindēšanās radītām halucinācijām un mēģina atbrīvoties no organismā iespējami esošiem toksīniem, radot nelabumu, vemšanu, reiboni un nogurumu.

Lai arī laimīgā kārtā ne visiem cilvēkiem šī problēma izpaužas, turklāt tiem, kas no tās cieš, ne vienmēr ir tik spēcīgas izpausmes, ka traucē izbaudīt ceļojumu, uz to nevajadzētu paļauties, līdz ar to ne vien tiem cilvēkiem, kam bagāžā jau ir nepatīkama pieredze ceļojot, bet arī tiem, kas pirmo reizi dzīvē gatavojas doties ilgākā lidojumā, kruīzā vai cita veida tālākā braucienā, ieteicams ievērot dažus elementārus ieteikumus – nedzert pārlieku daudz šķidruma pirms došanās ceļojumā un tā laikā, ēst viegli sagremojamu ēdienu (piemēram, gaļas vietā izvēlēties sviestmaizi), nelasīt un nelietot alkoholu pārvietošanās laikā.

Drošības sajūtai aptieciņā ieteicams iemest kādu aptiekā bez receptes nopērkamu, farmaceites ieteiktu jūras slimības novēršanas preparātu (parasti – ingveru saturošas tabletes vai kapsulas), ko lietot profilaktiski. Vienīgi jāņem vērā, ka laikus rūpīgi jāiepazīstas ar līdzekļa iedarbības ilgumu, proti, cik ilgu laiku pirms kāpšanas transportlīdzeklī tas jāiedzer, lai efekts sāktos līdz ar lidojuma sākumu. Diemžēl, ieņemot preparātu brīdī, kad nelaba dūša un vemšana ir jau sākusies, var gadīties, ka tas neiedarbosies, jo vienkārši tiks izvemts.

Jāatceras arī, ka pirms medikamenta lietošanas sākšanas jāizlasa tā instrukcija, noskaidrojot blaknes un ierobežojumus, ko tas var radīt (piemēram, miegainība un līdz ar to – bīstamība vadīt automašīnu).

Mehāniskas traumas – brūces, nobrāzumi, sastiepumi

Ceļojuma aptieciņā vienmēr atradīsies vieta pašam minimumam – dažādu izmēru plāksteriem un marles saitei, taču drošības labad tajā der ielikt arī kādu pāri gumijas cimdu, kas lieti noderēs gadījumā, ja palīdzēt nāksies kādam no ceļojuma biedriem.

Ja ceļojuma laikā plānojat veikt, piemēram, garus pārgājienus kājām vai kāpšanu kalnos, līdztekus piemērotu un labi ienēsātu apavi izvēlei ieteicams nodrošināties arī ar speciāliem prettulznu (silikona) vai biezākiem parastajiem plāksteriem – tos laipni piedāvās iegādāties jebkurā aptiekā.

Tāpat ekstrēmāku fizisku aktivitāšu veicējiem ceļojumā ieteiktu paņemt līdzi arī kādu elastīgo saiti un pūšamo aukstuma aerosolu, ar ko remdēt neveiksmīgi pagrieztu potīti, kas nebūs retums, mērojot ceļu pa klinšainu taku, vai sasistu elkoni. Ideālā variantā, paredzot nenozīmīgu sastiepumu rašanos vai muskuļu pārslodzi, koferī vieta jāatrod arī kādam pretsāpju un pretiekaisuma gelam – derēs jebkurš no geliem ar atvēsinošu efektu.

Kukaiņu kodumi, alerģijas

Lai izvairītos no nepatīkamām sajūtām, ko ceļojuma laikā var izraisīt niezoši izsitumi uz ādas kā reakcija uz kukaiņu kodumiem vai kāda ēdiena nepanesību, ceļojuma aptieciņā obligāti ir liekams kāds no pretalerģijas līdzekļiem – antihistamīnu grupas preparātiem, kas iegādājami aptiekās, pirms lietošanas jāatceras gan izlasīt lietošanas instrukcijā rakstīto, jo starp šiem preparātiem ir līdzekļi, kas var izraisīt miegainību.

Papildus noderīgs var izrādīties uz ādas lietojams pretniezes gels.

Sastreikojies vēders

Dodoties uz valstīm, kuru ēdienkarte krasi atšķiras no mūsējās, šķiet, lielākais ceļotāju bieds ir problēmas ar vēderu, jo kuņģa un zarnu traktam nākas pārstrādāt ikdienas ierastajai ēdienkartei neraksturīgas ēdiena sastāvdaļas, turklāt – visbiežāk neierastā diennakts ritmā. Tas rada tādas problēmas kā smaguma sajūta pēc ēšanas, vēdergraizes, slikta dūša, vemšana vai caureja, izjaucot ceļojuma gaitu.

Problēmu cēlonis ir pavisam vienkāršs – mūsu gremošanas traktā izdalās gremošanas sula, kas satur noteiktus fermentus attiecīgu uzturvielu šķelšanai. Šo sulu gremošanas dziedzeri izstrādā, vadoties pēc tā, kādu ēdienu katrs no mums lieto ikdienā, līdz ar to – ja ēdienkarte tiek strauji mainīta, var netikt izstrādāts pietiekams daudzums fermentu, kas nepieciešami attiecīgā ēdiena sagremošanai, līdz ar to rodas diskomforta sajūta vēderā, kas var pāraugt minētajās sekās.

Lai novērstu minēto problēmu rašanos, vēlams īsi pirms ēdienreizes lietot kādu no līdzekļiem, kas satur pankreatīna pulveri, kā sastāvā ietilpst visus trīs uzturvielu veidus – olbaltumvielas, ogļhidrātus un taukus – šķeļoši fermenti, kas veicinās gremošanas un barības vielu pārstrādi.

Ja tomēr nav izdevies savu zarnu traktu pasaudzēt un piemetusies, piemēram, caureja, noderēs aktivētā ogle (gan parastā, gan granulētā), kas darbojas kā absorbents, vai Smecta pulverīši, kas uzlabo gļotādas barjeras funkciju.

Jāpiebilst gan, ka masīvas, asiņainas caurejas vai izteiktu vēdersāpju gadījumā tomēr būtu vēlams nevis pašārstēties, bet gan nevilcinoties uzmeklēt tuvāko ārstniecības iestādi un vērsties pēc medicīniskās palīdzības, jo aiz šiem simptomiem var slēpties kas nopietnāks par vienkāršiem gremošanas traucējumiem.

Paaugstināta ķermeņa temperatūra

Strauji nomainot apkārtējās vides apstākļus (piemēram, aizbraucot uz platuma grādiem, kur vēsāks nekā pie mums, vai tieši pretēji – uz saulainu zemi, kur uz ikkatra stūra tiek lietots gaisa kondicionētājs), var gadīties, ka organisms noreaģē ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Lai savārgums temperatūras dēļ neliktu mainīt ceļojuma plānu, ceļojuma aptieciņā ieteicams iekļaut paracetamolu, kas darbosies kā pretsāpju un predrudža medikaments, vai ibuprofēnu ar līdzīgu darbības efektu.

Paškontroles labad iesaku līdzi paņemt arī elektronisko termometru, kas parasti ir gana kompakts un drošs, lai dotos ceļojumā līdz ar jums.

Ādas aizsardzība

Ja ceļojuma galamērķis ir saulaina zeme, obligāti līdzi ņemams ir ne vien peldkostīms un saulesbrilles, bet arī sauļošanās krēms ar augstu UV filtru, taču, apzinoties, ka citos platuma grādos saule mēdz būt krietni spēcīgāka nekā pie mums karstākajās vasaras dienās, aptieciņā būtu ieteicams iekļaut arī kādu ādu nomierinošu līdzekli, piemēram, pantenolu saturošu ziedi vai spreju.

Turklāt, lai arī cik paradoksāli tas izklausās, pretsauļošanās krēms jāņem līdzi, arī dodoties uz sniegotiem kalniem, jo saules intensitāte tur ir pat stiprāka nekā pie mums pavasarī un seja apdeg visai ātri.

Vakcīnas

Dodoties uz eksotiskiem galamērķiem, pats svarīgākais uzdevums ir iepazīties ar obligāto un ieteicamo vakcīnu nepieciešamību, kā arī malārijas profilaktisko līdzekļu lietošanas nepieciešamību. Lielākoties šo informāciju iespējams saņemt no tūrisma operatora, taču, ja ceļojums tiek plānots patstāvīgi, šo informāciju iespējams atrast, interneta meklētājā ierakstot atslēgvārdus “vakcīnas ceļotājiem” vai apmeklējot vietnes vakcinejies.lv sadaļu Informācija, zem kuras ir apakšsadaļa Vakcinācija ceļotājiem.

Atceries!

* Ja slimo ar hroniskām slimībām, dodies uz bīstamu, eksotisku galamērķi vai vienkārši satraucies par savu veselību – pirms ceļojuma nokārto apdrošināšanas polisi.

* Parūpējies, lai ceļojuma laikā pie rokas būtu dezinfekcijas salvetes vai roku dezinfekcijas šķidrums.

* Ceļojuma laikā dzer tikai no pudeles; arī zobu tīrīšanai vēlams izmantot ūdeni no pudeles, nevis krāna.

* Izvērtē, ko no ceļojuma aptieciņas liksi nododamajā bagāžā, bet ko – rokas bagāžā, lai negadās tā, ka jūras slimības vai galvassāpju tablete ir palikusi koferī, pie kura varēsi piekļūt tikai pēc vairākām stundām.

* Dodoties uz eksotisku galamērķi, pārliecinies par vakcinācijas nepieciešamību!

* Ceļojuma laikā rūpējies par savu kāju vēnu veselību, lietojot kompresijas zeķes!

* Ceļojuma aptieciņas minimumā iekļauj: hronisku slimību medikamentus, jūras slimības novēršanas preparātu, dažāda izmēra plāksterus, marles saiti, gumijas cimdus, pretalerģijas līdzekli, pankreatīna pulvera preparātu, aktivēto ogli, pretsāpju un pretiekaisuma līdzekli, termometru, ādu nomierinošu līdzekli (ja ceļo uz siltajām zemēm vai kalniem). Pārējo pievieno pēc vajadzības.

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2018. gada jūnija numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!
Rita Turkina, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte