Raimonds Karls: Ādas veselība saulainajos mēnešos

Iestājoties pavasarim, arvien aktuālāka kļūst nepieciešamība katram no rīta pēc dušas ieskatīties spogulī un cītīgi apskatīt savu ādu. Uzmanīgi apskatot savas ādas veidojumus, ir iespējams pasargāt sevi no lielām un mazām nepatikšanām, laikus tās atklāt, ārstēt un uzvarēt. Bezkaislīgā statistika liecina par pārliecinošu ādas vēža gadījumu skaita rekordu.

Ādu dēvē par lielāko cilvēka orgānu, kas aizsargā no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes, un tās veselība ir būtiska visam organismam. Saslimšana ar ādas vēzi Latvijā un pasaulē palielinās no gada uz gadu, turklāt pieaug šīs slimības izraisīto nāves gadījumu skaits: piemēram, no agresīvākās ādas vēža formas – melanomas – mirušo skaits Latvijā 15 gadu laikā ir trīskāršojies.

Biežāk uzdotais jautājums – kāpēc?

Pastāv vairāki skaidrojumi, kāpēc rodas ādas vēzis. Viens no pirmajiem un zinātniski pierādītajiem iemesliem ir ultravioletais (UV) starojums. Tas, ka saules iedarbība asociējas tikai ar karstumu, un uzskats – ja nav karsts, tad nav UV starojuma, – ir nepareizs. UV starojums uzkrājas mūsu ādā no pirmajiem patstāvīgi spertajiem soļiem līdz sirmam vecumam. Pirms nedaudz vairāk nekā 20 gadiem Latvijā ienāca solāriji un to apmeklēšanas modes bums. Ļoti daudzu pasaules valstu pieredze norāda uz problēmas aktualizēšanos tieši ap šo laiku, pirms 20 gadiem. Mūsu sabiedrība lēnām noveco, pieaug vidējais vecums, un arī šis fakts veicina kopējā saslimušo skaita pieaugumu. Veselības mācības stundu iztrūkums un priekšzināšanu neesamība veicinās ādas vēža gadījumu skaita pieaugumu vēl vismaz 20 gadus.

D vitamīns un ultravioletā starojuma polemika

Pērnā gadsimta sākumā cilvēki sāka iepazīt saules neredzamos starus. Līdz šim laikam atrašanās saulē bija tikai zemnieku un strādnieku priekšrocība. Modes māksliniece Koko Šanele pēc viesošanās franču Polinēzijā uzmācīgajiem žurnālistiem par brūno ādas iedegumu atbildēja, ka iedegums ir gada meitenes pazīme. Šādi modes dāma pavēra Pandoras lādīti iedegumam. Daudzi miljoni ādas vēža pacientu var būt pateicīgi tieši šai vēsturiskajai personai.

Ultravioletā starojuma indekss

Bet kā lai zinu, vai man tas ir aktuāli

Aktuāls šis jautājums ir mums visiem, jo esam gaišādaini cilvēki, un tas atstāj vislielāko iespaidu. Katram no mums ir nedaudz atšķirīga ādas reakcija uz sauli. Ir tādi, kuriem nav jēgas vispār atrasties saulē, jo tas rada tikai nepatīkamu ādas sūrstēšanu, iedegums neveidojas. Tādu cilvēku nav daudz, tie ir rudmataini cilvēki ar izteikti gaišu ādu. Lielāko daļu mūsu sabiedrības veido cilvēki, kuriem pēc atrašanās saulē ir apsārtums, kam seko iedegums. Un nākamā grupa ir tie, kuriem atrašanās saulē dabīgo vieglo ādas brūnumu pastiprina. Proporcionāli šie indivīdi veido otro lielāko grupu. Pirmajai un otrajai grupai piederošie dzīves laikā cieš no saules apdegumiem, kas no ādas veselības viedokļa ir lielākais ļaunums. Te gan prasās paskaidrot, ka saules apdegums var būt dažāda smaguma, bet jau viegls ādas sārtums liecina par ādas bojājumu. Ja saules peldes vainagojušās ar sāpīgiem pūšļiem, tas liecina par ievērojamu ādas bojājumu, kas paliek ādas atmiņā uz visu atlikušo dzīvi. Jo biežāki ir smagi saules apdegumi, jo augstāks ir melanomas risks.

Kā atpazīt pirmās pazīmes

Pastāv vairākas ādas vēža formas, un šīm formām ir atšķirīgas pazīmes. Lai raksturotu pazīmes, kas liecina par nepatikšanām, visbiežāk piemin ABCD algoritmu, tas ir, A nozīmē, ka veidojums ir asimetrisks, B – veidojumam ir nelīdzenas robežas, C – veidojumam ir vairākas krāsas, D – veidojuma diametrs ir lielāks par 5–6 mm. Aprakstītās pazīmes ir novērojamas 70% melanomu, un diemžēl tām melanomām, kas ir jau sasniegušas attīstīta audzēja stadiju, ir slikta prognoze. Glābt savu un apkārtējo cilvēku dzīvību iespējams, tikai nosakot melanomas audzēju agrīnā attīstības stadijā. Turklāt pastāv arī citas formas, kas ir sastopamas ievērojami biežāk par pašu melanomu, piemēram, bazālo šūnu karcinoma, kas neatbilst šim ABCD algoritmam.

Agrīnas diagnostikas iespējas pasaulē un Latvijā

Iespējas agrīnai ādas audzēja diagnostikai mūsu valstī ir ļoti labā līmenī. Parādoties aizdomām par kāda veidojuma nelabvēlīgu attīstību un vēršoties pie ārsta, speciālists veiks nesāpīgu, laika ziņā pāris sekunžu ilgu izmeklēšanu ar dermatoskopijas palīdzību. Pieredzējuša speciālista rokās metode nodrošina līdz 97% precizitāti. Nosakot dermatoskopiski aizdomīgu vai pat ļaundabīgu veidojumu, seko veidojuma ķirurģiska ārstēšana un diagnozes apstiprināšana ar histoloģisko izmeklēšanu. Protams, tehnoloģiju attīstība nodrošina arī virkni citu moderno izmeklējumu – konfokālo mikroskopiju, ādas koherento tomogrāfiju, ādas augstfrekvences ultrasonogrāfiju. Katrai no tām ir savs lietojums, bet primārā audzēja atpazīšana sākas ar katra cilvēka uzmanības pievēršanu savam ādas stāvoklim.

Ārstēšana

Kopš seniem laikiem audzēju ārstēšana balstās uz to ķirurģisku ārstēšanu un tam sekojošo histoloģisko apstiprināšanu. Protams, pastāv plašs citu metožu spektrs, kas spēj nodrošināt pacienta atlabšanu no nevēlamā audzēja, piemēram, starošana. Mūsdienu farmācijas un tehnoloģiju panākumi nodrošina dažādas jaunas iespējas agrīnu audzēju formu ārstēšanā – lokālie līdzekļi, aukstuma aplikācija (kriodestrukcija), fotodinamiskā terapija un daudzas citas. Ir ievērojami panākumi ļaundabīgās melanomas smago stadiju ārstēšanā – tie ir jaunas paaudzes medikamenti, kuru darbība balstās uz vēža šūnu gēnu inaktivēšanu, padarot audzēja šūnas, t.s. metastāžu šūnas, vairoties nespējīgas.

Galvenais ir profilakse

Lai izvairītos no saslimšanas, īpaši ir jārūpējas par bērnu aizsardzību no saules jau agrā vecumā, regulāri (ik pēc divām stundām) lietojot saules aizsargkrēmu ar maksimālo aizsardzības indeksu vai īpaši bērniem piemērotu saules aizsargkrēmu. Bērniem ir jāvalkā krekliņš, cepurīte un saulesbrilles. Līdz trīs gadu vecumam bērni ir īpaši jāsargā no saules. Uzmanība jāpievērš saules aizsardzības faktoram – Eiropas Kopienu komisijas vadlīnijas saistībā ar saules aizsargkrēmiem nosaka, ka tiem ir jāpasargā ne tikai no ultravioletajiem B stariem, bet arī A stariem.

Ādas vēža statistika vismaz tuvākos 20 gadus būs negatīva. Kāpēc tā? Galvenais riska faktors ādas audzēju attīstībā ir ultravioletais starojums, visvairāk – sabiedrības attieksme pret to. Dzīvojot mūsu platuma grādos, mēs uzskatām, ka mūsu vasaras nav pietiekami saulainas, bet lielākā kļūda ir nespēja izšķirt infrasarkano (siltuma) starojumu un ultravioleto (bīstamo) starojumu. Pat tajās dienās, kad ārā nav +20 grādu, ultravioletais starojums var būt pietiekami augsts. Turklāt mūsu laikos pastāv brīnišķīgas iespējas laiskoties mākslīgajos UV staros, par kuriem pakalpojumu sniedzēji ilgu laiku maldīgi apliecina to nekaitīgumu, vai, nopērkot aviobiļeti vai tūri, pāris stundu laikā var nonākt pilnīgi citos platuma grādos ar pilnīgi citu UV staru intensitāti.

Vai sekot laika ziņām

Jau pāris gadu novērojama pozitīva tendence – radio un televīzijā laika ziņās iekļauj informāciju arī par saules UV indeksu. Kā saprast – ko tas nozīmē? Uz saules virsmas notiek lielākas un mazākas eksplozijas. Šo eksploziju skaits un lielums nosaka saules aktivitāti. Laiks, kādā UV stari no saules virsmas nonāk līdz Zemes virsmai, ir aptuveni 2 diennaktis. Vairāk nekā 60% no visa ultravioleto staru daudzuma sasniedz Zemes virsmu laikā no plkst. 11 līdz 15. Tas arī izskaidro, kāpēc tieši šajās stundās ir ieteicams pavadīt laiku ēnā vai telpās, lietot saules segas galvai, saulesbrilles. Īpaši ieteicams sekot saules aktivitātei personām ar ļoti gaišu ādu, kad saules ietekmē veidojas tikai apsārtums, šajā grupā ir cilvēki, kas jau ir pārcietuši ļaundabīgu audzēju jebkurā lokalizācijā vai uzrāda ievērojamu saules radītu ādas bojājumu.

Pieejams vēl viens vienkārši lietojams algoritms saules aktivitātes noteikšanai. Jānostājas taisnā stājā un jānovērtē ķermeņa atstātās ēnas garums. Ja ēnas garums ir mazāks par ķermeņa garumu, saulē drīkst uzturēties, ievērojot īpašu piesardzību, ja ēnas garums ir lielāks par ķermeņa garumu, saulē atrasties var drošāk.

Saules aizsarglīdzekļi – pamatota nepieciešamība vai ražotāju reklāma

Ir skaidri pierādīts, ka ultravioleto staru sastāvdaļas ultravioletie A un B stari ievērojami ietekmē ādas šūnas. Bioloģiski aktīvāki ir B stari, tieši tie izraisa ādas apdegumus un ir atbildīgi par karcinoģenēzes palaišanas mehānismiem. A stari ir mazāk aktīvi, bet arī spējīgi izraisīt ļaundabīgās pārmaiņas. Saules aizsarglīdzekļi, saturot dažādas organiskas un neorganiskas vielas, spēj uz savas molekulas virsmas absorbēt UV staru fotonus, novēršot to iekļūšanu ādā. Dodoties iepirkt saules aizsarglīdzekļus jaunajai sezonai, jāizpēta apzīmējumi uz iesaiņojuma. Trīs burtu kombinācija SPF norāda uz aizsardzību pret UVB stariem, un UVA norāda uz aizsardzību pret UVA stariem. Zinātniski pierādīts, ka ādas pilnvērtīga aizsardzība iekļauj UVA un UVB staru aizsardzību.

Biežāk dzirdētie patiesie un maldīgie uzskati

Īpaši uzmanīgiem pret saviem ādas veidojumiem jābūt cilvēkiem:

• ar gaišu ādu, blondiem matiem, zilām vai zaļām acīm – ja ir tā sauktais ādas I un II fototips, kam slikti veidojas iedegums, bet kas ātri apdeg saulē;

• pusmūžā no 40 gadiem, jo dzīves laikā uzkrātais ultravioletais starojums summējas, piemēram, melanomu visbiežāk konstatē 40–60 gadus veciem cilvēkiem;

• kuriem dzīves laikā bijuši saules apdegumi, īpaši bērnībā un pusaudžu vecumā (īpaši smagas formas ar pūšļiem);

• kuriem ir liels ādas pigmentēto veidojumu skaits kopš bērnības;

• kuri daudz sauļojas saulē vai bieži apmeklē solāriju (vairākas reizes mēnesī);

• kuri strādā saulē, piemēram, celtnieki, dārznieki, lauku darbu strādnieki, sētnieki;

• kuri strādā iekštelpās, bet brīvo laiku pavada saulē – piemājas dārzā vai sportojot, piemēram, spēlē golfu, sērfo;

• kuriem jau bijušas ādas audzēju ļaundabīgās formas;

• kuru tuvākiem radiniekiem (tēvam, mātei, brālim, māsai) atklāti ādas vēža gadījumi;

• kuriem veikta audu vai orgānu transplantācija, HIV pacienti.

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2016. gada aprīļa numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!
Raimonds Karls