Profilaktiska gudrības zobu raušana

Lai gan tik maz redzami, tomēr tik daudz apspriesti – gudrības zobi, paši komplicētākie un visvairāk pētītie zobi mutes dobumā. Gudrības zobu raušana ir mūsdienu zobārstniecības ikdiena. Nekad nerodas šaubu par stipri bojāta, sāpīga un neatjaunojama zoba ekstrakciju, taču par profilaktisku veselu zobu ekstrakciju viedokļi atšķiras.

Kas ir gudrības zobi

Astotos zobus jeb trešos dzerokļus mēdz saukt arī par gudrības zobiem, jo to šķilšanās notiek, cilvēkam jau esot apzinātā, pieaugušā vecumā. Gudrības zobi cilvēkam šķiļas vidēji 18–25 gadus. Problēmas ar gudrības zobiem pacientiem sākas vietas trūkuma dēļ. Mainoties mūsdienu uzturam, kas kļuvis mīkstāks, gabalaināks, vieglāk sakošļājams, žokļi evolūcijas procesā sašaurinājušies. Tomēr zobu aizmetņu skaits palicis nemainīgs. Evolūcijas virzība paredz, ka astotie zobi reiz pilnībā izzudīs no cilvēku mutes dobuma.

Gudrības zobu ekstrakcijas

Gudrības zoba ekstrakcija jeb raušana ir mūsdienu zobārstniecības ikdiena. Nekad nerodas šaubu par stipri bojāta, sāpīga un neatjaunojama zoba ekstrakciju, taču par profilaktisku veselu zobu raušanu viedokļi atšķiras. Arī mūsdienās dažādās zobārstniecības klīnikās uzskati atšķiras. Lai izvairītos no iespējamām komplikācijām nākotnē, daudzi zobārsti saviem pacientiem iesaka profilaktisku gudrības zobu ekstrakciju. Līdz pat mūsdienām nav konkrēta, pierādījumiem balstīta lēmuma par vispareizāko ārstēšanas taktiku veselu gudrības zobu gadījumā. Tiek izvērtēts gan izšķīlies gudrības zobs, gan retinēts jeb vēl kaulā esošs, neizšķīlies gudrības zobs.

Diagnostika

Par katra gudrības zoba ekstrakcijas nepieciešamību spriež individuāli, izvērtējot konkrēto situāciju. Pieņemot lēmumu izraut gudrības zobu, tiek ņemts vērā pacienta vecums, zobu šķilšanās varbūtība, komplikāciju rašanās iespējamība, gudrības zoba novietojums kaulā, kā arī patoloģiju rašanās iespējamība. Lai izvērtētu zoba ekstrakcijas sarežģītību, tiek veikta zoba rentgenogrāfija.

Komplikācijas

Plānojot gudrības zoba raušanu, pacientiem jārēķinās, ka būs zināmi sabiedriskās dzīves ierobežojumi dažas dienas pēc ekstrakcijas. Nereti ir pietūkums, diskomforts un sāpes attiecīgajā mutes dobuma rajonā, var būt grūtības atvērt muti. Smagākos gadījumos cilvēks nav spējīgs strādāt, ir temperatūra un bezspēks. Trešā molāra ekstrahēšanas gadījumos komplikācijas mēdz būt 7–20% gadījumu. Gados jauniem pacientiem ekstrakcijas brūces dzīst labāk.

Kariozu jeb bojātu gudrības zobu ekstrakcija.

Trešā molāra atrašanās mutes dobumā nereti ir grūti pieejama, tāpēc apgrūtināta ir gan šo zobu tīrīšana, gan labošana. Ja pacients nespēj zobu pilnvērtīgi tīrīt, zobs var bojāties. Tāpat kā sarežģīta ir tīrīšana, vēl neiespējamāka var būt zoba labošana. Zobu kariesa attīstībā nozīmīga loma ir trešā molāra pozīcijai kaulā (kāda virzienā zobs ir novietots), kā arī gudrības zoba kožamās virsmas anatomija – jo zobam dziļākas anatomiskās rieviņas kožamajā virsmā, jo lielāka kariozā bojājuma attīstības iespējamība. Kariozs bojājums grūti pieejamam trešajam molāram var būt indikācija zoba ekstrakcijai.

Raksta turpinājumu par neizšķīlušos gudrības zobu ekstrakciju un pēcmanipulācijas perioda norisi lasiet žurnāla "ārsts.lv" novembra numurā! 

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!