Plastikas ķirurģija šodien un rīt

Plastikas ķirurģijas izvēle nav tikai kaprīze vai modes untums, lai iegūtu jauneklīgāku, labāku izskatu, daudziem tā ir fiziska un emocionāla nepieciešamība, lai varētu pilnvērtīgi baudīt dzīvi.

Plastikas ķirurģija savu nosaukumu ieguvusi no grieķu valodas vārda ‘plattein’ jeb modelēšanas māksla, literatūrā šis jēdziens sastopams jau kopš 1798. gada. Nozari veido divas daļas – estētiskā ķirurģija, par ko cilvēkiem jau ir izveidojies savs priekšstats, tā vairāk nodarbojas ar vesela cilvēka izskata uzlabošanu, iedzimtu īpatnību un novecošanas problēmu risināšanu, un otra daļa – rekonstruktīvā plastikas ķirurģija – ir veids, kā cilvēku pēc traumas padarīt normālu (pēc modernās plastikas ķirurģijas pamatlicēja sera Herolda Gillisa (Sir Harold Gillies, 1882–1960) definīcijas). Tā ir saistīta ar traumu seku, iedzimtu anomāliju, onkoloģisku slimību seku likvidēšanu vai seku mazināšanu.

Salīdzinot ar citām medicīnas nozarēm, plastikas ķirurģija attīstās īpaši dinamiski. Pēdējos gadu desmitos ir noticis milzīgs lēciens saistībā ar endoskopiskās ķirurģijas ienākšanu mūsu ikdienā, audu transplantācijas iespējām, cilmes šūnu un reģeneratīvās medicīnas attīstību. Būtiski ir mainījusies arī cilvēku attieksme pret savu izskatu, tas ir kļuvis par prestižu vērtību, kas palīdz gan personiskajā dzīvē, gan darbā. Nozares attīstību veicina arī tas, ka cilvēki aizvien vairāk sāk pievērst uzmanību novecošanas problēmām. Viņi nevēlas novecot, ļaujoties dramatiskām izmaiņām savā izskatā, tāpēc izvēlas hormonu aizvietojošo terapiju, plastikas ķirurģiju un daudzas citas metodes.

Latvijas ķirurgu izglītība, zināšanas, izmantotās metodes, prasmes daudz neatšķiras no kolēģu zināšanām un prakses citur pasaulē. Izglītība ir ļoti līdzīga, sevišķi Eiropas Savienības teritorijā mācību programmas ir diezgan līdzīgas, daudzās valstīs pat vienādas un atbilst noteiktiem kritērijiem. Lai izmācītos par plastikas ķirurgu, ir nepieciešami 11 gadi – sešus gadus augstskolas medicīnas fakultātē apgūst medicīnu, pēc tam seko piecus gadus ilga rezidentūra. Pirmos gadus ir jāapgūst vispārējā ķirurģija, pēc tam ir ļoti specifiski – jāapgūst viss, kas saistīts ar plastikas ķirurga tālāko darbu. Jāatzīst, ka mūsu specialitātē līmenis ir augsts, tas ir guvis interesi un starptautisku atzinību, jo pie mūsu ķirurgiem brauc mācīties ārsti no dažādām pasaules valstīm, ne tikai no Eiropas, bet arī no Austrumeiropas un vēl tālākām zemēm.

Domāju, ka pamatzināšanu līmenis pasaulē ir diezgan līdzvērtīgs. Protams, viss ir atkarīgs no katra jaunā censoņa, arī individuālajām spējām un rakstura īpatnībām – cik daudz viņš grib iegūt papildus paredzētajai programmai. Tāpēc gan rezidentūras laikā, gan pēc tās Latvijas jaunie ārsti, kas jau ir ieguvuši sertifikātu, dodas pasaulē, lai turpinātu izglītoties pie labiem meistariem, iemācītos papildus kādus īpašus knifus un nianses, kas viņu darbu padarītu labāku un drošāku. Ja runājam par rekonstruktīvo ķirurģiju, tad mani amata brāļi ir mācījušies gan Singapūras, gan Amerikas Savienoto Valstu klīnikās. Daudz kontaktu un iespēju ir Skandināvijas valstīs. Estētiskās ķirurģijas jomā visbiežāk izvēlas Eiropas valstis – Itāliju, Vāciju, kā arī ASV un Kanādu. Ja runājam par ārējām skaistuma izpausmēm saistībā ar ķermeni, ko rāda trūcīgā apģērbā pludmalēs, labākā izvēle ir Dienvidamerika – tur daudz ko var mācīties. Arī Austrālijā ir ļoti labi plastikas ķirurģijas centri ar speciālām mācību programmām. Augstās tehnoloģijas eksperimentālajā medicīnā papildus var mācīties Ķīnā, Korejā un Japānā.

Arī es nepārtraukti papildinu zināšanas un nododu tās tālāk. Regulāri dodos uz citām valstīm lasīt lekcijas un vadīt meistarklases, tāpat citu valstu plastikas ķirurģijas speciālisti brauc pie manis uz Latviju papildināt zināšanas estētiskajā un krūšu rekonstruktīvajā ķirurģijā. Gada sākumā uzstājos IMCAS – International Master Course on Aging Science – pasaules kongresā, vadot meistarklasi minimāli invazīvajās procedūrās sejas atjaunošanā. Tas ir viens no lielākajiem pasaules kongresiem, kuru apmeklēja vairāk nekā 6500 dalībnieku. Esmu Amerikas Plastikas ķirurģijas asociācijas biedrs, apmeklēju plastikas ķirurgu kongresus ASV, lai papildinātu zināšanas un būtu informēts par jaunākajām tehnoloģiskajām iespējām un tendencēm pasaulē. Uzskatu, ka būtiska ir zināšanu apmaiņa speciālistu starpā un nepārtraukta pilnveidošanās šajā nozarē, tāpēc Latvijas plastisko ķirurgu asociācijā rīkojam sanāksmes, kurās ķirurgi uzstājas ar zinātniskiem lasījumiem.

Pieprasītākās estētiskās ķirurģijas operācijas

Gravitācijas spēka ietekmē viss slīd uz leju, tāpēc vispieprasītākās ir operācijas, kas ceļ uz augšu, – sejas ādas liftings, krūšu formas korekcija ar pacelšanu, vēdera plastika, augšdelmu, augšstilbu plastika. Pieprasītākā operācija pasaulē un arī Latvijā ir krūšu palielināšana ar implantiem. Tomēr aizvien biežāk sievietes izvēlas palielināt krūtis ar saviem taukaudiem. Tās ir operācijas divi vienā – vienas operācijas laikā veic gan tauku atsūkšanu no pacientes augšstilbiem vai vēdera, gan krūšu palielināšanu ar iegūtajiem taukaudiem. Tas ļauj iegūt pilnīgi dabisku izskatu un vienlaikus uzlabo ķermeņa kontūras bez manāmām rētām. Manuprāt, šī ir laba papildu metode krūšu izskata atjaunošanai pēc krūšu rekonstrukcijas.

Patīkama iezīme – aizvien retāka ir vēlme pēc milzīgām krūtīm, sieviešu izvēle nosliecas par labu dabiskai formai un nepārspīlētam lielumam. Tad arī atlabšanas process ir vieglāks, ātrāk ir iespējams atgriezties ikdienas darbos un atsākt sportiskās aktivitātes.

Labā ziņa – ar iegūtajiem taukaudiem vienlaikus var arī veikt arī sejas korekciju. Lai izvairītos no sejas ādas nostiepšanas operācijas ar ilgu rehabilitācijas periodu, aizvien populārāka kļūst sejas ovāla korekcija – plakstiņu operācija, grumbu/rievu aizpildīšana ar taukaudiem vai hialuronskābes preparātiem. Otrajā vietā ierindojas tauku atsūkšana jeb liposakcija, trešajā – plakstiņu korekcijas operācijas. Statistika liecina, ka vietu sadalījumā jau desmit gadus nekas īpaši nemainās ne Latvijā, ne pasaulē, ja nu vienīgi pirmais trijnieks reizēm pamaina vietām tauku atsūkšanu un plakstiņu korekciju, bet krūšu plastika ir pirmajā vietā gan Latvijā, gan pasaulē.

Attīstības tendences plastikas ķirurģijā ieskicē dzīves ritms un laiks, ko pacienti ir gatavi veltīt atlabšanas periodam. Liela apjoma darbi, kas prasa 3–5 nedēļu ilgu atlabšanu pēc operācijas, ir aizgājis pagātnē. Risinot novecošanās problēmas, lielākā daļa cilvēku vēlas, lai rehabilitācijas laiks būtu pēc iespējas īsāks, lai varētu ātrāk atgriezties ikdienas ritmā. Tāpēc strauji pieaug pieprasījums pēc minimāli invazīvām procedūrām – injekcijām, lāzerprocedūrām un dažādām ādas savilkšanas tehnoloģijām, kas ļauj iegūt tādu pašu rezultātu kā ar ķirurģiskām metodēm, turklāt īsā laikā, ar minimālu zilumu un tūsku risku. Tas ir radījis milzīgas pārmaiņas pēdējos desmit gados. Nepārtraukti palielinās pieprasījums pēc kosmētiskajām injekcijām. Galvenais iemesls ir īsais atlabšanas periods – pacientam praktiski nekas savā ikdienā nav jāmaina – procedūra aizņem pusstundu laika, pēc tās var turpināt savas dienas gaitas. Turklāt pildvielu jeb filleru injekcijas izmanto ne tikai, lai aizpildītu sejas grumbiņas, bet arī lai koriģētu žokļa līniju, degunu, rokas, kā arī dekoltē zonu. Priecē, ka pieaug vīriešu īpatsvars, viņu skaits veido apmēram 10%.

Palielinoties pacientu skaitam, palielinās arī speciālistu skaits, kuri veic injekcijas. Tāpēc ir svarīgi izglītot gan speciālistus šo procedūru veikšanā, gan arī izglītot sabiedrību, lai vērstu uzmanību uz to, ka injekcijas jāveic tikai pie sertificētiem ārstiem. Ir dzirdēts arī pat tādiem skaistuma speciālistiem, kuri injicē nezināmas izcelsmes medikamentus un bieži vien šīs prasmes ieguvuši pašmācību ceļā.

Ja nav pietiekamu zināšanu, kādi medikamenti, kurā vietā konkrēti un kādā leņķī ir jāinjicē, var veidoties ļoti nopietnas komplikācijas. Ir svarīga pareiza injekciju tehnika, lai neizraisītu nevēlamas sekas. Drošības jautājums šajā jomā ir ļoti svarīgs. Pēdējos gados pacienti saprot, ka labāk procedūru veikt pie sertificēta speciālista, jo ir garantija, ka ārsts ir mācījies, prot savu darbu, atbild par rezultātu, viņa prakse ir apdrošināta un neveiksmes gadījumā pacients saņems kompensāciju. Izvēloties nesertificētu speciālistu, kas sola jebko un par lētu samaksu, aizsardzība paliek paša pacienta ziņā. Tas ir ļoti būtiski. Pacienti aizvien vairāk pievērš uzmanību ne tikai finansiālajai pusei, bet izvēlas kvalitāti un garantiju par rezultātu. Kā novecot skaisti un ar cieņu, un par medicīnas tūrismu plastikas ķirurģijā, lasi žurnāla "ārsts.lv" jūnija numurā. 

Dr.med. JĀNIS ĢĪLIS, plastikas ķirurgs