Pāvels Domaševs: 7 jautājumi ultrasonogrāfijas ekspertam

Ieraudzīt savu vēl nedzimušo mazuli ultrasonogrāfijā ir ļoti saviļņojoši ikvienai topošajai māmiņai. Tomēr vienlaikus ir satraukums, vai viss ir kārtībā, vai mazulis attīstās atbilstoši grūtniecības laikam un mammas puncī jūtas labi. Kādus jautājumus grūtnieces visbiežāk vaicā ultrasonogrāfijas speciālistam?

1. Kad dzemdēšu?

Šis jautājums ir jādzird diezgan bieži – gan grūtniecības pašā sākumā, gan jo īpaši grūtniecības beigās. Taču ar ultrasonogrāfijas palīdzību precīzi noteikt, kad būs dzemdības, nav iespējams. Ultrasonogrāfijas laikā var noteikt 40 grūtniecības nedēļu termiņu (t. s. due date), bet, kā zināms, dzemdības var notikt laikposmā no 22. līdz pat 42. grūtniecības nedēļai. Protams, mēdz būt grūtniecības sarežģījumi, kas var veicināt priekšlaicīgas dzemdības, piemēram, dzemdes kakla saīsināšanās dinamikā. Tas ir viens no priekšvēstnešiem, ka dzemdības var sākties ātrāk, nekā plānots, tomēr arī tas nav indikators, lai precīzi pateiktu dienu, kad sieviete dzemdēs. Ar pareizi noteiktu terapiju un saudzējošu režīmu arī grūtniecību ar dzemdes kakla funkcionālu nepietiekamību iespējams paildzināt.

Dzemdes kakla funkcionāla nepietiekamība ir viens no grūtniecības neiznēsāšanas iemesliem 2. grūtniecības trimestrī. Ja dzemdes kakla atvērums ir > 2,5 cm un garums < 25 mm, var domāt par dzemdes kakla funkcionālu nepietiekamību. Tās sekas ir augļa ūdenspūšļa prolapss (izspiešanās uz āru), plīsums, intraamniālas infekcijas attīstība un vēlīns spontāns aborts vai priekšlaicīgas dzemdības.   

2. Vai bērns aug atbilstīgi grūtniecības laikam?

Būtiska nozīme ir pirmajā trimestrī veiktajai ultrasonogrāfijai, kad visprecīzāk iespējams noteikt grūtniecības laiku. Ja auglis atbilst grūtniecības laikam pēc pēdējām menstruācijām, tad grūtniecības laiks turpmāk tiek skaitīts, sākot no pēdējo menstruāciju pirmās dienas. Savukārt, ja auglis pēc saviem izmēriem ir lielāks vai mazāks par grūtniecības laiku pēc pēdējām menstruācijām, tad ņem vērā augļa izmērus, nosakot grūtniecības 40 nedēļu termiņu. Turpmākajā grūtniecības laikā to vairs nemaina. Vēlāk veiktajās sonogrāfijās, bērnam attīstoties un augot, viņš var atbilst grūtniecības laikam, būt lielāks vai mazāks nekā noteiktais grūtniecības laiks.

Īpašu uzmanību pievērš tiem mazuļiem, kuri ir mazi gestācijas vecumam vai kuriem novērojama t. s. augļa augšanas aizture, kad bērns, lai izdzīvotu, taupa rezerves un tāpēc samazina augšanas tempus. Te būtiski noteikt, vai auglim nav izveidojies skābekļa deficīts.

 

Ar terminu “mazs gestācijas vecumam” medicīniski raksturo bērnu, kura svars un/vai augums, sasniedzot noteiktu grūtniecības nedēļu, ir mazāks, nekā tam vajadzētu būt. Piedzimstot šis mazulis var būt gan fiziski, gan neiroloģiski nobriedis, tomēr mazāks un ar mazāku svaru, salīdzinot ar citiem tāda paša vecuma zīdaiņiem.

3. Vai gaidāmais bērns ir vesels?

Ar ultrasonogrāfiju ir iespējams diagnosticēt dažādas iedzimtas anomālijas, kas pārsvarā saistās ar vizuālu patoloģiju. Invazīvā ceļā iespējams noteikt dažādas hromosomālas patoloģijas. Biežākās no tām ir 21. hromosomas trisomija jeb Dauna sindroms, 18. hromosomas trisomija jeb Edvarda sindroms, 13. hromosomas trisomija jeb Pētaua (Pätau) sindroms. Tomēr joprojām ir lietas, ko ultrasonogrāfiski nav iespējams prognozēt.

Ultrasonogrāfijas kvalitāte lielā mērā atkarīga no ultrasonogrāfijas aparāta – jo kvalitatīvāks aparāts, jo kvalitatīvāka ir vizualizācija, un tādējādi pastāv iespēja labāk un agrīnāk diagnosticēt dažādas patoloģijas. Protams, daudz atkarīgs arī no ārsta profesionalitātes un veikto ultrasonogrāfiju skaita. Lai gan pēdējā laikā esmu ievērojis, ka mani kolēģi, kuri nav ultrasonogrāfijas eksperti un ultrasonogrāfiju neveic ikdienā, pamana dažādas patoloģijas un nosūta pacientus uz perinatālajiem centriem diagnozes apstiprināšanai.

Ir vēl dažādi faktori, kas var ietekmēt diagnozi, – grūtniecības laiks, augļūdeņu daudzums, mātes faktors, bērna guļa.

Ja grūtniece stājas uzskaitē novēloti, iespēja diagnosticēt dažādas augļa patoloģijas samazinās proporcionāli grūtniecības laikam. Vēlīnā grūtniecības laikā, kad auglis aizņem visu dzemdi, novērtēt patoloģijas ir ārkārtīgi grūti. Precīza patoloģiju diagnostika atkarīga arī no augļūdeņu daudzuma – ja konstatēta mazūdeņainība vai priekšlaikus noplūduši augļūdeņi, arī tad patoloģiju diagnostika ir apgrūtināta.

Ja mātei ir paaugstināts ķermeņa masas indekss, ar izteiktu adipozitāti, tas ļoti būtiski ietekmē attēla kvalitāti.

Reizēm arī bērna guļa iespaido vizualizāciju, piemēram, pirmā vai otrā trimestra laikā, kad jāiegūst korekta plakne, lai mērījums būtu pareizs, bet auglis guļ, lūdzam grūtnieci pagriezties uz vieniem vai otriem sāniem vai pat doties pastaigāties, lai mazuli izkustinātu.

4. Kāds ir bērna dzimums?

Lai gan bērna dzimums ir nemainīgs jau kopš ieņemšanas brīža, ārējie dzimumorgāni sāk veidoties tikai ap 9.–10. grūtniecības nedēļu. Pilnībā tie noformējas ap 15.–16. grūtniecības nedēļu, kad arī ir iespējams precīzi noteikt bērna dzimumu.

Ap pirmā trimestra skrīninga laiku (12.–13. grūtniecības nedēļa) augļa dzimumu iespējams minēt pēc sagitālās pazīmes (leņķa) – puisīšiem tas vairāk vērsts uz augšu, meitenītēm – paralēli. Tomēr šāda dzimuma diagnosticēšanas metode prasa ārsta profesionalitāti.

5. Vai bērns jūtas labi?

Bieži vien trešajā trimestrī grūtnieces satraucas, ja bērns aktīvi un spēcīgi kustas. Taču bērna aktīva kustēšanās, arī žagošanās ir pazīme, kas liecina par viņa labu pašsajūtu. Bērns, kuram trūkst barības vielu un skābekļa, kustas mazāk – lai taupītu savas enerģijas rezerves.

6. Vai bērns nav sapinies nabassaitē?

Topošās māmiņas ļoti bieži uztraucas, vai bērns nav sapinies nabassaitē. 25% bērnu dzimst vismaz ar vienu nabassaites aptinumu – ap kaklu, ap ekstremitātēm vai vēderu, un tas nepasliktina viņu stāvokli.

Uzmanību bērna aktīvām kustībām vajadzētu pievērst tad, ja ultrasonogrāfijā redz trīs un vairāk aptinumus ap augļa kaklu trešajā trimestrī.

Savām pacientēm vienmēr atgādinu, ka nabassaite (normas variantā) ir 50–60 centimetru gara, savukārt telpa, kurā tā atrodas, ir visnotaļ šaura, turklāt tajā ir kustīgs auglis, tāpēc nereti redz aptinumu. Tomēr, auglim mainot pozīciju, jau pēc pāris stundām šāds aptinums var arī nevizualizēties.

7. Kā bērns guļ?

Tam, kādā pozā mazulis guļ dzemdē, nav īpašas nozīmes līdz pat grūtniecības 34. nedēļai. Līdz tam laikam viņš pozu maina bieži un pat tad, ja sonogrāfijas brīdī atrodas ar galvu uz leju, pēc stundas var sagriezties šķērsām. Pēc 34. grūtniecības nedēļas bērniņš parasti iekārtojas ar galvu uz leju. Protams, reizēm dažādu iemeslu dēļ arī 36./37. grūtniecības nedēļā mazulis atrodas tūpļa guļā. Tad, ja nav kontrindikāciju, sievietei var piedāvāt augļa ārējo apgrozījumu, kad caur vēdera priekšējo sienu ultrasonogrāfijas kontrolē mazulis tiek sagriezts ar galvu uz leju.

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2018. gada septembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!