Par sievieti kļūst jau mātes miesās

Ginekoloģe, dzemdību un ultrasonogrāfijas speciāliste DACE MATULE ir ārste ar gandrīz 30 gadu darba stāžu, viņa ir arī Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente un daudzām no mums – vislabākā un uzticamākā ārste, kas palīdzējusi izpildīt galveno misiju sievietes dzīvē – kļūt par mammu. Sarunā ar žurnālu Dace Matule dalās savās atziņās par to, kā maza meitene kļūst par nobriedušu sievieti un cik būtiska loma katrā sievietes dzīves posmā būtu jāpilda ne tikai ārstiem, bet arī vecākiem.

Kā pareizi plānot grūtniecību

Viens no svarīgākajiem un personiskākajiem jautājumiem, kas skar ne tikai pašu sievieti, bet arī viņas mīļoto vīrieti, ir grūtniecība. Tomēr, lai cik paradoksāli tas būtu, – itin bieži pat plānotas grūtniecības iestāšanās izraisa visplašāko emociju gammu – no prieka asarām līdz depresijai un pārmēru stresam. Un stress rodas arī tad, ja apzināti tiek plānota grūtniecība, bet paiet mēneši un grūtniecība neiestājas. Neveiksmīgu iepriekšējo grūtniecību pieredze – dažādu iemeslu dēļ tās norise pārtraucas, ko mēs, ārsti, dēvējam par spontāniem abortiem vai missed abortion, rada satraukumu par nākamās grūtniecības veiksmīgu norisi.

Tomēr sākt vajadzētu ar to, kā grūtniecību pareizi plānot un kādi ir plānošanas svarīgie priekšnosacījumi.

Vispārējais veselības stāvoklis ir galvenais nosacījums veiksmīgai grūtniecības norisei, kā arī svarīgi ir, kā mēs tiekam galā ar stresu, cik daudz guļam, vai esam fiziski aktīvas, nozīmīgs ir arī sabalansēts uzturs. Tie ir faktori, ko mēs varam ietekmēt, no mums neatkarīgi ir iedzimtības vai dabiskās izlases faktori, kurus pašreiz vēl ne vienmēr medicīna spēj mainīt.

Vispirms sievietei vajadzētu doties pie ģimenes ārsta vispārējā veselības stāvokļa noteikšanai.

Otrs solis – apmeklēt zobārstu, jo topošās māmiņas zobu stāvoklis ir viens no faktoriem, kas ļoti tieši ietekmē bērniņa attīstību grūtniecības periodā – gan viņa zobu aizmetnīšus, gan kaulu veidošanos. Jāatzīst, ka mutes veselības profilaktiskās pārbaudes būtu jāveic patiešām regulāri, jo mutes dobums ir ļoti būtisks gan organisma vispārējā veselības stāvokļa saglabāšanā, gan arī pareiza uzturvielu uzsūkšanās procesa nodrošināšanā.

Kādai no pacientēm vēlams apmeklēt okulistu, kādai endokrinologu – visbiežāk sastopamies ar vairogdziedzera darbības vai glikozes vielmaiņas traucējumiem. Šīs slimības vajadzētu stabilizēt jau pirms grūtniecības iestāšanās.

Visbeidzot sievietei ir jādodas pie sava ginekologa – gan regulāra citoloģisko analīžu veikšana, gan iespējamo infekciju noteikšana un ultrasonogrāfiskā izmeklēšana pirms plānotās grūtniecības var novērst sarežģījumus grūtniecības laikā. Infekcijas vēlams izārstēt pirms grūtniecības iestāšanās, īpaši hlamīdijas, jo tā ir infekcija, kas var izraisīt neauglību. Par tādām slimībām kā gonoreja un sifiliss nemaz nerunājot...

Jānoskaidro arī dzelzs līmenis asinīs, jo divām trešdaļām Eiropā dzīvojošo sieviešu ir slēpta dzelzs deficīta anēmija, kas tik ļoti neizpaužas bez grūtniecības, tomēr, iestājoties grūtniecībai, it īpaši tās otrajā trimestrī, lielākajai daļai topošo māmiņu tiek konstatēts pazemināts dzelzs līmenis, kas ir saistīts gan ar pieaugošo plazmas daudzumu grūtnieces organismā, gan ar pastiprinātu asinsrades apmaiņas intensitāti.

Plānošanas sākumā savām pacientēm vienmēr iesaku lietot 400 mikrogramus folskābes dienā. Folskābes lietošana trīs mēnešus pirms grūtniecības ir zinātnisks pamatota, jo ievērojami samazina iespējamo iedzimto nervu caurulītes patoloģiju risku mazulim.

Ja bērniņš pieteicies bez plānošanas...

Saprotams, ka šie priekšnosacījumi pirms plānotas grūtniecības ir ideāls variants, tajā pašā laikā mēs zinām, ka vismaz 50% grūtniecību ir neplānotas. Vai par to jābaidās? Nebūt ne. Tāda ir dzīve. Mazulis ne vienmēr piesakās pēc mūsu plāna un grafika, un tas nu ir tas brīnums, kuru lemts ir piedzīvot sievietei. Kā neplānota, bet ļoti vērtīga dāvana.

Pozitīvs grūtniecības tests: ko darīt?

Ja nav sūdzību – sāpes, asiņaini izdalījumi –, plānveidīgi jāpiesakās pie ginekologa uz vizīti. Nākamajā dienā pēc pozitīva grūtniecības testa tomēr nevajadzētu, jo jāpieļauj iespēja, ka grūtniecība iestājusies, piemēram, nevis četrpadsmitajā cikla dienā, bet deviņpadsmitajā. Un tādā gadījumā var gadīties, ka ārsts grūtniecību vēl nesaskatīs, kas jaunajai māmiņai radīs papildu trauksmi un stresu. Bet folskābi gan vajadzētu tūlīt sākt lietot.

Sāpju, asiņošanas vai pārliecīgas vemšanas gadījumā gan vajadzētu tūlīt konsultēties ar ārstu. Optimāli sievietei pie ginekologa būtu jāatnāk laikā no sestās līdz astotajai grūtniecības nedēļai.

Kad grūtniecība lemta neveiksmei

Nereti grūtniecība apstājas attīstībā pirmā trimestra laikā. Lai kā sieviete šo neveiksmi pārdzīvotu, bieži vien Māte Daba aptur patoloģisku grūtniecību, kad apaugļotā olšūna ir dalījusies nepareizi. Mēs, ārsti, to saucam par dabisko izlasi, kas pasargā mūs no slimu bērnu dzimšanas. Ar sievietēm un vīriešiem jārunā par to, ka neviens no viņiem pie notikušā nav vainīgs. Dažādas mutācijas nes gan sievietes (ap 20%), gan vīrieša (ap 6%) dzimumšūnas, un tā reizēm notiek. Ne ārsti, ne topošie vecāki to ietekmēt nevar.

Visām grūtniecēm Latvijā, kuras laikus stājušās grūtniecības uzskaitē no 11 līdz 14 nedēļai, veic kombinēto ģenētisko skrīningu. Tiek veikta ultrasonogrāfijas izmeklēšana, nodotas asinsanalīzes un, saliekot kopā algoritmā šos radītājus ar mātes vecumu, svaru, iepriekšējo grūtniecību norisi, mēs iegūstam ~ 98% ticamu rezultātu par grūtniecības stāvokli. Saprotams, ka medicīnā nekas nav simtprocentīgs un pat tad, ja ārsts šajā skrīningā saskata kaut kādas novirzes no normas, tas nebūt nenozīmē, ka problēmas tiešām būs. Kā arī pretēji.

Par sievieti kļūst jau mātes miesās

Dažkārt nākas dzirdēt, ka grūtniecība tiek pasniegta kā liels pārbaudījums. Ļoti daudzām sievietēm šis laiks ir visīstākais un visskaistākais veselības apliecinājums. Ja vien nav nekādu grūtniecības norises sarežģījumu vai kontrindikāciju, grūtniecēm vajadzētu nodarboties ar regulārām sev piemērotām fiziskajām aktivitātēm. Tā var būt joga, riteņbraukšana, skriešana, dejošana vai peldēšana, pats galvenais, lai sieviete darītu to, kas viņai patīk. Ir pierādīts, ka bērniņiem, kuru māmiņas gaidīšanas laikā ir nodarbojušās ar fiziskajām aktivitātēm, ir augstāks IQ un valodas prasmes piecu gadu vecumā.

Tikpat svarīgs kā aktivitātes ir arī sabalansēts uzturs, jo reizēm grūtniecēm gribas apēst visu un divos naktī – picu. Bet šī problēma patiesībā ir būtiskāka, nekā vairākums sieviešu uzskata, mēs, ārsti, nenogurstoši skaidrojam – pārāk liels vai mazs svars grūtniecības laikā augošajam bērniņam rada vielmaiņas traucējumus. Nevar, piemēram, būt tā, ka ~50 kg smaga grūtniece pieņemsies svarā par pieciem kilogramiem visā mazuļa gaidīšanas laikā bailēs kļūt resnāka – tas nozīmē vien to, ka gaidāmajam bērniņam veidosies svaigu uzturvielu deficīts organismā un viņš būs spiests pārtikt no paša, paša minimuma. Tikpat svarīgs kā regulāras fiziskās aktivitātes un veselīgs uzturs ir arī svaigs gaiss, pastaigas un kvalitatīvs miegs. Jāatceras, ka par sievieti, kura kādreiz dāvās dzīvību arī savam mazulim, mazā meitene kļūst jau mātes miesās. Tas nozīmē, ka mazā meitenīte, kā arī zēni, savu veselības potenciālu iegūst vēl pirms savas dzimšanas.

Vecāku loma bērna dzīvē

Būtiska loma bērniņa dzīvē ir vecākiem. Diemžēl pārāk reti tiek runāts par tik svarīgo tēva lomu mazu meiteņu audzināšanā. Mammai meitas dzīvē ir viena no svarīgākajām lomām kopš dzimšanas brīža, taču tētis ir pirmais vīrietis mazulītes dzīvē. Vīrietis, kas meitai ne tikai pasaka, bet arī apliecina, ka meitu mīl un ciena par to, ka viņa viņam ir. Amerikāņiem ir ne tikai tradicionālā mātes, bet arī tēvu diena, kurā tiek sveikti tēvi – tas ir gan gods, gan atbildība audzināt meitu vai dēlu. Apliecināt mazajai sievietei, ka viņa ir vislabākā un visskaistākā. Tēva atbalsts ir ļoti būtisks jau kopš grūtniecības pirmās dienas. Vīra vai drauga prieks par gaidāmo mazuli, rūpes par grūtnieci, izpratne par emocijām un izjūtām grūtniecības laikā stiprina topošo vecāku saikni, kā arī mazina sievietes uztraukumus grūtniecības laikā. Partnera atbalsts un kādreiz arī racionāla un praktiska pieeja dažādiem grūtnieces uztraukuma iemesliem pazemina sievietes stresa līmeni. Stress ne tikai emocionāli ietekmē grūtnieci, stresa hormoni ietekmē gan sirds un asinsvadu sistēmu, gan arī imunitāti. Man vienmēr ir ļoti patīkami, ja grūtnieces aprūpes vizītēs piedalās arī topošais tēvs. Pirmās dzemdības vecākos bieži vien rada ļoti lielu satraukumu – satikšanās ar Lielo, Nezināmo, visapkārt ir tik daudz un ne vienmēr pozitīva informācija. Tāpēc ir ļoti svarīgi apmeklēt vecāku skolu pirms dzemdībām. Pie mums gan ļoti bieži to sauc par māmiņu skolu...

Tētis sākas jau ar pirmajām grūtniecības dienām, ne tikai ar dzemdībās pārgrieztu nabassaiti. Ne velti zīdainītis neapzināti ar skatu meklē, kāds tad izskatās tās balss īpašnieks, kuru deviņus mēnešus dzirdēja blakus māmiņas sirdspukstiem un balsij...

Nav nekā līdzvērtīga tam, kad tētis aijā raudošu zīdaini, kad viņš prot nomierināt bērnu, nodziedot viņam šūpuļdziesmu. Ideāli, ja kopš ieņemšanas brīža bērna pasauli sargā un lolo gan mamma, gan tētis. Ģimenē, kurā valda saskaņa starp sievieti un vīrieti, vairojas gan bērni, gan labklājība.

Meitene kļūst par sievieti

Jautājumi par to, kad meitenei vajag pirmo reizi apmeklēt ginekologu

Tas laiks, kad skolās ieradās ginekologs un apskatīja visas 8. klases meitenes pēc kārtas, ir pagājis. Tagad pie ginekologa jāvēršas, ja ir menstruālā cikla traucējumi – pārāk agrs sākums, ilgstoša, stipra asiņošana, kā arī ja ir neskaidras sāpes vēderā, arī vielmaiņas traucējumi. Meitenei, sasniedzot 12 gadu vecumu, rekomendē veikt vakcināciju pret tiem cilvēka papilomas vīrusa (human papilloma virus – HPV) tipiem, kuri ir visbiežākie dzemdes kakla vēža izraisītāji. Vakcinācijai ir piekritēji un pretinieki, bet ir svarīgi izprast dzemdes kakla vēža attīstību Vecākiem jāņem vērā – jo agrāk sākta dzimumdzīve un vairāk partneru, jo lielāka iespēja inficēties. Vakcīna satur HPV vīrusam līdzīgas daļiņas un rada ilgstošu aizsardzību pret biežāk sastopamajiem vīrusa tipiem. Tā ir primārā aizsardzība pret dzemdes kakla vēzi. Par sekundāro profilaksi sauc regulāri veiktas dzemdes kakla citoloģiskās analīzes.

Bet pusaudžu vecumā ir ļoti svarīgi izprast savas reproduktīvās veselības nozīmi. Tas ir laiks, kad pilnveidojas ķermenis, sākas menstruācijas un hormonālās pārmaiņas rada emociju vētras. Šajā situācijā viena no svarīgākajām lomām meitas dzīvē ir vecākiem, kas rada meitenei neatkārtojamo vērtības sajūtu par savu sievišķo sūtību. Lai meitene nepakļautu sevi surogātattiecībām, meklējot līdz šim neiepazīto, pusaudža vecumā ļoti svarīgi ir saglabāt šo vērtības apziņu. Veidojas priekšstati par savu ķermeni – visbiežākais ēšanas traucējumu sākums. Gan liekais svars, gan arī pārliecīgi mazs svars menstruāciju sākšanās laikā rada hormonālus traucējumus. Sabalansēta fiziskā un garīgā slodze, regulāras fiziskās nodarbības, pietiekams miegs un veselīgs uzturs ir galvenie komponenti pusaudzes harmoniskai attīstībai.

Vēl viena no svarīgām ginekologa darba jomām ir tādas kontracepcijas izvēle, kas ir piemērota katrai meitenei, jaunietei un sievietei, lai panāktu maksimālu līdzestību – precīzu un drošu lietošanu – ar minimālām blakusparādībām.

Vairs ne tikai sieviete, bet karaliene

Un, visbeidzot, noteikti jāpiemin tik bieži piesauktais menopauzes periods, ko sievietes piedzīvo vidēji ap 50 gadu vecumu. Šajā laikā sievietes organismā notiek visdažādākās pārmaiņas, piemēram, palēninās vielmaiņa, mainās miegs, atmiņa un garastāvoklis, var paaugstināties asinsspiediens, holesterīna un glikozes līmenis. Vai tas ir nenovēršami? Daba mums jau šūpulī ir ielikusi veselību un prātu to saglabāt. Un mēs jūtamies labi, ja spējam tikt galā ar stresu, mēreni ēdam, labi guļam un daudz kustamies. Izklausās vienkārši, bet daudzām no mums ir jāatrod mazliet laiks sev – jāmaina līdzšinējie paradumi un mazliet vairāk sevi jāmīl. Tomēr es vēlētos ieteikt, ka nevajag sevi šaustīt tik ļoti par to, ja neizdodas, kā cerēts, jo nemitīgā cīņa ar sevi un paškritika rada lielu stresu, kuras dēļ bieži sievietēm, tuvojoties menopauzei, vai pēc tās izjūk attiecības. Tas notiek nevis tāpēc, ka nav izdevies uzveikt piecus liekos kilogramus, bet gan tāpēc, ka arī vīriešiem pēc 40–50 gadu vecuma ir veselības problēmas – paaugstināts asinsspiediens, holesterīns, liekais svars. Un ne jau sievietes liekie kilogrami mazina viņu interesi – asinsrites traucējumi un stress ir galvenie erektilās disfunkcijas izraisītāji. Vienmēr atgādinu savām pacientēm – mīļās sievietes, 45–50 gadu vecumā sieviete top par karalieni! Veselības problēmas, pārmaiņas organismā un ķermenī katrā vecuma periodā sievietei ir liels pārbaudījums. Tomēr ikreiz, kad ar tām sastopaties, atcerieties, ka jūs tādas neesat vienīgās, un izeja, kas piemērota tieši jums, pavisam noteikti ir. Reizēm to palīdz atrast uzticams ārsts, un, kad tas izdodas, ir milzīgs gandarījums.

Rakstu lasiet arī žurnāla "ārsts.lv" 2015. gada oktobra numurā!