Olnīcas jāsaudzē kā dimanti

Olnīcas ir svarīgs orgāns, kas ražo hormonus, nosakot sievietes dzīves kvalitāti un gādājot par iespēju dzemdēt bērnus. Kā rīkoties, ja šķiet, ka olnīcas sāp, ja parādījusies neregulāra asiņošana vai arī radies akūts stāvoklis? Par to, kādas ir olnīcu izmeklējumu metodes un slimības, žurnāla "ārsts.lv" marta numurā stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas vadītāja ginekoloģe, dzemdību speciāliste Nellija Lietuviete.

Olnīcu veidojumus nosacīti var iedalīt divās grupās: funkcionālajos jeb cistās un audzējos, kas var būt labdabīgi vai ļaundabīgi. Nellija Lietuviete norāda, ka olnīcu veidojumi var arī neradīt simptomus, tomēr daļā gadījumu par tiem liecina sāpes, vēdera palielināšanās - gadījumā, ja palielinās olnīcu izmērs. Olnīcu slimībām raksturīgi arī menstruālā cikla traucējumi - neregulāra, priekšlaicīga asiņošana.

Funkcionālās cistas veidojas hormonu nepareizas darbības dēļ, kad briestošajā folikulā pastiprināti izdalās šķidrums, bet veidojums neplīst. Šīs cistas var izzust pašas no sevis.

Vēl izšķir dzeltenā ķermeņa cistas - tās veidojas cikla otrajā fāzē, kad ovulācijas laikā olnīca nav spējīga uzsūkt konkrēto asins daudzumu. \"Vienkāršā valodā runājot - olnīca asiņo, un veidojas saasinājums dzeltenā ķermeņa cistas veidā. Vienā gadījumā tā var būt ļoti nenozīmīga, bet var arī sagriezties un plīst. Tādā gadījumā var rasties stipra asiņošana no olnīcas un izraisīt akūtu stāvokli, lielu asins zudumu vēdera dobumā, hemorāģisko šoku.\"

 

Visu rakstu lasiet veselības žurnāla \"ārsts.lv\" marta numurā!