Olga Bērziņa: Reitterapija

Reitterapija ir rehabilitācijas metode, ar kuru pēc pacienta funkcionālo spēju novērtēšanas veic fiziskā, psiholoģiskā un sociālā potenciāla attīstīšanu un pacientu ārstēšanu, izmantojot jāšanu ar zirgu. Reitterapiju izmanto neiroloģisko, ortopēdisko, terapeitisko, kardioloģisko, oftalmoloģisko pacientu, kā arī personu ar garīga rakstura traucējumiem rehabilitācijai.

Reitterapijas mērķi:

- uzlabot un atjaunot daļēji zaudētas vai arī kompensēt pilnīgi zaudētās kustību un balsta aparāta funkcijas;

- uzlabot līdzsvaru un koordināciju;

- normalizēt muskuļu tonusu;

- panākt gaitas iniciāciju, to trenēt, uzlabot gaitas kvalitāti;

- veicināt slimnieka pašpaļāvību, pašcieņu, paškontroli un neatkarību.

Reitterapijas nodarbībā ar pacientu strādā komanda. Reitterapijas speciālisti nav vienkārši staļļa īpašnieki vai treneri, zirgkopji vai cilvēki, kas mīl zirgus un vēlas palīdzēt citiem. Reitterapeiti ir sertificētas ārstniecības personas ar ārsta, fizioterapeita vai ārsta palīga diplomu un trīs gadu pieredzi jāšanā. Viņi apguvuši reitterapijas metodi un ir sertificēti šajā metodē. Reitterapeita asistenti ir ārstniecības atbalsta personas ar trīs gadu pieredzi jāšanā ar zirgiem, kuri apguvuši reitterapijas metodi un ir sertificēti šajā metodē. Reitterapijas zirgi ir speciāli atlasīti, apmācīti, un tos sertificē Latvijas Profesionālā reitterapijas asociācija. 

Terapeitiskie elementi ir kustību impulsi, kurus pacients saņem no zirga. Zirgam ejot, viņa mugura veido triju dimensiju kustības, kas pilnībā atbilst vesela cilvēka gaitas kustībām. Šādu kustību modeli zirgs pārnes uz pacientu, kurš sēž viņa mugurā. Ejot zirgs nodod pacientam/jātniekam 90–110 impulsus minūtē. Kombinācijā ar ātruma un virziena maiņu tas kļūst par stipru stimulāciju un dod pacientam iespēju trenēt normālas gaitas procesu.

Ritmiskās, atkārtotās kustības un zirga siltums normalizē muskuļu tonusu. Un šeit rodas unikāls efekts – ja ir spastika – paaugstināts muskuļu tonuss, tonuss samazinās līdz normai, un pretēji – ja ir atonija, muskuļu tonuss palielinās līdz normai.

Stabilitātes sasniegšanai zirga mugurā pacientam kustību fāzes laikā jānotur savs smaguma centrs virs zirga smaguma centra, it kā jāseko tam. Mainot zirga kustības virzienu un ātrumu, notiek koordinācijas un līdzsvara reakcijas trenēšana.

Pacienta pareiza sēdēšana zirga mugurā un zirga ritmiskās kustības stimulē pareizu elpošanu. Labvēlīga ietekme vērojama arī iekšējiem orgāniem, uzlabojas asinsrite, sevišķi mazā iegurņa orgāniem.

Reitterapijas nodarbības pozitīvi ietekmē pacienta psiholoģisko stāvokli. Pacientam veidojas motivācija, paaugstinās pašcieņa un pašpaļāvība, tiek iegūta jauna pieredze un pozitīvas individuālas izmaiņas. Pacients atbrīvojas no sociālās izolācijas, tiek attīstīta paškontrole un neatkarība. Neverbāla komunikācija, pašpārliecība, radoša domāšana, problēmu risināšana, darba vadība, atbildības uzņemšanās, komandas darbs, uzticēšanās veicināšana – tie ir spēju piemēri, kurus veiksmīgi var izmantot un attīstīt, izmantojot šo terapijas veidu.

Pacientiem, pateicoties reitterapijas nodarbībām, uzlabojas koncentrēšanās spējas un paaugstinās uzmanība. Parādās arī atbildības izjūta. Kā arī uzlabojas runas prasmes un spēja socializēties.

Reitterapija noris slēgtā telpā (manēžā) vai arī aplokā, ja ir piemēroti laika apstākļi. Lai noritētu veiksmīga reitterapijas nodarbība, ir nepieciešams speciāls aprīkojums. Zirgs jāaprīko ar gurti (speciālu jostu ar rokturiem) un voltrapu, lai pacientam būtu kur pieturēties. Nodarbības vietā jābūt rampai, kas paredzēta uzkāpšanai zirgā. Tai jābūt tādai, lai pa to varētu pārvietoties arī pacients ratiņkrēslā. Ar pacientu zirga mugurā vienlaikus darbojas viens vai divi, smagākos gadījumos pat četri speciālisti.

Nodarbības ilgums un saturs ir atkarīgs no diagnozes, pacienta funkcionālajam spējām, pašsajūtas konkrētajā nodarbībā un izmantotā reitterapijas veida. Katram individuālam pacientam tiek rūpīgi izvēlēts terapijas zirgs, reitterapijas aprikojums un nepieciešamais rehabilitācijas plans. Katrs reitterapijas zirgs kustas ar individuālu kustību amplitūdu, tāpēc katram pacientam tiek piemeklēts piemērotākais kandidāts. Dažkārt viena pacienta ārstēšanai ir vajadzīgi vairāki zirgi, lai mainītu slodzi, izstrādātu atšķirīgas iemaņas.

Ne katrs zirgs var būt piemērots terapijai. Pats galvenais ir tas, vai zirgs veido triju dimensiju kustību, un tas, cik kvalitatīva tā ir. Zirgam jāatbilst dažādiem kritērijiem. Tiek ņemta vērā viņa gaita, vecums, raksturs, pasaules uztvere, spējas apgūt jaunas iemaņas un zināšanas, kā arī spējas pieņemt dažādus cilvēkus. Ļoti svarīga ir arī zirga nosvērtība un spēja saglabāt mieru dažādās nestandarta situācijās, ko nereti var radīt cilvēki ar psihiskās veselības traucējumiem. Zirga sagatavošana terapijai var aizņemt pat pusgadu, gadu.

Lai tiktu uz reitterapijas nodarbību, pacientam ir nepieciešams nosūtījums no ģimenes ārsta vai speciālista.

NEDRĪKST KĀPT ZIRGA MUGURĀ, ja ir:

 1. Alerģija pret putekļiem un zirga spalvām
 2. Bailes no zirga
 3. Hemofilija
 4. Dišēna miopātija
 5. Neoperēta spina bifida
 6. Hemoroīdi
 7. Labdabīgi un ļaundabīgi audzēji
 8. Visas slimības akūtā periodā
 9. Hroniskas slimības akūtā fāzē (piemēram, ja ir artrīts remisijas fāzē, tad drīkst izmantot reitterapiju, ja ir artrīts akūtā fāzē – nedrīkst, pielonefrīts vai gastrīts remisijas fāzē – drīkst, bet akūtā fāzē – nedrīkst utt.)
 10.  Sirds un asinsvadu sistēmas dekompensācija
 11.  Sirds mazspēja
 12.  Nestabila stenokardija (slodzes vai cita)
 13.  Paroksismāla mirdzaritmija
 14.  Kardiostimulators
 15.  Vēl nav pagājis gads pēc sirds operācijas
 16.  Hipertensijas slimība (2–3 pakāpe)
 17.  Urīnceļu akmeņu slimība
 18.  Nieru mazspēja
 19.  Žultsakmeņu slimība
 20.  Tromboze
 21.  Tromboflebīts
 22.  Vēnu varikoza paplašināšanās
 23.  Vēnu iekaisums
 24.  Skolioze – III–IV pakāpe
 25.  Osteolistēze
 26.  Jostas skolioze L1; L2 augstumā
 27.  Osteoporoze – II–IV pakāpe
 28.  Mugurkaula lūzumi augstāk par 4. kakla skriemeli
 29.  Pēc mugurkaula lūzuma nav pagājuši vairāk par 7 mēnešiem
 30.  Mugurkaula disku prolapss
 31.  Atlanta skriemeļa nestabilitāte
 32.  Gūžas locītavas luksācija, subluksācija, gūžas locītavas fiksācija ar metāla osteosintēzi
 33.  Bruka
 34.  Izgulējumi
 35.  Stoma (gastrostoma, ilestoma)
 36.  Nazogastrālā zonde
 37.  Osteosintēze
 38.  Pēc lūzuma un ķirurģiskas operācijas nav pagājis pusgads
 39.  Vaļējas brūces uz svaru nesošajām ķermeņa virsmām
 40.  Nekontrolējama uzvedība
 41.  Oligofrēnija
 42.  Šizofrēnija
 43.  Tīklenes atslāņošanās
 44.  Glaukoma

 

Olga Bērziņa

Olga Bērziņa

 • Reitterapeite
 • Medicīniskās firmas “Reitterapija” vadītāja
 • Latvijas Profesionālās reitterapijas asociācijas vadītāja
Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2019. gada aprīļa numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!