Norūdies un nebaidies no rudens drēgnuma un vējiem!

Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas pieņemtajai definīcijai veselība ir pilnīga fiziska, garīga un sociāla labklājība. Kā stiprināt savu veselību, ņemot vērā visus trīs veselību veidojošos komponentus, kā uzlabot fizisko, garīgo un sociālo labklājību, lai stātos pretī gan rudenim, gan arī dzīves grūtībām, stāsta ausu, kakla un deguna slimību ārsts un homeopāts PĀVELS NAUMOVS.

Cilvēks ir vienota sistēma, kuru veido ne tikai fizioloģiski, bet arī psihoemocionāli un garīgi procesi, tāpēc, ja mērķis ir stipra veselība, uzmanība jāvelta katrai sistēmu veidojošajai sastāvdaļai un ar to jāstrādā. Pirmais solis un galvenais pamatnosacījums veselības stiprināšanā ir darbs ar sevi. Ārsts Pāvels Naumovs uzskata, ka enerģija, kas virza fizioloģiskos, psihoemocionālos un garīgos procesus, ir mīlestība, un uzsver, ka tā meklējama sevī un noteikti ne apkārtējos. Mīlestības avots atkarībā no cilvēka pārliecības ir Dievs, daba vai kāds cits augstākstāvošs spēks, kuram cilvēks tic. Lai cilvēkā kā mājā mitinātos šī mīlestība – neizsmeļama enerģijas rezerve –, māja ir jāuztur tīru un sakoptu. Sevi jāattīra fiziskā, psihoemocionālā un garīgā jomā, turklāt regulāri. Tā arī ir rūdīšanās būtība un pamatprincips.

Kā sevi attīrīt fiziski

Cilvēka organisms sastāv no liela daudzuma ūdens, tāpēc ūdens jādzer, lai to organismā atjaunotu. Ārsts rekomendē uzņemt vismaz 1,5 litrus tīra ūdens diennaktī. Ūdens jādzer maziem malkiem, pirmkārt, tādēļ, lai tas paspētu uzsūkties un nonākt organisma šūnās un, otrkārt, lai nenorītu un nepiepildītu kuņģi ar gaisu. Ar gaisu piepildīts kuņģis raidīs signālus uz smadzenēm un radīs nepatiku pret ūdeni. Lai ūdens tiktu uzņemts maziem malkiem un netiktu izdzerts uzreiz dažos piegājienos, diennaktī nepieciešamo ūdens daudzumu ieteicams saliet mazos traukos, piemēram, puslitra pudelēs.

Lai būtu vesels, jālieto arī veselīgs uzturs. Kā homeopāts Pāvels Naumovs iesaka uzturu, kas iekustina vielmaiņu un atbilst indivīda konstitūcijai. Ieteicams dalītā uztura princips un viena atslodzes diena nedēļā.

Nedrīkst aizmirst par regulārām fiziskām aktivitātēm. Sporta veidam nav būtiskas nozīmes, galvenais, lai sportošana radītu prieku. Ārsts uzsver, ka reizi dienā sev par prieku kārtīgi jāizkustas un jāizsvīst. Vienkārša fiziskā aktivitāte ir papildināma arī ar vingrinājumiem statiskās pozās, kas atslābina gludo muskulatūru un mazina iekšējo sasprindzinājumu. Ļoti svarīgi ir arī elpošanas vingrinājumi. Tā kā esam pārāk emocionāli, pārāk steidzīgi, dominē tendence uz paātrinātu un seklu elpošanu, kuras laikā tiek nodarbināti krūškurvja muskuļi, nevis diafragma – galvenais elpošanas muskulis. Ikdienas stresa apstākļos zūd līdzsvars starp ieelpu un izelpu, pārsvaru gūstot ieelpai. Diafragmālā elpošana uzlabo venozo un limfātisko atteci, mazina alerģiskas izpausmes.

Izdzertā ūdens daudzumam, uzturam un fiziskām aktivitātēm ikdienā palīdz sekot līdzi arī mobilo ierīču aplikācijas, piemēram, ūdens dzeršanai – Seven water cups (Septiņas tases ūdens), ikdienas kardiotreniņiem – Daily cardio workout u.c.

Labas pašsajūtas nosacījums ir arī regulāra personiskā higiēna, un ārsts iesaka ūdens procedūras divas reizes dienā. Ūdens temperatūra jāregulē individuāli pēc pašsajūtas un konstitūcijas. Izteikti auksts vai karsts ūdens nav ieteicams. Kontrastdušām, ja tādas ir iecienītas, jābūt maigām, ar tikai nedaudz vēsāku un tikai nedaudz siltāku ūdeni nekā to, kurā jūtas komfortabli. Kontrastdušas laikā vēsā un siltā ūdenī jāpavada 5 minūtes. Pēc ūdens procedūras sevi jānorīvē, lai veicinātu limfodrenāžu.

Stingri jāievēro dienas režīms, darba un atpūtas laikam ir jābūt sabalansētam, lai nekaitētu veselībai. Svarīgs laiks, kas jāvelta miegam, ir no plkst. 22.30 līdz plkst. 1.30. Tas ir svarīgi, jo organisma hormoniem un citām aktīvām vielām ir dabas noteikts diennakts ritms. Noteikti hormoni izdalās nevienmērīgi, bet ar maksimumu noteiktās diennakts stundās, lai sagatavotu mūs dienas aktivitātēm.

Raksta turpinājumu par psihoemocionālo attīrīšanos un norūdīšanos lasiet žurnāla "ārsts.lv" oktobra numurā!