Mutes gļotādu ārstējot, saudzēsim aknas

http://apinesklinika.lv

Medikamentu lietošanai ir divas sejas – vienu orgānu ārstē, citu bojā. Nevienam nav noslēpums, ka pārmērīga medikamentu lietošana var izraisīt aknu bojājumus. 20–40% aknu bojājumu gadījumā vainojami ir tieši medikamenti. Nereti – patvaļīga medikamentu lietošana, kad netiek ievērots zāļu lietošanas ilgums vai devas. Biežākie aknu bojājumu veidi ir aknu šūnu bojājumi, aknu aptaukošanās, ciroze, audzēji un hepatīts.

Mutes dobuma gļotādu slimības ir salīdzinoši bieži sastopamas. Nereti simptomi nav manāmi, taču smagākos gadījumos simptomi rada lielu diskomfortu, sāpes un pulsāciju.

Par vienu no populārākajiem pretsāpju līdzekļiem zobārstniecībā kļuvis nesteroīdais pretiekaisumu līdzeklis ibuprofēns. Aknu bojājumi, lietojot šos līdzekļus, rodas reti un izpaužas kā akūts hepatīts. Ir aprakstīti gadījumi par žults sastrēgumu veidošanos, žultsceļu saplūšanas sindromu, bet, ņemot vērā plašo šo zāļu izmantošanu, šādi gadījumi ir ļoti reti.

Kā liecina publikācijas, biežāk aknu bojājumus izraisa diklofenaks (vēl viens bieži lietots nesteroīdais pretiekaisumu līdzeklis). Riska grupā ir sievietes, vecāka gadagājuma cilvēki un pacienti, kas slimo ar osteoartrītu, – šiem pacientiem vairāk iespējami diklofenaka izraisīti aknu bojājumi.

Mutes gļotādu skar arī sēnīšu slimības. Viens no biežāk lietotajiem pretsēnīšu medikamentiem, kas saistīts ar aknu bojājumu, ir ketokonazols. Lai izvairītos no pretsēnīšu terapijas izraisītiem aknu bojājumiem, skaidri jādiagnosticē sēnītes veids pirms terapijas sākšanas. Ketokonazola ietekme uz aknām bieži ir bez simptomiem, bet hepatīta risks pieaug ilgstošas terapijas laikā, kā arī parsniedzot atļauto medikamenta devu.

Gan profilaktisku, gan terapeitisku iemeslu dēļ neviena ārstniecības joma nevar iztikt bez antibiotiku lietošanas. Arī zobārstniecībā tās ir pieprasītas – gan pēc ķirurģiskām manipulācijām, gan infekciju ārstēšanai. Penicilīns ir reti minēts kā aknu bojājumu iemesls, taču tas netieši var iedarboties uz aknu, smagas alerģiskas reakcijas dēļ izraisot anafilaktisko šoku, tā radot išēmiju, kas var izraisīt aknu bojājumu. Tetraciklīns ir viena no antibiotikām, kas var izraisīt aknu aptaukošanos, ja šis medikaments tiek lietots lielās devās intravenozi.

Lielākā daļa pacientu atgūstas, tiklīdz tiek pārtraukta medikamentu lietošana, lai gan aknu testu analīzēs rādītāji var saglabāties nemainīgi pat 4 mēnešus.

Raksta turpinājumu par medikamentu izraisītu aknu bojājumu klīniskajām izpausmēm, ārstēšanu un profilaksi,  lasiet žurnāla "ārsts.lv" 2017. gada janvāra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!