Mikroķirurģija Latvijā - paraugs citu valstu speciālistiem

Pirmā septembra nedēļa Mikroķirurģijas centra ārstiem bija smaga, trīs dienu laikā trīs pacientiem – rokas amputācijas. Tāda melnā nedēļa sen nebija bijusi. Tomēr darba drošība Latvijā pēdējos 10 gados ir ievērojami uzlabojusies. Ja salīdzina pacientu traumu smaguma pakāpes, tad tās tomēr ir kļuvušas vieglākas. Smago darba traumu īpatsvars ir mazinājies. Diemžēl kopējo smago traumu skaits būtiski nav mainījies, jo pieaudzis gūto traumu skaits, strādājot mājās. Tas skaidrojams ar lielāku dažādu darba instrumentu pieejamību privātpersonām. Cilvēki iegādājas elektriskus darba instrumentus un sāk tos lietot bez īpašas apmācības. Cilvēki nopērk jaudīgas slīpmašīnas, zāģus, ēveles un pļaujmašīnas un sāk ar tām strādāt, jo viņiem šķiet, ka prot ar šādiem instrumentiem rīkoties. Diemžēl prakse rāda, ka tas ne vienmēr tā ir. Darba drošības neievērošana, nepareiza šo instrumentu lietošana, savu darbaspēju pārvērtēšana un reizēm neapdomīga vieglprātība noved pie dramatiskām sekām.

Mikroķirurģijas centrs, pateicoties sadarbībai ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu (RAKUS), šiem pacientiem spēj sniegt akūto medicīnisko palīdzību 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. Mēs esam vienīgā medicīnas iestāde Latvijā, kas nodrošina akūtu mikroķirurģisko palīdzību cauru diennakti. Rokas kaulu lūzumi, visu veidu cīpslu bojājumi, perifēro nervu traumatiski bojājumi, traumatiski ekstremitāšu asinsvadu bojājumi, ķermeņa daļu amputācijas, traumatiski mīksto un kaulaudu defekti, kā arī politraumu pacienti ir mūsu centra ārstu ikdienas darbs. Ciešā sadarbība ar RAKUS speciālistiem ļauj pacientiem saņemt kvalificētu mūsdienīgu medicīnisko palīdzību vienā iestādē. RAKUS ir praktiski vienīgā iestāde Latvijā, kas nodrošina kompleksu ārstēšanu politraumu pacientiem. Tie ir pacienti, kas guvuši smagas kombinētas traumas, piemēram, ciešot autoavārijā, – sekas ir, piemēram, asinsizplūdums smadzenēs, plīsusi liesa un sadragāta labā plauksta. Neiroķirurgs veic asinsizplūduma smadzenēs ķirurģisku ārstēšanu, ķirurgi aptur asiņošanu vēderā, bet mikroķirurgs salabo plaukstu. Tādējādi pacientam tiek sniegta kompleksa ārstēšana maksimāli īsā laikā, kas, savukārt, ļauj izvairīties no medicīniskām komplikācijām, ievērojami samazināt ārstēšanās ilgumu, līdz ar to samazināt ārstēšanas izmaksas un palīdz pacientam ātrāk atgriezties ikdienas aktivitātēs un darbā.

Jāatzīst, ka akūtā ķirurģija nav vienīgais Mikroķirurģijas centra ārstu darbošanās lauciņš. Mūsu centrā, lai nodrošinātu kvalitatīvu mūsdienīgu plānveida medicīnisko palīdzību, katrs ārsts ir specializējies noteiktās mikroķirurģijas nozarēs, sistemātiski papildinot savu izglītību ārzemēs. Praktiski visi mūsu centra ārsti ir stažējušies labākajās pasaules klīnikās, kur ir apguvuši jaunākās ārstēšanas metodes. Agrāk bērni ar iedzimtām roku vai kāju patoloģijām, kuru ārstēšanā bija nepieciešama mikroķirurģiska tehnika, tika sūtīti uz Skandināvijas valstīm, bet tagad mūsu centra speciālisti ne tikai ik dienu ārstē šādas iedzimtas patoloģijas, veicot rekonstrukcijas operācijas, bet pat ievieš jaunas ārstēšanas metodes, kuras kaimiņu speciālisti pārņem savās ārstniecības praksēs un atzīst par progresīvām. Roku un kāju iedzimtu defektu ārstēšanā tiek lietotas dažādas metodes, sākot ar mīksto audu un kaulu pārstādīšanu, beidzot ar kompleksām audu rekonstrukcijām, tādām kā apasiņotu locītavu, kaula augšanas zonu un pirkstu pārstādīšanām. Bērni ar mikrootiju (trūkst ārējās auss gliemežnīcas) agrāk tika vesti uz Vāciju, lai veiktu šāda veida rekonstrukcijas, bet tagad ar ļoti labiem rezultātiem bērni atgūst savas austiņas šeit pat, Latvijā.

Īpašs prieks ir par attīstību perifēro nervu ķirurģijā. Agrāk mācējām ar labiem rezultātiem rekonstruēt perifēros nervus pirkstos, plaukstās, pēdās, apakšdelmos un apakšstilbos, taču lielo nervu rekonstrukciju rezultāti bija neapmierinoši. Tas lika domāt, kā attīstīt šo nozari. Pirms desmit gadiem pleca nervu pinuma bojājums (pacientiem pēc šī nervu pinuma bojājuma pilnīgi nekustīga ir visa roka) tika uzskatīts par praktiski neārstējamu un invaliditāti izraisošu slimību, taču tagad mūsu centrā pacientiem ar šāda veida traumām ar mūsdienīgām ārstēšanas metodēm izdodas atjaunot rokas funkciju pilnībā vai vismaz samazināt funkcijas deficītu līdz minimumam. Piemēram, mums ir paciente, kas pēc pleca nervu pinuma bojājuma ārstēšanas spēlē klavieres. Prezentējot šo klīnisko gadījumu ārzemju kolēģiem mikroķirurgu kongresā, tas izraisīja neviltotas ovācijas un apbrīnu zālē. Tas iedvesmo mūs un ļauj attīstīties. Tagad ar labiem rezultātiem esam sākuši ārstēt pacientus arī ar plecu pinuma nospiedumu slimībām, kas jau ir ievērojami grūtāka un niansētāka ķirurģija.

Pirms 7–8 gadiem pacientiem ar vēlīno stadiju (III–IV stadija) galvas vai kakla audzējiem Latvijā radikālas ārstēšanas iespēju praktiski nebija. Problēma ir tā, ka audzējs parasti ir tik liels, ka, pilnībā to izņemot, nekavējoties jāveic šīs daļas rekonstrukcija, jo bez rekonstrukcijas pacienta dzīves kvalitāte būs ļoti zema vai pat ar dzīvību nesavienojama. Atsevišķos gadījumos pacienti tika ārstēti, bet sistemātiska, standartizēta ārstēšana šiem pacientiem nebija pieejama. 2008. gada beigās, pateicoties otolaringologa, mutes, sejas un žokļu ķirurga Jura Tāra iniciatīvai, mēs sākām šādu pacientu viena etapa ķirurģisku ārstēšanu. Pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar RAKUS onkologiem – otolaringologiem, sejas un žokļu ķirurgiem, anesteziologiem un reanimatologiem, mēs varam veikt praktiski visu veidu biežāk sastopamo audzēju radikālu ārstēšanu. Mutes dobuma audzēji, kam nepieciešamas mutes dobuma mīksto audu rekonstrukcijas, apakšžokļa, augšžokļa, acs orbītas rekonstrukcijas, kā arī dažādu mīksto audu defektu rekonstrukcijas, ir biežākie operāciju veidi, ko veicam pēc radikālās onkoloģiskas ķirurģijas. Sasniegumi, ar kuriem tiešām varam lepoties, ir sejas apakšējās daļas kompleksa rekonstrukcija, kompleksa augšžokļa un acs orbītas rekonstrukcija, barības vada rekonstrukcija ar apasiņotu zarnas transplantātu, totāla deguna rekonstrukcija, balseni glābjoša rekonstrukcija, kas ļauj pacientiem pēc liela balsenes audzēja izņemšanas runāt. Onkoloģijas jomā mums ir laba sadarbība ar neiroķirurgiem dažādu smadzeņu audzēju radikālā ārstēšanā.

Bez šiem sasniegumiem, protams, mēs joprojām ārstējam slimības, kuras lielākā daļa Latvijas sabiedrības jau pazīst. Tās ir visu veidu rokas slimības, infekcijas, traumu sekas, onkoloģija. Turpinām dažādu komplikāciju, tādu kā, piemēram, kaula audu iekaisuma jeb osteomielīta, dažādu cēloņu mīksto audu defektu, kaulaudu defektu, nedzīstošu brūču ārstēšanu. Šo problēmu ārstēšana nav viegla ne pacientam, ne mikroķirurgam, bet patīkama ir citu kolēģu atzinība un pēdējās instances statuss viņu teiktajā: “Ja jūs var izārstēt, tad tikai un vienīgi Mikroķirurģijas centrā!”

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv”” 2015. gada oktobra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!

Kalvis Pastars