Māra Valdmane: Implantu balstītas restaurācijas totāla zobu trūkuma gadījumā

Nav nekāds noslēpums, ka mūsdienu populācija noveco. Tas saistīts ar vidējo cilvēka vecuma palielināšanos, vidēji cilvēks nodzīvo par gadiem desmit ilgāk nekā pirms divdesmit gadiem. Tāpēc pacients ar daļēju vai pilnīgu zobu trūkumu nav nekāds retums. Ko darīt šādos gadījumos?

Zobu trūkums var būt daļējs, kad pacientam vēl saglabājušies savi zobi. Atkarībā no zaudēto zobu skaita zobus iespējams aizvietot ar neizņemamu vai izņemamu restaurāciju, kas vairāk vai mazāk balstās uz esošajiem zobiem.

Bet ko darīt pacientam, kurš pazaudējis visus zobus?

Totāla izņemama protēze vairs nav vienīgā izvēle! Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā visu veidu implantoloģijas iespējas, kas ne vien izteikti uzlabos ēšanas funkciju, bet uzlabos pacienta izskatu, pacienta komfortu un dzīves kvalitāti.

Līdz šim...

Totāla protēze ir izņemama plastmasas restaurācija, kas aizvieto trūkstošos zobus, taču tās fiksācija ir ierobežota. Totālā protēze augšžoklī pie aukslējām turas ar vakuuma palīdzību, tā izveidota maksimālas bāzes robežās, cik vien mīkstie audi atļauj. Apakšžokļa totālā protēze balstās uz alveolārā loka, to fiksē nelielas anatomiskās struktūras, taču fiksācija un stabilitāte ir minimāla.

Totāla protēze samazina garšas sajūtu, rada ēšanas un košļāšanas grūtības, kā arī diskomfortu un bailes, ka tā jebkurā brīdi var izkrist.

Totāla protēze

 

Zīmējums: Totāla protēze

 

Mūsdienās...

Mūsdienu implantoloģija piedāvā dažādu veidu restaurāciju iespējas, lai ievērojami uzlabotu pacienta dzīves kvalitāti. Līdz ar zinātnes pētījumiem pieaug arī pacientu vēlmes un prasības. Pirms pārdesmit gadiem pacientam nemaz nebija citas iespējas kā totāla zobu protēze, taču šobrīd reti kurš atnāk pie zobārsta ar domu: “Man, lūdzu, izgatavojiet izņemamu restaurāciju!”

Jebkurš pacients vēlas maksimāli dabiska izskata, funkcionālu un komfortablu restaurāciju, kura pilnībā līdzinās dabiskiem zobiem. Un pirmā doma ir par neizņemamu restaurāciju. Nav jau nekāds brīnums – lielākajai daļai cilvēku izņemamas protēzes saistās ar pie gultas novietotu ūdens glāzi ar baltiem plastmasas zobiem, kas ievietoti gaiši rozīgā pamatnē.

Totālu zobu trūkumu iespējams aizvietot ar divu veidu restaurāciju, kas balstīta uz implantiem:

  • uz implantiem balstīta izņemama protēze;
  • uz implantiem balstīta neizņemama protēze.

 

Lai saprastu, kura restaurācija ir piemērotāka, jāsaprot katras ārstēšanas priekšrocības un trūkumi. Nereti ārstēšanas gaitas izvēli nosaka žokļa kaula daudzums, iespējas veikt pacientam dažādas ķirurģiskas manipulācijas un arī finansiālās iespējas.

Uz implantiem balstīta izņemama protēze

Uz implantiem balstīta izņemama protēze galvenokārt tiek izgatavota apakšžoklim, jo tieši tam parastas protēzes fiksācija ir apgrūtināta. Minimālais implantu skaits apakšžoklim, lai varētu lietot izņemamu protēzi, ir divi implanti. Augšžoklī minimālais skaits ir četri implanti. Protams, jo vairāk implantu, jo labāka fiksācija. Protēzes tiek fiksētas uz dažādām stiprinājuma sistēmām. Populārākās ir:

  • stienīšveida;
  • bumbiņveida
  • dažādas tā saukto lokatoru sistēmas.

 

Stienīšveida stiprinājuma sistēmaZīmējums- Stienīšveida stiprinājuma sistēma

 

Ievietoto implantu skaitu nereti nosaka arī žokļa kaula daudzums un kvalitāte. Zobu zaudēšana iet roku rokā ar kaula atrofiju. Tas samazinās kā vertikālā, tā horizontālā dimensijā. Ja kaula atrofija ir notikusi lielā apmērā, nereti implantu ievietošana var būt apgrūtināta. Ja kaula apjoms ir pārāk mazs, tad jāplāno papildu kaula pieaudzēšanas ķirurģiskas manipulācijas.

Vēl viens arguments, kāpēc izvēlēties uz implantiem balstītu izņemamu protēzi, ir vieglāka tīrīšana. Tāpat kā par zobiem, arī par implantiem ir jārūpējas. Tāpēc izņemamās protēzes ir viegli kopt – implantu sistēmu tīrīšana ar birstīti un protēzes tīrīšana pēc izņemšanas no mutes. Neizņemama restaurācija prasa rūpīgu kopšanu un sarežģītu diegošanu.

 

Uz implantiem balstīta neizņemama protēze

Neizņemama uz implantiem balstīta restaurācija ir pirmā vēlme, ko mūsdienās var dzirdēt no pacienta ar totālu zobu trūkumu. Tas ir pašsaprotami, jo neizņemama restaurācija dod mums iespēju justies droši un ērti ikvienā dzīves situācijā. Nav jāuztraucas par protēzes izkrišanu, kustēšanos, tā ir fiksēta, ļauj ēst, runāt, smaidīt.

Vēl nesen minimālais implantu skaits, uz kuriem varēja balstīt neizņemamu restaurāciju, bija seši implanti. Joprojām šis skaits ir aktuāls, jo uz sešiem implantiem iespējams balstīt fiksētu restaurāciju zobu loku līdz pat septītajam zobam. Pašlaik neizņemamu restaurāciju iespējams balstīt arī uz četriem implantiem, ja to atļauj implantu pozīcijas, tas ir, maksimāli distāla lokalizācija sānu implantiem.

Neizņemama restaurācija sastāv no karkasa (metāla, cirkonija), uz kura tiek izgatavoti keramikas zobi. Visa konstrukcija tiek stiprināta pie implantiem.

Neizņemama restaurācija uz sešiem implantiem

 

Zīmējums- Neizņemama restaurācija uz sešiem implantiem

 

Tendences

Mūsdienu implantoloģija ļauj veikt ārstēšanu ātrāk!

Ar pareizu ārstēšanas plānošanu iespējams vienā dienā ekstrahēt esošos zobus, ievietot implantus un veikt pagaidu protezēšanu. Pacients vienā dienā iegūst pagaidu neizņemamu restaurāciju, kura ir estētiska un funkcionāla. Pagaidu restaurācija paredzēta sešu mēnešu lietošanai, līdz implanti integrējas kaulā.

 

Jaunas tendences pacientiem ar samazinātu kaula daudzumu!

Implanta ievietošanas procedūrai svarīgākais priekšnoteikums ir kaula apjoms. Pēc zobu izņemšanas kauls samazinās, tāpat jāņem vērā anatomiskās īpatnības. Augšžoklī jāņem vērā augšžokļa dobuma novietojums, apakšžoklī – apakšžokļa nervs. Kaula apjoma samazināšanās ir iemesls kaula transplantēšanas operācijai, taču tādam solim pacients nereti nav gatavs.

Lai samazinātu implantu skaitu un izvairītos no papildu kaula pievienošanas operācijām, ir izstrādāta sistēma, kas ļauj izgatavot neizņemamu restaurāciju uz četriem implantiem. Priekšējie divi implanti tiek ievietoti otrā zoba pozīcijā, taču sānu implanti tiek ievietoti 30 grādu leņķī, cik vien distāli iespējams. Implantu slīpumu nosaka blakus esošās anatomiskās struktūras. Neveicot papildu kaula operācijas, iespējams ievietot četrus implantus gan augšžoklī, gan apakšžoklī. Ja ir veiksmīga ārstēšanas plānošana, tad tajā pašā vizītē iespējams veikt pagaidu protezēšanu ar neizņemamu restaurāciju.

neizņemama restaurācija uz četriem implantiem, kas novietoti slīpā pozīcijā, izvairoties no anatomiskām struktūrām.

 

 

Zīmējums- Neizņemama restaurācija uz četriem implantiem, kas novietoti slīpā pozīcijā, izvairoties no anatomiskām struktūrām.

 

 

 

Zīmējumi: Anda Dāniele

http://www.apinesklinika.lv/

 

 

 

 

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada jūlija numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!