Līga Logina: Balss problēmas pieaugušajiem un bērniem

Cilvēka balss ir viens no dabas lielākajiem brīnumiem. Tās nozīme komunikācijā, identitātē, pārliecībā par sevi bieži tiek novērtēta tikai tad, kad piemeklē balss problēmas.

Par balss veidošanu ir atbildīgas vairākas mūsu ķermeņa pamatsistēmas. Nozīmīga ir elpošanas sistēma – plaušas, bronhi, traheja. Tikpat svarīga ir muskulatūra, kas nodrošina ieelpu un izelpu. Skaņa veidojas balsenē, balss saitēs, taču tā nebūtu iespējama bez gaisa izpūšanas no plaušām. Orgāni, kas atbild par laringeālās skaņas akustisku pārveidošanu, ir rīkle, mutes dobums, balsenes novietojums, deguna dobums, paranazālie sīnusi. Tādējādi balss veidošanā ir svarīgi, lai organisms strādātu kā vienota sistēma.

Balss ir skaņa, kas veidojas, gaisam no plaušām forsēta spiediena rezultātā ejot cauri balss saitēm, tās ievibrējot. Balss saites ir divas muskuļaudu krokas balsenes iekšienē. Elpojot balss sprauga atveras, balss saites ir atslābušas, skaņa neveidojas (1. attēls a).

Veicot rīšanas kustības vai aizturot elpu, balss sprauga ir cieši aizvērta, neļaujot pārtikai vai ūdenim iekļūt elpošanas ceļos (1. attēls b), savukārt balss saites sakļaujas (1. attēls c), lai vibrējot gaiss spētu starp tām izspraukties, veidojot skaņu.

Balss saites

1. attēls. Balss saites

Par balss problēmām var liecināt jebkuras tās tembra, augstuma, stipruma izmaiņas, piemēram, aizsmakums, raupja balss, pārelpa, izteikti nazāla skaņa, ko izraisa mutes dobuma deguna rezonatoru disbalanss, kā arī pārāk klusa, grūti saklausāma vai, gluži pretēji – pārāk skaļa, spalga, čerkstoša balss.

Par saslimšanu runā gadījumā, kad ir traucētas balss saišu kustības, vibrācija. Lūk, biežāk sastopamās saslimšanas.

Akūts laringīts – visbiežākais akūta balss zuduma iemesls. Parasti akūtas vīrusa saslimšanas gadījumā balss ir izteikti piesmakusi vai pilnīgi pazudusi. Balss pazūd pēkšņi. Akūtas iesnas, deguna blakusdobumu iekaisumi, akūti rīkles gļotādas iekaisumi ar gļotādas pietūkumu un iekaisumu var būt par iemeslu balss izmaiņām. Bronhīta, pneimonijas un spēcīga klepus gadījumā balss saites tiek kairinātas un var radīt balss izmaiņas. Aizsmakuma gadījumā lielākā kļūda ir censties runāt čukstus, jo tādējādi balss saites tiek darbinātas nepareizi, ar vēl lielāku slodzi.

Balss saišu mezgli (t. s. dziedātāju mezgliņi) ir balss saišu gļotādas sabiezējumi starp priekšējo un vidējo trešdaļu, parasti abpusēji. To cēlonis ir balss aparāta nepareiza lietošana, pārpūle, sausas, nepietiekami mitrinātas balss saites. Bieži to piedzīvo runas profesiju pārstāvji – skolotāji, aktieri, dziedātāji, lektori. Nereti dziedātāju mezgliņus var iegūt pēc pārmērīgi skaļas līdzjušanas sporta spēlē, koncertā. Ārstēšanā izmanto fizikālas procedūras balsenei, medikamentus, bieži lieto operatīvu mezglu noņemšanu. Ir svarīgi, lai balss saites slīdētu, nevis berztos viena gar otru, tādējādi mazinot mezglu veidošanos. Liela nozīme ir balss saišu mitrināšanai, dzerot daudz ūdens.

Balss saišu sabiezējumi

2. attēls. Balss saišu sabiezējumi

Balss saišu parēze – daļējs vai pilnīgs nervu impulsu zudums, kas ietekmē muskuļu nepilnīgu kustību, vai pat muskuļu kustības nenotiek vispār. Tā ir bieža pēcoperācijas komplikācija pēc intubācijas narkozes, kā arī pēc vairogdziedzera operācijas, kurā tikušas skartas nervu šķiedras, kas atbild par balss saišu kustīgumu. Parēzi var izraisīt balsenes trauma. Reti, taču novēro arī vīrusa izraisītu parēzi. Balss saišu kustīguma trūkumu var izraisīt tilpuma procesi plaušās, videnē, balsenē, trahejā. Pacienti sūdzas par balss aizsmakumu, dažkārt afoniju, sāpēm runājot, balss ātru noguršanu, aizrīšanos, klepu. Parasti vienpusēja, skartās balss saites kustība ieelpas laikā nenotiek, savukārt veselā balss saite cenšas kompensēt, lai balss sprauga pilnībā slēgtos. Ārstēšanā izmanto medikamentus, procedūras nervu darbības atjaunošanai, pacientu nosūta balss terapijai fonopēda vadībā.

Asins izplūdums balss saišu epitēlija slānī – pacientam rodas pēkšņs balss zudums, kuru nereti pavada sāpes, un tiek traucēta saišu vibrācija. Fonotraumu var izraisīt forsēta vai nepareiza balss lietošana, kliegšana, spēcīga klepošana.

Strādājot Latvijas Nacionālās operas un baleta namā, ir nācies mainīt solisti stundu pirms izrādes sākuma. Laimīgas sagadīšanās dēļ teātrī bija kolēģe, kura sasirgušo solisti varēja aizvietot, tāpēc izrāde netika atcelta. Jāpiebilst, ka soliste, kuru vajadzēja aizvietot, dienas pirmajā pusē jutās brīnišķīgi.

Ārstēšanā svarīga ir pilnīga klusēšana. Māksliniekiem tas nozīmē izrādes, koncerta atcelšanu. Ja netiek ievērots miera režīms, veidojas balss saites sabiezējumi un rodas ierobežota balss saišu kustība.

Asins izplūdums balss saišu epitēlija slānī

3. attēls. Asins izplūdums balss saišu epitēlija slānī

Atviļņa slimības gadījumā neslēdzas barības vada atvere – kuņģa skābe nokļūst uz balss saitēm, rodas apsārtums, tūska. No rīta pamostoties vērojams balss aizsmakums, kairinājums, dienas laikā tas var mazināties.

Balss izmaiņu iemesli bērniem

Bērniem parasti balss izmaiņu iemesli ir akūts laringīts, balss saišu mezgli, augšējo elpošanas ceļu slimības, alerģija. Biežākais aizsmakuma iemesls bērniem 6–12 gadu vecumā ir balss saišu mezgli. Zēniem, kuru balss aparāts ir hormonālas attīstības stadijā, aizsmakumu ietekmē balss slodze. Skaļa, emocionāla un ilgstoša runāšana, raudāšana, kliegšana, citu bērnu pārkliegšana, neadekvātu skaņu veidošana, nepareiza dziedāšana veicina balss saišu mezglu veidošanos. Ārstēšanā svarīgi ir samazināt balss slodzi (nekliegt) un  precīzi izpildīt vokālos vingrinājumus. Parasti pēc kāda laika mezgliņi uzsūcas, operatīva terapija nav nepieciešama.

Balss lūzums (balss mutācija)

Pubertātes vecumā hormonu ietekmē notiek balsenes skeleta, muskulatūras – balss saišu un apkārtējo skrimšļu, kā arī gļotādas morfoloģiskas izmaiņas. Tas parasti notiek 10–14 gadu vecumā, kad strauji aug ne tikai pats zēns vai meitene, bet arī viņa balss saites.

Manā praksē jaunākais pacients ar balss mutāciju bija zēns deviņu gadu vecumā. Balss saites pagarinās, kļūst biezākas, nekustīgākas, tādēļ balss kļūst zemāka, klusāka, neskanīgāka. Parasti šādas izmaiņas ilgst 3–6 mēnešus, dažreiz pat 12 mēnešus. Zēniem balss pazeminās par vienu oktāvu, meitenēm – par 3–4 pustoņiem, tādējādi bieži vien meitenēm izmaiņas balsī var nenovērot. Pirms mutācijas balss saišu garums ir aptuveni 9,5 mm. Mutācijas periodā zēnu balss saites kļūst biezākas, izaug par 10 mm, meitenēm – par 4 mm. Intensīvas augšanas rezultātā veidojas tā saucamais mutācijas trijstūris. Svarīgi ir izvērtēt balss iespējas, nekādā gadījumā nepārslogot balsi, taču tas nenozīmē pilnīgu klusēšanu. Parasti vokālie pedagogi ļoti veiksmīgi tiek galā ar balss slodzi šajā periodā.

Balss lūzums

4. attēls. Balss lūzums

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2020. gada janvāra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!