Liene Cipule: Sāpes plecā – sāc vingrot nekavējoties!

Reiz kāda paciente, kurai ārstējām samērā smagu pleca periartrītu, man izmisusi jautāja – cik ilgi vēl tas plecs sāpēs, jo nodarbības dārgas, vēl jāapmaksā procedūras, gribētos masāžu, bet visu nevar. Teicu viņai – ja vingrosiet mājās, tas jums būs bez maksas, es jums parādīšu vingrojumus, un uz priekšu! Sieviete kļuva priecīga, bet pēc tam sadrūma – viņai mājās nav ne zviedru sienas, ne nūju, ne gumiju... Saku – slota taču katrai īstai sievietei ir, un piemiedzu ar aci. Tā nu viņa ar vingrojumu kompleksu kabatā devās mājās. Pēc dažām dienām tiekamies uz kārtējo fizikālās terapijas seansu. Jautāju – kā tad gāja? Dāma smej un stāsta: kādu vakaru istabā cītīgi vingroju ar savu slotu pie spoguļa, aizrāvos un nemaz nepamanīju, ka vīrs, pārnācis no darba, jau kādu laiku mani aizdomīgi vēro, brīdī, kad izpildu intensīvu vicināšanu, atskan mierīgs vīra jautājums – kur tad tu lidosi?

Pleca locītava ir viena no tām locītavām, ko ikdienas dzīvē pilnā apjomā nodarbinām vismazāk, bet kuras kustību apjoms un iespējas ir vislielākās. Ja turam plecu locītavu kustību badā, noteiktas struktūras, vienkāršā valodā runājot, ierūsē – muskuļu cīpslu makstīs samazinās slīdamība, muskuļu šķiedras pie lielākas slodzes nespēj pietiekami efektīvi iesaistīties, tāpēc pleca funkcionalitāte ir traucēta, un agri vai vēlu plecā parādās kustību ierobežojums, sāpes, iekaisums, var veidoties cīpslu bojājumi, muskuļaudu un plecu locītavas somiņas bojājums.

Sākotnēji cilvēks jūt pavisam nelielas problēmas – sāpes, veicot noteiktas kustības, kas te parādās, te pāriet. Citreiz šādi simptomi nemanāmi paliek pat 6 mēnešus, tomēr kustību ierobežojums nemanot kļūst lielāks un lielāks, iekaisums attīstās, un pietiek ar pavisam nelielu neraksturīgu slodzi, lai attīstītos akūts pleca periartrīts jeb apkārtējo audu iekaisums, kas izpaužas ar izteiktām sāpēm, arī naktīs, kustību ierobežojumu un funkciju traucējumu. Raksturīgākās izpausmes pleca periartrītam ir sāpes, rokas paceļot sānis, veicot rokas ārējas un iekšējas rotācijas (cilvēkam grūti aizlikt roku aiz muguras), un rokas pacelšana priekšā bez sāpēm iespējama tikai līdz pleca līmenim, augstāk cilvēkam parādās sāpes.

Sāpes plecā

 

Svarīgi par vingrošanu

Šādā situācijā ārsta vai fizioterapeita apmeklējums ir tieši laikā! Ārstēšana parasti ir kompleksa – medikamenti, fizikālās terapijas procedūras, teipošana, ziedes, masāža, smagākos gadījumos arī blokādes. Periartrīta ārstēšana ir sarežģīta un var ieilgt pat līdz sešiem mēnešiem ilgi, tāpēc svarīgi ir izpildīt visas rekomendācijas. Nepareizākā rīcība šādā situācijā ir pleca imobilizācija vai saudzēšana. Pleca periartrītu veiksmīgi var ārstēt tikai tad, ja plecam tiek piedāvātas kustības, kuras jāveic ideālā variantā uzreiz pēc simptomu parādīšanās un noteikti sākot ārstēšanu! Šie vingrojumi tev noderēs gan pleca locītavu problēmu profilaksei, gan ārstēšanai. Atceries – jo vairāk vingrosi mājās, jo īsāks būs atveseļošanās laiks un vairāk naudiņas atliks kam citam, jo ārstēšanās pie fizioterapeita nav lēta.

 

 

 

 

 

 

 

vingrojumu komplekss

vingrojumi- sāpes plecā

vingrojums- sāpes plecā

vingrojums sāpes plecā

vingrojums sāpes plecā

sāpes plecā vingrojumi

sāpes plecā vingrojums

sāpes plecā vingrojums

sāpes plecā vingrojums

sāpes plecā vingrojumi

sāpes plecā vingrojumi

Vingro- Maira Sudraba
 
Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2018. gada aprīļa numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!
Liene Cipule-Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore