Larisa Sviridova: Lai locītavas vienmēr kā jaunas

Lai arī pilnībā apturēt novecošanās procesus nav mūsu spēkos un ar katru gadu locītavas liek par sevi manīt arvien biežāk un uzstājīgāk, par laimi, dzīvojam 21. gadsimtā. Zinātne nesnauž, un nu jau kādu laiku arī Latvijā pieejama unikāla metode locītavu funkciju atjaunošanai – augšanas faktora jeb ar trombocītiem bagātinātas plazmas (PRP) injekcijas.

Mazliet par locītavām

Ja ar sportu gluži neesam uz tu un pat pastaigām vai braukšanai ar velosipēdu atvēlam krietni mazāk laika, nekā vajadzētu, mūsu locītavas nav mierā ar tik necienīgu attieksmi un sāk niķoties – protestējot gan ar sāpēm, gan krikšķiem, gan stīvumu un pat iekaisumiem.

Katrai locītavai ir sava konfigurācija, kas ļauj mums izpildīt visdažādākās kustības, bet kaulu gali klāti ar skrimšļa kārtu. Jaunībā šī virsma ir līdzena un gluda, taču ar gadiem tā kļūst arvien raupjāka vai pat cieš no bojājumiem. Locītavas apskalo sinoviālais šķidrums, un nepietiekamas slodzes dēļ tas ar gadiem izžūst, kas savukārt rada spēcīgu berzi, un skrimslis sāk nodilt. 

Lūk, kādēļ par savām locītavām jārūpējas jau agrā jaunībā. Locītavu jaunības eliksīrs ir samērīgas kustības un nepieciešamības gadījumā, ja parādījušās pirmās skrimšļa nodiluma pazīmes, arī glikozamīns. “Tas ir uztura bagātinātājs, kas aizsargā un baro skrimšļaudus, samazina diskomfortu locītavās un uzlabo to kustīgumu,” stāsta Veselības centru apvienības (VCA) poliklīnikas Aura ķirurģe Larisa Sviridova.

Parasti pārmaiņas locītavu virsmās sāk parādīties vecumā ap četrdesmit gadiem. Sākotnēji tās pat var nebūt redzamas, un gan rentgena, gan magnētiskās rezonanses izmeklējumi var neuzrādīt pārmaiņas, taču cilvēks jūt diskomfortu – locītavas vairs nestrādā tik labi kā iepriekš. “Tad glikozamīns komplektā ar mērenu fizisko slodzi palīdzēs apstādināt regresijas procesu,” saka ārste. Taču mūsdienās arvien lielāku popularitāti iemanto PRP injekcijas – tikpat dabiskas, bet krietni efektīvākas locītavu veselībai.

Novērš problēmas cēloni

Visbiežāk problēmas locītavām sagādā skrimšļa izmaiņas, kas rada daudz citu sūdzību. Turklāt šādas likstas itin bieži piemeklē arī gados jaunus cilvēkus, īpaši, ja sporto profesionālā līmenī un locītavām jāiztur pamatīga slodze. Larisa Sviridova norāda, ka ir vairākas iespējas, kā palīdzēt cilvēkam, ja locītava sākusi sāpēt vai radies diskomforts. Vienkāršākie un plaši izplatīti ir hondroprotektori. Piemēram, jau pieminētais glikozamīns, kas veicina vielmaiņu skrimšļaudos. “Man ir vecāka gadagājuma pacientes, kuras lieto glikozamīnu, un tas ir apstādinājis locītavas skrimšļa nodilšanas procesu. Uzlabojuma nav, bet nav arī regresijas,” stāsta ķirurģe.

Spēcīgu sāpju gadījumos ierasta prakse ir tā sauktās blokādes, kad tiek injicēti hormonu preparāti. Tie neārstē, taču ātri noņem sāpes, un tad var domāt par piemērotāko terapiju sāpju iemesla likvidēšanai. Tāpat ir hialuronskābes injekcijas, kas arī nerisina problēmu, tikai uzlabo stāvokli. Preparāts pārklāj skrimšļa virsmu, samazinot berzi, un cilvēkam ir vieglāk kustēties.

Un ir PRP – ar trombocītiem bagātinātas plazmas injekcijas. “Šīs injekcijas ir vienīgās, kas ne tikai novērš sāpes un iekaisumu, bet arī risina problēmas cēloni,” uzsver Larisa Sviridova.

PRP injekcijām izmanto plazmu, ko iegūst no paša pacienta asinīm un ievada sāpīgajā locītavā. Plazma satur paaugstinātu daudzumu trombocītu, kas izdala augšanas faktorus. Ja mēs skatītos mikroskopā, tad redzētu trombocītus ar daudzām kājiņām, kas pieķeras organisma audiem, tā veicinot dzīšanas un atjaunošanās procesus. “Šī metode ir ļoti efektīva, tāpēc to izmanto plaši – mikroķirurģijā, ortopēdijā, traumatoloģijā, ginekoloģijā, uroloģijā, kosmetoloģijā. Svarīgi, ka injekcija neizraisa alerģiskas reakcijas, jo tiek izmantotas paša pacienta asinis. Tātad injicējamie audi ir saderīgi ar organisma audiem,” uzsver Larisa Sviridova un piebilst, ka itin bieži PRP injekcijas tiek veiktas arī uzreiz pēc operācijas, lai veicinātu ātrāku sadzīšanu un skarto audu atjaunošanos. “Augšanas faktori spēj atrast tieši to vietu, kur ir izveidojies iekaisums vai audu bojājums, un tie aktivizē jaunu šūnu veidošanos, kā arī veicina audu pašatjaunošanos. Cilvēkam nav jādzer ķīmiski pretsāpju vai pretiekaisuma preparāti, jo visu paveic PRP injekcija.”

Kā tas notiek

Vispirms jāuzsver, ka PRP satur apmēram septiņas reizes vairāk augšanas faktoru nekā cilvēka parastās asinis, un procedūra neprasa īpašu sagatavošanos, turklāt tā ilgst apmēram 20 minūtes. No pacienta tiek paņemtas asinis, ko pēc tam ievieto speciālā centrifūgā. Astoņu minūšu laikā centrbēdzes spēka iedarbībā no asinīm tiek atdalīta plazma – dzeltenīgs šķidrums, kura sastāvā ir liels daudzums augšanas faktoru saturošu trombocītu. Plazmu iepilda šļircē un injicē locītavā. Ir vērts pieminēt arī to, ka VCA poliklīnikā Aura tiek izmantota dubulta centrifugēšana, kā arī standarta laboratoriskais stobriņš asiņu paņemšanai ir aizstāts ar lielāku smilšu pulksteņa veida stobriņu, tāpēc no tā paša paņemtā asiņu daudzuma var iegūt vairāk injicējamā materiāla. Kā uzsver ārste, tas ļauj vienas procedūras laikā veikt injekcijas divās locītavās bez papildu maksas. “Nereti cilvēkam ir skartas vairākas locītavas, un tām nepieciešama palīdzība. Mēs to varam nodrošināt vienas procedūras laikā.

PRP injekcijas var veikt plecā, celī, pēdā, pirkstu locītavās, gūžā, kā arī sāpju samazināšanai Ahileja cīpslas iekaisuma gadījumā un daudzos citos procesos, kur iesaistīti organisma mīkstie audi.

Injekcija nav sāpīga, jo tiek veikta ar nelielu adatiņu, turklāt tiek lietota lokālā anestēzija. Vienīgais nosacījums ir pāris dienu miera režīms pēc injekcijas veikšanas. “Nedrīkst iet pirtī, veikt masāžu vai citas tamlīdzīgas procedūras, kā arī jāatturas no sportiskām aktivitātēm. Parasti cilvēks jau pēc dažām dienām jūt rezultātu,” norāda Larisa Sviridova. PRP injekcijas nav ieteicams veikt topošajām māmiņām, bērniem un cilvēkiem ar nopietnām imūnsistēmas slimībām.

 

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2018. gada maija numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!