Kristiāna Širova: Sīkā motorika un pareizs satvēriens

Ikdienā kā mazs, tā liels veic dažnedažādas ikdienas dzīves aktivitātes, sākot ar pašaprūpi, kas ietver ģērbšanos, mazgāšanos un ēšanu, līdz produktivitātes un brīvā laika aktivitātēm. Ergoterapijas loma šo aktivitāšu realizēšanā ir ļoti būtiska. Ergoterapija ir veselības aprūpes profesija, kas pamatojas uz zināšanām par mērķtiecīgām nodarbēm un kuras galvenais uzdevums ir veicināt indivīda dalību ikdienas dzīves nodarbēs, veselību un labklājību visos dzīves aspektos. Citiem vārdiem sakot, ergoterapeits strādā ar jebkura vecuma klientu/pacientu ar mērķi veicināt viņa iespējas ikdienā būt pēc iespējas patstāvīgākam un neatkarīgākam, veicot sev svarīgas nodarbes – vienam tā var būt ēst gatavošana, citam – dārza darbi, vēl kādam – zīmēšana un krāsošana. Ergoterapeiti strādā ne tikai ar personām, kam ir kustību un mentālās veselības traucējumi, bet arī ar personām no dzimšanas līdz vecumdienām, kā arī kopējās sabiedrības labā – lai veicinātu viņu veselību un labklājību.

Zināms, ka svarīgākās prasmes turpmākajai dzīvei tiek apgūtas bērna vecuma posmā. Kad domājam par bērna attīstību, noteikti pirmais, kas nāk prātā, ir mirklis, kad bērns izrunā savu pirmo vārdu, kad pats sāk apmeklēt podiņu un ģērbties, kad apgūst prasmi lasīt un rakstīt, taču nereti tiek aizmirsts, cik daudz svarīgu prasmju ir jāapgūst, lai bērns būtu gatavs uzsākt rakstīšanu.

satvēriens

Lai bērns spētu realizēt rakstīšanas aktivitāti, kas, neraugoties uz mūsdienu digitālo laikmetu, tomēr ir neatņemama ikviena cilvēka dzīves sastāvdaļa, ir jābūt labi attīstītai sīkajai motorikai. Ar jēdzienu “sīkā motorika” tiek saprasta prasme izmantot mazos pirkstu muskuļus tādās aktivitātēs kā zīmuļu un šķēru lietošana, konstruēšana, izmantojot lego, kā arī prasme izmantot pirkstu muskulatūru, lai manipulētu ar pogām un spētu atvērt, piemēram, pusdienu līdzņemšanas kastītes. Sīkās motorikas prasmju efektivitāte būtiski ietekmē veicamā darba kvalitāti un tā iznākumu, kā arī darbības veikšanas ātrumu. Lai sīkās motorikas prasmes būtu efektīvas, vairākām savstarpēji neatkarīgām prasmēm ir jānotiek ciešā sadarbībā, lai spētu atbilstoši manipulēt ar objektu vai lai realizētu uzdevumu. Arī pēdējo gadu pētījumos norādīts, ka sīkās motorikas prasmes ir komplekss, kas sevī ietver spēju izmantot sīkās muskuļu grupas pirkstos un plaukstā, veicot darbības ar objektu, taču, lai tās veiksmīgi realizētu, nepieciešams labs acu–roku kontakts, kas nozīmē, ka bērnam ir jābūt labi attīstītai koordinācijai, lai varētu kontrolēt vēlamo objektu – pārvietot to plaukstā un veikt krāsošanu vai zīmēšanu.

rakstīšana

Savā ikdienas praksē, strādājot par ergoterapeiti gan ar bērniem, kam ir funkcionāli traucējumi, gan bērniem, kam ir bijusi emocionāli traumatiska bērnības pieredze, esmu novērojusi, ka grūtības ar pareizu satvērienu ir gandrīz katram otrajam manam pacientam. Bieži vien šādi bērni pēc kāda uzdevuma atzīst: “Man ātri piekūst rociņas.” Turklāt, kad bērns sāk apmeklēt skolu, vecāki pamana, ka bērnam ir grūti rakstīt un viņa satvēriens izskatās nedaudz jocīgi.

Lai novērstu šo problēmu ar bērna sīko motoriku un satvērienu jāsāk strādāt jau mazā vecumā, un svarīgi atcerēties, ka sīkā motorika nav tikai pareizs satvēriens, un arī satvēriens attīstās pakāpeniski.

satvēriens

Bērna sīkā motorika aktīvi sāk darboties jau drīz pēc dzimšanas, kad refleksu veidā bērns tver, piemēram, mātes pirkstu. Ap trīs mēnešu vecumu attīstās brīvprātīga tveršana, un pusgada vecumā bērns sāk kontrolēti sniegties pēc mantas. Katru nākamo dzīves mēnesi sīkās motorikas prasmes arvien attīstās. Aptuveni gada līdz pusotra gada vecumā bērns sāk zīmēt skricelējumus jeb švīkā, izmantojot satvērienu, kurā zīmulis tiek aptverts ar visiem pirkstiem, kā redzams attēlā. Secīgi ap 2–3 gadu vecumu bērns tur rakstāmrīku satvērienā no augšas, un tikai no trīs gadu vecuma bērnam sāk attīstīties trīs pirkstu tvēriens – sākotnēji viņš izmanto četrus pirkstus, lai turētu rakstāmrīku, bet tikai pēc tam, ap 4–4,5 gadu vecumu, tiek izmantoti trīs pirksti, un tas ir satvēriens, ko lielākoties arī mēs, pieaugušie, izmantojam ikdienā.

satvēriens rakstīšana

Lai veicinātu secīgu un vecumam atbilstoša satvēriena attīstību, kas vērsta uz sīkās motorikas pilnveidošanu, ieteicams:

  • izmantot trīsstūrveida zīmuļus;
  • zīmējot izmantot mazākus krītiņus un zīmuļus – krītiņi, kas pārlūst uz pusēm, būs lielisks rīks, lai zīmētu un veicinātu sīkās motorikas attīstību;
  • izmantot paresninājumus jeb uzmavas zīmuļiem – veido pareizu satvērienu;
  • veikt spēli ar monētiņām, kas jātver, jāpārvieto no virsmas uz citu vietu;
  • zīmēt ne tikai uz horizontālas virsmas, bet arī uz vertikālas, piemēram, uz sienas stiprinātas lapas vai tāfeles;
  • veidot no plastilīna – mīcīt to, veidot dažādas figūriņas, izspiest to uz lapas;
  • izmantot kancelejas gumijas, kas jānoņem no kādas mantas vai ežbumbas;
  • izdomāt dažādas spēles ar knaģiem un to stiprināšanu/noņemšanu pie dažādām virsmām.

satvēriens

Visas minētās aktivitātes veicinās pirkstu sīkās muskulatūras attīstību, uzlabos pirkstu veiklību un spēku, kā arī veicinās acu–roku koordināciju, kas ir pamatnosacījumi pareizam satvērienam.

Protams, katra bērna sīkās motorikas attīstība būs individuāla, tāpēc ir svarīgi ņemt vērā, ka mums pierastais trīs pirkstu tvēriens jāapgūst 4–4,5 gadu vecumā un tā izmantošanu nevajag sasteigt.

satvēriens

Pats svarīgākais ir sniegt bērnam dažādas pieredzes, dažādas iespējas spēlēties – spēlēties gudri, un bērni pēc tam būs jums pateicīgi!

Papildu informāciju par satvērienu, griešanas prasmēm un citām ar pediatriju ergoterapijā saistītām tēmām var aplūkot Facebook lapā: ergoterapija Tev apkārt – pediatrija un mēs.

satvēriens

Attēls no interneta vietnes “Zīmuļa satvēriena attīstība”,  (https://educationallyspeaking.blog/2019/03/18/pencil-grasp-development/)

Izmantotā literatūra:

1. Latvijas Ergoterapeitu asociācija. Iegūts no: ergoterapija.lv

2. Kid Sense Child Development. Iegūts no: https://childdevelopment.com.au/contact-us/

 

Foto: Pexels.com

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada februāra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!