Kristaps Jurjāns: Mikroinsults

Ikdienā strādājot insulta vienībā, bieži nākas dzirdēt jautājumu: “Dakter, bet tas taču mikroinsults, vai ne?” Pa reizei ir sanācis aizdomāties, kādas domas ir pacienta vai pacienta radinieka galvā – cerības? Bailes? Bet vai tiešām zinām, kas īsti ir mikroinsults, ja reiz uzdodam šo jautājumu.

Ar terminu mikroinsults tautā saprot saslimšanu, ko neirologi sauc par tranzitoru jeb pārejošu išēmisku lēkmi (TIL). Kas nozīmē, ka pacientu piemeklē insultam līdzīga epizode, kas parasti pāriet vienas stundas laikā, bet var ilgt līdz pat 24 stundām. Savukārt, ja simptomi saglabājas ilgāk par 24 stundām, tad diagnoze jau skanēs – insults.

Kāpēc notiek šāda išēmiska lēkme?

Līdzīgi kā insulta gadījumā, arī pārejošas išēmiskas lēkmes laikā kādai smadzeņu daļai ir samazināta asins apgāde, tāpēc tā pārstāj funkcionēt un parādās insulta simptomi.

  • Pēkšņs sākums!!!
  • Vienpusējs kustību traucējums vai zudums.
  • Noslīdējis mutes kaktiņš.
  • Notirpums un/vai nejutīgums vienā ķermeņa pusē.
  • Kustību koordinācijas traucējumi un reibonis.
  • Redzes traucējumi ar dubultošanos un reiboni.
  • Nespēja runāt un/vai saprast teikto.
  • Pēkšņi mainījusies balss, grūtības norīt.

Galvenie pārejošas išēmiskas lēkmes iemesli ir augsts asinsspiediens pacientam, kam aterosklerozes dēļ izmainīti un sašaurināti asinsvadi vai arī trombs, kas radies citur organismā un nokļuvis smadzeņu asinsvados, traucē asins apgādi. Asinsspiedienam mazinoties vai trombam spontāni izšķīstot, asins apgāde smadzenēm atjaunojas, tāpēc atgriežas normāla smadzeņu funkcija un simptomi izzūd. Atšķirībā no insulta pārejoša išēmiska lēkme ir pilnībā atgriezeniska epizode, jo neizveidojas smadzeņu bojājums.

Ko darīt, ja jums vai kādam cilvēkam jums blakus parādās šādi simptomi?

Rīkojieties Ā.T.R.I! Tas nozīmē, ne tikai ātru rīcību un neatliekamās palīdzības izsaukšanu, bet arī šī speciālā insulta testa veikšanu.

 ā.t.r.i insulta gadījumā

Jo: kamēr simptomi nav mazinājušies, NAV iespējams atšķirt pārejošu išēmisku lēkmi no insulta.

Insults ir ārstējams TIKAI pirmās 4,5 stundas kopš pirmo simptomu parādīšanās!!!

NEKAD nevar zināt, vai simptomi mazināsies!!!

Vairāk nekā 50% insulta pacientu slimnīcā ierodas novēloti, un liela daļa no viņiem tikai tāpēc, ka gaidīja, kamēr simptomi pāries. Apmēram trešdaļa no šiem pacientiem insulta dēļ nomirs, un vēl trešdaļa savu atlikušo dzīvi dzīvos ar izteiktiem kustību, runas vai sapratnes traucējumiem. Un tikai tāpēc, ka laikus nevērsās pēc palīdzības.

Lai vai cik augsta līmeņa tehnoloģijas ir pieejamas mūsdienu medicīnā, visticamāk, nekad nebūs zāles, ar kurām varēs pilnībā atjaunot bojātās smadzeņu daļas.

Vai nepieciešams vērsties pēc palīdzības, ja simptomi jau pārgājuši?

Jā.

Jo pastāv augsts lēkmes atkārtošanās un insulta risks!

TIL gadījumā insulta riska vērtēšanai izmanto ABCD2 skalu. Šī skala ir svarīga, lai noteiktu pacienta risku saslimt ar insultu tuvākajā laikā. Jo lielāks punktu skaits sasniegts, jo lielāka iespēja, ka pacientam tiešām ir TIL, nevis kāds cits pārejošs stāvoklis.

ABCD2 skala

Riska faktors

Punktu skaits

Vecums > 60 gadi

< 60 gadi

1

0

Asinsspiediens > 140 mm Hg un/ vai >90 mm Hg

Cits

1

0

Klīniskie dati

Vienpusējs vājums (sejā, plaukstā, rokā, kājā)

Valodas traucējumi bez parēzes

Cits

 

2

 

1

0

Cukura diabēts

1

Lēkmes ilgums > 60 min

10–59 min

< 10 min

2

1

0

Punkti kopā

 

 

0–3 zems insulta agrīna atkārtojuma risks (1,2% 7 dienās, 3,1% 90 dienās)

4–5 vidējs insulta agrīna atkārtojuma risks (5,9% 7 dienās, 9,8% 90 dienās)

6–7 augsts insulta agrīna atkārtojuma risks (11,7% 7 dienās, 17,8% 90 dienās)

Pacients ar TIL obligāti jāizvērtē neirologam, nepieciešams veikt galvas smadzeņu izmeklējumu (datortomogrāfiju vai magnētiskās rezonanses izmeklējumu) un asinsvadu izmeklējumu (datora vai magnētiskās rezonanses angiogrāfiju, ja tādas nav pieejamas, tad izmantojama arī ultrasonogrāfija galvas un kakla asinsvadiem). Šiem pacientiem neatliekama diagnostika ir svarīgāka nekā pacientiem, kas ieradušies novēloti ar smagu insultu un kam aktīva ārstēšana (intravenoza trombolīze un/vai mehāniska tromba izņemšana jeb trombektomija) nav izmantojama.

Pēc iespējas ātrāk nepieciešams uzsākt ārstēšanu, lai novērstu draudošo insultu!!!

Kas ir insults?

Insults ir smadzeņu bojājums, kas notiek, ja kādai smadzeņu daļai nepieplūst asinis un līdz ar to skābeklis un barības vielas.

“Laiks ir smadzenes!”

Insulta rezultātā smadzeņu šūnas strauji iet bojā. Minūtē cilvēks zaudē gandrīz divus miljonus nervu šūnu; tas ir līdzvērtīgi novecošanai ar ātrumu 3,5 gadi stundā.

Insults IR ārstējams!

Insulta ārstēšana ir sarežģīta, bet, pateicoties tai, ir iespējams ievērojami samazināt gan mirstību, gan invaliditāti. Lai insults būtu ārstējams, to nepieciešams laikus atpazīt. Pēc iespējas ātrāk jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība un jānogādā pacients slimnīcā, kurā ir Insulta vienība.

Insulta vienība ir speciāli aprīkota slimnīcas struktūrvienība, kurā ir iespējams sniegt jebkādu nepieciešamo ārstēšanu, novērošanu un rehabilitāciju pacientiem ar akūtu insultu. Tajā kopīgi darbojas dažādi speciālisti. Insulta vienības atrodas Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Vidzemes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā, Rēzeknes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā un Jelgavas pilsētas slimnīcā.

Insults ietekmē cilvēku dzīvi visā pasaulē!

• Insults ir otrs biežākais nāves iemesls pasaulē! Ik pēc sešām sekundēm viens cilvēks mirst insulta dēļ.

• Insults ir visbiežākais invaliditātes iemesls. Apmēram 1/3 pacientu, kas pārcietuši insultu, ir būtiski kustību traucējumi, un lielai daļai pacientu, lai nodrošinātu ikdienas vajadzības, nepieciešama palīdzība vai kopšana.

1. Laiks

Lai insults būtu ārstējams, nepieciešams to pēc iespējas ātrāk atpazīt. Ja radušās aizdomas par insultu, rīkojieties ĀTRI!

2. Insulta vienība

 Ārstēšanas rezultāti ir labāki tiem pacientiem, kuri ārstēti insulta vienībā.

3. Trombolīze

Jeb trombu šķīdināšana par 30% palielina veiksmīga iznākuma iespēju. To iespējams veikt 4,5 stundu laikā kopš pirmo simptomu parādīšanās. Jo ātrāk to sāk, jo labāks rezultāts iespējams. Ideālā variantā trombolīze jāveic pirmās stundas laikā kopš simptomu sākuma. To sauc arī par zelta stundu.

4. Mehāniska trombektomija

Jeb trombu izvilkšana no asinsvada vismaz par 50% palielina veiksmīga iznākuma iespēju. Tā ir invazīva procedūra, ko veic pacientiem, kuriem asinsvadā konstatēts liela izmēra trombs.

5. Rehabilitācija

Pēc ārstēšanas nākamais solis insulta pacientiem ir rehabilitācija. Katram insulta pacientam nepieciešams personalizēts rehabilitācijas plāns. Pēc insulta rehabilitācija jāsāk, līdzko to atļauj pacienta vispārējais un neiroloģiskais stāvoklis. Rehabilitācija būtiski palielina iespēju pacientam veiksmīgi atgriezties līdzšinējā dzīvē.

6. Profilakse

Insults var atkārtoties! Lai samazinātu iespēju atkārtoti saslimt ar insultu, jāprecizē un adekvāti jāārstē tā iemesls. Apzinieties savu insulta risku! Sekojiet sava ārsta norādījumiem!

(Sagatavojusi Latvijas Neirologu biedrība un Latvijas Insulta biedrība)

 

10 soļi, kā efektīvi samazināt insulta un pārejošas išēmiskas lēkmes risku:

  1. Asinsspiediena kontrole:

Regulāra asins spiediena kontrole un samazināšana ievērojami samazina insulta risku!

  1. Regulāra fiziska aktivitāte

Regulāra fiziska aktivitāte 5 reizes nedēļā samazina insulta risku!

  1. Pilnvērtīga diēta

Augļiem un dārzeņiem bagāta diēta samazina insulta risku!

  1. Holesterīna līmenis

Ēdot ēdienu, kas bagāts ar nepiesātinātajām taukskābēm, iespējams samazināt sliktā holesterīna līmeni, bet ar diētu ne vienmēr tas ir iespējams, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu, kā efektīvāk samazināt holesterīna līmeni!

  1. Svara kontrole

Ķermeņa masas indekss (svars/augums (izteikts metros)2), ja tas ir lielāks par 25 vai arī vidukļa/gurnu apkārtmēra attiecība, lielāka par 0,85 sievietēm un lielāka par 1,0 vīriešiem norāda, ka jums ir liekais svars un tātad paaugstināts insulta risks. Jūs būtu tikai ieguvējs, ja kaut vai nedaudz samazināsiet savu svaru.

  1. Smēķēšana

Smēķēšanas pārtraukšana samazina insulta risku. Vērsieties pēc palīdzības pie speciālista, kas palīdzēs atmest šo nevēlamo ieradumu!

  1. Pārmērīga alkohola lietošana

Nevajadzētu pārsniegt ikdienā uzņemtā alkohola daudzumu līdz 100 ml stiprā alkohola dienā vīriešiem un 50 ml dienā sievietēm. Šādi Jūs samazināsiet insulta risku!

  1. Sirds slimības

Konsultējieties ar savu ģimenes ārstu vai kardiologu, kā efektīvi samazināt insulta risku!

  1. Cukura diabēts

Cukura diabēts ir nozīmīgs insulta riska faktors. Regulāra glikozes līmeņa kontrole ievērojami samazina insulta risku. Konsultējieties ar savu ģimenes ārstu vai endokrinologu, kā efektīvi samazināt insulta risku!

10. Ienākumu līmenis un izglītība

Saslimstība ar insultu ir augstāka valstīs ar zemāku ienākumu un izglītības līmeni. Insults var skart gan jūs pašu, gan arī jums tuvus cilvēkus. Iemācieties atpazīt insulta simptomus jau tagad, lai nonāktu slimnīcā laikus, un mēs spētu jums palīdzēt!

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2018. gada jūlija numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!