Kristaps Blūms: Rokas trauma, kas gūta, tīrot avokado

Covid-19 pandēmijas dēļ cilvēki arvien vairāk laika pavada mājās un arvien biežāk paši gatavo ēdienu. Viens no iecienītākajiem augļiem ir avokado, jo tam piemīt lieliska garša un plašas pielietojuma iespējas, kā arī tas ir vērtīgs uzturvielu avots. Tajā sastop tādus mikro un makro elementus kā B grupas vitamīnus: B2, B3, B5, B6, B9, C, K, E vitamīnu, beta karotīnu, šķiedrvielas, luteīnu, magniju un kāliju. Turklāt tajā ir arī daudz mononepiesātināto taukskābju, kas palīdz samazināt kopējo holesterīna līmeni. Diemžēl gan pasaulē, gan arī Latvijā arvien biežāk mikroķirurgi novēro plaukstas traumas, ko pacienti guvuši šī augļa apstrādes laikā. Ārzemju literatūrā pat ir radīts jēdziens, lai apzīmētu tieši šīs traumas, – “avokado roka” (avocado hand).

Par Latvijas iedzīvotājiem, kas guvuši šādu traumu, precīzi dati nav pieejami, taču ASV ar avokado saistītas traumas konstatētas jau krietni pirms Covid-19 pandēmijas. Laika posmā no 2000. līdz 2017. gadam ir uzskaitīti vismaz 49 tūkstoši pacientu ar grieztām brūcēm un dažādu plaukstas struktūru bojājumiem, kas gūtas, izmantojot šo augli maltītes gatavošanā. Visvairāk ir cietušas sievietes – 80% gadījumā, turklāt vecumā no 23 līdz 39 gadiem šādas traumas viņas guvušas visbiežāk.

Ir novērots, ka visbiežāk trauma tiek gūta, veicot augļa kauliņa izņemšanu. Parasti kauliņš ir ciets un tas tiek uzdurts ar naža galu, turot augli nedominējošās rokas plaukstā. Gatavam auglim kauliņš var būt mīksts, tāpēc naža gals negaidīti var izslīdēt tam cauri, ieduroties tieši plaukstā vai pirkstos. Otra iespēja – naža gals noslīd garām kauliņam, tāpēc iespējams tāds pats iznākums kā iepriekš. Citi faktori, kas var veicināt traumēšanos arī citos avokado pagatavošanas posmos, ir nenogatavojies auglis, truls nazis vai pārlieku liela spēka pielietošana. Arī pārmērīga alkohola lietošana būtiski ietekmē roku veiklību un palielina negadījuma risku.

Biežākais traumas gūšanas veids

1. attēls. Biežākais traumas gūšanas veids

Attēls no: Avocado Hand Injury Watercolor Drawing Stock Illustration 644409991. Shutterstock.com. /image-illustration/avocado-hand-injury-watercolor-drawing-644409991 (accessed 11 April 2021)

Gūtie bojājumi var būt ļoti dažādi. Vieglākajos gadījumos tas var būt tikai virspusējs ādas bojājums, bet smagākos gadījumos ir pirkstu artēriju, nervu vai cīpslu bojājumi. Ņemot vērā, ka visbiežāk trauma gūta ar nazi, brūce var būt pavisam niecīga – pat dažu milimetru liela. Tomēr smailais naža gals var ieslīdēt audos ļoti dziļi un traumēt kādu no svarīgajām anatomiskajām struktūrām. Nervi nodrošina taktilo jeb pieskāriena sajūtu, tāpēc bojājuma gadījumā tipiska izpausme būs nejutīga pirksta viena puse vai pat viss pirksts. Cīpslas veic kustības funkciju, tāpēc bojājuma gadījumā varētu pēkšņi zust spēja saliekt pirkstu. Artērijas bojājuma gadījumā var būt stipra asiņošana, ko ir grūti apturēt arī ar atkārtotiem pārsējiem. Brūces izmērs sākotnēji var būt mānīgs, tāpēc, ja pēc traumas rodas kāds no iepriekš aprakstītajiem simptomiem, jāmeklē palīdzību pie Latvijas Mikroķirurģijas centra speciālistiem. Ja netiek veikta savlaicīga bojāto struktūru ārstēšana, pastāv liels risks, ka pirksta vai plaukstas funkcija neatjaunojas. Tas saistīts ar to, ka pilnībā pārgrieztas cīpslas vai nervi paši gandrīz nekad nesadzīst.

Reizēm pie mums vēršas pacienti, kuriem trauma bijusi jau pirms kāda laika un brūce jau ir sadzijusi. Arī šādās situācijās varam palīdzēt un veikt vēlīnu cīpslas vai nerva rekonstrukciju, ņemot cīpslu vai nervu transplantātus no citām ķermeņa vietām. Pacientam gan jārēķinās, ka šādas operācijas ir krietni sarežģītākas un prasa ilgāku ārstēšanos, turklāt rezultāts var nebūt tik labs kā pēc savlaicīgi veiktas operācijas.

Pirmā palīdzība pēc traumas ar asu priekšmetu

Ir svarīgi sniegt pirmo palīdzību pēc iespējas drīzāk, lai izvairītos no liela asins zuduma, kā arī pasargāt brūci no netīrumu iekļūšanas. Pareizi būtu izveidot spiedošu pārsēju, uzliekot uz brūces, vēlams, sterilu marli. Pēc tam, sarullējot marles saiti vai kādu citu materiālu (piemēram, dvieli) biezākā kārtā, to piefiksē ar citu saiti. Jāpievērš uzmanība, lai netīšām neizveidojas žņaugs, pietinot pārsēju pārāk cieši. Ja pārsējs būs pārlieku nospriegots, roka vai pirksti kļūs zili vai bāli, tāpēc radīsies audu išēmija. Ja neizdodas apturēt asiņošanu ar spiedoša pārsēja palīdzību, par to liecinās aktīva asins pilēšana no pārsēja, nevis pārsēja iekrāsošanās sarkanā krāsā. Šādā gadījumā ir pieļaujama žņauga uzlikšana. Žņaugs jānovieto 10–15 centimetru virs asiņojošās brūces, bet, ja tas nelīdz, tad pieļaujams to novietot uz augšdelma. Obligāti jāpieraksta žņauga uzlikšanas laiks. Maksimāli pieļaujamais laiks, kamēr žņauga izraisītie išēmiskie bojājumi var būt atgriezeniski, ir divas stundas. Pretējā gadījumā sāksies audu bojāeja asinsapgādes pārtraukuma dēļ.

Praktiski padomi, kā pagatavot avokado tā, lai pēc iespējas samazinātu savainošanās risku un maltītes pagatavošana nebeigtos ar medicīnas iestādes uzņemšanas nodaļas apmeklējumu

  • Jāpārliecinās, ka avokado ir nogatavojies, jo tad tā sagriešanai jāpielieto mazāks spēks.
  • Jāizmanto ass nazis.
  • Turot nazi, rādītājpirksts jānovieto uz asmens neasās virsmas, tā iegūstot labāku kontroli pār nazi.
  • Auglis jānovieto uz stabilas virsmas vai griežamā dēlīša.
  • Vispirms pārgriež augli uz pusēm, pēc tam ar naža aso malu viegli iecērt kauliņā.
  • Tad nazi kopā ar kauliņu pagriež pa 90 grādiem, līdz tas izslīd no savas vietas.
  • Lai iegūtu augļa masu, izmanto karoti, nevis nazi.

Kā pareizi turēt avokado tā griešanas laikā

2. Attēls no: What Is Avocado Hand? A Helpful Guide to Hand Injury Treatment and Prevention, https://flo.health/health-articles/symptoms/avocado-hand-injury (accessed 11 April 2021)

 

Izmantotā literatūra:

1. Rossheim, M. E., Ninh, E. Q., Livingston, M. D. et al. 2020. 49,000 Avocado Cutting Injuries. Am J Health Behav. 44, 13–17.

2. Flo.health. What Is Avocado Hand? A Helpful Guide to Hand Injury Treatment and Prevention. flo.health. Iegūts no: https://flo.health/health-articles/symptoms/avocado-hand-injury (accessed 11 April 2021).

 

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada maija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!