Kāpēc zaķim lūpa pušu

Vai ikviens no mums saskāries ar ieplīsušiem un iekaisušiem lūpu kaktiņiem. Vai ir kāda nozīme A, B un citu grupu vitamīnu lietošanai, ja ir lūpu kaktiņu iekaisums? Nenoliedzami, viens no biežākajiem iemesliem ir mehāniska iedarbība uz lūpu kaktiņiem, kas bieži vien sadzīst bez problēmām. Taču ko darīt, ja lūpu kaktiņš nav tikai ieplīsis, bet arī iekaisis un nedzīst?

Medicīniskais termins – angulārs heilīts – nozīmē iekaisuma procesu, kas attīstās vienā vai abos lūpu kaktiņos. Lūpu kaktiņu iekaisums izpaužas kā apsārtums, sāpīgas plaisiņas, ādas zvīņošanās, neliela asiņošana vai pat izčūlošana lūpu kaktiņos.

Patiesie cēloņi

Lai arī pilnībā lūpu kaktiņu iekaisuma attīstības mehānisms nav zināms, ir izpētīts, ka vairākumā gadījumu angulāru heilītu izraisa baktērijas un/vai sēnītes, kas ir normālas ādas mikrofloras un siekalu sastāvdaļa un ir atrodama katram veselam cilvēkam. Noteiktos apstākļos, mazinoties organisma aizsargspējām, notiek mikroorganismu vairošanās un izplatīšanās uz mazāk aizsargātām vietām. Tikai stress un samazinātā imunitāte pati par sevi neizraisīs angulāro heilītu, taču pietiek ar nesenu mutes traumu, piemēram, zobārsta apmeklējumu, sausām lūpām, pastiprinātu siekalu izdali un mitrošanos, lai veicinātu mikroorganismiem labvēlīgu vidi.

Aplams ir viedoklis, kas bieži parādās sociālajā vidē, ka to izraisa B grupas vai A vitamīnu deficīts. Lai arī B grupas vitamīniem ir nozīme imūnās sistēmas un ādas stāvokļa uzlabošanā, to trūkums neizraisa angulāru heilītu. Vitamīnu trūkums samazina kopējās organisma aizsargspējas, kas var veicināt dažādu slimību attīstību un tostarp angulārā heilīta attīstību.

Kādēļ tieši lūpu kaktiņi

Mikroorganismiem vispiemērotākie apstākļi ir pastāvīgs mitrums. Lūpu kaktiņos ir nelielas rieviņas, kur krājas mitrums, tie ir vislabvēlīgākie apstākļi mikroorganismiem. Mikroorganismi vairojas, iznīcinot ādas šūnas un radot ādas lobīšanos. Savukārt organisms, cīnoties ar šiem mikroorganismiem, rada iekaisuma ainu lūpu kaktiņos – sārtumu, pietūkumu.

Kam biežāk attīstās angulārs heilīts

Bērniem – sevišķi tiem, kam pastiprināti izdalās siekalas maltītes vai miega laikā, slimiem bērniņiem, tiem, kam ir paaugstināts stresa līmenis. Baktēriju izplatīšanos no mutes dobuma vai sejas ādas veicina lūpu aiztikšana ar nemazgātām rokām, kā arī dažādu priekšmetu graušana (rakstāmpiederumi, nagi), kā arī maziem bērniem –savu lūpu košļāšana un īkšķa sūkāšana.

Grūtniecēm – ņemot vērā, ka grūtniecība ir pamatīgs stress, kas izraisa straujas izmaiņas organismā. Angulārais heilīts var attīstīties jebkurā grūtniecības periodā, sevišķi pirmajā trimestrī, kad ir rīta nelabumi.

Gados vecākiem cilvēkiem angulārais heilīts biežāk attīstās vājākas imūnās sistēmas dēļ, kā arī veicinošu faktoru dēļ – pastiprināta siekalu izdalīšanās, ko veicina protēzes vai tieši pretējs stāvoklis – zobu trūkums.

Citi iemesli, kas var veicināt lūpu kaktiņu iekaisumu veidošanos – neatbilstošas zobu protēzes, anatomiski izmainītas lūpas (ar dziļākām rieviņām), kontaktalerģijas, uztura deficīts, anēmija. To biežāk novēro bērniem ar sausu un jutīgu ādu, piemēram, atopiskā dermatīta gadījumā. Salīdzinoši daudz retāk tā var būt arī HIV vai, piemēram, Dauna sindroma pazīme. Arī pārmērīga mutes skalošana un agresīva zobu diega izmantošana var sekmēt lūpu kaktiņu iekaisumu.

Nepietiekams vitamīnu/minerālvielu (dzelzs, B grupas vitamīnu) daudzums organismā var būt iemesls lēnākai angulāra heilīta sadzīšanai.

Simptomi

Viegla lūpu kaktiņu iekaisuma gadījumā raksturīga savilkta sajūta, sīka ādas lobīšanās, neliels diskomforts, plati atverot muti. Vidēji smagā gadījumā vienā vai abos lūpu stūrīšos, ēdot vai plati atverot muti, diskomforts pieaug, turpinās sīka ādas lobīšanās, parādās apsārtums, pietūkums. Smaga angulāra heilīta gadījumā cilvēks parasti saprot, ka tās nav vienkārši no aukstuma un vēja sasprēgājušas lūpas, jo šajā gadījumā parastie lūpu balzami un higiēniskās lūpu krāsas nepalīdz. Sūdzības pastiprinās, vērojams diskomforts gan runājot, gan ēdot, atverot un aizverot muti. Vienā vai abos lūpu stūrīšos redzamas čūliņas, plaisiņas, kas nedzīst, krevelītes.

Vai angulārs heilīts ir lipīgs

Angulārs heilīts patiesībā nav lipīgs, tas neizplatās uz citām ķermeņa vietām. Taču tas viegli var pāriet no viena mutes kaktiņa uz otru. Tāpēc ir būtiski neaiztikt iekaisušos lūpu kaktiņus ar pirkstiem vai ar lūpu pomādēm.

Raksta turpinājumu par lūpu kaktiņu iekaisuma diagnostiku un ārstēšanas iespējām lasiet žurnāla "ārsts.lv" 2016. gada decembra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!