Jauno vecāku bieds – kolikas
Lai arī ir 21. gadsimts un ārstiem joprojām nav vienota uzskata, kamdēļ rodas kolikas, ir daudzi fakti, kas ir noskaidroti un varētu palīdzēt vecākiem un arī zīdainītim pārciest nepatīkamās sajūtas, ko sauc par kolikām. Padomus, kas būs noderīgi jaunajiem vecākiem, sniedz ģimenes ārste LINDA ZĒĢELE.
Uzskata, ka tā dēvētās kolikas piemeklē zīdaiņus vecumā no divām nedēļām līdz pat sešiem mēnešiem. Tāpat novērots, ka kolikas samazinās vidēji trīs četru mēnešu vecumā, bet pusgada vecumā visbeidzot pazūd pavisam. Biežāk tās novēro bērniņiem, kas ēd mammas pienu, nekā tiem, kuri uzturā lieto piena maisījumus. Kā zināt, ka tās patiešām ir kolikas, nevis ka bērniņš, iespējams, slikti jūtas cita iemesla dēļ vai ir saslimis? Šādu jautājumu jaunie vecāki uzdod itin bieži.
Ģimenes ārste Linda Zēģele skaidro, ka būtiskākā atšķirība koliku gadījumā no citiem iespējamiem bērna diskomforta iemesliem ir tāda, ka pārējā dienas daļā zīdainis ir relatīvi mierīgs, ar labu apetīti un labu miegu: “Kolikas ir pēkšņas un precīzas – tās sākas gandrīz vienā un tajā pašā laikā un turpinās stundu, divas vai trīs. Mistiskais koliku laiks parasti ir no pulksten 18.00 līdz 20.00 vakarā, dažkārt agrākā pēcpusdienā vai nakts stundās. Koliku izraisītā raudāšana sākas pēkšņi un tikpat pēkšņi arī beidzas, un vecāki, kas to ir piedzīvojuši, zina, ka šajā laikā bērniņu nomierināt ir gandrīz vai neiespējami.” Koliku lēkmes laikā bērns raud skaļi un spalgi, mazuļa vēderiņš var būt mazliet uzpūties, no raudāšanas bērns var kļūt sārts, var paaugstināties ķermeņa temperatūra, pat līdz 37,6 grādiem (tas tāpēc, ka zīdainim ir ļoti mazs tauku slānis un bērns ātri sakarst), kājiņas bēbītis sistemātiski pievelk pie vēderiņa un pēc brīža atlaiž, rociņas sažņaudz dūrītēs, muguriņa var būt izliekusies.
Kāpēc rodas kolikas
Par koliku rašanās iemesliem joprojām nav vienota uzskata, tāpēc kā galvenos iemeslus min vairākus:
* Gāzu un/vai gaisa daudzuma uzkrāšanās bērniņa zarnās. Ārsti uzskata, ka gaiss zīdaiņa zarnu sistēmā var nokļūt ēšanas laikā, kad zīdainis sarijas gaisu, vai arī traucētas zarnu dabiskās mikrofloras dēļ – ja ir savairojušās gāzi izraisošas baktērijas.
* Tiem zīdaiņiem, kuru māmiņām ir ļoti daudz piena, tiek novērots tā sauktais hiperlaktācijas sindroms. Tas nozīmē, ka ar krūti barojošai sievietei, kurai ir liels piena daudzums katrā mazuļa ēdienreizē, liels ir arī tā sauktā pirmā piena daudzums. Uzreiz jāpiemin, ka jēdziens pirmais piens nav tas pats, kas pirmpiens (piens, kas sievietes krūtīs veidojas pirmajās dienās pēc mazuļa nākšanas pasaulē). Pirmais piens no sievietes krūtīm izdalās katrā barošanas reizē pirmajās bērniņa ēšanas minūtēs. Parasti tas nāk ar izteiktu strūklu, kas bērniņam rada gaisa sarīšanās iespēju, kā arī tajā ir salīdzinoši daudz piena cukura jeb laktozes, tajā pašā laikā tas ir olbaltumvielām nabadzīgāks. Tāpēc mazulis, kura māmiņai ir daudz piena, vienmēr barošanas reizēs ir pakļauts pirmā piena ietekmei, kā arī gaisa sarīšanās iespējai, piedevām arī uzņem vairāk piena cukura, kuru ne vienmēr zīdaiņa organisms spēj labi pārstrādāt. Pastāv iespēja, ka, lai arī māmiņai piena ir daudz, bērniņam var pietrūkt olbaltumvielu, kas izraisa biežāku mazuļa ēšanu, jo viņš jūtas izsalcis.
* Uzskata arī, ka nenobriedušās nervu sistēmas dēļ zīdainis dažādi reaģē uz apkārt notiekošo – dažādi ikdienišķi, bet zīdainim neierasti trokšņi, piemēram, telefona zvans, televīzija, dators, mūzika, rada satraukumu, un tas izraisa koliku simptomus. Daži speciālisti uzskata, ka tieši šī iemesla dēļ kolikas aktivizējas vakaros – kad mājās ieradies tētis, vecākie brāļi, māsas un trokšņošana pieņemas spēkā.
* Kā viens no būtiskākajiem iemesliem tiek minēta zīdaiņa emocionālā saikne ar māmiņu. Un zelta likums, kas būtu jāpatur prātā ikvienai jaunajai māmiņai, ir – jo mierīgāka pati, jo mierīgāks bērniņš. “Bērniņš, kurš deviņus mēnešus ir audzis savas māmiņas vēderā, kā magnēts jūt viņas noskaņojumu. Ja viņa satraucas par bērniņa attīstību – vai tā ir pareiza, kāpēc kaut kas nenotiek tā, kā rakstīts grāmatās, ar laiku viņas satraukums pieaug, un mazulis to jūt. Galu galā, māmiņa pabaro bēbīti ar stresa pilno pienu, un mazulis kļūst vēl nervozāks, un tas noved pie nekontrolētas raudāšanas. Izveidojas apburtais loks – mamma satraucas, jo mazulis nekontrolēti raud, bet mazulis raud, jo mamma satraucas. Tāpēc novērojums, ka kolikas visbiežāk sastopamas tieši pirmajam bērniņam ģimenē, ir izskaidrojams ar šo faktoru – jo mierīgāka pati, jo mierīgāks mazulis,” stāsta ārste.
Kā palīdzēt mazulim un sev
Vecāki, kuru bērni cieš no kolikām, viņu intensīvās raudāšanas dēļ ir pakļauti lielam stresam, tāpēc viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir censties šo situāciju nepadarīt vēl sarežģītāku un mēģināt pret notiekošo izturēties pēc iespējas mierīgāk. Jāsaprot, ka, lai arī kolikas ir ļoti nepatīkama parādība, tā ir pārejoša un ne mazuļa attīstību, ne veselību neapdraud. Tāpēc ar to ir jāiemācās pēc iespējas mierīgāk sadzīvot, protams, veicot dažādas darbības, kas, iespējams, var palīdzēt mazulim izvairīties no koliku radītajām neērtībām.
* Mazuļiem, kas tiek baroti ar mātes pienu, jāievēro pareiza ēšanas secība – vispirms zīdainis izēd vienu krūti, pirms ķeras pie otras. Tas palīdzēs samazināt hiperlaktācijas sindromu – nesarīties gaisu un uzņemt pienu, kas bagāts ar olbaltumvielām. Pretējā gadījumā, ja mazulis ēdīs pienu no vienas krūts un jau pēc maza brīža no otras – tieši pirmais piens būs tas, ko bērniņš apēdīs visvairāk, tātad sarīsies gaisu, kā arī iegūs uzturā mazāk olbaltumvielu un jau pēc brīža atkal būs izsalcis.
* Bērniņiem, kas uzturā saņem gan māmiņas pienu, gan papildus ēd arī piena maisījumus un/vai atslauktu māmiņas pienu, vissvarīgākais ir uzraudzīt, lai viņi ēšanas laikā nesarijas pārlieku daudz gaisa. “Tomēr katram mazulim ir savs temperaments, kas parādās jau pirmajās dienās pēc ierašanās lielajā pasaulē. Ir lēni, mierīgi ēdāji, kas nekad nebūs pakļauti šim riskam – ēšanas laikā sarīties gaisu, bet ir arī negausīgi ēdāji, kas ēd ļoti ātri un daudz. Protams, ka viņi gaisu sarijas gandrīz katrā ēdienreizē, un, atklāti sakot, kaut kā to mainīt ir gandrīz neiespējami,” norāda ģimenes ārste L. Zēģele. “Šie mazuļi, kā likums, daudz biežāk un vairāk arī atgrūž apēsto ēdienu, tomēr svara pieaugums viņiem novērojams labs.”
* Ikvienam zīdainim pēc ēšanas jāsagaida atraudziņa – bērniņš ir jāpatur vertikāli, viegli piespiests pie pleca. Taisnības labad jāpiemin, ka ne visiem mazuļiem to var sagaidīt. “Nereti vecāki bērniņu nēsā uz rokām pusstundu, četrdesmit minūtes, bet atraugas kā nav, tā nav,” norāda ģimenes ārste. “Tā ir katra bērniņa individuāla organisma īpašība, un, ja jums ir tāds zīdainītis, kuram atraugu nav, nevajag mocīt ne viņu, ne sevi, cenšoties tās sagaidīt. Iespējams, tas saistīts ar to, ka gaiss ātrāk nokļūst zarnās.”
Mazuļiem, kas ēdot tomēr aizvien pastiprināti sarijas gaisu, atraudziņu būtu vēlams sagaidīt arī vairākas reizes ēšanas laikā. Kāpēc atraugas ir tik svarīgas? Speciālisti uzskata, ka kamēr vien gaiss ir kuņģī, to ir iespējams dabūt ārā atraugas veidā, bet no liekā gaisa vairs nav iespējams atbrīvoties, kad tas ir jau zarnās. Atraugu gaidīšanas laikā bērniņa pozas vajadzētu mainīt. Ģimenes ārste iesaka pozu, kad bērniņš ar vēderu ir novietots uz mammas vai tēta vēdera, un tad ar pirkstu galiem viegli padunkā pa mazuļa muguriņu (aptuveni lāpstiņu rajonā).
* Ja bēbītim var novērot vēdera burkšķēšanu un pastiprinātu gāzu veidošanos, tas nozīmē, ka mazulim ir izjaukta dabiskā zarnu mikroflora. Šādos gadījumos vajadzētu konsultēties ar ārstu, jo ir pieejami arī dažādi līdzekļi, kas palīdz atjaunot zīdaiņu zarnu mikrofloru (laktobaktērijas, bifidobaktērijas vai Saccharomyces boulardii saturoši uztura bagātinātāji Lactobex baby (no 6 mēnešu vecuma), BioGaia, Liveo Baby, Enterol u.c.). Jāatceras, ka mazuļa dabiskā zarnu mikroflora būs traucēta arī tādā gadījumā, ja māmiņai kaut kādu iemeslu dēļ jālieto antibiotikas.
* Aptiekās pieejami arī medikamenti, kas lietojami tieši pret kolikām (piemēram, simetikonu saturošie Sab Simplex, Espumisan, kā arī Iberogast u.c.). Tomēr, pirms ķerties pie medikamentu lietošanas, noteikti jākonsultējas ar ģimenes ārstu. L. Zēģele atgādina, ka pret kolikām labi darbojas arī dažādas tējas – piemēram, fenheļa un ķimeņu tēja, ko uzturā var lietot gan mazulis, gan māmiņa.
* Dažiem mazuļiem nepatīkamās sajūtas palīdz samazināt viegla vēderiņa masēšana. Tas jādara ar plaukstu, to virzot pulksteņa rādītāja virzienā ap nabu, kā arī viegla kājiņu pievilkšana pie vēderiņa un atlaišana. Citiem palīdz vannošana siltā ūdenī, jo, kā zināms, ūdens atslābina muskulatūru un mazina sāpes. Pretēji tam, ka dažkārt dažādos literatūras avotos tiek ieteikts bērniņa vēderu sildīt (piemēram, ar sasildītu dvieli), L. Zēģele uzsver, ka neieteiktu to darīt nekādā gadījumā, jo, pirmkārt, šī metode ir ļoti bīstama, ja izrādās, ka raudāšanas iemesls nav kolikas, bet, piemēram, kāds iekaisuma process; otrkārt, šādā veidā var pat paaugstināt bērna ķermeņa temperatūru (jo zīdaiņa āda ir plāna, tai ir mazs tauku slānis), kas mazulim liks justies vēl sliktāk un viņš izjutīs vēl lielāku diskomfortu.
* Protams, ka mazuļa raudas samazināt palīdz arī māmiņas un tēta siltums, tāpēc raudošs bērniņš ir jāņem rokās un jāaijā. Pozas ik pa laikam vēlams mainīt, arī tas zīdainim palīdz ātrāk atbrīvoties no liekajām gāzēm vēderā.
* Ja bērniņa koliku iemesls varētu būt emocionālas dabas, šādā gadījumā lieliski nomierināties palīdz tā sauktais baltais jeb fona troksnis – monotona, vienmērīga skaņa. Mūsdienās ir pat pieejamas aplikācijas mobilajos telefonos, piemēram, viļņu šalkoņa, lietus skaņas un citas skaņas. Ja nav iespējas tikt pie šādas aplikācijas, tikpat labi darbojas ieslēgts fēns, putekļusūcējs vai virtuves tvaika nosūcējs. Ir bērni, kas nomierinās un aizmieg, tiklīdz sāk braukt automašīnā, ko arī var izskaidrot ar automašīnas dzinēja vienmērīgo rūkoņu.
* Vakaros vajadzētu izvairīties no pārlieku lieliem trokšņiem mājās, kā arī nepazīstamu cilvēku klātbūtnes, lai pastiprināti nekairinātu mazuļa nervu sistēmu. Tomēr atcerieties nekrist otrā galējībā – pārlieku liels klusums arī var būt kaitinošs, pat zīdainim, tāpēc vispareizāk būtu ļaut dzīvei ritēt normālu ikdienas ritējumu, izslēdzot svešu cilvēku ciemošanos, vecāko bērnu lielu trokšņošanu un skaļu televīzijas skatīšanos.
* Par kolikām un mātes uztura saistību speciālisti vēl strīdas, tomēr vairākums atzīst, ka līdz ar mātes pienu zīdaiņa gremošanas sistēmā var nokļūt daļiņas no mātes uzturā lietotajiem produktiem un tāpēc ir iespēja, ka tie var izraisīt kolikas. Kā vieni no visbiežāk minētajiem potenciāli bīstamajiem produktiem tiek minēti piena produkti un tā izstrādājumi (biezpiens, piens, siers u.c.). Arī dažādi dārzeņi un augļi, piemēram, kāposti, puķkāposti, rožkāposti, arī pākšaugi, vīnogas, āboli, arī arbūzs. Dažkārt arī saldumi un dažādi citi konditorejas izstrādājumi.
Lai pārliecinātos, vai bērniņam no kāda produkta nerodas diskomforts, mātei no sava uztura vajadzētu izslēgt konkrētos pārtikas produktus (pa vienam) uz vismaz vienu nedēļu un pavērot mazuļa uzvedību.
Jāinformē ārsts!
Atcerieties, ka par mazuļa pašsajūtu, it īpaši par diskomfortu un pastiprinātu raudāšanu, vizīšu laikā vienmēr jāinformē ģimenes ārsts. Tas tāpēc, ka tik mazs bērniņš vēl nevar paskaidrot, kas tieši viņam liek justies slikti un kāds ir raudāšanas iemesls. Lai arī kolikas ir pārejoša neērtība un tās neapdraud ne mazuļa attīstību, ne viņa veselību un no tām cieš salīdzinoši daudz zīdaiņu, dažkārt bērniņa raudāšanai ir pavisam cits, nereti arī daudz nopietnāks iemesls.
Kad nepieciešama mediķu palīdzība?
* Bērnam ir caureja (masīva, ūdeņaina vēdera izeja, nejaukt ar normālu, kaut arī biežu zīdaiņa vēdera izeju).
* Vemšana (nepārtraukta, ļoti bieža, nejaukt ar atgrūšanu pēc ēdienreizes).
* Svara samazināšanās.
* Paaugstināta temperatūra (virs 38 °C).
* Vairākas dienas mazulis ēd mazāk nekā parasti.
Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2015. gada novembra numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!