Jānis Šlēziņš: Kad mugurkaula amortizators pagalam- diska trūce

Palielināta slodze mugurai var izraisīt diska trūci, kas rada sāpes un spēka zudumu rokās vai kājās. Atsevišķos gadījumos diska trūci iespējams izārstēt bez operācijas, tomēr bieži vien tā ir vajadzīga – īpaši, kad diska trūce nospiež uz roku vai kāju ejošo nervu un rodas kustību traucējumi.

Kas ir starpskriemeļu diska trūce

Starpskriemeļu disks ir skrimšļa veidojums, kas atrodas mugurkaulā starp diviem skriemeļiem. Ikdienā tas darbojas kā mugurkaula amortizators – slāpē svārstības, kas mugurkaulā rodas ejot, lecot un darot citas ikdienas aktivitātes.

Disks sastāv no salīdzinoši blīva ārējā gredzena un relatīvi mīksta kodola iekšienē. Dažādu faktoru iedarbībā, bet visbiežāk fiziskas slodzes dēļ (piemēram, ceļot smagumus vai darot citus fiziskus darbus), diska ārējais gredzens mēdz plīst, un iekšpusē esošais kodols caur gredzena plīsuma vietu izspiežas uz ārpusi. To tad arī sauc par diska trūci.

Mugurkaulā diska tiešā tuvumā atrodas nervi, kas tālāk inervē rokas (mugurkaula kakla daļā) un kājas (mugurkaula jostas daļā). Līdz ar to, ja diska trūce nospiež kādu no šiem nerviem, slimība izpaužas kā sāpes rokā (brahialģija) vai kājā (šādas sāpes mēdz dēvēt arī par išiasu).

Starpskriemeļu diska trūces var izpausties kā:

  • sāpes rokā vai kājā;
  • notirpums, nejutīgums, adatiņas rokā, kājā vai starpenē;
  • spēka zudums rokas vai kājas muskuļos;
  • retos gadījumos – urīna retence (nespēja pilnībā iztukšot urīnpūsli).

Kas ir mikrodiskektomija

Mikrodiskektomija nozīmē diska trūces ķirurģisku izņemšanu, ko ķirurgs veic mikroskopa palielinājumā, lai ideāli redzētu diska trūci un smalkos nervus. Operācijas laikā ķirurgs caur nelielu griezienu izņem diska trūci un atbrīvo nospiesto nervu. Šāda operācija ilgst vidēji pusotru stundu. Parasti pacients pēc tās sajūt tūlītēju uzlabošanos un var doties mājās jau nākamajā dienā.

Kad nepieciešama operācija

Daļā gadījumu diska trūci var izārstēt arī bez operācijas (ar ārstniecisko vingrošanu, fizioterapiju un lietojot medikamentus), tomēr daudzos gadījumos operācija ir nepieciešama. Steidzami operācija jāveic gadījumos, kad diska trūce nospiež uz roku vai kāju ejošo nervu tik stipri, ka pacientam izveidojas neiroloģisks deficīts (samazināta spēja kustināt un kontrolēt roku vai pēdu). Steidzami jāveic operācija arī tad, ja pacienta sāpes ir neizturami stipras vai ja nervu nospieduma dēļ pacients nevar iztukšot urīnpūsli – izveidojies tā sauktais cauda equina jeb zirgastes sindroms. Stipra nerva nospieduma gadījumā nervs jāatbrīvo iespējami ātri, jo nervs var tikt neatgriezeniski bojāts, kas nozīmē paliekošu invaliditāti. Savukārt plānveida diska trūces likvidēšanas operāciju iesaka pacientiem, kam nav iepriekš minēto simptomu – nav parēzes (kāju vai roku nespēks un kustību ierobežojumi), neizturamu sāpju vai urinācijas traucējumu, tomēr konservatīvā terapija 1–2 mēnešu garumā nav devusi uzlabojumu.

Lai izlemtu par to, kāda ārstēšana nepieciešama katrā konkrētā gadījumā, jākonsultējas ar speciālistu – neiroķirurgu.

Kādi izmeklējumi jāveic

Starpskriemeļu diska trūces diagnostikai jāiegūst mugurkaula attēli ar magnētiskās rezonanses izmeklējumu, atsevišķos gadījumos pietiek ar datortomogrāfijas izmeklējumu. Pirms operācijas jāveic arī asins analīzes, kuras konsultācijas laikā nozīmē ārsts.

Cik ilgi jāuzturas slimnīcā

Pacients iestājas slimnīcā vai dienas stacionārā operācijas veikšanas dienā. Svarīgi ir neēst un nedzert vismaz sešas stundas pirms operācijas. Lielākā daļā gadījumu uzlabojums pēc operācijas ir tūlītējs. Ja nav nekādu sarežģījumu, pacients nākamajā dienā pēc operācijas var doties mājās.

Kas jāievēro pēc operācijas

Pēc mikrodiskektomijas iesaka sešas nedēļas atturēties no smagumu celšanas un saliekšanās uz priekšu. Vēlākā pēcoperācijas periodā ir svarīgi nostiprināt dziļo muskulatūru, īpaši jostas daļā, regulāri veicot ārstnieciskos vingrojumus, lai izvairītos no līdzīgām problēmām nākotnē.

 

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2016. gada janvāra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!