Ja atgadījusies acu trauma

Ik diennakti Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas acu traumpunktā vēršas 15–20 pacientu, no tiem aptuveni desmit ir ieradušies acs traumu dēļ. Oftalmologs JURIS VANAGS ir viens no tiem ārstiem, kas šos pacientus sagaida un ir gatavs sniegt palīdzību jebkurā diennakts laikā. Viņu aicinājām uz sarunu par biežākajām pacientu gūtajām acu traumām un to sekām.

Biežākie acu traumu cēloņi

Darbdienās traumpunktā visbiežāk vēršas pacienti ar traumām, kas gūtas, strādājot ar dažādiem instrumentiem: slīpmašīnu, ripzāģi, āmuru, urbjiem... Darbs ar minētajiem instrumentiem ir iemesls svešķermeņiem (pārsvarā dzelzs skaidiņām), kas iedūrušies acī (radzenē vai konjunktīvas maisā) vai radījuši acs virsmas saskrāpējumu.

Otrkārt, mēdz gadīties acs ābola sasitumi – kontūzijas, kas gūtas sitienu rezultātā ar dažādiem priekšmetiem (dūri, papēdi, šampanieša pudeles plastmasas korķi u.c.).

Nedēļas nogalēs biežāk nāk pacienti ar sadzīves traumām, piemēram, mežā ar skujām saskrāpētām acīm.

Smagāki ievainojumi

Viens no iemesliem, kāpēc acu traumpunktā neatliekamā medicīniskā palīdzība tiek nodrošināta 24 stundas diennaktī katru dienu, ir smagās acu traumas – atvērti ievainojumi, kuru gadījumā acs ābola sieniņa ir bojāta visā tās biezumā. Šādās situācijās, lai uzlabotu nākotnes prognozi, palīdzība jāsniedz maksimāli ātri, izņemot svešķermeni (ja tas palicis brūcē) un aizšujot brūci, tāpēc pacients operācijai tiek gatavots neatliekami.

Visbiežākie smagu traumu iemesli ir zāles pļaušana ar trimmeri bez aizsargbrillēm, auto avārijas, neuzmanīga rīkošanās ar asiem priekšmetiem.

Bērniem šādi aci perforējoši ievainojumi mēdz gadīties, iedurot, piemēram, dakšiņu, sērkociņu, zobu bakstāmo vai jebkuru citu priekšmetu. Ir zināmi arī gadījumi, kad bērnam acī ieknābis gailis, radot dziļu bojājumu. Mēs gan ar bērnu vecuma pacientiem saskaramies nevis uzreiz pēc traumas notikuma (jo pirmo palīdzību viņi saņem Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā), bet gan risinām traumas izraisītās komplikācijas nākotnē. Šādas traumas gadās bieži – vismaz reizi mēnesī –, taču pavisam smagi gadījumi aptuveni reizi pusgadā.

Ķīmiski apdegumi

Salīdzinoši reti, bet mēdz gadīties arī acu ķīmiski apdegumi – visbiežāk ar dažādiem sadzīves šķīdumiem vai celtniecībā izmantotām vielām – cementu vai kaļķi –, kas pēc savas būtības ir bāziski apdegumi, un otra grupa ir apdegumi ar skābi: mājsaimniecībā izmantoto etiķi vai sērskābi (pēdējos biežāk gūst ziemas periodā, sprāgstot akumulatoram).

Pacientam ar ķīmisku apdegumu vispirms ir jāpalīdz pašam sev, skalojot aci ar tekošu ūdeni pretējā virzienā no veselās acs, un nekavējoties jāvēršas pie ārsta. Bāzisku apdegumu gadījumā ārsts aci izskalos un iztīrīs tajā palikušos sīkos kaļķa vai cementa graudiņus, kam ir tieksme radīt dziļus bojājumus, bet skābju izraisītu apdegumu gadījumā pietiks ar skalošanu, jo šādi apdegumi parasti ir virspusēji.

Asaru vai piparu gāze neizraisa apdegumu!

Apdegumus ar ķīmiskām vielām nevajadzētu sajaukt ar asaru vai piparu gāzes iesmidzināšanu acīs, jo minētās gāzes izraisa nevis apdegumu, bet gan acs kairinājumu, aktīvajai vielai kapsaicīnam iedarbojoties uz acs receptoriem un tādējādi radot mānīgu apdeguma sajūtu.

Šajos gadījumos arī skalošana ar ūdeni nepalīdzēs, jo gāzu sastāva aktīvā viela ir eļļā šķīstoša. Drīzāk ir ieteicams plakstiņus notīrīt ar bērnu eļļiņu, bet pašu aci paskalot ar olīveļļu.

Pirotehnikas upuri

Kas attiecas uz pirotehnikas upuriem, tad par šā gada statistiku varam priecāties, jo šis bija pirmais Jaunais gads, pēc kura svinībām P. Stradiņa slimnīcā neredzējām nevienu ļoti nopietnu pirotehnikas radītu acu traumu .

Taču jāsaka, ka katru gadu trīs vai četri jauni cilvēki zaudē aci, neuzmanīgi darbojoties ar pirotehniku. Visbiežāk iegādātais pirotehniskais līdzeklis sākumā negrib izšaut, un pacienti dodas to pabakstīt, un šajā brīdī arī notiek trauma, jo pirotehnika vai nu uzsprāgst rokā, radot plaukstas bojājumus, vai arī izšauj nepareizā virzienā un trāpa pa aci. Kopumā rezumējot pirotehnikas traumu gadījumus, jāsaka, ka diemžēl visbiežāk traumas gūst nevis paši raķešu palaidēji, bet gan nejauši garāmgājēji. Sekas šādām traumām bieži vien ir vienas vai abu acu zaudēšana un smags sejas izkropļojums. 

Meklē palīdzību šeit!

* P. Stradiņa KUS Neatliekamās medicīnas centrā, Pilsoņu ielā 13 Rīgā. Tālr. 67069600.

* RAKUS stacionārā Biķernieki Lielvārdes ielā 68, Rīgā. Acu traumpunkta tālr. 67038290.

* Reģionālo un lokālo daudzprofilu neatliekamās palīdzības slimnīcu uzņemšanas nodaļās (pirms tam piezvanot un noskaidrojot, vai un kādā laikā acu ārsts ir pieejams).

 

Raksta turpinājumu, par to kā rīkoties, kad notikusi acu trauma, ko nedrīkstētu darīt ar traumētu aci, kā pārvarēt bailes vērsies pie ārsta un par profilaksi, lasiet  žurnāla "ārsts.lv" 2017. gada marta numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!