Inga Zemīte: Reģeneratīvās metodes triholoģijā

Matu problēmas lielākā vai mazākā mērā skar gandrīz katru. Vienam tā ir īslaicīga matu izkrišana, kas pavada vīrusu infekciju, antibiotiku lietošanu vai smagāku operāciju, citam ieilgusi matu izkrišana hroniskas slimības, dzelzs deficīta vai ilgstoša stresa dēļ, vēl kādam to nosaka ģenētika vai specifiskas imūnās sistēmas slimības. Jebkurā gadījumā situāciju pavada lielāks vai mazāks matu apjoma zudums, kas izpaužas kā plāni mati vai smagākos gadījumos – matu pazušana no galvas pavisam.

Vienmēr ir svarīgi atklāt matu zuduma iemeslu un to koriģēt, tomēr, ja matu apjoma zudums ir izteikts, nepietiek tikai ar to, ka novērsts tā cēlonis, ir jāatgūst arī zaudētais apjoms. Problēmas cēloņa novēršana mums palīdzēs apturēt tā radīto matu izkrišanu, bet ne vienmēr nodrošinās matu ataugšanu. Lai matus atgūtu, pasaulē izmanto dažādas reģeneratīvas metodes.

Trombocītiem bagātināta plazma – PRP

Viena no visbiežāk izmantotajām metodēm ir PRP (Platelet Rich Plasma –trombocītiem bagātināta plazma) terapija. Metode balstās uz faktu, ka mūsu trombocītos – asins plātnītēs, kas atbild par asins sarecēšanu pēc traumas, precīzāk – to alfa granulās ir augšanas faktori – aktīvas vielas, kas nodrošina reģenerāciju. Normāli fizioloģiskos apstākļos, ja sevi traumējam, trombocīti noslēdz bojājuma vietu, lai apturētu asiņošanu. Nākamais etaps – tie izdala augšanas faktorus bojātajos audos, lai iniciētu reģenerāciju. Šie augšanas faktori palīdz dziedēt bojājumu, atjaunot audus un to funkcionalitāti.

PRP metode izmato šo augšanas faktoru iedarbību. Ar centrifugācijas palīdzību no paša pacienta asinīm nodalot eritrocītus un leikocītus, tiek iegūta tā plazmas daļa, kas satur trombocītus. To aktivē, lai trombocīti izdalītu augšanas faktorus. Senāk aktivācijai izmantoja kalciju vai trombīnu. Modernāka ir aktivācija ar monohromatisku gaismu, kas turklāt mazina iekaisumu veicinošo interleikīnu izdalīšanos, tādējādi mazinot sāpes procedūras laikā. Pēc seruma aktivācijas to ar injekciju palīdzību ievada galvas ādā. Pateicoties PRP, uzlabojas gan ādas kvalitāte (to bieži izmanto arī pretnovecošanas procedūrās), gan matu apjoms un struktūra. Lai sasniegtu vēlamo efektu, procedūras nereti jāatkārto, taču jāatceras, ka jebkurai reģeneratīvai metodei ir jādod laiks, lai tā iedarbotos, – tas nozīmē, ka procedūru drīkst atkārtot ne agrāk kā pēc viena mēneša.

Cilmes šūnas

Attīstoties reģeneratīvajai medicīnai, klīnikā ienāk cilmes šūnu tehnoloģijas. Cilmes šūnas ir nespecializētas šūnas, kas spēj ilgstoši atjaunoties bez būtiskām izmaiņām to vispārējās īpašībās.

Cilmes šūnu pētījumi ir sekmējuši izpratni par to, kā organisms attīstās no vienas šūnas un kā veselās šūnas aizvieto slimās pieauguša cilvēka organismā. Šī zinātnes nozare ir arī veicinājusi domu par to, kā izmantot šūnu terapiju, lai ārstētu slimības. Šo nozari dēvē par reģeneratīvo vai reparatīvo medicīnu.

Runājot par cilmes šūnām, svarīgi saprast to, ka tās ir ļoti daudzveidīgas. Piemēram – embrionālās cilmes šūnas un pieaugušo cilmes šūnas ir absolūti dažādas šūnas ar pilnīgi atšķirīgām īpašībām. Šo šūnu veidiem ir pilnīgi atšķirīgas funkcijas un dažāds raksturojums.

Embrionālo cilmes šūnu (CŠ) iespēju potenciāls ir neizmērojami lielāks par pieaugušā cilmes šūnu (CŠ) iespējām. No embrionālajām CŠ var iegūt jebkuru organisma šūnu, savukārt no pieaugušā CŠ – tikai tās, kas atrodas konkrētā audu grupā. Ņemot vērā to faktu, ka embrionālo cilmes šūnu iegūšana ir sarežģīta un ētisku apsvērumu dēļ gandrīz neiespējama (lai iegūtu šīs šūnas, ir jānogalina embrijs), kā arī to iespējas pārsniedz to, kas nepieciešams standarta ārstēšanai, tās pašlaik praktiski netiek izmantotas. Pētījumi par embrionālajām CŠ turpinās zinātniskajās laboratorijās.

Pieaugušo cilmes šūnas ir nediferencētas šūnas, kas atrodas audos vai orgānos starp to diferencētām šūnām. Piemēram, aknās – jau diferencētas, veselas aknu šūnas atindē toksīnus, ražo asins olbaltumvielas un holesterīnu, uzkrāj glikogēnu un veic visas pārējās standarta aknu šūnu funkcijas, savukārt aknu cilmes šūnas atrodas šeit savā specifiskā nišā un nedara neko. Taču tajā brīdī, kad kaut kādu iemeslu (piemēram, alkohola, traumas vai iekaisuma) dēļ aknu šūnas iet bojā, aknu (nediferencētās) cilmes šūnas sāk dalīties – katra tāda šūna sadaloties rada divas – vienu jaunu nediferencētu cilmes šūnu un vienu diferencētu, normālu aknu šūnu. Tādējādi šīs šūnas var gan pašatjaunoties, gan diferencēties, lai papildinātu specifiskā orgāna (piemēra gadījumā – aknu) šūnu skaitu.

Primārā pieaugušo cilmes šūnu loma organismā tātad ir to audu, kuros tās atrodas, saglabāšana un atjaunošana bojājuma gadījumā. Ir atklāts, ka pieaugušo cilmes šūnas spēj veidot arī citu audu specializētas šūnas, šī īpašība ir pazīstama kā transdiferenciācija vai plastiskums.

Pieaugušo cilmes šūnas ir atklātas daudzos orgānos un audos. Faktiski audos ir ļoti niecīgs cilmes šūnu skaits, un ar gadiem to skaits samazinās. Cilmes šūnas ir smadzenēs, kaulu smadzenēs, perifērajās asinīs, asinsvados, skeleta muskuļos, ādā un aknās.

Manuprāt, cilmes šūnu potenciālu vislabāk raksturo šis citāts no biomedicīnas speciālista Dr.biol. Jāņa Ancāna raksta par cilmes šūnām: “Jāņem vērā, ka nevienam citam terapeitiskam produktam nepiemīt spēja pašam analizēt cilvēka ķermeņa vidi un tai pielāgoties–veikt sarežģītas organismam nepieciešamas funkcijas. Šūna ir dinamiska, informāciju integrējoša sistēma ar neskaitāmām funkcijām, kas šūnu atšķir no tradicionālajām zālēm, kuras mehāniski bloķē vai stimulē kādu procesu. Audus nevarēs atjaunot medicīniski preparāti, to varēs izdarīt tikai dzīvas šūnas.”

Mezenhimālās cilmes šūnas jeb multipotentas stromas šūnas ir konkrēts pieaugušo cilmes šūnu veids, kas iegūtas no mezenhimāliem audiem. Tās ir kļuvušas par klīnikā visbiežāk izmantoto cilmes šūnu tipu. Ir gan deģeneratīvas slimības, gan ar imūnsistēmas disfunkciju saistītas slimības, ko pašlaik ārstē, izmantojot mezenhimālo cilmes šūnu transplantāciju. Šim nolūkam mezenhimālās cilmes šūnas tiek iegūtas gan no kaulu smadzenēm un taukaudiem, gan no nabassaites asinīm, placentas un ādas. 2016. gada vasarā Utrehtas Universitātes vasaras Reģeneratīvās medicīnas kursos uzzināju, kā šīs šūnas pēta un kā izmanto tādu deģeneratīvu slimību ārstēšanai kā osteoartrīts, sirds slimības, endokrīnas slimības. Līdzšinējie pētījumi un vairāk nekā 10 gadu klīniskie novērojumi un pieredze ir pierādījuši mezenhimālo cilmes šūnu drošumu un efektivitāti.

Stromas vaskulārās frakcijas mezenhimālās cilmes šūnas

Matu atjaunošanai pasaulē izmanto stromas vaskulārās frakcijas mezenhimālās cilmes šūnas, kas iegūtas no taukaudiem. Šūnu iegūšanai nepieciešamais tauku daudzums tiek iegūts ar miniliposakcijas palīdzību. Pēc liposakcijas iegūtie taukaudi tiek atdalīti, mazgāti, šķelti un no tiem ar speciālas procedūras palīdzību tiek izdalītas cilmes šūnas.

Pēc cilmes šūnu aktivizācijas iegūtais materiāls tiek ievadīts audos, kur nepieciešama reģenerācijas aktivizācija. Ādā ievadītās cilmes šūnas ar to izdalīto augšanas faktoru un citokīnu palīdzību raida augšanas signālu un tādējādi veicina jaunu matu folikulu veidošanos.

Visas procedūras laikā tiek izmantoti tikai autologi – no paša pacienta iegūti – audi, un to apstrāde ir minimāla. Tāpēc nepastāv ne infekcijas, ne imūnsistēmas atgrūšanas, ne alerģijas risks. Procedūra parasti notiek vienas dienas laikā vienā un tajā pašā klīnikā sertificēta ārsta pastāvīgā uzraudzībā. Cilmes šūnu terapijas iedarbība var būt individuāli atšķirīga. Šīs procedūras mērķis ir atjaunot audu funkcionalitāti un kvalitāti un uzlabot matu apjomu.

Rigenera®

Itālijas zinātnieki ir radījuši metodi androgēnas alopēcijas ārstēšanai – Regenera Activa® Treatment, ar kuras palīdzību iegūst autologu šūnu suspensiju, kas satur ap 5% mata folikula mezenhimālās cilmes šūnas un ap 2,6% mata folikula epiteliālās cilmes šūnas, kas palīdz reģenerēt matu augšanu.

Rigenera® procedūrai izmanto speciālu mikrodermatomu – Regeneracons® – vienreizējas lietošanas kārtridžu, kas sadala audus, izfiltrējot šūnas, kas ir smalkākas par 50 mikroniem, respektīvi, cilmes šūnas.

Arī šajā procedūrā pacients ir gan audu donors, gan audu saņēmējs. Audu, kuri iegūti paša pacienta skalpa ādas ar perforācijas (angl. punch) biopsijas palīdzību, sadalīšana ir automatizēts process, un tam netiek izmantoti ne ķīmiski līdzekļi, ne fermenti. Rezultātā tiek iegūts mikrografts, kura sastāvā ir audu matrice, augšanas faktori un šūnas. Pētījumos ir pierādīts, ka mikrografta šūnas saglabā savu dzīvotspēju. Iegūtā suspensija ar intradermālu injekciju palīdzību tiek ievadīta pacienta skalpa ādā.

Lai panāktu matu apjoma uzlabošanas efektu, jāveic viena procedūra, to nav nepieciešams atkārtot. Efekts pēc procedūras parādās jau tuvāko trīs nedēļu laikā, bet audu reģenerācija turpinās un galīgais procedūras rezultāts būs sasniegts un izvērtējams pusgada laikā. Rigenera® terapija palīdz uzlabot matu apjomu gan sievietēm, gan vīriešiem. Izteikta matu apjoma zuduma gadījumos to var veikt kopā ar PRP, matu transplantācijas vai implantu procedūrām.

Pēdējo triju gadu laikā pasaulē jau veikts vairāk kā 20 000 Rigenera® procedūru, uzkrāts milzīgs zinātnisks materiāls gan par procedūras efektivitāti un drošumu, gan rezultāta noturību. Ir veikti sekmīgi mēģinājumi procedūru izmantot arī citu matu izkrišanas formu terapijai. Procedūru izmanto arī vitiligo un pretnovecošanas terapijā, kā arī citās jomās, kur nepieciešama audu reģenerācija. Turklāt procedūras cena, salīdzinot ar citām cilmes šūnu tehnoloģijām, ir ievērojami zemāka un pašlaik jau ir kļuvusi patērētājam pieejamāka.

Pateicoties arvien pieaugošajai izpratnei par šūnu īpašībām un inovatīvu metožu attīstībai, parādās arvien vairāk iespēju palīdzēt pacientiem ievērojami efektīvāk. Tomēr ir svarīgi saprast, ka tādā sensitīvā jomā kā veselība vienmēr pastāv riski. Gandrīz katrs, kas cieš no matu izkrišanas, ir saņēmis kaimiņienes bezjēdzīgu padomu pasmērēt galvas ādu ar sīpoliem vai ieliet matos eļļu. Tomēr, lai arī bezjēdzīgi, šādi padomi ir mazkaitīgi. Taču cilmes šūnu jomā liela problēma ir negodīgi cilvēki, kas cenšas nopelnīt uz nelaimē nokļuvušu cilvēku rēķina. Internetā joprojām var atrast piedāvājumus smagu, neārstējamu, hronisku diagnožu skartajiem cilvēkiem iegādāties cilmes šūnas vai saņemt ārstēšanu, kuras izcelsme ir apšaubāma un nereti bīstama. Tādēļ, lai pasargātu gan sevi, gan savus tuviniekus, veselības problēmu gadījumā vienmēr ir svarīgi vērsties pie ārsta.

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2018. gada septembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!