Ilze Aizsilniece: zobu šķilšanās zīdaiņu vecumā
Zobu šķilšanās problēmas zīdaiņiem un bērniem ir tikpat sena veselības problēma kā pati cilvēce. Gadu tūkstošiem ir krātas zināšanas par to, kā palīdzēt mazuļiem un arī viņu vecākiem šajā laika posmā. Lai nebaidītos no simptomiem, ko rada zobu šķilšanās, ir svarīgi saprast, kas tad notiek mazā cilvēka organismā brīdī, kad zobiņi izspraucas cauri smaganām.
Kad zobi sāk šķilties, un cik ilgi tas notiek?
Zobu šķilšanās parasti sākas sestajā dzīves mēnesī, pirmie parādās divi apakšējie priekšējie zobiņi, kam seko četri augšējie priekšējie zobi. Divpadsmit mēnešu vecumā bērnam vajadzētu būt sešiem priekšējiem zobiem, bet var būt vairāk un var būt arī mazāk. Aptuveni vienam procentam mazuļu zobu šķilšanās sākas jau līdz četru mēnešu vecumam, bet diviem procentiem zobiņi parādās tikai otrajā dzīves gadā. Ir reti gadījumi, kad bērns piedzimst jau ar izšķīlušos zobiņu. Visi divdesmit piena zobi izšķiļas no divu līdz trīs gadu vecumam. Savukārt jau sešu gadu vecumā piena zobus pamazām sāk nomainīt pastāvīgie zobi.
Parasti zoba iznākšanai ir nepieciešamas astoņas dienas – apmēram četras dienas vajag, lai zobiņš izsprauktos cauri kaulam un smaganām, bet pēc tam vēl trīs dienas, lai smaganas nomierinātos.
Svarīgākais ir nesalīdzināt un neuztraukties par termiņiem, kad zobiņi mazulim parādās, jo katrs cilvēks ir individuāls.
Lai gan zobu nākšana sagādā problēmas gandrīz ikvienā ģimenē, šis cilvēkiem raksturīgais fizioloģiskais process ir maz pētīts. Tomēr pirmie tā apraksti un ieteikumi simptomu mazināšanai medicīnas rakstos minēti jau pirms 5000 gadiem.
Raksturīgākie simptomi
Nemiers
Zobiņam pietuvojoties smaganu virsmai, tās kļūst izteikti sāpīgas un pat apsārtušas. Sāpes un nemiers parasti vairāk raksturīgs pirmo zobu nākšanai, kad tie spraucas cauri smaganām, vai arī nākot lielajiem – molārajiem zobiem.
Molārie zobi ir lielāki pēc izmēra, tāpēc arī sāpes mēdz būt izteiktākas. Bērni adaptējas zobu nākšanas procesam, un nākamo zobu šķilšanās parasti vairs nerada lielas problēmas.
Siekalošanās
No trīs līdz četru mēnešu vecumam sākas palielināta siekalu izdalīšanās mazuļiem, kas ir saistīta ar zobu šķilšanos. Siekalošanās var sākties pat divus mēnešus pirms pirmā zobiņa iznākšanas. Dažiem bērniem siekalošanās ir mazāk izteikta, bet citiem vairāk.
Klepus
Palielinātā siekalu izdalīšanās var radīt klepu vai rīstīšanos. Tas notiek tāpēc, ka bērniņš nespēj norīt visas siekalas, kas šajā dzīves posmā izdalās mutes dobumā. Tās nonāk uz uzgāmura vai pat elpceļos, un mazulis cenšas elpceļus atbrīvot. Ja zīdainis paklepo, bet citādi jūtas netraucēts, tad par šo klepu nav jāsatraucas.
Izsitumi uz zodiņa un vaigiem
Izteiktās siekalu izdalīšanās dēļ mazuļa āda ap muti un uz zoda visu laiku var būt mitra un kairināta. Ar laiku parādās apsārtums un pat krevelītes. Labākais veids, kā novērst šo problēmu, ir vairākkārt ar mīkstu un sausu drāniņu noslaucīt siekalas.
Reizēm siekalošanās dēļ iekaist ne tikai seja un zods, bet arī āda uz krūtīm.
Košana un graušana
Zobu šķilšanās laikā bērniņš grauž un iekožas jebkurā priekšmetā, ko atrod savā apkārtnē, – reizēm savās rociņās un vecāku pirkstos. Pretspiediens, kas rodas, iekožoties kādā priekšmetā, palīdz samazināt spiediena un sāpju sajūtu smaganās, tā mazinot diskomfortu.
Vaigu berzēšana un ausu raustīšana
Sāpes smaganās var izstarot uz ausīm un vaigiem, īpaši šķiļoties lielajiem – molārajiem zobiem. Tomēr nedrīkstam piemirst, ka austiņu raustīšana vai berzēšanas var norādīt arī uz auss iekaisumu, bet tad papildus būs vēl citi simptomi. Parasti pirms ausu iekaisuma ir arī augsta temperatūra un iesnas. Ja bērns ilgstoši berzē un rausta austiņas un vienlaikus ir arī izteikta siekalošanās, tas ar lielāku varbūtību būs saistīts ar zobu šķilšanos.
Caureja
Zobu nākšanas laikā bieži ir caureja, ko saista ar izteikto siekalošanos. Nedrīkstam aizmirst, ka mutes dobums ir kuņģa un zarnu trakta sākuma posms. Iespējams, ka palielināta gļotu sekrēcija zobu nākšanas laikā ir ne tikai mutē, bet arī zarnu traktā, un rezultātā mazulim ir šķidrāka vēdera izeja.
Paaugstināta ķermeņa temperatūra
Nedaudz paaugstināta temperatūra ir bieži novērojama zobu nākšanas laikā, parasti tā nav augstāka par 38,5 °C, bet reizēm mēdz būt arī augstāka. Zobu nākšanas laikā temperatūra var būt paaugstināta pat piecas dienas. Tomēr vajadzētu sazināties ar ārstu, ja temperatūra ir paaugstināta ilgāk par trim dienām.
Miega traucējumi
Zobu šķilšanās sāpes bērns jūt gan dienā, gan naktī. Sāpes un diskomforts var pamodināt mazuli biežāk nekā ierasts. Arī būdams aizmidzis, bērniņš zobu nākšanas laikā var būt nemierīgāks.
Saaukstēšanās simptomi
Zobu nākšanas laikā var būt iesnas un klepus, kas saistīts ar palielinātu gļotu izdalīšanos, bet noteikti ir jāpārliecinās, ka tie nav akūtas saslimšanas simptomi.
Zobu šķilšanās cistas
Retos gadījumos pirms zobiņa iznākšanas uz smaganām parādās cistiņa, kura var būt caurspīdīga vai kā asins izplūdums (tumši sarkanā, brūnganā vai pat zilgani sarkanā krāsā). Cistas ir nesāpīgas, tās satur šķidrumu, kurš ir zobiņa aizsargapvalkā, tam veidojoties žokļa kaulā.
Kā var palīdzēt mazulim
Glāsti un samīļošana
Lielāka uzmanība un fiziski pieskārieni ļoti palīdz mazajam cilvēkam pārvarēt grūto zobu šķilšanās periodu. Arī uzmanības novēršana no smaganu sāpju radītā diskomforta, piemēram, ar spēlēm un dziedāšanu, ļoti palīdz mazulim.
Smaganu masāža
Viegla smaganu masāža ar pirkstiem vai drāniņu mazina sāpes un diskomfortu. Var izmantot mitru un atdzesētu drāniņu vai mazu frotē dvielīti, kuru bērniņš var arī pakošļāt.
Zobu riņķīši
Kā jau iepriekš minēju, mazuļi zobu nākšanas laikā mīl iekosties jebkurā priekšmetā, kas atrodas viņu tuvumā. Ļoti noderīgi ir zobu riņķīši. Tie var būt arī pildīti ar šķidrumu un viegli atdzesējami ledusskapī. Atdzesēti zobu riņķīši ātrāk mazina smaganu diskomfortu.
Lietojot šos riņķīšus, ir jāpārliecinās, ka tie nesatur bisfenolu A (BPA).
Pārtikas produkti
Var izmantot arī burkāna, gurķa vai citu dārzeņu standziņas, kuras labāk pirms tam atdzesēt. Bērnu cepumiņi arī ir noderīgs graušanas līdzeklis smaganu paberzēšanai zobu nākšanas periodā.
Svarīgi ir atcerēties, ka pārtikas produktus var izmantot pēc 8 mēnešu vecuma, kad bērniņš jau ir iemācījies košļāt. Ja šo prasmju vēl bērnam nav, cepumus vai dārzeņu standziņas nevaram bērnam dot, jo pastāv iespēja aizrīties.
Zobu nākšanas posmā smaganas ir ļoti jutīgas, tāpēc bērni reizēm atsakās šajā posmā ēst cieto pārtiku, vēlas tikai krūts pienu vai maisījumu. Par to nav jāsatraucas, bet var piedāvāt blenderētus ēdienus.
Zobu geli
Ir pieejami dažādi zobu geli, kas mazina smaganu reakciju un sāpes. Ir svarīgi pārliecināties, ka šie geli nesatur salicilātus vai benzokaīnu. Zobu gelu lietošana nav ieteicama ilgstoši, jo ir svarīgi atcerēties, ka, visu laiku mazinot smaganu reakciju, mēs attālinām zobiņa izšķilšanos.
Nomierinoši krēmi ādai
Reizēm zoda un vaigu ādiņa ļoti iekaist no siekalošanās, tāpēc nepieciešams izmantot krēmus, kas mazina ādas iekaisumu. Ir pieejami dažādi krēmi, kurus var iegādāties bez receptēm. Ādu pasargā cinku saturošie krēmi.
Ir vērts atcerēties, ka, laikus nosusinot siekalas, varat novērst ādas iekaisuma veidošanos.
Nevajadzētu arī sākt lietot krēmus, kas satur antibakteriālus medikamentus, ja neesat konsultējušies ar ārstu.
Sāpju mazināšana ar medikamentu palīdzību
Reizēm zobu šķilšanās sāpes ir tik izteiktas, ka ir jāizmanto pretsāpju medikamenti, kurus var iegādāties bez receptes – gan svecīšu, gan sīrupu formā. Pirms sākat lietot zāles, būtu vērts konsultēties ar ģimenes ārstu.