Igors Kudrjavcevs: Kas ir ciguns

Ciguns, Ci Gun, angliski – Qigong, Chi Kung.

Ja tu pareizi kusties, pareizi elpo un pareizi domā – tava veselība uzlabosies. Šīs trīs lietas – Trīs Dārgumi – ir ķīniešu tradicionālās veselības veicināšanas sistēmas Ci Gun (latviski – ciguns) sastāvdaļas. 'Ci' ķīniski ir dzīvības spēks, enerģija, un 'Gun' – mērķtiecīgs darbs. Tātad 'Ci Gun' – tas ir darbs ar dzīvības enerģiju.

Pastāv trīs ciguna paveidi – reliģiskais, kaujas un medicīniskais. Medicīnisko jau 5000 gadu veselības uzlabošanai praktizē Ķīnas un Dienvidaustrumāzijas izdzīvotāji. Tagad tas ir kļuvis populārs arī Rietumu pasaulē – savas efektivitātes, drošuma un vieglās pieejamības dēļ. Latvijā ar medicīnas cigunu profesionāli nodarbojas Latvijas Austrumu vingrošanas asociācija.

Latvijas kontekstā ciguna metodi mēs saprotam kā atveseļošanas vingrošanu, atbrīvotu no svešas mistikas un reliģiskiem uzskatiem, metodoloģiski pielāgotu mūsu zemes cilvēka mentalitātei. Ārstnieciskais ciguns ir oficiāli apstiprināta metode (kods M08), un sertifikātu tās izmantošanai izsniedz Latvijas Ārstu biedrība. Patlaban medicīnas ciguna elementus aktīvi izmanto arī fizioterapeiti. RSU Tālākizglītības fakultātē ārstniecības personas var apgūt medicīnas cigunu.

Kas raksturīgs cigunam

Cigunu bieži sauc vienkārši par ķīniešu vingrošanu. Kas tad tik neparasts ir šajā vingrošanā?

Cigunā ir daudz vingrinājumu, kas uzlabo koordināciju. Tad vienlaikus kustas rokas un kājas, maigi grozās rumpis. Viļņveida kustības, plūstošas un maigas, pamīšus pa labi-pa kreisi, uz augšu-uz leju, uz priekšu-atpakaļ ķīniešu izpratnē līdzsvaro jiņ un jan enerģijas, t.i., mieru un aktivitāti.

Kustības notiek kopā ar pareizu elpošanu un domāšanu. Atceraties Trīs Dārgumus (kusties-elpo-domā)? Tie vienmēr nāk visi kopā.

Pareizā šajā gadījumā ir diafragmālā elpa, kad ieelpojot vēders piepūšas, izelpā saraujas. Muskuļi ir maksimāli atslābināti, vēders it kā kustas pats, neforsējot elpu. Tas uzlabo plaušu ventilāciju un iedarbina klejotājnervu (nervus vagus). Tas ir unikāls nervs, jo palīdz regulēt plaušu, rīkles, kuņģa, zarnu (līdz šķērszarnas pēdējai trešdaļai), gludo muskuļu un sirds muskuļu darbību; ietekmē arī kuņģa un aizkuņģa dziedzera sekrēcijas regulāciju.

Pareizā domāšana ir uzmanības koncentrēšana uz sava ķermeņa kustībām un elpu.

Apvienojot visus Trīs Dārgumus, sanāk, lūk, kas: ieelpojot gaisu, kas Ķīnas medicīnas izpratnē satur sevī daudz dzīvības enerģijas, izelpas laikā virzām uzmanību uz to ķermeņa daļu, kas tagad kustas. Tas uzlabo vielmaiņu tieši īstajā vietā. To sauc par kortikoviscerālo regulāciju (no latiņu 'cortex' – smadzeņu garoza, 'viscera' – iekšējie orgāni).

Pareizā domāšana ir arī atbrīvošanās no negatīvajām domām, atmiņām un bailēm. Tam palīdz meditācijas ciguna gaumē, kas ir samērā viegli apgūstamas, drošas un bez reliģiskiem elementiem.

Piemēram, elpa uz vēderu vai galva vēderā – jāiedomājas, ka ieelpā gaiss aiziet uz vēdera lejasdaļu, zem nabas, iegurnī. Izelpā tas izplatās pa visu vēderu, aiziet lejā – uz iegurni, uz kājām. Tā veic 10 elpas ciklus, ieelpu-izelpu (apmēram 1 minūti). Tad ļaujiet sev iedomāties, ka jūsu domas kā mazas dzīvas būtnes vai kādi gabaliņi, vai vēl kas cits ieelpā arī aiziet vēderā. Vēl 10 elpas cikli.

Tad ļaujiet sev iedomāties, ka visa jūsu galva ar acīm, matiem, zobiem, brillēm (ja tādas ir) pamazām pārvietojas uz vēderu. Kad jūsu uzmanība – vismaz daļēji – būs vēderā, nāks miers. Tā var ātri atpūsties, ja gribat, pat aizmigt, ja apstākļi ļauj.

Tātad līdzsvars veidojas arī galvas smadzeņu garozā, starp tās labo un kreiso puslodi – nedz domām, nedz emocijām vairs nav virsrokas.

Cigunu bieži praktizē svaigā gaisā jebkurā dabas vietā, kur ļauj laikapstākļi. Tas ir vienkārši, jo ciguna praksei nevajag nekādu speciālu aprīkojumu, trenažierus vai vingrošanas rīkus. Nevajag arī speciālu apģērbu – ej un vingro kaut vai uzvalkā ar visu kaklasaiti vai vakarkleitā!

Ciguns ir viena no tām ārstniecības metodēm, kas ļauj justies labi jau pašā procesā, jau vingrojot. Dažas zāles ir rūgtas, bet mēs zinām, ka tās palīdzēs; daži vingrinājumi ir smagi izpildāmi, bet mēs zinām, ka pēc tam būs labi; dažas procedūras ir sāpīgas, bet mēs zinām, ka tās uzlabos stāvokli. Bet ciguns dod labas sajūtas jau vingrinājumu izpildes laikā. Tas, visticamāk, saistīts ar kādu tā saukto laimes hormonu līmeni mūsu organismā – izpētīts līdz galam gan tas nav, tomēr – ir labi...

Veikt ciguna vingrinājumus var ikviens. Kustības ir vienkāršas, tās var izpildīt pat sēdus un guļus. Arī, ja nevar izturēt lielu fizisko slodzi, cigunu praktizēt var. Tāpēc savā praksē es daudz strādāju ar tiem, kas ir ratiņkrēslā, ar vājredzīgiem, cilvēkiem pēc traumām, onkoloģiskiem pacientiem un citiem, kam parastā vingrošana ir par smagu vai sarežģītu.

Ciguna vingrinājumi palīdz uzlabot dzīves kvalitāti. Kā veselam cilvēkam, tā arī gadījumā, kad organismu ir piemeklējusi kāda slimība. Viss sākas ar līdzsvaru un mieru. Miers galvā – miers sirdī – miers dvēselē, klejotājnervs strādā – veselība ir klāt. Nu, vismaz labsajūta – vai ar to ir par maz?

Kad palīdz medicīnas ciguns

Medicīnas cigunu izmanto gan kā monoterapijas līdzekli, tas ir, vienu pašu, gan kombinācijā ar citiem līdzekļiem. Tas strādā labi. Jo iekšējais miers un līdzsvars palīdz organismam ieslēgt savus atveseļošanas resursus.

Ir daudz zinātnisko pētījumu par medicīnas ciguna efektivitāti. Savā ilggadējā ārsta darbībā esmu pārliecinājies, ka tā tas arī ir. Viss, par ko te rakstu, ir pārbaudīts praksē.

Ir vairāki pētījumi par ciguna efektivitāti HOPS – hroniskas obstruktīvās plaušu slimības – pacientiem. Ciguns kopā ar tradicionālo terapiju palīdz uzlabot plaušu darbību, miegu, gremošanu.

Starp citu. Daudziem ciguna praktizētājiem tas palīdzējis atmest smēķēšanu. Arī man tajā skaitā. Vingrojot regulāri, kādu reizi vienkārši sajutu, ka pīpēt vairs negribas, viss gāja viegli. Iesaku!

Regulāra ciguna prakse palīdz normalizēt asinsspiedienu. Gan paaugstinātu, gan zemu.

Ciguna pozitīvu iedarbību onkoloģiskiem pacientiem arī apstiprina vairāki pētījumi. Pacientiem samazinās ķīmijterapijas blaknes, uzlabojas garastāvoklis, miegs, dzīves kvalitāte vispār.

Labs efekts cigunam ir, ja ir sāpes mugurā. Vai pazīstat cilvēku, kam reizēm ir problēmas ar muguru? Ciguna vingrinājumi palīdz atslābināt saspringtos muskuļus, atbrīvot muguru, normalizēt stāju – un reizēm tikai ciguns palīdz sāpes mazināt vai no tām atbrīvoties. Ļoti labi rezultāti ir, ja ir sāpes un kustību ierobežojumi plecos – kad ir mugurkaula kakla daļas problēmas.

Savā ārsta praksē vairākas reizes esmu pārliecinājies par ciguna pozitīvo ietekmi pacientiem ar artrītiem un artrozēm.

Ciguna vingrinājumi kā kompleksas terapijas sastāvdaļa palīdz, ja ir depresija. Saskaņā ar Ķīnas medicīnu depresija ir plaušu enerģijas trūkums. Tāpēc pareizā elpa ir pirmais, kas vajadzīgs.

Esmu novērojis pozitīvu ciguna iedarbību pacientiem, kam ir cukura diabēts. Regulāri vingrojot, iespējams regulēt cukura līmeni asinīs, tātad samazināt preparātu, arī insulīna, devu.

Protams, bieži ir vajadzīga daudzpusīga kombinētā terapija, kad jāizmanto dažādas medicīnas metodes. Ciguns tajā iekļaujas ļoti harmoniski. Jo uzlabo garastāvokli un rada mieru, uz kā fona jebkura ārstēšana norisinās veiksmīgāk.

Ciguna vingrinājumi palīdz, ja ir neiroze vai veģetatīvā disfunkcija jeb distonija – mazinās spriedze, uzlabojas miegs, pazūd straujas asinsspiediena un garastāvokļa svārstības, uzlabojas koncentrēšanās spējas.

Ciguna vingrinājumi ir labs līdzeklis stresa menedžmentam. Tūkstošiem pacientu varēja pārliecināties par to personiski. Pētījumi, kurus veicām arī mēs Rīgas Stradiņa universitātes Integratīvās medicīnas laboratorijā vēl pirms desmit gadiem, liecināja, ka efekts ir. Grupu apmācība ciguna paņēmieniem stresa pārvaldīšanai joprojām ir ļoti populārs pasākums, jo ciguns ir drošs un viegli pieejams, turklāt ļoti efektīvs, ko var pamanīt jau pirmajā nodarbībā.

 

Latvijā visaktīvāk medicīnas cigunu savā praksē izmanto ārsti: 

Solveiga Rudmieze Zemgales veselības centrā Jelgavā, tālr. 29337625. https://zvc.lv/lv/specialisti/solveiga-rudmieze/

Edmunds Jansons veselības centrā Vivendi Rīgā, Dzirnavu ielā 16, tālr. 26545305. https://vivendicentrs.lv/lv/cigun

Igors Kudrjavcevs Jūras medicīnas centrā Rīgā, tālr. 29294116. http://iks.lv/index.php/lv/rst-ana/manas-metodes

Jānis Stabingis ģimenes ārsta praksē Alūksnes novadā Liepnas pagastā Liepnā, tālr. 29494434

Nikolajs Ščerbakovs Veselības centrā 3 Firsa Sadovņikova ielā 20–424, tālr. 29289732

Ciguns veselam cilvēkam

Izmantot cigunu ārstēšanai, īpaši – medicīnas iestādēs, drīkst tikai ārsti, kam ir Latvijas Ārstu biedrības apstiprināts sertifikāts. Pirms saņemat ārstnieciskā ciguna procedūru, pārliecinieties, ka ārstam ir tiesības to sniegt, – to varat pārbaudīt Veselības inspekcijas vietnē http://www.vi.gov.lv/lv/pr.

Bet pastāv arī atveseļošanas ciguns jeb, kā to sauc tautā, parastais ciguns. To var pasniegt, vadot ciguna grupu nodarbības, arī tie ciguna instruktori, kas nav ārstniecības personas. Un praktizēt var ikviens. Labsajūtai, labam garastāvoklim, lokanībai, mieram, harmonijai ar sevi, citiem cilvēkiem un ar apkārtējo vidi.

Latvijas Austrumu vingrošanas asociācija apmāca arī ciguna instruktorus. Tie jau labu laiku vada nodarbības Rīgā, Jūrmalā, Siguldā, Jelgavā, Daugavpilī, Krāslavā, Tērvetē un citur Latvijā. Jau septiņus gadus Jūrmalā notiek bezmaksas ciguna nodarbības vasarā un rudenī pie jūras. Siguldā arī var praktizēt bezmaksas cigunu Siguldas sporta centrā.

Rīgā jau otro gadu tiek realizēts Eiropas Sociālā fonda projekts Nr. 9.2.4.2/16/I/021 sadarbībā ar Rīgas domes Labklājības departamentu – ciguna nodarbībās bez maksas piedalās vairāku Rīgas rajonu iedzīvotāji. Cilvēkiem patīk! Meklējiet informāciju www.veseligsridzinieks.lv un www.labsajuta.lv. Šis projekts ir plānots līdz 2019. gada beigām.

Cigunu var apgūt arī patstāvīgi no manām grāmatām. Katrai ir video pielikums, tātad droši var sākt vingrot.

Igors Kudrjavcevs. Dzīvības spēks. Izdevējs: Zvaigzne ABC. ISBN: 978-9934-0-4219-5

Igors Kudrjavcevs. Dziedinošā enerģija. Izdevējs: Zvaigzne ABC. ISBN: 978-9934-0-5514-0

Un vēl – kāpēc man patīk ciguns. Gribi vai negribi, bet, apgūstot cigunu, lai varētu to kvalitatīvi pasniegt, es atveseļojos pats. Vairāku citu profesiju apgūšana neietekmē mācekļa veselību. Ciguns gan.

Sanāk nevis “Consumor aliis inserviendo”, ko pie mums parasti tulko “Dodot gaismu, sadegu”, pareizāk būtu “Iztērēju sevi, kalpojot citiem”. Bet “Recupera aliis inserviendo” – atveseļojos kalpojot.

Nevis sadegu. Bet pats apgaismojos.

Lai jums laba veselība!

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2019. gada janvāra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!