Ieva Virza: Trīs farmaceita padomi pret saaukstēšanos

Saaukstēšanās ir galvenokārt sezonāla saslimšana, kas raksturīga rudens/ziemas periodā, jo jau pašā tās nosaukumā ietverts aukstums. Ja rūpējas par imunitāti un laikus pievērš uzmanību pirmajiem simptomiem, atveseļoties un atgūt darbaspējas izdodas ātrāk, turklāt tas prasa arī mazāk finansiālu līdzekļu.

Protams, saaukstēties var arī karstā vasarā, kādu esam piedzīvojuši šogad. Iemesls var būt gan auksts, kondicionēts gaiss, gan pastiprināta svīšana un caurvējš.

Saaukstēšanos izraisa kāds no augšējo elpošanas ceļu vīrusiem. Simptomi ir drudzis, paaugstināta ķermeņa temperatūra, vieglas galvassāpes, kakla sāpes, klepus, aizlikts vai tekošs deguns, šķaudīšana, slikta pašsajūta, bet praktiski visos šajos gadījumos, izņemot smagu gripas norisi vai ilgstošus saaukstēšanās simptomus, kas nepāriet 10 dienu laikā, ārstēšana ir ļoti līdzīga. Izņēmums ir smēķētāji, kuriem saaukstēšanās var ieilgt. Veseliem pieaugušajiem gada laikā var būt divas trīs saaukstēšanās epizodes. Lielāks risks biežāk slimot ir bērniem līdz sešu gadu vecumam.

Kas jāņem vērā, sākot cīņu pret saaukstēšanos

Galvenais – organisma imunitātes stiprināšana

· Jālieto C vitamīns atkarībā no vecuma – pieaugušajiem 1–3 grami dienā.

· Saslimšanas sākumstadijā labāk izvēlēties nevis kompleksos vitamīnus, kas vairāk domāti profilaksei, bet tādus, kam ir efektīvāka un ātrāka imunitāti veicinoša darbība –D3, A, B6 un B9 vitamīnu.

· Pastiprināti jāuzņem cinks, selēns, varš un dzelzs.

· Var pievienot arī dažādus augu ekstraktus, dzert ārstniecības augu tējas – noderēs melnā plūškoka ekstrakts, liepziedi, ehinācija, priežu pumpuri, Islandes ķērpis. Tie visi spēcina imunitāti un paātrina atveseļošanos.

Simptomu atvieglošana

Simptomus – drudzi, drebuļus, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, galvassāpes, kakla, muskuļu un locītavu sāpes, iesnas, aizliktu degunu un klepu – atvieglo un mazina medikamenti. Visspēcīgāk iedarbojas kombinētie ķīmiskie preparāti, kuru sastāvā ir trīs četri līdzekļi, kas iedarbojas kompleksi pret sāpēm un drudzi, mazina deguna tūsku, nomierina klepu un stiprina imunitāti.

Ļoti svarīgi, lai farmaceits sarunā ar pacientu noskaidrotu, kāda veida klepus viņam ir, jo kombinētie ķīmiskie preparāti var saturēt:

· gan klepu nomācošu līdzekli (dekstrometorfānu) – sausa, kairinoša klepus gadījumā, kāds pārsvarā ir sākumstadijā;

· gan krēpas šķidrinošu un atkrēpošanu veicinošu līdzekli.

Kombinētos ķīmiskos medikamentus (īpaši karstos dzērienus), kas ļoti labi palīdz novērst saaukstēšanās simptomus, bet strauji un spēcīgi ietekmē arī sirds un asinsvadu sistēmu, ļoti uzmanīgi jālieto:

· pēc 50–55 gadu vecuma;

· sirds un asinsvadu slimību slimniekiem;

· tiem, kuri cieš no glaukomas;

· bronhiālās astmas slimniekiem;

· epilepsijas slimniekiem;

· pacientiem, kuriem ir traucēta aknu un nieru darbība;

· ja ir alerģija pret kādu no medikamenta sastāvdaļām.

Vērts iegaumēt!

Kombinētos ķīmiskos medikamentus nedrīkst lietot kopā:

- ar citiem pretsaaukstēšanās līdzekļiem, jo tā var medikamentu pārdozēt. Tas paaugstina blakusefektu risku, kā arī var radīt toksisku ietekmi uz aknām;

- ar greipfrūtu sulu. Jāatgādina, ka greipfrūtos esošās vielas ietekmē dažādus vielmaiņas procesus, kas organismā ir atbildīgi par zāļu vielu pārveidošanu un izvadīšanu. Turklāt daži no medikamentiem greipfrūtu sulas ietekmē sāk strādāt ātrāk vai spēcīgāk, bet citi – gluži pretēji. Visspēcīgāk mijiedarbība izpaudīsies situācijās, kad vienlaikus tiks lietots medikaments un apēsts greipfrūts, bet uzmanīties ieteicams 72 stundas pēc šī augļa lietošanas uzturā. Piemēram, pretklepus līdzeklis dekstrometorfāns kā pretklepus komponents ietilpst arī kombinēto pretsaaukstēšanās preparātu sastāvā. Mijiedarbība var izpausties kā nevēlama ietekme uz centrālo nervu sistēmu.

Šķidruma uzņemšana un atpūta

Dzert daudz šķidruma un palikt mājās, nevis iet uz darbu – vispareizākā recepte, ja gadījies saaukstēties.

Kombinētajiem ķīmiskajiem medikamentiem ir alternatīva – kompleksi pretsaaukstēšanās līdzekļi, kas satur tikai dabiskas vielas: augu ekstrakti ar vitamīniem un minerālvielām.

Tikai C vitamīns, cinks un ehinācija var palīdzēt vienīgi ļoti vieglas saaukstēšanās gadījumā līdz tam pilnīgi veseliem pieaugušajiem. Ieteicamāk sākt ar dabiskiem līdzekļiem, bet, ja divu trīs dienu laikā saaukstēšanās simptomi nevis mazinās, bet kļūst arvien izteiktāki, ķermeņa temperatūra paaugstinās virs 38,5 °C, steigšus jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai farmaceita un jāsāk lietot kādu no kombinētajiem ķīmiskajiem preparātiem.

Ieva Virza- Farmaceite

 Mēness aptieka

www.menessaptieka.lv

 

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2018. gada decembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!