Evija Rodke: Jautājumi plastikas ķirurgam

Uz žurnāla “Ārsts.lv” jautājumiem atbild plastikas ķirurģijas un estētikas klīnikas “Aesthetica” vadītāja, plastikas ķirurģe Evija Rodke

 

Kā tiek izvērtēta operācijas nepieciešamība? Saprotams, ka klients vēlas un ir gatavs maksāt, bet vai ir kādi faktori vai nosacījumi, kuru dēļ operācija tiek atteikta?

Jā, ir bijuši gadījumi, kad operācijas atsaku. Klīnikā ar katru pacientu strādājam individuāli un godīgi izvērtējam iespējamos un sagaidāmos rezultātus. Dažkārt pacienta fantāzijas medicīniski nav iespējams īstenot – piemēram, veikt krūšu pacelšanu pilnīgi bez rētām. Atteikt nākas arī reizēs, kad operācija vai procedūra nesniegs estētisku rezultātu – piemēram, paciente vēlas savas jau apjomīgās lūpas piepildīt vēl lielākas vai izveidot šķēlumu mēlē, lai tā izskatītos kā čūskai. Jāatceras, ka jebkurā gadījumā mēs pirmām kārtām esam ārsti un noteikti izvērtēsim riskus pret ieguvumu, medicīniskās iespējas un izveidosim labāko risinājumu plānu, kas ne vienmēr uzreiz ir ķirurģija.

Vai sadarbojaties ar psihologiem, lai izvērtētu operāciju nepieciešamību? Vai izdodas pārliecināt klientus, ka operācija nav nepieciešama?

Nereti jau konsultāciju gaitā kopīgi ar pacientu saprotam, ka izvēlētā operācija nav piemērotākais risinājums konkrētajā gadījumā. Ja ir nepieciešams, piesaistām mūsu klīnikas “Aesthetica” klīnisko psiholoģi Kristīni Karlsoni.

Vai ir kādi pastāvīgie klienti, kuri, neraugoties uz to, ka ir jau “uzlaboti”, nāk vēl un vēl?

Lai nodrošinātu ilglaicīgus un kvalitatīvus rezultātus, klīnikā “Aesthetica” praktizējam integrētu pieeju – katram klientam piemeklējam individuāli piemērotus risinājumus vai pat to kompleksus. Klīnikā ir pieejami tādi atsevišķi un savstarpēji papildinoši pakalpojumi kā plastikas ķirurģija, estētiskās injekcijas, estētiskā un vispārējā zobārstniecība, dažāda veida ultrasonoskopijas izmeklējumi, estētiskā un vispārējā dermatoloģija, mamoloģija, fizioterapija, kosmetoloģija, estētiskā ginekoloģija, rinoplastika.

Daudzi no mūsu klientiem secīgi atgriežas klīnikā arī pie citiem speciālistiem gan viņu profesionalitātes un attieksmes, gan klīnikas gaisotnes un iespēju dēļ.

Runājot konkrēti par plastikas ķirurģiju, ir klienti, kas izvēlas veikt vienu operāciju un pēc laika saprot, ka viņi ir gatavi veikt vēl kādu. Bieži arī kombinējam vairākas korekcijas vienā operācijā, piemēram, krūšu un vēdera korekciju, kas visā pasaulē zināms kā mommy makeover, jo operācija palīdz atgūt aprises pēc grūtniecības un zīdīšanas perioda. Tāpat arī rinoplastikas operācijas laikā ir iespējams veikt deguna starpsienas korekciju, tādējādi vienlaikus novēršot estētisko un medicīnisko problēmu.

Kā ir ar krūšu palielināšanu sievietēm, kuras vēl tikai plāno bērnus? Zināms, ka krūtis grūtniecības laikā mainās. Vai ir kādi ieteikumi, kad tās var palielināt?

Šajā gadījumā jāņem vērā fakts – jo lielākas krūtis un neelastīgāki audi ir pirms operācijas, jo lielāks risks, ka pēc operācijas krūtis laika gaitā mainīsies, bet izteiktākas izmaiņas varētu būt tieši pēc nākamās grūtniecības vai lielām svara izmaiņām. Tāpēc šīm sievietēm iesakām lielāka apjoma krūšu korekcijas veikt pēc visu bērniņu zīdīšanas. Sievietēm, kurām krūtis pirms operācijas ir mazas vai pat neattīstītas un audi stingri, pēcoperācijas svara izmaiņas vai grūtniecība neko īpaši neietekmē. Viņas var krūtis koriģēt gan pirms bērniņu plānošanas, gan pēc zīdīšanas, bet ne agrāk par sešiem mēnešiem pēc pēdējās barošanas dienas.

Implants nemaina faktu – krūtis grūtniecības un barošanas dēļ mainīsies vai nemainīsies – implants ir tikai spilventiņš, kas piepilda trūkstošo apjomu. Taču dzīvie audi mainīsies vienmēr – svara izmaiņu, grūtniecības, hormonālo izmaiņu vai novecošanas dēļ. Jo vairāk savu audu, jo vairāk ir, kam dzīves laikā mainīties.

Grūtniecību un krūts barošanas iespējamību krūšu implanti neietekmē.

Plastiskā operācija

1. attēls. Pacientes krūtis PIRMS implantu ievietošanas, 10 PĒC operācijas un 10 mēnešus pēc operācijas. Operācija veikta klīnikā "Aesthetica", operāciju veikusi Evija Rodke.

Šķiet, ka ne visas sievietes apzinās, ka krūšu palielināšana ir diezgan dārga operācija un, ja kaut kas neapmierina vai nākas implantus izņemt, gandrīz tikpat dārgi izmaksā arī implantu izņemšana. Vai tā ir, un kādēļ tā?

Skaidrības labad piebildīšu, ka implantu izņemšana maksā daudz mazāk nekā krūšu palielināšanas operācija. Jebkurā gadījumā operācijā tiek izmantoti gan materiāli, instrumenti, gan medikamenti, gan tiek iesaistīts viss personāls, kas, protams, veido zināmas izmaksas.

Piebildīšu, ka pirms sieviete tiek līdz krūšu palielināšanas operācijai, vispirms ar katru individuāli tiek rūpīgi un godīgi pārrunātas un izskatītas visas iespējas, risinājumi un sagaidāmie rezultāti, lai vēlāk šis lēmums nebūtu jānožēlo.

Vēdera plastika. Kā vēdera ādu ietekmē grūtniecība, kas iestājas pēc tauku atsūkšanas? Vai ir lielāks striju risks? Kādiem cilvēkiem jūs ieteiktu vēdera plastiku un kādiem ne? Ir dzirdēts, ka pirms operācijas ir “jānomet” liekais svars, lai varētu veikt operāciju. Un ir piemēri, ka pēc operācijas viss atkal “aiziet vecajās sliedēs”.

Vēdera plastikas operācija ir iespēja atgūt skaistu, gludu un jauneklīga izskata vēderu – visbiežāk pēc apjomīga svara zaudēšanas, kā arī sievietēm pēc grūtniecības. Tā ir viena no pieprasītākajām procedūrām mūsu klīnikā. Visbiežāk sievietes izvēlas veikt šo operāciju, jo grūtniecības vai liela ķermeņa masas pieauguma dēļ tiek bojāta vēdera priekšējā siena – muskuļi ir izstiepti, ir izveidojusies diastāze (sprauga starp muskuļiem, kas rada trūci vai bruku, nesatur vēderu), āda ir lieka un nekvalitatīva, saplēsta, ar strijām, neelastīga, kā arī ir lieki taukaudi.

Vēdera plastikas operāciju rekomendē veikt sievietēm, kuras vairs neplāno grūtniecību, taču, ja plānots vēl viens mazulis, var rasties nepieciešamība pēc atkārtotas procedūras (svarīgi piebilst, ka grūtniecības iestāšanās gadījumā tās norise un dzemdības netiek ietekmētas).

Vēdera plastikas mērķis nav atbrīvoties no liekā svara, turklāt dzīšanas process norisinās labāk, ja tauku slānis ir neliels. Nereti vēdera plastiku kombinē ar tauku atsūkšanu, tomēr ne visās zonās to ir iespējams pielietot, līdz ar to ir jārēķinās, ka būs jāiegulda darbs sava ķermeņa uzlabošanā, lai sasniegtu gaidīto operācijas rezultātu.

Lai klientiem palīdzētu sasniegt ideālus un noturīgus rezultātus, mēs piedāvājam individuāli izstrādātas programmas, tostarp uztura speciālista un fizioterapeita konsultācijas, dažādas procedūras, arī tauku atsūkšanu.

Vēdera plastika

2. attēls. PIRMS un 2 mēnešus PĒC pilnas vēdera plastikas jeb abdominoplastikas. Operācija veikta klīnikā "Aesthetica", operāciju veikusi Evija Rodke.

Lūpu palielināšana. Ko var iesākt, ja sieviete jau kur citur ir lūpas drastiski palielinājusi un vēlas tās samazināt?

Šādā gadījumā hialuronskābi ir iespējams šķīdināt ar speciālu preparātu –hialuronidāzi. Un pie reizes aicinu – mīļās dāmas, esiet prātīgas, izvēloties speciālistus, kas veic šīs injekcijas. Injekcijas drīkst veikt tikai attiecīgi sertificēts ārsts. Neprofesionāli veiktu injekciju sekas var apdraudēt ne tikai jūsu izskatu, bet arī veselību.

Kādas ir galvenās botulīna toksīna un filleru injekciju atšķirības? Dzirdēts, ka viens no tiem uzsūcas un pēc aptuveni gada procedūra ir jāveic atkārtoti.

Botulīna toksīns tiek izmantots cīņā ar grumbiņu cēloni, taču hialuronskābe – jau cīņā ar sekām.

Botulīna toksīns ir precīzi atšķaidīts toksīns, kas injekcijas vietā bloķē konkrētu muskuļa šķiedru darbību.

  • Pieres un acu zonā – smaidot, smejoties, brīnoties vai dusmojoties atbilstošā sejas muskulatūra saraujas, laika gaitā tajās vietās veidojot grumbiņas. Injicējot botulīna toksīnu, tiek bloķēta konkrētā muskuļa šķiedru darbība, tādējādi ļaujot atslābināties ādai un savilktajiem muskuļiem.

Botulīna toksīna injekcijas

3. attēls. Botulīna toksīna injekcijas pieres zonā. Procedūra veikta klīnikā "Aesthetica". Procedūru veikusi "Aesthetica" klīnikas dermatoloģe Dina Mihailova.

  • Padušu un plaukstu ādā – botulīna toksīns paralizē mazos muskulīšus, padarot tos neaktīvus, un neļauj tiem vienlaikus sarauties tik strauji, lai izraisītu pastiprinātu svīšanu. Tas nenozīmē, ka sviedru dziedzeru darbība tiek bloķēta, jo svīšana ir nozīmīga organisma fizioloģiska darbība. Pēc botulīna injekciju veikšanas svīšana notiek iztvaikošanas veidā, bet process ir normāls un nerada diskomfortu.

Savukārt hialuronskābe ir pildviela (fillers), kas piepilda un mitrina injicētās vietas. Pareizi pielietojot un izmantojot dažāda sastāva un blīvuma fillerus, ar tiem

  • samazina vai pilnībā likvidē grumbas, kas ir tikko izveidojušās vai ir jau kļuvušas dziļas un atrodas pieres zonā, kā arī deguna augšdaļā starp acīm, “vārnu kājiņas” – apkārt acīm, degunam un lūpām, kā arī tās grumbas, kas izveidojušās ap muti vai zoda zonā;
  • koriģē un aizpilda grumbas kakla, dekoltē un roku zonā;
  • palielina lūpu, vaigu, zoda, kā arī seklu kontūru apjomu, veic lūpu kontūru, sejas ovāla korekciju, laterālās uzacu daļas liftingu;
  • veic sejas ādas, kakla un dekoltē zonas ādas intensīvu atjaunināšanu;
  • ādu maksimāli mitrina, uzlabo ādas elastīgumu, atjauno veselīgas, atpūtušās un spirgtas ādas izskatu;
  • koriģē atrofiskās rētas, kas radušās pēc aknes vai traumām;
  • piešķir ādai formu, novērš nelielu asimetriju.

Kāda vecuma sievietēm jūs ieteiktu botulīna toksīna un filleru injekcijas?

Nav konkrēta vecuma, no kura var ieteikt injekcijas. Cilvēku vēlmes un anatomija ir ļoti individuāla. Jāatceras gan, ka injekciju procedūras pēc likuma drīkst veikt no 18 gadu vecuma.

Vai ir kādas slimības, kuru gadījumā nevar veikt estētiskās procedūras?

Ja pacientam ir kāda saslimšana, pirms lēmuma par procedūru noteikti ir jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu. Injekciju procedūras neiesakām veikt arī grūtniecības laikā, izņemot tīras hialuronskābes injekcijas.

plakstiņu plastika

4. attēls. Augšējo plakstiņu korekcija jeb blefaroplastika. Operācija veikta klīnikā "Aesthetica", operāciju veikusi Evija Rodke.

No cik gadu vecuma drīkst veikt plastikas operācijas?

Pēc likuma plastikas operācijas drīkst veikt klientiem no 18 gadu vecuma. Tomēr mēs izvērtējam dažādus faktorus par operācijas nepieciešamību un atbilstību. Īpašos gadījumos ar vecāku atļauju operāciju ir iespējams veikt arī agrāk. Piemēram, esam samazinājuši krūtis 16 gadu vecai meitenei, jo tās bija izaugušas tik lielas, ka meitenei traucēja gan emocionāli un fiziski, gan radīja jau medicīniskas problēmas. Tāpat ir ar intīmās plastikas gadījumiem, kad anatomiskās īpatnības nopietni traucē pusaudzei pat higiēnas ziņā. Savukārt atstāvošas ausis bērniem var koriģēt no sešu gadu vecuma, un to parasti izdara, pirms bērns uzsāk skolas gaitas.

Ko jūs vēlētos pateikt sievietēm, kas plāno pie jums doties?

Gribu jūs visas sirsnīgi aicināt uz mūsu “Aesthetica” klīniku, kur mājīgā gaisotnē mūsu klientu augstu novērtētā komanda profesionāli un diskrēti palīdzēs jums īstenot jūsu sapņus un godprātīgi rast individuāli vispiemērotāko risinājumu. Mēs ticam tam, ko darām, un atbalstām tādu plastikas ķirurģiju un estētisko medicīnu, kas palīdz cilvēkiem iegūt tik nepieciešamo pašpārliecību un harmoniju ar sevi, atgūt savu seksualitāti, likvidēt kompleksus. Tā ir neaizvietojama gadījumos, kad dažādu iemeslu dēļ cilvēki izskatās vecāki nekā jūtas, kā arī palīdz likvidēt dažādus iedzimtus vai iegūtus defektus. Mūsu ķermenis ir mūsu mājas! Un mājās ir jājūtas ērti, komfortabli un droši! Ķermenis un veselība ikvienam ir pats dārgākais, un ir svarīgi, kam jūs to uzticat.

Aicinu ieskatīties arī mūsu mājaslapā – www.aesthetica.lv, kur pieejama ļoti izsmeļoša un apjomīga informācija gan par operācijām, sagatavošanās un atveseļošanās procesiem, gan par citām iespējamām procedūrām un pakalpojumiem.

Uz tikšanos!

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada marta numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju