Evija Gailuma: Pedikuloze, tās ārstēšana un profilakse
Kas mēdz notikt, kad bērni pēc brīvdienām atgriežas skolā, mācību iestādē, pulciņos? It īpaši, ja brīvdienās apmeklējuši kādas sporta vai atpūtas nometnes. Reizēm to novēro, mazajam cilvēkam sākot bērnudārznieka gaitas. Un šī problēma, par kuru tūlīt runāsim, skar ne tikai bērnus. Tas pats var gadīties pieaugušajiem pēc brauciena sabiedriskajā transportā, baseina, pirts apmeklējuma...
Cilvēks sāk just pakausī, aiz ausīm, deniņos pastāvīgu niezi. Tā ir viena no pirmajām pazīmēm, ka matos iemitinājušās utis jeb, citiem vārdiem sakot, ir sākusies pedikuloze.
Galvas utis (Pediculus humanus capitis) ir bālgani, gaišpelēki, pelēcīgi, slaiki, nelieli, plakani asinssūcēji parazīti, 2–4 mm gari kukaiņi bez spārniem. Tiem ir sešas labi attīstītas tvērējkājas, kas spēj ļoti cieši aptvert un pieķerties matam vai diegam, jo to galā atrodas ass, spēcīgs, līks nadziņš, ar kura palīdzību var to izdarīt. Šī parazīta galvenā lokalizācijas vieta ir cilvēka mati, bet, intensīvi vairojoties, tās izplatās arī citā ķermeņa augšdaļas apmatojumā: skropstās, bārdā, uzacīs. Galvas utis barojas tikai un vienīgi no asinīm. Uts ādā ievada siekalas, caurdurt ādu palīdz smailais snuķītis, un pēc 9–10 stundām rodas nieze.
Galvas uts dzīves ilgums ir 20–30 dienas, un šajā laikā mātīte var izdēt vairāk nekā 100 oliņu (līdz pat 300) bāli sudrabotā krāsā, kuras dēvē arī par gnīdām. Utu mātītes ēd biežāk, ilgāk un vairāk nekā tēviņi, jo mātītēm jāuzņem vairāk olbaltumvielu, kas nepieciešamas, lai attīstītos briestošās oliņas. Mātītes dzīvo arī ilgāk nekā tēviņi. Utu mātīte oliņas ar speciālu sekrētu ļoti cieši piestiprina mata stiebram, tuvu pie galvas ādas. Oliņu attīstība ilgst aptuveni nedēļu, pēc nedēļas izšķiļas jaunās utis jeb nimfas, kas izaug vidēji 2–3 nedēļu laikā. Optimālā temperatūra utu attīstībai ir apmēram 32 °C. Gnīdas (oliņas) ir bāli dzeltenā krāsā, bālganas, ovālas, atgādina mazas sēkliņas, smilšu graudiņus. Oliņai izšķiļoties tā kļūst caurspīdīga.
Galvas utis ir grūti saspiest vai nospiest, jo viņas spēj izturēt pat kilogramu smagumu un netikt izšķaidītas. Utis prot peldēt, siltā ūdenī tās var izdzīvot līdz pat 48 stundām. Tās izplatās, tikai rāpodamas no viena cilvēka pie cita, protams, ar tām var inficēties arī no priekšmetiem, kurus izmanto ar utīm inficēts cilvēks. Tās ir grūti pamanīt, jo pa galvu tās pārvietojas ātri, tāpēc, pārbaudot galvu, noteikti vajadzētu izmantot spilgtu gaismu un ķemmi ar smalkiem un ciešiem zobiņiem. Ar galvas utīm var inficēt un inficēties kā pieaugušais, tā bērns, gan tīrīgs, gan netīrīgs cilvēks. Visbiežāk ar pedikulozi inficējas bērni vecumā no 3 līdz 11 gadiem – pirmsskolas un skolas vecuma bērni. Utis var iegūt daudz un dažādos veidos – uzliekot galvā cita cepuri, ķemmējot matus ar svešu ķemmi, apmeklējot deju nodarbību, kur pārģērbjoties visas drēbes ir saliktas kopā, spēlējoties saliekot kopā galvas, apmainoties ar mīksto rotaļlietu, spēlējot hokeju vai slidojot, liekot galvā iznomātu ķiveri, apmainoties ar matu gumijām un sprādzēm, izmantojot svešas mobilā telefona mīkstās austiņas, apmeklējot kino, braucot sabiedriskajā transportā un sēžot uz mīkstajiem krēsliem, kur sēdējis cilvēks, kas inficējies ar utīm. Variantu ir daudz un dažādi. Zēniem utis mēdz būt retāk nekā meitenēm, jo ir īsāki mati.
Utis, barojoties ar asinīm, izdala siekalas, kuras savukārt izplata infekciju, radot niezi. Rezultātā galvas āda tiek sakasīta, rodas brūce, kura var sastrutot, jo utis barošanās laikā uz ādas atstāj arī izkārnījumus. Tādējādi uz ādas nonāk mikroorganismi – baktērijas, vīrusi –, ko cilvēks iekasa ādas brūcēs un rezultātā var inficēties ar dažādām slimībām, rodas arī ādas alerģiskas reakcijas, izsitumi. Galvas utis var sekmēt arī limfmezglu palielināšanos aiz ausīm un uz kakla.
Visvairāk nieze rodas utu barošanās laikā – naktīs. Utis var baroties pat 2–3 reizes dienā.
Galvas utis nevar iemitināties kaķu, suņu un citu mājdzīvnieku kažociņos, jo tās izplatās tikai cilvēku vidū.
Kas jādara, konstatējot utis
Pirmais, kas vecākiem būtu jādara, ja bērnam konstatētas utis vai gnīdas, ir jāinformē par pedikulozi audzinātāji skolā un bērnudārzā, pulciņu vadītāji un citas iesaistītās personas, kas bijušas saskarsmē ar bērnu. Tas, savukārt, palīdzēs mācību iestādēm veikt atbilstošos pasākumus un informēt citus vecākus par pedikulozes problēmu un iespējamo infekciju arī citiem bērniem.
Pedikuloze ir ļoti lipīga, tāpēc, ja matos ir atrastas gnīdas vai utis, steidzami jāveic ārstēšanas un profilakses pasākumi. Noteikti jāpārbauda ģimenes locekļi un cilvēki, ar kuriem ir bijusi cieša saskare.
Kā iznīdēt utis
Aptiekās ir nopērkami dažādu formu pretutu līdzekļi, kas iznīcina utis un gnīdas. Tie ir šampūni, aerosoli, šķīdumi, geli, losjoni, kuri atšķiras pēc aktīvo vielu sastāva, iedarbojoties mehāniski (nosmacējot) vai kā insekticīds un akaricīds līdzeklis, kas iznīcinoši iedarbojas uz daudziem insektiem, tostarp uz galvas utīm visās to attīstības stadijās.
Jaunākās paaudzes pretutu līdzekļi ir daudz nekaitīgāki, un ar tiem drīkst mazgāt matus arī pavisam maziem bērniem. Šie šampūni vai aerosoli satur silikoneļļu dimetikonu, kas iznīcina utis visās tās attīstības stadijās: gnīdas, jaunās utis un pieaugušās. Dimetikons iekļūst uts elpceļos, nosprosto tajos gaisa kustību, un uts nosmok. Dimetikons bloķē gnīdu elpošanas atveres, tiek novērsta jaunās uts izšķilšanās no oliņas, un tālāka attīstība nenotiek. Tā kā gnīdas ir sevišķi izturīgas, tad būtu ieteicams turēt līdzekli matos vismaz stundu, lai tas iznīcinātu gnīdas un utis. Svarīgi ir pēc līdzekļa iedarbības pareizi izķemmēt matus ar speciālo utu ķemmi, jo visas utis un gnīdas jāiztīra laukā. Ķemmēšana jāsāk no matu saknēm, maksimāli tuvu galvas ādai, jāpārceļ katra izķemmētā matu šķipsna uz sāniem un pirms turpināšanas jānotīra ķemme ar papīra dvieli, tad var turpināt tādā veidā katrai jaunai matu šķipsnai. Ļoti svarīgi pēc tam ķemmi nomazgāt ar ziepēm un noskalot ar karstu ūdeni. Papīra dvielis jāiemet atkritumu maisā, jāaizsien tā gals ciet un jāiemet konteinerā. Kad pēc ārstēšanas ir pagājušas 7–10 dienas, rūpīgi jāpārmeklē mati vēlreiz, lai pārliecinātos, ka tiešām viss ir iznīcināts un nav palikušas ne gnīdas, ne utis.
Aptiekās pieejami arī komplekti, kas sastāv no losjona, šampūna un utu ķemmītes. Būtiski ievērot pareizu to lietošanu:
- vispirms izķemmē sausus matus ar speciālo utu ķemmi;
- matus rūpīgi samitrina ar losjonu, to patur vismaz 20 minūtes;
- atkal rūpīgi izķemmē matus ar speciālo utu ķemmi;
- noslēgumā izmazgā matus ar speciālo šampūnu, kas papildus jāpatur matos 10 minūtes;
- rūpīgi izskalo;
- vēlreiz rūpīgi izķemmē matus.
Losjoni, kuru sastāvā ir izopropilmiristāts un ciklometikona maisījums, kas bagātināts ar ilangilanga ēterisko eļļu, kokosriektu eļļu, nīma eļļu, terpineolu, baltā timiāna un eikalipta ēteriskajām eļļām, iedarbojas mehāniski gan uz gnīdām, gan uz utīm, izraisot to dehidratāciju un nosmakšanu. Savukārt šampūna sastāvā ir maigas virsmaktīvās vielas, kas satur terpineolu (iegūts no tējas koka), nīma eļļu, kā arī eikalipta un baltā timiāna ēteriskās eļļas. To pretutu iedarbība garantē, ka utis nespēs izstrādāt rezistenci pret līdzekli.
Pretutu šampūnu, šķīdumu, gelu sastāvā ir arī permetrīns, kas nonāvē utis. Nosakot terapiju, ārsts vai farmaceits ņem vērā, ka pieaugušas utis no oliņām attīstās aptuveni deviņās dienās. Tāpēc matu kopšanā permetrīna preparātus parasti iesaka vai nu izmantot noteiktā intervālā (mazgāt matus 2–3 dienas un kūri atkārtot pēc nepilnas nedēļas), vai arī mazgāt matus ar speciālo līdzekli katru dienu 7–9 dienas pēc kārtas, lai iznīdētu jaunās utu mātītes, pirms tās paguvušas sadēt oliņas. Permetrīna preparāti var izraisīt alerģiskas reakcijas un rezistenci. Permetrīnu saturoši līdzekļi jātur matos 40 minūtes.
Sens un samērā efektīvs augu izcelsmes līdzeklis cīņā pret galvas utīm ir čemeriņu (Veratrum) ūdens. Pirms lietošanas šķidrumu saskalo, tad tas jāieziež izmazgātos, sausos matos un galvas ādā ar zālēs samitrinātu vates vai marles tamponu, pēc tam apsienot galvu ar lakatiņu uz 1‑2 stundām. Pēc matu samitrināšanas rokas nomazgā ar ziepēm. Pēc 1‑2 stundām matus vairākkārtīgi skalo ar siltu tekošu ūdeni, mazgā ar ziepēm vai šampūnu, izskalo un izžāvē, izķemmē ar smalku ķemmi. Vajadzības gadījumā procedūru atkārto pēc 24 stundām. Nedrīkst lietot bērni līdz divu gadu vecumam, grūtnieces un barojošas māmiņas.
Profilakses līdzekļi
Aptiekās pieejami arī aerosoli, kurus lieto utu profilaksei. Tos lieto, piemēram, bērnu nometnes laikā, lai novērstu iespēju inficēties ar utīm. Matu aizsardzībai noderīgi lietot aerosolus no dabiskām izejvielām. Šādu aerosolu sastāvā ir, piemēram, tējas koka, piparmētras, lavandas un kastaņu eļļa, kviešu proteīns, to iepūš pēc katras matu izmazgāšanas, aizsardzība ilgst līdz nākamajai matu mazgāšanas reizei. Profilakses līdzekļi ir nekaitīgi, un tos drīkst lietot matos arī katru dienu.
Ir aerosols, kura sastāvā ir nīma, terpineola, eikalipta un baltā timiāna ēteriskās eļļas un pantenols. Tas uz matiem veido aizsargkārtiņu ar barjeras efektu, lai novērstu gnīdu piestiprināšanos pie matiem un galvas utu invāziju, kā arī tas satur bisabololu, kas ir dabiski kopjoša viela galvas ādai. Ar līdzīgu sastāvu (izņemot bisabololu) ir pieejama arī želeja, ko var izmantot ne tikai pedikulozes profilaksei, bet arī matu ieveidošanai. Pieejami arī aizsardzības līdzekļi šampūna formā.
Kā nodrošināt veiksmīgu rezultātu
Parasti utu līdzekļi ir efektīvi, un utis, gnīdas tiek iznīcinātas jau pēc pirmās lietošanas reizes. Bet dažkārt ir nepieciešama līdzekļa atkārtota lietošana, piemēram, ja ir gari un biezi mati, līdzeklis lietots nepareizi vai citi gadījumi. Pretutu līdzekļus var lietot atkārtoti pēc 2–3 dienām, jo jāņem vērā, ka tie ir spēcīgas iedarbības un turpina darboties arī pēc to izskalošanas. Atkarībā no izvēlētā līdzekļa tam jāļauj iedarboties no 15 līdz 60 minūtēm. Divas, trīs nākamās nedēļas reizi dienā vajadzētu matus ķemmēt ar īpašo utu ķemmi, kuras smalkie un biezie sariņi palīdzēs ātrāk matus atbrīvot no mirušajām utīm un gnīdām.
Lai cīņa ar utīm un gnīdām būtu efektīva, ir ļoti būtiski vaicāt padomu farmaceitam un precīzi ievērot lietošanas norādījumus. Ja tomēr kādu iemeslu dēļ paši netiekam galā, tad obligāti jāvēršas pie ģimenes ārsta vai dermatologa, lai novērstu ādas infekcijas risku. Par piemērotākā līdzekļa izvēli labāk jautāt padomu farmaceitam aptiekā, kurš piemeklēs labāko risinājumu katram pacientam.
Ja ir bijušas utis, ir jāatceras arī par to, ka jāizmazgā visa gultas veļa (palagi, spilvendrānas, dvieļi, segas) un drēbes, īpaši cepures, ko utu skartais cilvēks izmantojis pēdējo 2–5 dienu laikā. Mazgā vismaz 60 grādu temperatūrā, pēc tam veļas mašīnas tvertne ir jāizsūc ar putekļsūcēju un putekļsūcēja maisiņa sastāvs jāievieto plastikāta maisiņā un gals jāaizsien ciet un jāizmet konteinerā. Dezinfekcija jāveic arī rotaļlietām, matu sukas un ķemmes jāizmērcē verdošā ūdenī vismaz 10 minūtes. Jāatceras arī par stereoaustiņām, ķiverēm, matu aksesuāriem un citiem priekšmetiem, kas skāruši galvu pēdējo 2–5 dienu laikā. Šos priekšmetus ievieto hermētiski noslēgtā plastikāta maisiņā un ievieto saldētavā uz vairākām stundām vai arī hermētiski noslēgtus tur istabas temperatūrā vismaz divas nedēļas, bet aukstā laikā – uz balkona vai terases.
Divas nedēļas ir periods, kura laikā pieaugusi uts un gnīda nomirs, ja karsta ūdens, žāvētāja vai saldēšanas metode nav īstenojama. Tā kā cilvēkam dienā izkrīt aptuveni 50–100 matu, rūpīgi jāiztīra arī mēbeles, grīda un paklāji. Ievērojot šos profilakses principus, iespējams ātri un efektīvi atbrīvoties no galvas utīm.
Noteikti jāatceras, ka:
- nedrīkst ņemt svešu ķemmi un, protams, jāievēro personiskā higiēna;
- nekad neizmantojiet citu personu cepures, gultas veļu, dvieļus vai apģērbu, it īpaši, ja ir aizdomas par iespējamu utu invāziju.
Grūtniecēm, maziem bērniem ir ļoti rūpīgi jāapsver speciālā apstrādes līdzekļa lietošana, un iepriekš jākonsultējas ar ārstu. Pēc matu apstrādes jāuzvelk tīrs apģērbs.
Ja bērnam tiek konstatēta utu invāzija, tad viņš nedrīkst apmeklēt bērnudārzu, skolu vai jebkādu pulciņu, kamēr utis nav pilnībā izskaustas. Ja meitenēm ir gari mati, tad profilakses nolūkos tos savij un sasprauž pakausī vai sapin bizēs, lai apgrūtinātu utu iekļūšanu.
Lai būtu vieglāk izķemmēt matus no gnīdām, tos var izskalot ar ūdeni, kuram pievienots nedaudz citronsulas vai etiķa, jo tas padara gnīdas mīkstas.
Būsim vērīgi un pārbaudīsim savu bērnu matus vismaz reizi nedēļā – bet ideāli būtu katru vakaru, ja ir aizdomas par saskarsmi ar utīm, apmeklējot mācību iestādes, pulciņus, pēc vasaras nometnēm utt. Rūpēsimies un cienīsim cits citu, lai nerastos iespēja inficēt citam citu ar galvas utīm.
Evija Gailuma- Farmaceite
Centra aptieka Tukumā
Elizabetes ielā 8, Tukums
Tālr. 22009187,