Ērču piesardzības programma
Par ērču pārnēsātajām slimībām, ar kurām var inficēties cilvēks, it kā zinām diezgan daudz. Lai novērstu nopietnāko no tām – vīrusa izraisīto ērču encefalītu –, daudzi Latvijas iedzīvotāji ir vakcinējušies. Arī Laimas slimības jeb boreliozes simptomi ir pietiekami labi zināmi, jo pēdējo gadu laikā Latvijā pieaudzis saslimšanas gadījumu skaits. Bet bez Laimas slimības izraisītājām borēlijām ērces pārnēsā arī citas baktērijas, kas izraisa slimības, kas ir mazāk pazīstamas, – ērlihiozi un tularēmiju.
Vai vakcinācija pasargā no visām ērču pārnēsātajām slimībām?
Ērlihiozes (izraisītājs – Ehrlichia) simptomi var attīstīties vienu vai divas nedēļas pēc ērces koduma, parasti slimība noris vieglā formā, ir neliels drudzis, sāpes muskuļos, galvassāpes, bet var būt arī smagāka simptomātika ar vemšanu, caureju, izsitumiem uz ķermeņa, locītavu sāpēm un centrālās nervu sistēmas simptomiem.
Tularēmija (izraisītājs arī ir baktērija – Francisella tularensis) Latvijā ir sastopama reti, bet kaimiņvalstīs Somijā, Norvēģijā un Igaunijā tularēmijas slimnieku skaits ir ievērojami lielāks. Tularēmiju pārnēsā ne tikai ērces, bet arī odi un dunduri, iespējams inficēties no slimiem dzīvniekiem, pārtikas un ūdens, kas ir bijuši saskarē ar šiem dzīvniekiem (žurkām, pelēm, trušiem un citiem grauzējiem). Koduma vietā izveidojas lokāls apsārtums un ādas pacēlums (papula), parādās drudzis un sāpes. Bojājums var izraisīt niezi un palielinoties veido ādas apsārtumu ar pūslīti (pustula), kas pārplīst un pārveidojas par sāpīgu, lēni dzīstošu čūlu no 0,4 līdz 3,0 cm diametrā. Tā ir visbiežākā tularēmijas izpausme, bet var būt arī nopietnākas formas – kas skar kuņģa un zarnu traktu un izpaužas ar vemšanu un caureju, plaušu forma un citas.
Svarīgākais, ko gribētos atgādināt lasītājam, ir piesardzība un ērču kodumu novēršana, jo vakcinācija pasargā tikai no vienas slimības – ērču encefalīta. Lai pasargātos no pārējām – baktēriju izraisītajām – slimībām, ir jāseko ērču piesardzības programmai. Labā ziņa ir tā, ka baktēriju izraisītās slimības var ārstēt ar antibiotikām.
Kad un kāpēc ērces piesūcas?
Ērcēm ir četras attīstības stadijas – olas, larvas, nimfas un pieaugušas ērces attīstības stadija. Lai ērce varētu iziet šīs attīstības stadijas, tai nepieciešamas asinis kā barības viela. Ērces vairāk iemīļojušas dzīvniekus, cilvēki ir tikai gadījuma upuri. Piesūkties var ērce nimfas stadijā vai pieaugusi ērce. Pieaugušām ērcēm ir divi dzimumi – vīriešu un sieviešu. Parasti piesūcas sieviešu dzimuma ērces, jo asinis ir vajadzīgas kā barības viela, lai varētu dēt oliņas. Nimfa un pieaugusi ērce atšķiras ar savu izmēru.
Ērces var dzīvot dabā pat sešus gadus, izejot visas četras attīstības stadijas, var izdzīvot pat zemās temperatūrās. To skaits parasti nedaudz mazinās, ja ziemas periodā ilgāku laiku ir spēcīgs sals, bet nav bieza sniega kārta.
Kur ērces dzīvo?
Ērces dzīvo vidē, kur ir gara zāle un mitrums. Sausās vietās ērču ir mazāk. Mitras un lietainas vasaras veicina ērču vairošanos.
Ko darīt, lai mazinātu iespēju ērcēm piesūkties?
Svarīgi ir pareizi apģērbties, dodoties dabā, pastaigā pa mežu vai pļavām, jālieto kukaiņus atbaidoši līdzekļi – repelenti – vai vismaz jāiesmērējas ar eļļu. Krustnagliņu eļļa var būt labs kukaiņu un ērču atbaidītājs. To ļoti vienkārši var pagatavot mājās saviem spēkiem. Ņem 1/3 krustnagliņu, 2/3 eļļu (sezama vai vīnogu kauliņu, var arī olīvu eļļu), notur 14 dienas un lieto pirms došanās dabā, iesmērējot ar to ādu ap potītēm, plaukstas locītavām, kakla daļā un aiz ausīm. Kājas un rokas visā garumā var sasmērēt ar jebkuru eļļu, jo ērcēm ir grūti pārvietoties pa slidenu virsmu un tās nevar piesūkties tik vienkārši.
Ja paredzēta pastaiga vidē, kur ir garāka zāle, ir vērts vilkt garas bikses un zeķes, turklāt bikšu galiem pārvilkt pāri zeķes. Īpaši svarīgi ir pareizi apģērbt bērnus. Noder arī galvassega, vislabāk lakatiņš. Noteikti to vajadzētu apsiet bērniem, jo viņu augums ir tieši ērču dzīves telpas augstumā.
Svarīgi ir, esot dabā, atrasties kustībā, jo ērces parasti uzrāpo un piesūcas, kad cilvēks ir miera stāvoklī. Ja ir vēlēšanās pasēdēt pļaviņā vai meža ielokā, labāk to darīt uz kāda gaiša un vienkrāsaina paklāja vai vismaz pēc piecelšanās pārbaudīt, vai pa drēbēm nerāpo kāds kukainis.
Cik ātri ērces jānoņem, lai izvairītos no inficēšanās ar ērču pārnēsātajām slimībām?
Ērces jānoņem pēc iespējas ātrāk, jo tā tiek novērsta iespēja, ka ērces barības trakta saturs, kur dzīvo baktērijas, nonāk cilvēka audos un asinīs. Vislabāk ir noņemt pirmajās 6–24 stundās. Jo īsāks piesūkšanās laiks, jo mazāka inficēšanās iespēja.
Pēc atgriešanās mājās no šādas pastaigas dabā vajag pārbaudīt gan sevi, gan bērnus, kā arī drēbes. Ērces uzreiz nepiesūcas, tās dodas pastaigā pa savu upuri, lai atrastu labāko un siltāko vietiņu. Īpaši svarīgi ir apskatīt locītavu iekšpuses, kakla daļu, ādu aiz ausīm.
Kā ērce jānoņem?
Noņemot ērci, ir svarīgi to nesaspiest un neatstāt tās galvu ādā. Vislabāk ērci izņemt ar speciālo ērču pinceti, kuru var iegādāties gan aptiekās, gan dažos vakcinācijas centros.
Vai ērces noteikti jāpārbauda pēc noņemšanas?
Lielas nozīmes tam nav. Ir svarīgi sekot, vai ērces koduma vietā neparādās apsārtums, īpaši gredzenveida apsārtums, un vai nedēļas laikā pēc ērces piesūkšanās nepaaugstinās ķermeņa temperatūra.
Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2016. gada jūnija numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!