Elza Gūtmane: TRX piekares treniņsistēma un tās izmantošana rehabilitācijā

Fizioterapeita darbā bieži sastopos ar pacientiem, kas sūdzas par muguras sāpēm sēdoša darba dēļ. Biežākais muguras sāpju iemesls ir rumpja un iegurņa dziļās muskulatūras vājums. TRX piekares sistēma ir lielisks un interesants veids, kā trenēt ne tikai virspusējos, bet arī dziļos muskuļus un līdzsvaru. Šajā rakstā neliels ieskats par to, kas ir TRX piekares sistēma un kā to darbā izmanto fizioterapeiti un fitnesa treneri.

TRX piekares sistēma ir radusies ASV militārajā dienestā, kad karavīriem bija nepieciešama iekārta treniņiem ārpus militārās bāzes. Laika gaitā šāda piekares sistēma attīstījās, kļuva kvalitatīvāka, daudzfunkcionālāka un populārāka. TRX piekares sistēma ir viegla, un to iespējams izmantot gan iekštelpās, gan brīvā dabā, kas to padara īpaši ērtu lietošanai. Šī sistēma balstās uz lietotāja ķermeņa svaru, tāpēc ir iespējams viegli mainīt vingrojumu grūtības pakāpi, kā arī izpildīt vairāk nekā 80 dažādu vingrojumu.

Pēdējo gadu laikā arī Latvijā TRX piekares sistēma ir kļuvusi populāra. To izmanto ne tikai fitnesā, bet arī rehabilitācijā. TRX attīsta izturību, lokanību, spēku, līdzsvaru un dziļo muskulatūru, tāpēc tas ir efektīvs veids, kā vienā treniņā attīstīt vairākas fiziskās īpašības. Darbojoties ar TRX, ir viegli mainīt treniņa grūtības pakāpi, tāpēc fizioterapeits to var izmantot darbā gan pacientiem ar zemu fizisko sagatavotību, gan pēc dažādām traumām, gan sportistiem. Treniņa laikā īpaši uzlabojas locītavu stabilitāte un mobilitāte, kas ir katras kvalitatīvas kustības svarīgākā daļa.

Mūsdienās cilvēki arvien biežāk saskaras ar muguras sāpēm, turklāt arvien biežāk tie ir gados jauni cilvēki. Muguras sāpes ir dažādas, un tās izraisošie faktori arī var būt dažadi. Piemēram, fiziski smags darbs, nepareiza ergonomika, sēdošs darbs, dažādas mugurkaula slimības, nepareiza fiziskā slodze un citi iemesli. Sēdošs dzīvesveids var izraisīt ne tikai muguras sāpes, bet arī asinsspiediena izmaiņas, aptaukošanos, galvassāpes, samazināt sirds un asinsvadu funkcionālās spējas un citas slimības. Treniņi ar TRX piekares sistēmu ļauj izbaudīt pilnīgi atšķirīgus un neierastus treniņus, kas var noderēt kā lieliska motivācija, lai pārtrauktu mazkustīgu dzīvesveidu un sāktu vai turpinātu trenēties interesantā veidā. Šāds treniņš atšķiras no citiem, un tajā nekad nebūs garlaicīgi, jo vingrojumu iespējas ir tik dažādas! Viena no labākajām TRX īpašībām ir tāda, ka, ar to darbojoties, ir iespējams attīstīt vairākas fiziskās īpašības vienā specifiskā treniņā. Īpaši uzlabojas rumpja un iegurņa dziļā muskulatūra, līdzsvars un locītavu stabilitāte. Kā jau iepriekš minēts, TRX vingrojumi balstās uz lietotāja paša svaru – tas nozīmē, ka lietotājam ir jāmēģina noturēt līdzsvaru, bet TRX sistēma darbojas pretēji, padarot ķermeni nestabilāku. Būtiski uzlabojas arī muskuļu izturība un spēks. Ar TRX iespējams veikt arī augstas intensitātes treniņus, iekļaujot tajos dažādus lēcienus. Labi tiek trenēta arī sirds un asinsvadu sistēma.

Lai arī TRX piekares sistēmu iespējams iegādāties un lietot mājas apstākļos ikkatram, tomēr būtu svarīgi pirmās reizes konsultēties ar profesionālu treneri vai fizioterapeitu. Viņi ieteiks, kādus vingrojumus veikt, un apmācīs, kā tos pareizi izpildīt, lai nekaitētu savam ķermenim. Ir pieejama arī profesionāļu veidota vingrojumu aplikācija.

Vingrojumu apraksts

Vingrojums

vingrojums trx

vingrojums trx

vingrojums

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada decembra numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!