Elīna Ozola: Saules apdegums

Iestājoties pirmajām saulainajām dienām, daudziem rodas arvien lielāka vēlme iegūt zeltaini brūnu ādas toni, turklāt salīdzinoši īsā laika posmā, tāpēc aizsarglīdzekļu lietošana nav ne prātā, bet nereti neapdomīga rīcība var novest pie kārtīgiem saules apdegumiem un izteiktas līdzības sarkanam krabim vai tomātam. Un tas nu galīgi neatbilst sākotnējam plānam.

Cik kaitīgs ir saules apdegums? Kā rīkoties, lai no tā izvairītos? Un kā aprūpēt ādu pēc tā?

Sārts un bīstams!

Ultravioleto starojumu iedala UVA, UVB un UVC viļņos. Katram no tiem ir atšķirīgs garums. UVC viļņi tiek absorbēti atmosfērā, un tie nesasniedz mūsu ādu. UVB stari izlaužas cauri atmosfērai un tiek absorbēti ādas epidermā, tie rada pigmenta veidošanos un arī apdeguma rašanos, kā arī atbildīgi par nemelanomas ādas vēžu attīstību. UVA stari, savukārt, iekļūst dziļākajos audos jeb dermā, tie vairāk iedarbojas uz kologēnajām un elastīgajām šķiedrām, atbild par sīku krunciņu rašanos un agrīnu ādas novecošanu.

UVA UVB

Staru stiprums ir atkarīgs no ģeogrāfiskās lokācijas (tuvāk ekvatoram starojums ir spēcīgāks), atkarīgs no diennakts laika – visstiprākais starojums ir laika posmā no plkst. 10.00 līdz 16.00, kad saule ir taisnā leņķī pret zemi, tāpēc šajā laikā jābūt īpaši piesardzīgiem. Arī laikapstākļi ietekmē staru stiprumu – ja arī laiks ir apmācies, tas nenozīmē, ka saule nebojā ādu. Arī dienās, kad ir mākoņains, nepieciešams aizsargāt ādu.

Ultravioleto viļņu (UVA, UVB) ekspozīcijas rezultātā šūnu membrānu lipīdi oksidējas, notiek šūnu DNS izmaiņas un rodas mutācijas, kuras laika gaitā rada pārmaiņas šūnās un rada risku, ka nākotnē šīs pārmaiņas novedīs pie ādas vēža attīstības.

Tas, cik āda ir uzņēmīga pret sauli, ir atkarīgs no ādas tipa. Latvijā biežākie no ādas tipiem ir I un II tips, kam raksturīga gaiša āda, gaiši mati, zilas/pelēkas acis, un šie ādas tipi arī ir visvairāk pakļauti ādas apdeguma riskam un diemžēl arī augstākam riskam ādas vēža attīstībai.

āda ar uz bez aizsargkrēma arsts.lv

 

Kā izvairīties no saules apdeguma

Viss sākas ar profilaksi. Lai ādu aizsargātu un izvairītos no saules apdegumiem, kā arī priekšlaicīgas ādas novecošanas, ir nepieciešams lietot saules aizsargkrēmus. Svarīgi pievērst uzmanību gan saules aizsargfaktoram (SPF), gan arī tam, no kuriem stariem krēms aizsargās. Lai piemērotu aizsargkrēmu tieši savam ādas tipam, pēc padoma var vērsties gan pie ārsta, gan farmaceita.  

Kā parūpēties par ādu pēc saules apdeguma

Svarīgākais ir sākt ar ādas atvēsināšanu ar vēsām kompresēm, vēsām ūdens peldēm vai vēsu dušu, pēc tām ādu nosusināt, to neberzējot, izmantojot mīksta auduma drānu vai dvieli, atstājot nelielu daudzumu ūdens uz ādas. Uzreiz pēc tam nepieciešams uzklāt ādu mitrinošu līdzekli, piemēram, tādu, kura sastāvā ir deksapantenols, alveja vai cita ādu nomierinoša sastāvdaļa.

Ja mājas aptieciņā ir glikokortikoīdu krēms vai emulsija, arī tas var līdzēt nepatīkamās sajūtas novēršanai.

Ja ir izteiktas sāpes, ieteicams lietot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu vai aspirīnu. Lai mazinātu nepatīkamās sajūtas, var lietot arī antihistamīnus, piemēram, ceterizīna hidrohlorīdu, loratadīnu vai citus.

Neaizmirsti dzert daudz ūdens, jo saules apdegums iztvaicē ādā esošo ūdeni, tas, savukārt, rosina organismā esošajam ūdenim pastiprināti pārvietoties uz ādu, tātad, lai novērstu dehidratāciju, papildus uzņem ūdeni.

Ja ir izveidojušās bullas jeb pūšļi (tātad tas jau ir otrās pakāpes apdegums), pūšļus nedrīkst pārdurt, jo tie veidojas, lai ādu pasargātu, kā arī izvairītos no infekcijas pievienošanās. Ļauj tiem pašiem uzsūkties.

Turpini mitrināt ādu un rūpēties par to, līdz tā ir pilnīgi sadzijusi, izvairies no tiešiem saules stariem – izvēlies apģērbu, kas nosedz apdegušo ādu, kā arī lieto saules aizsarglīdzekļus.

Vai skābs krējums ir piemērots apdegušai ādai? Noteikti nē! Krējumā esošās pienskābās baktērijas un skābā vide var radīt papildu kairinājumu, tāpēc šo metodi gan nebūtu ieteicams lietot!

Pārliecinies par ādas veselību!

Lai arī šķiet, ka saules apdegums ir tikai īss, nepatīkams brīdis, kurš pēc pāris dienām jau ir aizmirsts, tomēr tas rada paliekošas pārmaiņas ādas šūnās. Šis bojājums izteikti palielina risku ādas vēža attīstībai nākotnē. Sevišķi jāpievērš uzmanība bērniem, jo tieši bērnībā iegūtie saules apdegumi ir ar augstāku risku, ka nākotnē attīstīsies ādas vēzis.

Tāpēc, ja ir bijis saules apdegums, noteikti atceries, ka reizi gadā nepieciešams apmeklēt dermatologu un izmeklēt ādu, apskatot ādas veidojumus un dzimumzīmes ar dermatoskopu.

 

Un vēlreiz gribu atgādināt – labāk aizsargāties, nekā ārstēt ādas apdeguma radītās sekas!

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2019. gada maija numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!