Dana Misiņa: Diabēts un prediabēts

Mums visiem zināms vārds diabēts, taču zem šī vārda slēpjas vairāki tā sauktās cukurslimības tipi. Šoreiz – par 2. tipa cukura diabētu, tā profilaksi un fāzi pirms slimības – prediabētu.

Aprēķināts, ka Latvijā no pieaugušiem cilvēkiem 2. tipa cukura diabēts varētu būt katram desmitajam, bet diagnosticēts tas ir tikai trešdaļai cilvēku, kas patiesi slimo ar diabētu. Pārējie nezina, ka viņiem jau ir diabēts. Agrāk 2. tipa cukura diabētu sauca par senioru cukurslimību, bet tagad tas diemžēl skar arī bērnus un pieaugušos.

Daudziem priekšstats par diabētu saistās ar pirmā tipa diabētu, ko konstatē bērnībā un ārstē ar insulīna injekcijām. Vecākiem cilvēkiem palicis atmiņā, ka diabētu ārstē ar kāpostu zupu, vēl citi ir dzirdējuši par smagām diabēta komplikācijām – kāju amputāciju, aklumu vai nieru mazspēju, taču vienlaikus cilvēki nepievērš uzmanību tādām izpausmēm kā neizskaidrojams sagurums, svīšana, biežas ādas infekcijas vai redzes miglošanās. Kaut gan 2. tipa cukura diabēts arī var izpausties ar līdzīgiem simptomiem, kā tikko minēju, visbiežāk mūsdienās to atklāj nejauši, veicot asins analīzes kādu citu iemeslu vai slimību dēļ, vai arī konstatējot kādu no jau pieminētajām cukura diabēta komplikācijām, insultu, miokarda infarktu, koronāru sirds slimību, nieru mazspēju vai citas veselības problēmas. Ja diabētu atklāj nejauši, kad vēl nekādu pazīmju nav, tā, protams, ir vislabākā ziņa – tad iespējams panākt pat to, ka diabēta izpausmes atkāpjas uz ilgu laiku.

Prediabēts ir pirmsdiabēta stadija, kad cukura skaitļi asins analīzēs ir virs normas, taču vēl nesasniedz diabētam atbilstošus skaitļus (skat. 1. tabulu). Ja cilvēkam diagnosticē prediabētu – tā ir laba ziņa, jo nozīmē, ka ir iespējams novērst diabēta rašanos! Tomēr, ja laikus nerīkojas, 5–10% prediabēta pacientu attīstās diabēts.

Diabēta un prediabēta diagnostika

Gan diabēts, gan prediabēts ir saistīts ar insulīna rezistenci jeb šūnu nejutīgumu pret insulīnu, kad glikoze jeb cukurs kā mūsu enerģijas avots būtu ar insulīna starpniecību jānogādā šūnās. Insulīns ir hormons, ko izstrādā aizkuņģa dziedzeris. Tas palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs un nogādāt to līdz visām šūnām.

Cilvēkiem ar cukura diabētu sirds un asinsvadu slimību, arī insulta risks ir 2–4 reizes augstāks nekā cilvēkiem bez cukura diabēta. Ja cilvēkam cukura līmenis asinīs ir normāls, bet jau ir insulīna rezistence, arī tad jau ir paaugstināts sirds un asinsvadu slimību risks un ne tikai. Nesen ir atklāts, ka par 60% pieaug arī Alcheimera slimības risks (progresējoša smadzeņu slimība, kad pakāpeniski zūd atmiņa un uzmanība). Tāpēc ir izveidojies pat jauns termins – 3. tipa cukura diabēts – insulīna rezistence smadzenēs ar vai bez paaugstināta cukura līmeņa asinīs, kas visbiežāk izpaužas kā Alcheimera slimība.

Insulīna rezistences un diabēta attīstības risks palielinās šādos gadījumos:

  • vecums virs 40 gadiem;
  • 2. tipa cukura diabēta saslimšanas gadījumi 1. pakāpes radinieku vidū;
  • paaugstināts asinsspiediens;
  • smēķēšana;
  • aptaukošanās un arī palielināts vidukļa apkārtmērs – vīriešiem, kam vidukļa apkārtmērs ir lielāks par 102 cm, un sievietēm – lielāks par 88 cm;
  • paaugstināts holesterīna līmenis vai citi tauku vielmaiņas traucējumi;
  • gestācijas diabēts – cukura diabēts grūtniecības laikā;
  • sievietes, kuru bērnu dzimšanas svars piedzimstot ir virs 4,1 kg
  • jau esoša sirds un asinsvadu slimība.

Pat ja minēto faktoru nav, nesabalansēta uztura gadījumā var attīstīties insulīna rezistence. Ātrie cukuri jeb rafinētie ogļhidrāti, piemēram, baltmaize, makaroni, saldinātie gāzētie dzērieni, veicina vielmaiņas traucējumus, aptaukošanos un insulīna rezistenci. Pārmērīgi lietojot šos produktus, insulīns izdalās aizvien vairāk, lai sabalansētu cukura līmeni organismā. Ar laiku šūnas kļūst mazāk jutīgas pret insulīnu, izraisot insulīna rezistenci. Arī mūsdienu mazkustīgais dzīvesveids var palielināt insulīna rezistences risku. Latvijā gandrīz katrs piektais pirmklasnieks ir ar palielinātu svaru. Diemžēl varam prognozēt, ka jau pusaudžu vecumā daudziem no viņiem būs jāārstējas pie endokrinologa...

Daudz tiek runāts arī par plastmasas kaitīgo ietekmi uz hormonālo sistēmu, arī uz insulīna regulāciju. Un šī ietekme mūsdienās aizvien palielinās.

Rakstam pievienoju arī Somijas Diabēta asociācijas ieteiktu anketu 2. tipa cukura diabēta attīstības riska izvērtējumam. Atbildot uz tās jautājumiem, uzzināsiet savu diabēta riska pakāpi un uzzināsiet, vai nav jādodas uz laboratoriju noteikt savu cukura līmeni asinīs.

Ko darīt, lai izvairītos no insulīna rezistences un diabēta

Kustības: tajās ir gan prieks un bauda (kaut vai pēc sasniegtā), gan stresu mazinošs efekts (kurš gan domā par darbu, kamēr spēlē basketbolu?), gan veselību uzlabojošs efekts!

    •  Izvēlieties kādu fizisko aktivitāti, kas tieši jums rada prieku. Tas nekas, ka jūsu draugi brauc regulāri slēpot, bet jums tas nepatīk. Izvēlēties to, kas jums patīk, un varbūt ar jaunās nodarbes atrašanu jūs atradīsiet arī jaunus draugus. Vai arī vieni paši atpūtīsieties no ikdienas intensīvā darba. Vieniem no jums tas varbūt būs bokss, citiem – riteņbraukšana mežā, citiem basketbols ar draugiem vai sacensības “Stirnu bukā”.
    • Fiziskās aktivitātes normalizē insulīna līmeni, kā arī kopumā labvēlīgi iedarbojas uz vielmaiņu. To laikā muskuļi izlieto cukuru, kas ir asinīs, kā arī cukuru – glikogēnu, ko rezervēs ir uzkrājuši gan mūsu muskuļi, gan arī aknas.
    • Fiziskās aktivitātes līdz ar veselīgu uzturu samazina gan diabēta risku, gan holesterīna līmeni, gan paaugstinātu asinsspiedienu. Tā ka vienā reizē “nošausiet vairākus ar veselību saistītus zaķus”.
    • Pat pavisam nedaudz fiziskas slodzes – toties katru dienu – palīdzēs veselībai un labam garastāvoklim. Var sākt, piemēram, ar vingrošanu. Te iedvesmoties un pareizi to darīt palīdzēs “Kustinācijas” kampaņas rīkotāju izveidotie materiāli: http://esparveselibu.lv/nacionalie/par-kampanu-kustinacija/ Šeit ikviens var atrast vingrojumu kompleksus savai vecuma grupai.
    • Ja jums nepatīk vingrošana, šeit būs vēl dažas idejas, ar ko sākt jaunos paradumus:
      • pastaiga ātrā solī;
      • kur iespējams, ejiet ar kājām, kāpiet pa kāpnēm, neizmantojot liftu;
      • mazdārziņš un darbs tajā (ja vien jums nesāp mugura vai nav citas sāpes, veicot šādus darbiņus);
      • mājas solis – putekļu sūkšana, grīdas slaucīšana un mazgāšana u.tml.;
      • dejošana – vai tie būtu latvju danči vai Argentīnas tango;
      • joga, pilates, ciguns;
      • kādas komandu spēles, ko esat agrāk spēlējis, bet nu pametis.

Veselīgs uzturs

    • Centieties nepieļaut svara pieaugumu, īpaši jau vidukļa apkārtmēra palielināšanos (vīriešiem nevajadzētu pieļaut to lielāku par 102 cm, sievietēm – lielāku par 88 cm). Te daži ieteikumi, kā panākt, lai svars nepieaugtu:

- ēdiet vienā un tajā pašā laikā;

- lietojiet uzturā vairāk šķiedrvielu, piemēram, dārzeņus, pilngraudu produktus, pākšaugus, zaļumus.

    • Uzturs, kas neizraisa izteiktu insulīna paaugstināšanos: mazāk lietojiet vienkāršos cukurus saturošus produktus un citus vienkāršos ogļhidrātus, piemēram, saldumus, ātrās ēdināšanas produktus, saldos gāzētos dzērienus, mērces, baltos makaronus, miltu ēdienus, kas nav gatavoti no pilngraudu miltiem.
  • Insulīna rezistences samazināšanai būtiskas ir neaizstājamās taukskābes. Organismam veselīgie tauki ir, piemēram, treknajās zivīs, riekstos, avokado, linsēklās, kaņepēs.
  • Atsakieties vai vismaz samaziniet kaitīgos ieradumus – pārmērīgu alkoholisko dzērienu lietošanu un smēķēšanu. Ja jums jau ir izveidojusies alkohola vai tabakas atkarība – noteikti vērsieties pie ārsta, lai jums palīdzētu, jo tā ir slimība, ar ko pašam ir ļoti grūti cīnīties.
  • Veltiet pietiekami daudz laika veselīgai atpūtai un miegam.

Papildu informāciju latviski par diabēta profilaksi un arī par diabētu varat uzzināt divās pacientu organizācijās – gan klātienē, gan arī to mājaslapās:

Lai jums izdodas dzīvot veseliem! Bet, ja noskaidrojat, ka esat diabēta riska grupā, nekrītiet panikā – rīkojieties un priecājieties par dzīvi vēl jo vairāk!

2. tipa cukura diabēta attīstības riska izvērtējums

Jūsu10 gadu risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu

Kā rīkoties tālāk:

Ja kopējais punktu skaits ir 12–14 punkti – ir vēlams nopietni pārdomāt savu dzīvesveidu – ēšanas paradumus, fiziskās aktivitātes apjomu. Sazinieties ar savu ārstu par labāko veidu, kā varat samazināt risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu.

Ja kopējais punktu skaits pārsniedz 15 punktus – ir jāveic glikozes mērījumi asinīs (orālās glikozes tolerances tests), lai noteiktu, vai jums ir vai nav attīstījies diabēts.

 

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2019. gada augusta  numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!