Dailonis Pakalns: Fitoterapija pediatrijā

 

Uzskats, ka ārstniecības augus vienlīdz droši var lietot gan pieaugušie, gan bērni ir kļūdains, jo pastāv virkne atšķirību. Dažāda vecuma bērniem drogas devu nosaka atkarībā no bērna vecuma. Rekomendējamā drogas daļa, piemēram, zīdaiņiem līdz 6 mēnešiem ir tikai daļa no pieaugušo devas, piekto daļu no pieaugušo devas iesaka 3–4 gadu vecumā, bet pusi devas jau var atļaut 8–10 gadus veciem bērniem. Optimālās zāļu formas bērniem ir novārījums vai uzlējums (zāļu tēja). Līdz triju gadu vecumam kakla skalošanu vēlams aizstāt ar siltas zāļu tējas dzeršanu. Tinktūras, ekstraktus, sīrupus un citus galēniskos preparātus bērniem dod ierobežoti tikai no 6 gadu vecuma.

 

Saaukstēšanās gadījumos bērniem parasti izvēlas augus ar maigāku iedarbību, īpaši ja ir hroniska saaukstēšanās. Maisījumos iekļauj bērniem ieteiktās drogas ar pretiekaisuma, spazmolītisku, antiseptisku, pretvīrusu, pretalerģisku, atkrēpošanu veicinošu, pretdrudža un sviedrējošu darbību, kā arī vitamīnus saturošos augus. Hroniskas saaukstēšanās slimības, ieskaitot elpceļu slimības, visbiežāk skar bērnus 2–7 gadu vecumā. Šiem bērniem zāļu tējas var izmantot rehabilitācijas periodā, arī mājas apstākļos. Piesardzība jāievēro bērniem ar alerģiskām reakcijām.

Elpceļu slimību gadījumos visbiežāk izmanto augus ar pretiekaisuma un spazmolītisku darbību – kumelīšu ziedus, mārsila lakstus, liepziedus, ar pretdrudža un sviedrējošu darbību – plūškoka un liepziedus, vitamīnu drogas – rožu kopaugļus. Iesaka arī maisījumu ar anīsa augļiem un deviņvīruspēka ziediem. Anīsa augļi palīdz bronhu spazmu gadījumos. Atveseļošanās stadijā, kad ir izteikts klepus ar biezām krēpām un apgrūtinātu atkrēpošanu, izmanto atkrēpošanu veicinošos līdzekļus ar antibakteriālu darbību, piemēram, ceļteku lapas, deviņvīruspēka ziedus. Astmatiskās parādības mazina anīsa augļu, piparmētras un ceļteku lapu zāļu tējas. Dažādos sīrupu variantos iekļauj altejas sakņu, ceļteku lapu, gaiļbiksītes sakņu, mārsila vai timiāna lakstu drogas vai to pagatavojumus. Inhalācijām parasti izmanto ēteriskās eļļas saturošas drogas, piemēram, piparmētras lapas, koriandra augļus, mārsila lakstus, arī tieši ēteriskās eļļas vai to maisījumus, piemēram, eikalipta, piparmētras un lavandu eļļas maisījumu.

Īpaši rūpīgi jāizvēlas fitoterapija bērnu gremošanas sistēmas traucējumu gadījumos. Sāpes kuņģī ir visbiežākā veselības problēma bērniem. Svarīgi noteikt to cēloni, kas var būt, piemēram, pārmērīgs apēsto saldumu daudzums, bakteriāla infekcija, parazīti vai slikta, nepiemērota diēta, ieskaitot alerģiju izraisošo uzturvielu klātbūtni.

Vēdergraizes, kas saistītas ar zarnu spazmām, padara bērnus kaprīzus un ātri uzbudināmus, liecina par nenobriedušu gremošanas sistēmu. Bieži graižu iemesls ir pārmaiņas zīdaiņa diētā, tātad arī māmiņas diētā. Tās var radīt arī alerģiska barība.

Daudzas gremošanas problēmas bērniem var novērst ķimeņu vai fenheļa augļu un kumelīšu ziedu, arī koriandra augļu tējas, kas mazina sāpes kuņģī un gāzu uzkrāšanos. Drogas ar izteiktām pretspazmu īpašībām – kumelīšu ziedi, piparmētras lapas atvieglo muskuļu spazmas, vienlaikus novēršot arī kuņģa un zarnu spazmas. Gremošanas traucējumus bērniem likvidē arī melisas lapas, diļļu augļi.

Vēl viena ar gremošanas sistēmu saistīta problēma ir nelaba dūša. Bērni ir īpaši disponēti. Piparmētras tēja vai piparmētras karameles novērš vemšanu. Ingvera sakneņi novērš nelabu dūšu, kas rodas, braucot mašīnā vai laivā. Kumelītes ir visdrošākā zāļu tēja zīdaiņiem un bērniem. To dod kā maigu līdzekli pret gāzu uzkrāšanos, vēdera uzpūšanos, atvieglo žagas, novērš spazmas, caureju. Noder dispepsijas, vemšanas, sliktas dūšas ārstēšanai, lai nomierinātu niķīgus un pārgurušus bērnus, bērnu miega uzlabošanai.

Hroniski aizcietējumi bērniem novērojami biežāk, nekā parasti mēdz uzskatīt. Visbiežāk to cēloņi ir nepareiza diēta un nepareizi ēšanas paradumi (čipsi, hamburgeri, smalkmaizītes), vielmaiņas traucējumi, defekācijas refleksa aizture un psihosomatiskie faktori. Vispirms jānovērš aizcietējuma iemesli. Vajadzētu izmantot drogas, kuras zarnās uzbriest un palielina zarnu tilpumu, kairinot zarnu receptorus, veicinot peristaltiku un vēdera izeju. Bērniem piemēroti ar šādu darbību ir jūraskāposti, lina un blusu ceļteku sēklas, graudaugu klijas, augļu šķiedrvielas. Var gatavot, piemēram, linsēklu, kumelīšu ziedu un alteja sakņu uzlējumu attiecībās 3 : 1 : 1. Tievo zarnu peristaltiku veicina rīcineļļa. Fekāliju masu mīkstina un palielina slīdamību augu eļļas – olīveļļa, persiku, saulespuķes eļļa. Bērniem vēdera izejas mīkstināšanai nav vēlami antraglikozīdus saturošu drogu preparāti (rabarberu saknes, krūkļu miza, sennu lapas), lai izvairītos no nevēlamām blaknēm.

Smagākos gadījumos, kas saistīti ar bērnu gremošanas sistēmas traucējumiem, obligāti nepieciešama pediatra konsultācija un nozīmēta ārstēšana, klīniska un laboratoriska izmeklēšana, bet fitoterapiju, saskaņojot ar ārstējošo pediatru, var iekļaut kompleksajā terapijā vai lietot patstāvīgi. Akūtā gremošanas sistēmas slimības periodā fitoterapijai ir tikai palīgloma līdzās sintētiskajiem pretsāpju, spazmolītiskajiem un antacīdajiem līdzekļiem.

Enterītu kompleksajā terapijā bērniem var izmantot fitopreparātus ar savelkošu, pretiekaisuma un pretmikrobu darbību. Visbiežāk izmanto kumelīšu ziedu uzlējumu. Zarnu disbakteriozes gadījumā, ja notiek periodiska vēdera uzpūšanās, nepastāvīgas sāpes vēderā ar nepastāvīgu vēdera izeju, kas liecina par imunitātes pavājināšanos, fitoterapiju iekļauj kompleksajā terapijā. Parasti kombinē vairākas drogas, remisijas periodā vienlaikus ar probiotiskajiem līdzekļiem iekļaujot drogas, kas veicina normālas mikrofloras atjaunošanos: ceļteku lapas, rožu augļus. Ja nepieciešama sāpes mazinoša un antiseptiska iedarbība, izmanto fenheļa vai anīsa augļus, piparmētras lapas, mārsila vai raudenes lakstus.

Urīnceļu slimību novēršanai pediatrijas praksē drogu tējas izmanto gan kompleksajā terapijā, lai aizsargātu bērnus no reinfekcijas, gan atveseļošanās periodā. Bērniem urīnceļu infekcijas parasti izraisa patogēnie mikroorganismi. Visbiežāk kombinē drogas ar urīndzenošām, antibakteriālām un pretiekaisuma īpašībām. Dažu augu valsts preparātu diurētiskais efekts ir pietiekami izteikts, un, tos lietojot, nav papildus jālieto sintētiskie diurētiskie līdzekļi. Tādas ir, piemēram, pienenes saknes, kas bagātīgi satur kāliju, altejas saknes, kukurūzas irbuļi, vārpatas sakneņi. Populāras ir ortosifona, nātres un piparmētras lapu drogas. Parastākais priekšraksts: kumelīšu ziedi un melisas lapas pa 20 daļām. 2 tējkarotes aplej ar 250 ml verdoša ūdens, nostādina 10 minūtes, dzer 1–2 tases katru rītu un vakaru 4–6 nedēļas. Tējas nevajadzētu saldināt, ja nevar iztikt, lieto medu. Visām iepriekš minētajām drogām bez dažādas pakāpes diurētiskajām īpašībām piemīt pretiekaisuma un nomierinošas īpašības, kas ļauj izvēlēties to lietošanu atkarībā no slimības rakstura.

Pediatrijas problēma ir bērnu nakts un arī dienas enurēze, kas 50% gadījumu ir emocionāla un psiholoģiska problēma. Daļēji to var novērst, samazinot šķidruma lietošanu pēcpusdienā un vakarā. Zāļu tējas var palīdzēt stiprināt sfinkterus un nodrošināt vieglu sedatīvo efektu. Iesaka lietot pienenes vai ceļteku lapu zāļu tējas, ķirbju sēklu kodolus.

Mūsdienās augu izmantošana vēršas plašumā bērnu psihosomatisko traucējumu novēršanai. Parastās psihosomatiskās novirzes tiek saistītas ar vispārēju nervozitāti un nemieru, koncentrēšanās spēju trūkumu, baiļu sajūtu, iemigšanas un miega problēmām, nervu uzbudinājumu, nervozitātes izraisītām kuņģa sāpēm, kas savukārt izraisa ēstgribas zudumu. Šādos gadījumos kā vieni no pirmajiem jāizmanto kumelīšu ziedi un ķimeņu augļi, maisījumu papildinot ar melisas un piparmētru lapām. Var lietot baldriāna sakņu un apiņa drogu samazinātas devas, arī vitamīnus saturošās tējas. Nomierinošas tējas piemērs bērniem var būt fenheļa augļi, kumelīšu ziedi, altejas un lakricu saknes, vārpatas sakneņi attiecībās 1 : 1 : 2 : 2 : 2. Tējkaroti maisījuma aplej ar 1,5 glāzi verdoša ūdens, karsē 10 minūtes, dzer siltu pa ēdamkarotei 2–3 reizes dienā, deva atkarīga no bērna vecuma. Bērnu psihosomatisko slimību gadījumos iesaka izmantot pasifloras lakstu tēju, kombinējot to ar baldriāna saknēm, melisas lapām, lavandas ziediem un apiņu rogām.

Vērība jāveltī arī pusaudžiem, jo tas ir laiks, kad jauniem cilvēkiem rodas fiziskas un emocionālas pārmaiņas, iezīmējot pubertātes sākumu, kas ilgst visus tīņa gadus līdz organisma nobriešanai. Tas ir laiks, kad pusaudži lieto nepiemērotu uzturu, piekopj neveselīgu dzīves veidu. Meitenēm bieži aizkavējas menstruāciju sākums, novērojami citi menstruālie traucējumi, ādas defekti (akne), koncentrēšanās spēju mazināšanās, ēstgribas zudums, pāruzbudināmība, raudulība. Zēniem novērojama agresivitāte, strauja garastāvokļa maiņa, paaugstināta dzimumuzbudināmība, nepatīkama kāju svīšana. Visiem jauniešiem raksturīga nervozitāte un bezmiegs, kam var būt dažādi cēloņi. – diētā parāk daudz cukura, pastiprināti daudz kofeīnu saturošu dzērienu (kafija, stipra tēja, kola), bet nepietiekama barības vielu un minerālvielu lietošana uzturā. Traucējumu pazīmes mainās atkarībā no vecuma un traucējumu veida, bet dažas no biežākajām pazīmēm salīdzinājumā ar vienaudžiem: pēkšņa sekmju pasliktināšanās skolā, nespēja tikt galā ar ikdienas aktivitātēm, ēšanas un miega paradumu pārmaiņas, bieža sūdzēšanās par fiziskiem simptomiem (galvas, vēdera vai citām sāpēm), bieži dusmu uzplūdi, skolas neapmeklēšana, interešu zudums.

Viens no veidiem, kā novērst minētos simptomus, ir regulāras peldes ar augu drogām, kas ir efektīvas gan bērniem, gan pieaugušajiem. Tās ir relaksējošas, ārstējošas un mierinošas. Miegu uzlabo pelde ar apiņiem, liepziediem, lavandu, melisu. Vispārēju tonizējošo efektu dod timiāns, rozmarīns. Hiperaktivitātes novēršanai un relaksācijai noder kumelīšu, liepu un āboliņa ziedi. Relaksācijas peldei uzlējumu var gatavot no liepziediem, melisas un rozmarīna vai arī no lavandas, kumelīšu un liepu ziediem. Tomēr šādas peldes nav ieteicamas bērniem līdz triju gadu vecumam.

 

Dr.biol. DAILONIS PAKALNS

Farmaceits

60 gadu pieredze ārstniecības augu jomā

Tālr. 29173281

E-pasts: dailonis.pakalns@gmail.com

 

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2018. gada septembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!