Atgūsti sieviešķību menopauzē

Katram vecumam ir savs skaistums. Menopauze ir brīdis, kas jāsagaida skaisti un arī jāizdzīvo skaisti, ar lepni paceltu galvu un sievišķīgu šarmu. Menopauze ir absolūti dabisks process, kas skar ikvienu sievieti. No menopauzes nav jābaidās – ar to jādraudzējas. Viens no veidiem, kā ar to sadraudzēties, ir saprast – kas ar mani notiek un ko es varu darīt, lai justos labi un dzīvotu pilnasinīgu, enerģisku un prieka pilnu dzīvi bez bailēm par notiekošo. Turklāt no daudziem nepatīkamiem menopauzes pavadoņiem mūsdienās iespējams atbrīvoties ātri un vienkārši. Veselības centra 4 un Capital Clinic Riga ginekoloģe ILONA KAMPARA stāsta, kā saglabāt intīmās dzīves kvalitāti un turpināt baudīt pilnvērtīgu dzīvi.

Dažus gadus pirms jebkādām menopauzes izpausmēm sākas premenopauze. Šo periodu ierosina niecīgas hormonālas pārmaiņas organismā. Hormonālās izmaiņas sievietes organismā var sākties jau 10–15 gadus pirms menopauzes iestāšanās. Ir ļoti grūti prognozēt, kad katrai sievietei individuāli sāksies premenopauze. Par to var liecināt ne tikai pēkšņi karstuma viļņi, bezmiegs, trauksme, garastāvokļa svārstības, bet arī diskomforts sievietes dzimumorgānos. Sievietēm premenopauzes un menopauzes laikā samazinās estrogēnu daudzums, tādējādi radot izmaiņas maksts gļotādā – tā kļūst plānāka, ātri ievainojama, rodas izteikts maksts sausums, samazinās kolagēnās šķiedras un apasiņošana, zūd elastība. Tam bieži pievienojas kairinājums, nieze, sāpes dzimumakta laikā (dispareinija), var būt samazināts libido jeb seksuālā aktivitāte. Premenopauzē un menopauzē var veidoties pastiprināti izdalījumi no maksts un nepatīkams aromāts, ko izraisa paaugstināts pH līmenis. Saistaudu un muskuļu atrofija savukārt var sekmēt pat vagīnas sieniņas un dzemdes noslīdēšanu. Urīnizvadkanāla audi, kuri atrodas maksts priekšējā sienā, arī kļūst vāji un atslābst, kas rada slodzes urīna nesaturēšanu – nekontrolēta urīna noplūdi, piemēram, klepojot, šķaudot, vingrojot. 

Ja sieviete sāk just premenopauzes, menopauzes simptomus, kas kļūst traucējoši ikdienas dzīvei, noteikti ir jādodas pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa, lai veiktu izmeklēšanu un saņemtu konsultāciju par iespējamām ārstēšanas metodēm. Viena no ārstēšanas iespējām ir hormonus aizvietojošā terapija jeb HAT, kas novērš estrogēnu trūkumu, un menopauzes traucējošās izpausmes ievērojami samazinās vai izzūd. Tomēr to vajadzētu izmantot tikai smagu menopauzes simptomu gadījumā, kad ir traucēta dzīves kvalitāte un ja:

  • nepieciešama osteoporozes profilakse un kardiovaskulāro slimību profilakse;
  • ir izoperētas abas olnīcas (to sauc par ķirurģisku menopauzi) un ir smagi menopauzes simptomi;
  • ir nepieciešama īslaicīga simptomu kontrole.

“Menopauzes periodā sievietēm ļoti bieži diskomfortu sagādā maksts sausums, ko nevajadzētu atstāt bez ievērības. Vēlams par šīm izmaiņām (nepatīkamas sajūtas seksa laikā, sausuma sajūta makstī) ārstam pastāstīt pēc iespējas ātrāk,” iesaka I. Kampara. Šie simptomi negatīvi ietekmē attiecības ne tikai ar partneri, bet arī sausā gļotāda ir iekaisuma un infekcijas avots, kas izpaužas ar dedzināšanu, sūrstēšanu vulvas un maksts apvidū. “Gadiem ilgi kā galveno risinājumu varējām ieteikt HAT, dažādus lubrikantus, hormonus saturošas svecītes un vaginālos krēmus, kas problēmas atrisināja īstermiņā. Tagad varam piedāvāt procedūru, kas pazīstama ar nosaukumu MonaLisa Touch. Tā novērš gan maksts sausumu, gan arī citas intīmās zonas problēmas ilgtermiņā (pēc 2– 4 procedūrām rezultāts saglabājas apmēram pusotru gadu). Šī ir jauna un droša frakcionētā CO2 lāzerterapijas metode, kas izstrādāta DEKA laboratorijās. Lāzers minimāli iedarbojas uz maksts epitēliju un pamodina šūnas, kas līdz šim ir iesnaudušās menopauzes iespaidā. Rezultātā pieaug maksts tonuss, uzlabojas audu trofika un gļotādas apasiņošana, atjaunojas elastīna un kolagēnās šķiedras, kas uzlabo sievietes ārējo dzimumorgānu izskatu. Atjaunojas maksts audi, muskuļu tonuss un maksts funkcionalitāte, paaugstinās tās jutīgums, mazinās maksts sausums un urinācijas problēmas,” saka ginekoloģe Ilona Kampara.

Raksta turpinājumu par modernajām tehnoloģijām menopauzes izraisītu problēmu risināšanā lasiet žurnāla "ārsts.lv" oktobra numurā! 

 

Ilze Apine sarunā ar ginekoloģi Ilonu Kamparu