Arī piena zobiem jābūt veseliem!

www.apinesklinika.lv

Katram cilvēkam dzīves laikā ir divu veidu zobu komplekti: PIENA zobi un PASTĀVĪGIE zobi. Par pastāvīgo jeb kaula zobu nozīmīgumu, to kopšanas nepieciešamību un vajadzību, kā arī ārstēšanu (nepieciešamības gadījumā), cilvēkiem jautājumi nerodas, bet bērnu zobārstniecība un tās nozīme ne visiem ir skaidra. Piena zobu labošana un tās nepieciešamība bieži ir nepatiesos mītos apvīta. Nereti bērnu zobārsti mazo pacientu vecākiem ir skaidro faktu, ka piena zobi ir svarīgi un nozīmīgi tālākā bērna attīstībā. Piena zobu izkrišana un pastāvīgo zobu šķilšanās to vietā nav iemesls tam, ka piena zobi nav jātīra un zobu bojājumu gadījumā-nav jālabo. Bieži bērnu vecāki nav informēti par piena zobu nozīmīgumu, un tiem piemīt daudz vairāk funkciju kā kost un sasmalcināt ēdienu. Piena zoba saglabāšana un veselība ir ļoti svarīga pastāvīgo zobu veidošanās procesā, jo tie saglabā vietu pastāvīgajiem zobiem un nodrošina normālu un pareizu žokļa attīstību un augšanu. Ja piena zobi tiek pāragri zaudēti, bērnam var veidoties ortodontiskas jeb sakodiena novirzes. Pastāvīgo zobu rinda veidojas nelīdzena. Ja piena zobi ir bojāti un netiek laboti, rodas infekcijas risks pastāvīgajiem un vēl neizaugušajiem zobiem. Kariozā piena zobā esošā infekcija var pārvietoties uz pastāvīgā zoba dīgli, to bojājot. Svarīgi atcerēties, ka veseli un skaisti piena un pastāvīgie zobi palīdz bērnam veidoties par drošu un par sevi pārliecinātu personību. Piena zobi ir nepieciešami arī valodas izkopšanas procesā- tie palīdz veidot pareizu skaņu veidošanās procesu.

            Jau bērnam piedzimstot, viņa žoklīša kaulā atrodas zobu aizmetņi jeb dīgļi. Vidēji pirmais piena zobiņš sāk šķilties 6 mēnešu vecumā. Bez raizēm pirmo zobu šķilšanos vecāki var gaidīt no 4 mēnešu līdz gada vecumam. Piena sakodienā ir 20 zobi. Vidēji 5-7 gadu vecumā sākās piena zobu nomaiņas process. Zobu maiņas procesā zobu saknes sāk uzsūkties, zobi kļūst kustīgi un izkrīt. Izkritušā piena zoba vietā stājas pastāvīgais zobs. Pastāvīgais zobs cilvēkam dots vienā eksemplārā un uz visu mūžu. Viss zobu nomaiņas process norit līdz 12-14 gadu vecumam.

Par bērna zobu veselību topošā māmiņai jāsāk rūpēties jau bērniņam esot puncī. Rūpējoties par saviem zobiem, jaunā māmiņa zināmā veidā rūpējas arī par gaidāmā bērniņa zobu veselību. Māmiņas zobu veselība ir svarīga. Bojāti zobi un iekaisušas smaganas ir baktēriju perēklis. Neveicot nepieciešamo ārstēšanu, māmiņa ,,uzdāvina,, bērnam savu slikto mutes floru, kas var kaitēt bērna tālākajai zobu attīstībai un veselībai. Ja grūtniecei nepieciešama zobu ārstēšana, vislabāk to uzsākt grūtniecības II trimestrī. Akūtu ārstēšanu grūtniece drīkst veikt jebkurā grūtniecības posmā.

Padomi, kā pareizi rūpēties par piena zobiem!

            Lai bērnam būtu veseli un skaisti zobi, par tiem jārūpējas mājas apstākļos jau no pirmā piena zoba izšķilšanās dienas. Taču arī bērnu zobārsts un zobu higiēnists ir svarīga atslēga veselam bērna smaidm. Laba mutes dobuma higiēna un regulāras vizītes pie zobārsta un zobu higiēnista palīdzēs bērniem saglabāt veselus un skaistus zobus. Pirmā konsultatīvā vizīte pie zobārsta vairāk domāta vecākiem, lai tieši viņi tiek informēti par pareizu mutes dobuma kopšanu. Tieši vecāki ir atbildīgi par bērna mutes dobuma veselību. Vispiemērotākais laiks šādai vizītei būtu pirms bērna gada jubilejai. Pirmajā vizītē bērnu zobārsts izstāsta par bērna zobu kopšanu un pārrunā  uztura ietekmi uz zobu un mutes dobuma veselību. Šajā vizītē bērns tiek iepazīstināts ar zobārstu un zobārstniecības kabinetu, taču nav nepieciešams bērnu sēdināt zobārsta krēslā. Kad bērns sasniedzis 1,5 – 2 gadu vecumu, nepieciešams veikt atkārtotu zobārsta apmeklējumu. Bērns jau ir spējīgs komunicēt, ar zobārstu ir iespējams izskaitīt zobiņus. Šajā vecumā nereti iespējams arī zobiņus notīrīt. Tas ir arī pirmais laiks, kad ar bērnu iespējams apmeklēt zobu higiēnistu. 2,5 – 3 gadu vecumam bērns jau pilnvērtīgi komunicē, zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumam jau jākļūst par priecīgu un jauku notikumu.

Kas jadara, lai bernam zobi būtu skaisti un veseli un, cik regulāri bērnam jāapmeklē  zobārsts, lasi žurnāla "ārsts.lv" septembra numurā!

Ineta Zommere, zobārste