Aneirisma - bumba ar laika degli

Kristīna Putinceva sarunā ar asinsvadu ķirurgu LU profesoru DAINI KRIEVIŅU

Vēdera aortas aneirisma jeb sieniņas paplašināšanās ir viena no trim nozīmīgākajām perifēro asinsvadu slimībām līdzās miegartērijas un kāju artēriju sašaurinājumiem. Aneirismai sākotnēji var nebūt ievērojamu simptomu, taču progresējot tā rada būtisku dzīvības apdraudējumu. Lai pasargātu sevi no pēkšņas nāves aortas pārplīšanas dēļ, 60–65 gadu vecumu sasniegušajiem būtu jāizmeklē vēdera aorta.

“Vēdera aorta ir lielākais asinsvads, kas no sirds nes asinis pa visu ķermeni, bet vēdera aortas aneirisma ir lokāls šī asinsvada paplašinājums aortas apakšējā daļā. Paplašinoties aortai, vēderā rodas tāds kā bumbulis ar ļoti plānu sienu. Aneirisma aug pakāpeniski, līdz sasniedz diezgan lielus izmērus,” skaidro profesors DAINIS KRIEVIŅŠ, piebilstot, ka Latvijas medicīnas vēsturē lielākā operētā aneirisma bijusi 25 centimetru diametrā – basketbola bumbas izmērā. Tā bijusi arī pasaulē lielākā operētā neplīsusī aneirisma, bet, kā norāda pieredzējušais asinsvadu ķirurgs: “Ar to gan Latvijai nevajadzētu lepoties.”

 

Aneirismām, pieaugot par četriem līdz pieciem centimetriem diametrā, ir liels pārplīšanas risks. Sliktā ziņa ir tā, ka pusē gadījumu, pārplīstot vēdera aortas aneirismai, slimnieks nomirst uzreiz. Arī daudzi ievērojami cilvēki savulaik miruši pēc aneirismas plīsuma, piemēram, fiziķis Alberts Einšteins, politiķis Šarls de Golls, pēc smadzeņu asinsvada aneirismas plīsuma – aktieris Andrejs Mironovs. Profesors D. Krieviņš gan norāda, ka pēdējos gados statistika visā pasaulē uzlabojusies – visticamāk, tāpēc, ka cilvēki biežāk seko savai veselībai, mazāk smēķē, nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm un lieto kvalitatīvāku uzturu, tā samazinot aneirismu veidošanās risku. Un tomēr – kāpēc aneirismas veidojas?

 

Divi no trim iemesliem – paša atbildība

“Pirmām kārtām aneirismas veidošanos un palielināšanos sekmē smēķēšana – tiešā veidā tiek bojāta artērija un aortas sieniņa. Smēķēšana veicina arī tauku plātnīšu noslāņošanos asinsvadu sieniņās jeb aterosklerozi. Turklāt – tabaka paaugstina asinsspiedienu, kas arī ir viens no aneirismas riska faktoriem.

Visu rakstu lasiet veselības žurnāla \"ārsts.lv\" marta numurā!

Kristīna Putinceva