Aleksandra Borzole: Skaists smaids kopš bērnības

Apburošs smaids padara cilvēku laimīgāku un dzīvespriecīgāku, kā arī piešķir ārējam izskatam savu šarmu. Ne velti ir radies teiciens – veselīgs smaids ir cilvēka skaistākais aksesuārs.

Vēl pavisam nesen nepareiza zobu stāvokļa korekcija bija saistīta ar lielām grūtībām, taču pēdējo gadu laikā ir pieejamas mūsdienīgas, ērtas un nemanāmas ārstēšanas sistēmas, kas pacientiem piedāvā jaunas terapijas iespējas.

Skaisti, taisni zobi kopš bērnības bez breketēm – mūsdienās tas ir iespējams, ja ārstēšanu sāk laikus, kad tikko sāk šķilties pirmie kaula zobi!

Kas ir ortodontiskais treineris?

Ortodontiskais treineris ir elastīga silikona kape, kura spēj izlīdzināt bērna augošos zobus un pastāvīgos zobus šķilšanās laikā novirza pareizajā virzienā. Treineris arī palīdz atbrīvoties no neveselīgiem ieradumiem – mēles vai pirksta sūkāšanas un pārmērīgi liela žokļa un sejas apvidus muskuļu spiediena, kas noved pie nepareiza sakodiena veidošanās bērnam. Šādu aparātu uzdevums ir pārvietot mēli pareizā stāvoklī un darbināt (trenēt) mutes muskuļus. Līdztekus pareiza sakodiena attīstībai un zobu izlīdzināšanai treinera izmantošana sekmē arī pareizu elpošanu caur degunu un bērna runas attīstību.

Kādos gadījumos ir nepieciešami treineri?

Ortodontiskais treineris jūsu bērnam būtu ieteicams, ja novērotas šādas indikācijas:

· zobu saspiestība priekšējā rajonā;

· vaļējs sakodiens;

· dziļš sakodiens;

· bērnu kaitīgie ieradumi: īkšķa sūkāšana, nepareiza mēles pozīcija rīšanas laikā;

· runas problēmas;

· nepareizs apakšžokļa stāvoklis.

Ortodontiskie treineri palīdz novērst problēmu ļoti agrā vecumā, kad brekešu sistēmas pielietot vēl nav iespējams.

Kad sākt ārstēšanu ar treineri?

Ortodontisko ārstēšanu ar treinera palīdzību var uzsākt, tikko bērnam sāk mainīties priekšzobi, kas parasti ir aptuveni piecu gadu vecumā.

Kā uzsākt ārstēšanu ar treineri?

Ārstēšanas sākumā nepieciešama viena vizīte pie zobārsta, kuras laikā tiek sniegta konsultācija, veikts panorāmas rentgens (ortopantomogramma) un individuāli katram pacientam tiek piemeklēts nepieciešamā izmēra treineris. Bērnam un viņa vecākiem detalizēti tiek paskaidrots, kā lietot un kopt treineri. Treineru priekšrocība ir tā, ka tie ir standarta un tiem ir plaša izmēru amplitūda, tāpēc nav nepieciešama papildu vizīte pie zobārsta žokļu skenēšanai un laboratorijas darbam.

Treinera priekšrocības

Trainerim ir šādas priekšrocības:

· to nepieciešams nēsāt tikai divas stundas dienā un gulēšanas laikā;

· tas vienlaikus izlīdzina gan augšējo, gan apakšējo žokli un izlabo sakodienu;

· tas neierobežo ēdiena uzņemšanu;

· tas neapgrūtina mutes dobuma higiēnu;

· zobi uzreiz sāk augt pareizā virzienā, tāpēc iznākumā būs taisni uz visu mūžu.

Galvenais iemesls, kāpēc izvēlēties ortodontisko treineri, ir tas, ka agrā vecumā uzsāktas ārstēšanas rezultativitāte ir ļoti augsta – 90 procenti.

Vai treinera izmantošanai ir kontrindikācijas?

Treineri nevarēs izmantot, ja bērnam ir otolaringoloģiskas saslimšanas, jo viņam ir jābūt spējīgam elpot caur degunu.

Vēl svarīgi piebilst – lai gūtu veiksmīgu rezultātu, ļoti svarīgi ir treineri lietot regulāri. Tā kā tas ir izņemams, bērns var viegli aizmirst to regulāri izmantot ikdienā, tādēļ vecāku uzdevums būtu stingri sekot procesam.

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada jūnija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!