Agnese Ritene: Tieši jums izgatavotas zāles!

Gandrīz ikvienam nācies saskarties ar situāciju, kad ārsts kādas slimības ārstēšanai ir parakstījis nevis uzreiz nopērkamu zāļu iepakojumu, bet gan veselu vielu sastāvu zālēm, kas ir jāizgatavo aptiekā.

Varētu rasties jautājums, kāpēc gan neizrakstīt gatavu zāļu formu – aizej uz aptieku un uzreiz nopērc, un gatavs. Tomēr jāsaprot, ka, parakstot šādu recepti, ārsts ir rūpīgi apsvēris jums nepieciešamo zāļu efektu. Ārsts ir domājis tieši par jums, jūsu slimību simptomiem un mērķiem, kādi būtu jāsasniedz.

Vēsturiski farmaceits – zāļu izgatavotājs

Vēsturiski aptiekas pamatu pamats ir zāļu izgatavošana. Jau pirmajos aptieku noteikumos Rīgā (1636. gadā) minēts, ka aptiekāram jāprot pagatavot visdažādākās zāles pēc ārsta receptēm, jāpārvalda latīņu valoda, jāpārzina dažādas ķīmiskās tehnoloģijas metodes, jāpazīst ārstniecības augi, jāprot tos audzēt, kopt, apstrādāt un izmantot zāļu gatavošanā. Zāļu pagatavošana senatnē ir misticisma caurausta, jo tikai farmaceits labi orientējās zāļu sastāvdaļās, pārzināja pagatavošanas tehnoloģijas. Ne velti pie daudzu ārstniecisku izgudrojumu šūpuļa ir bijis farmaceits, arī, piemēram, Dāvids Hieronīms Grindelis (1776–1836), kura vārdā ir nosaukts arī Latvijas lielākais zāļu ražotājs Grindeks.

Vēl Padomju Latvijas laikā zāļu izgatavošana aptiekās bija to darba pamats, jo zāles bija deficīta prece. Aptieku skaits bija mazs, un tās gatavoja milzīgus daudzumus gan sterilu, gan nesterilu zāļu formu pacientu un slimnīcu vajadzībām. Laikam ejot, farmācija ir ļoti strauji progresējusi.

Aptiekās pagatavotos sejas krēmus ar A un D vitamīniem bija iecienījušas pat ļoti daudzas dāmas, jo veikalos nekā īpaši vairāk par Dzintara ražoto Nivejas krēmu nebija. Vēl šodien viena otra kundze šo krēmu nav aizmirsusi. Ja kādam ir interese pamēģināt, lūdzu, arī recepte.

Dienas krēma sastāvs:

Ol. Helianti vai Ol. Olivarum 20.0 (medicīnā lietojamā saulespuķu eļļa vai olīveļļa)

Parafini 5.0 (medicīniskais parafīns)

Sol.Ac.borici 3% – 10 ml (borskābes šķīdums)

Vit.D2 ol 5.0 (D vitamīns)

Lanolini 5.0

D vitamīnam piemīt ādu atjaunojošas īpašības, bet borskābes šķīdumam – attīrošs efekts. Krēma receptē nav pievienots neviens papildu konservants.

Zāļu formas

Kad saņemat ārsta izrakstītu recepti izgatavojamām zālēm, droši vien rodas jautājums, kā farmācijas speciālists var saprast, kas tas ir un ko ar to darīt? Varu jūs nomierināt, jo farmaceiti ļoti labi zina, kas jādara, ar ko jāsāk un kādas slimības ārstēšanai zāles ir domātas. Receptēs pieņemts lietot latīņu nosaukumus gan zāļu vielām, gan pamatvielām. Visus receptē lietojamos apzīmējumus regulē noteikumi.

zāļu formas

Dažas no zāļu formām tiek izmantotas mazāk, citas vairāk. Atsevišķas zāļu formas vairs netiek izmantotas.

Gatavās zāles vai izgatavojamās zāles?

Mūsdienās farmācija ir dinamiska nozare, farmaceitisko produktu rūpnīcas ražo tabletes, kapsulas, šķīdumus, svecītes injekcijas utt. Tomēr šie ir standartizēti un unificēti sastāvi, kas maksimāli pielāgoti jebkuram gadījumam. Izgatavojamo zāļu receptes izrakstīšana nav vienkārša, izvēloties sastāvdaļas, ārstam rūpīgi jāizsver katra pievienojamā sastāvdaļa un tās daudzums.

Nododot šādu recepti aptiekā, jums jāzina, ka zāles nebūs pieejamas uzreiz, jo to pagatavošanai ir nepieciešams zināms laiks. Atsevišķām zāļu formām nepieciešams ilgāks pagatavošanas laiks, kas saistīts atsevišķu zāļu vielu ķīmiskajām īpašībām. Ja zāles ir nepieciešamas ļoti steidzami, tad ārsts norāda uz receptes vārdu CITO ('ātri' – no latīņu valodas), un farmaceita pienākums zāles izgatavot nekavējoties.

Zāļu izgatavošanā aptiekā ir iesaistīti vismaz divi farmācijas speciālisti, kas pieņem zāļu recepti, pārbauda to sastāvu un sastāvdaļu saderību, izgatavo zāles, kontrolē izgatavoto zāļu kvalitāti, izsniedz zāles un konsultē par to lietošanu un uzglabāšanu.

Farmaceitam jāpārzina dažādu zāļu formu pagatavošanas tehnoloģijas, un mūsdienās principā aptiekārs varētu pagatavot jebkuru zāļu formu – sākot ar ziedēm, krēmiem un beidzot ar kapsulām, svecītēm, pat injekcijas. Farmaceitam, kas izgatavo zāles, jāsaprot, vai sastāvdaļas sader viena ar otru, jāzina, kādā secībā sastāvdaļas drīkst pievienot.

Modernas aptiekas zāļu izgatavošanas nodaļa ir aprīkota ar datorsistēmu, elektroniskajiem svariem, ierīcēm un iekārtām zāļu pagatavošanai, reaģentiem zāļu kvalitātes kontrolei. Tā izskatās pēc laboratorijas un īstenībā arī ir neliela individuālam pacientam domātu zāļu ražotne. Zāļu izgatavošanā tiek ievērota īpaša tīrība – gatavošanā izmantojamie trauki un zāļu iepakošanai paredzētie trauki tiek sterilizēti un īpaši uzglabāti.

Izgatavoto zāļu efektivitāti ārsti nereti izmanto tad, kad gatavās zāles nepalīdz vai arī ādas slimību gadījumā zāles ir nepieciešamas lieliem ķermeņa laukumiem. Maldīgs ir uzskats, ka izgatavotās zāles ir neērti lietojamas. Mūsdienās ir pieejami moderni iepakojumi – deguna pilienus iespējams iepildīt pudelītē ar korķītī iestrādātu pipeti, ziedi iespējams iepildīt tūbiņā, pulveri iespējams iepildīt kapsulā.

Līdzīgi uzlabojumi ir iespējami, lai panāktu labāku zāļu garšu, viendabīgumu, uzsūkšanās spējas un izskatu, piemēram, zāļu rūgto garšu iespējams nomaskēt, par pamatu izmantojot speciālu bāzes sīrupu, ziedes pagatavošanā var izmantot arī modernus pamatus, kas viegli iesūcas ādā un neatstāj taukainus traipus uz ādas un apģērba.

Iespējams izgatavot gandrīz visu

Skaidrības labad gan jāsaka, ka zāļu izgatavošanas popularitāte ir lielā mērā atkarīga no ārstu un farmaceitu savstarpējās sadarbības. Daļa ārstu izmanto tikai gatavās zāļu formas un izgatavotās zāles uzskata par vēsturi, otra daļa speciālistu aktīvi izraksta un interesējas par jaunumiem un iespējām zāļu izgatavošanā. Tomēr jāatzīst, ka visvairāk zāļu izgatavošanu izmanto dermatologi, pediatri, otolaringologi, arī ģimenes ārsti, kuriem vēl svaigā atmiņā ir recepšu sastāvi. Radoši un šajā jomā zinoši speciālisti brīvi spēj variēt zāļu sastāvdaļas, nepieturoties pie konkrēta sastāva receptēm.

Pēc būtības aptiekā iespējams izgatavot jebkuras gatavās zāles, ja farmaceitam ir nepieciešamās prasmes, zināšanas un iespējas šo darbu veikt. Nereti ir gadījumi, kad gatavās zāles kaut kādu iemeslu dēļ uz laiku nav pieejamas un pacientiem ir bijusi iespēja saņemt aptiekā izgatavotas tāda paša sastāva zāles.

Cenai jābūt atbilstošai ieguldītajam darbam

Zāļu izgatavošana ir laikietilpīgs, radošs un precīzs darbs, ko veic speciālists, tāpēc jārēķinās, ka izgatavotās zāles nebūs lētākas par gatavajam zālēm. Tomēr daudzkārt izgatavoto zāļu cena var konkurēt vai būt līdzvērtīga ar līdzīgu gatavo zāļu cenu.

Mūsdienu modernā medicīna virzās uz individuālu pieeju katram pacientam, un zāļu izgatavošana aptiekā ir solis pretī šim virzienam.

 

Foto: pexels.com

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2016. gada janvāra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!