Agnese Gūtmane: Mioskeletālās sāpes un to ārstēšanas iespējas ar lāzeru

Mioskeletālās sāpes var skart jebkuru vietu cilvēka balsta un kustību aparātā, kuru veido kauli, muskuļi, cīpslas, saites, fascijas, locītavas. Sāpes rodas tajā brīdī, kad kādā no minētajām struktūrām rodas bojājums. Bojājumu cēloņi var būt dažādi, traumu dēļ radušies sasitumi, saspiedumi, savilkumi, sastiepumi, mežģījumi, plīsumi, lūzumi, kā arī audu pārslodze, dažādu iemeslu dēļ radies iekaisums. Ilgstoša imobilizācija, mazkustīgs dzīvesveids, stājas izmaiņas var radīt pārmaiņas mioskeletālajā sistēmā, kas ar laiku var novest pie sāpēm.

Nereti, ja izmaiņas ir akūtas un nav nopietna audu bojājuma, sāpes var pāriet, arī nevēršoties pēc palīdzības pie speciālista. Tomēr, ja sāpes ir ilgstošas, ļoti spēcīgas vai rada būtiskus ierobežojumus ikdienas aktivitātēs, noteikti būtu jāvēršas pie speciālista, kas noteiks sāpju cēloni un rekomendēs piemērotākos ārstēšanas veidus.

Jāatceras – lai ārstēšana būtu efektīva, speciālists precizēs diagnozi, balstoties uz pacienta sūdzībām, fizikālās izmeklēšanas datiem un instrumentālo izmeklējumu rezultātiem. Mioskeletālo sāpju gadījumā biežāk veiktie izmeklējumi ir ultrasonogrāfija, rentgena izmeklējums, datortomogrāfija vai magnētiskās rezonanses izmeklējums.

Kad diagnoze ir noteikta, seko piemērotāko ārstēšanas metožu izvēle. Biežākās ārstēšanas metodes mioskeletālo sāpju gadījumā ir medikamentoza terapija, kas varētu būt gan iekšķīgi lietojamu tablešu vai kapsulu veidā, gan lokāli lietojamas ziedes, geli, krēmi, gan lokālas medikamentu injekcijas. Terapeitiskie vingrojumi ir būtiska ārstēšanas sastāvdaļa, īpaši hronisku sāpju gadījumos, kā arī gadījumos, kad sāpju iemesls ir stājas izmaiņas, mazkustīgs dzīvesveids, pārslodze vai ilgstoša imobilizācija. Kā papildu ārstēšanas metodes var izmantot masāžu, manuālās un trakcijas tehnikas, kā arī dažādas fizikālās modalitātes, piemēram, TENS (transkutāno elektroneirostimulāciju), ultraskaņu, magnētterapiju, lāzerterapiju u.c.

Mioskeletālo sāpju gadījumos ļoti labi rezultāti tiek iegūti, izmantojot augstas intensitātes terapeitisko lāzeru. Veselības centrā 4 izmanto BTL-6000 augstas intensitātes lāzera terapijas sistēmu. Burtiski tulkojot no angļu valodas, vārds ‘lāzers’ ir gaismas pastiprinājums, kas radīts, stimulējot radiācijas emisiju. Augstas intensitātes terapeitiskā lāzera tehnoloģijā tiek izmantoti noteikta garuma gaismas viļņi, kas pulsējošu impulsu veidā rada fotoķīmisku viļņveida svārstību reakciju ķēdi šūnu membrānās un audos, tos nesakarsējot un izraisot virkni pozitīvu efektu. Lāzerterapijas ietekmē lokāli palielinās ribonukleīnskābes daudzums šūnās, aktivējas mitohondriji, tiek uzlabota šūnu elpošana un barošana, paaugstinās ATF daudzums, kas ir šūnu enerģētiskā substance, paātrinās šūnu sintēze, uzlabojas nervu funkcijas, aktivizējas asinsķermenīšu un hormonu darbība. Lāzerterapijas efekti ir audu biostimulācija, kas uzlabo dzīšanas procesus, pretsāpju efekts gan akūtu, gan hronisku sāpju gadījumā, stimulējot endogēno opioīdu izdali. Sāpju mazināšana notiek, īstenojot Kanādas ārsta profesora Melcaka izpētīto sāpju vārtu kontroles teorijas principu, kura pamatā ir nesāpīgu stimulu iedarbība uz sāpju receptoriem zemādā, kavējot sāpīgo stimulu nonākšanu sāpju vadīšanas ceļos nervu sistēmā. Siltuma efekts, kas uzlabo lokālo mikrocirkulāciju un lokālo vielmaiņu, ātri mazina tūsku un iekaisumu.

Līdz šim plaši tika lietota zemas intensitātes terapeitiskā lāzera tehnoloģija, kuras iedarbības principi ir līdzīgi augstas intensitātes terapeitiskā lāzera tehnoloģijai, tomēr būtiskākās atšķirības starp šīm divām procedūrām ir atšķirīgais viļņu garums. Augstas intensitātes terapeitiskā lāzera tehnoloģija, salīdzinot ar zemas intensitātes, var dziļāk skart audus, sasniedzot līdz pat 10 cm lielu dziļumu, tai ir lielāka jauda, līdz ar to terapeitiskais efekts tiek panākts ātrāk, un tas ir noturīgāks.

Lāzerterapijas biežākās indikācijas: muguras sāpes, saišu sastiepumi, sāpīgi punkti muskulatūrā, muskuļu sastiepumi, locītavu sāpes, ko izraisījis osteoartrīts, tā sauktais tenisista un golfera elkonis, locītavu somiņas iekaisums jeb bursīts, pleca atdures sindroms, plantārā fascīta un papēža pieša izraisītas sāpes, locītavu izmežģījumu sekas, Ahileja cīpslas iekaisums, lēcēja celis – patellas saites iekaisums, rētas un grūti dzīstošas brūces. Kā jau visām ārstēšanas metodēm, arī augstas intensitātes lāzerterapijai ir kontrindikācijas. Augstas intensitātes lāzerterapija nav piemērota acu zonā, ja ir audzēji, endokrīno dziedzeru rajonā (vairogdziedzeris, sēklinieki, olnīcas), uz tetovējumiem un vasaras raibumiem, jo uz tumšas ādas lāzers intensīvāk absorbējas un var izraisīt audu sakaršanu, ja ir epilepsija, drudzis, grūtniecēm, ja ir jušanas traucējumi ārstēšanas zonā, ja lieto medikamentus, kas paaugstina jutību pret gaismu, ja ir veiktas kortizona injekcijas.

Pirms procedūrām nepieciešama fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta konsultācija, kas arī veic augstas intensitātes lāzerterapijas procedūras. Akūtu sāpju gadījumā procedūras vēlams veikt katru dienu, un ir nepieciešamas vidēji 6–8 procedūras, savukārt hronisku sāpju gadījumā procedūra tiek veikta 2–3 reizes nedēļā, vidēji 8–10 reizes, bet reižu skaits atkarībā no diagnozes un sāpju intensitātes var tikt palielināts līdz pat 15 reizēm. Procedūras ilgums ir 2–15 minūtes atkarībā no diagnozes, akūta vai hroniska stāvokļa esamības, kā arī apstrādājamās zonas lieluma. Procedūra nav sāpīga, tās laikā pacients var izjust vieglu siltumu apstrādājamā zonā. Procedūru kursu ilgstošu hronisku stāvokļu gadījumā var veikt regulāri 2–3 reizes gadā.

Mioskeletālo sāpju gadījumā būtiski ir atcerēties, ka ārstēšana ir atkarīga no precīzas diagnostikas un cēloņa, kas izraisījis sāpes. Īpaši hronisku sāpju gadījumā pacientam ir jāsaprot, ka tikai kompleksa ārstēšana sniegs vislabākos rezultātus, un papildus lāzerterapijai daudzās situācijās ļoti svarīga būs paša pacienta iesaistīšanās ārstēšanas procesā, kā arī terapeitisko vingrojumu regulāra veikšana fizioterapeita uzraudzībā un patstāvīgi.

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada jūnija numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!