Agita Pērkuma: Kāpēc augsts asinsspiediens ir bīstams? Papildu dabas vielu terapija

Kas tad īsti ir noslēpumainā hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens, kura izplatība pasaules iedzīvotāju vidū ir ļoti augsta? Pēc pētījumu datiem, ar hipertensiju Eiropā slimo katrs ceturtais cilvēks. Lai pievērstu uzmanību slimības profilaksei un pareizai ārstēšanai 17. maijā visā pasaulē atzīmēja Pasaules Hipertensijas dienu. Un arī mēs, farmaceiti, esam par to padomājuši un vēlamies atgādināt dažas pamatpatiesības un informēt par to, kā varam sev palīdzēt, ja asinsspiediens grib celties virs normas.

Normāls asinsspiediens mūsu organismā nodrošina organisma apgādāšanu ar dzīvībai nepieciešamo skābekli un barības vielām. Tas atkarīgs no sirds saraušanās spēka, sirdsdarbības ātruma, cirkulējošo asiņu daudzuma un asinsvadu stāvokļa. Hipertensijas gadījumā artērijas ir sašaurinātas, neelastīgas – asinsspiediens paaugstinās. Hipertensijas gadījumā pacients parasti neizjūt nekādus īpaši traucējošus simptomus, tāpēc to dēvē par kluso slepkavu. Mērot asinsspiedienu, tiek ņemti vērā divi lielumi: augstākais, kas tiek dēvēts par sistolisko asinsspiedienu un raksturo asinsspiedienu sirds saraušanās brīdī, kad asinis tiek ieplūdinātas artērijās, un zemākais, kas tiek dēvēts par diastolisko asinsspiedienu un atbilst asinsspiedienam starp divām sirds saraušanās kustībām. Normāls asinsspiediens sievietēm un vīriešiem jebkurā vecumā ir 120/80 mm Hg!

Paaugstināta asinsspiediena profilakse

Paaugstināts asinsspiediens tiek konstatēts daudziem cilvēkiem, tomēr ne visi sāk un turpina pareizu ārstēšanos, kas arī ir lielākā problēma. Pacienti neizprot hipertensijas seku nopietnību un uzskata to par pārejošu un nebūtisku organisma stāvokli. Par paaugstinātu asinsspiedienu parasti signalizē tādi simptomi kā galvassāpes, reiboņi, sirdsklauves, nespēks.

  • Pirmais, kas jādara, – jāizmēra asinsspiediens. Normāla spiediena rādītāji ir 120/80 mm Hg. Paaugstināts spiediens ir, ja tas pārsniedz 140/90 mm Hg.

Pareizi spiediens būtu jāmēra uz abām rokām pamīšus, kuras rāda augstāku spiedienu. Pirms mērīšanas mierīgi jāpasēž un jānomierinās aptuveni 5 minūtes. Roka jātur izstiepta sirds līmenī miera stāvoklī, atbalstot elkoni uz galda. Spiedienu vajadzētu mērīt gan sliktas, gan labas pašsajūtas apstākļos. Aptiekās pieejamas dažādu ražotāju asinsspiediena mērāmās iekārtas gan uz augšdelma, gan apakšdelma, automātiskas un pusautomātiskas, ar iespējām saglabāt datus atmiņā un sekot līdzi sirds pulsam. Asinsspiedienu iespējams izmērīt arī daudzās aptiekās uz vietas, par ko jājautā farmaceitam. Aptiekārs spēs paskaidrot rezultātus, ieteiks rīcību un iedos līdzi arī informāciju par jūsu rādījumiem. Mērot asinsspiedienu mājās, noteikti pierakstiet katras dienas asinsspiediena mērījumu rezultātus, jo tā būs svarīga informācija jūsu ģimenes ārstam.

  • Pareiza un regulāra asinsspiedienu pazeminošo zāļu lietošana.

Pacienta līdzestība un izpratne par saslimšanu ir veiksmīgas terapijas stūrakmens. Jālieto visi medikamenti, kurus nozīmējis ārsts, lietošanai jābūt regulārai un ievērojot norādījumus. Lai veiksmīgi kontrolētu asinsspiedienu, bieži vien nepieciešami vairāki medikamenti, un arvien populārākas kļūst medikamentu kombinācijas – vairāku aktīvo vielu apvienošana vienā zāļu formā.

  • Sabalansēts uzturs un mērenas fiziskas aktivitātes.

Uzturā jālieto vairāk dārzeņu, liesi produkti un jālieto ūdens vismaz 1,5–2 litri dienā, kā arī vairāk jāpārvietojas kājām, kas uzlabos gan jūsu pašsajūtu, gan asinsspiediena rādītājus.

  • Obligāti jāpārtrauc smēķēšana.

Pēc smēķēšanas pārtraukšanas jau gada laikā par 50% mazinās infarkta un insulta risks, bet pēc 2–3 gadiem risks vairs nepastāv.

  • Vārāmā sāls daudzuma samazināšana uzturā.

​​​​​​​ Pārmērīga sāls lietošana uzturā aiztur organismā šķidrumu un rada lielāku slodzi uz asinsvadiem. Sāli satur daudzi rūpnieciski sagatavotie produkti (maize, siers, smalkmaizītes, ātrās uzkodas u.c.), tāpēc jāatturas no ēdiena papildu sālīšanas. Līdzīga ietekme uz asinsspiedienu ir arī cukuram.

  • Mērena alkohola lietošana*.

Arteriālā hipertensija var kļūt rezistenta – nepadoties ārstēšanai, ja pacients neievēro ārstēšanas plānu, nemaina dzīvesveidu (smēķēšana, liekais svars u.c.), ja ir sekundāra arteriālā hipertensija (tas nozīmē, ka paaugstināts asinsspiediens ir saistīts ar nieru slimību vai medikamentu lietošanu, vai cukura diabētu u.c.), ir šķidruma pārslodze vai pseidorezistence.

  • Mērķa orgānu bojājumi arteriālas hipertensijas gadījumā.

Aortu un asinsvadus apdraud ateroskleroze, kāju artēriju slimība, miegartēriju slimība, aortas atslāņošanās jeb aneirisma. Sirdi apdraud aritmijas, sirds mazspēja, sirds hipertrofija, koronāra sirds slimība vai miokarda infarkts. Var rasties hroniska nieru slimība, nieru mazspēja vai nefroskleroze. Smadzenes ietekmē viegli kognitīvi traucējumi, demence, un palielinās insulta risks līdz pat sešām reizēm. Arī acis ietekmē augsts asinsspiediens, rodas redzes traucējumi.

Dabas vielas, kas ietekmē asinsspiedienu

Ēdot daudz augļu un dārzeņu, izvēloties pilnvērtīgus produktus, sekojot sāls patēriņam un ierobežojot alkohola lietošanu, veicam nozīmīgus profilakses pasākumus, kas var būtiski uzlabot asinsspiediena rādītājus. Daži ārstniecības augi un pārtikas produkti ir tik spēcīgi, ka tos var ēst apzināti, lai pazeminātu asinsspiedienu.

Linsēklas satur daudz šķiedrvielu un ir lielisks augu izcelsmes omega-3 taukskābju avots. Pētnieki uzskata, ka linsēklas ir viens no spēcīgākajiem zināmajiem pārtikas produktiem, kam piemīt antihipertensīva iedarbība. Turklāt linsēklas satur lignānus, kam piemīt dabas fitoestrogēnu un antioksidantu īpašības.

Bietes, baklažāni, kāposti un zaļie salāti satur nitrātus, kas palielina slāpekļa oksīda līmeni asinīs, tas savukārt sekmē asinsspiediena normalizēšanos, paplašinot asinsvadus.

Arī olīveļļa labvēlīgi ietekmē sirds veselību, tomēr, lai panāktu vēlamo rezultātu, jālieto pirmā spieduma (extra virgin) olīveļļa, kas satur visvairāk iedarbīgo antioksidantu polifenolu. Kādā pētījumā piedalījās sievietes ar nedaudz paaugstinātu asinsspiedienu, un tām, kuras dienā lietoja 30 mg polifenolus saturošas olīveļļas, sistoliskais spiediens samazinājās par 7,91 mm Hg, bet diastoliskais – par 6,65 mm Hg. Šādas pārmaiņas netika novērotas grupā, kas lietoja olīveļļu bez polifenoliem.

Ķiploks palīdz normalizēt holesterīna līmeni asinīs, regulē asinsvadu tonusu, pazemina arteriālo spiedienu. Tas ir lielisks līdzeklis ne tikai hipertonijas, bet arī aterosklerozes un stenokardijas profilaksei.

Raudenes ēteriskās eļļas sastāvdaļa karvakrols palīdz mazināt sistolisko un diastolisko spiedienu, kā arī sirdsdarbības ātrumu. Raudenes laksti ir arī lielisks šķiedrvielu avots, ar kuru palīdzību no organisma tiek izvadītas kaitīgās vielas – tādējādi tiek samazināts arī holesterīna līmenis asinīs.

Vilkābeles ir bagātas ar bioloģiski aktīvajām vielām, kas stimulē sirdsdarbību, paplašina asinsvadus, līdz ar to uzlabojas asinsrite, un asinsspiediens samazinās. Vilkābeles preparātus izmanto arī tad, ja ir sirds ritma traucējumi.

Māteres sastāvā sastopama pietiekami liela bioloģiski aktīvo vielu daudzveidība. Māteres preparāti īpaši ieteicami cilvēkiem, kam paaugstinātu asinsspiedienu izraisa stress, spriedze un uztraukums.

Līdzīga iedarbība kā māterei ir ārstniecības melisai jeb citronmētrai, to bieži izmanto arī kā garšaugu, jo tai piemīt raksturīga citrona smarža. Melisa ne tikai nedaudz pazemina asinsspiedienu, bet arī nomierina, kā arī mazina sāpes un spazmas.

Asinsspiedienu pazeminošas īpašības piemīt vēl vienam Latvijas savvaļā sastopamam ārstniecības augam – dumbrāju zaķpēdiņai, kuras lakstus izmanto kā drogu. Zaķpēdiņas aktīvās vielas paplašina asinsvadus, tāpēc samazinās arī asinsspiediens. Zaķpēdiņu lakstos ir atrodami arī dažādi vērtīgi vitamīni un minerālvielas.

Lai samazinātu paaugstinātu asinsspiedienu, var izmantot aroniju augļus. Bez C vitamīna aronijas augļi satur arī citus vērtīgus vitamīnus un minerālvielas. Asinsspiedienu pazeminošās iedarbības mehānisms ir tāds pats kā zaķpēdiņai – paplašinās asinsvadi, un līdz ar to samazinās asinsspiediens.

Kliņģerītes ziedi satur daudz dažādu organismam nepieciešamu vielu, kas gan samazina asinsspiedienu, gan iedarbojas nomierinoši. Kliņģerītes ir neaizstājamas mājas aptieciņā arī savu pretiekaisuma īpašību dēļ.

Lietojot visus šos ārstniecības augu pagatavojumus, jāievēro, ka tie piesardzīgi jālieto cilvēkiem, kuriem ir pazemināts asinsspiediens, jo šādā gadījumā asinsspiediens var samazināties vēl vairāk, tāpēc pasliktinās pašsajūta un var rasties pat nopietni veselības traucējumi. Un neaizmirsīsim, ka dabas līdzekļi satur bioloģiski aktīvas vielas, pirms kuru lietošanas jābūt piesardzīgiem un jākonsultējas ar aptiekāru vai ārstu.

Agita Pērkuma,Farmaceite

Jaunā aptieka Tukumā (Mana aptieka)

Raudas ielā 8 Tukumā, tālr. 63181112

www.manaaptieka.lv

 

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2018. gada jūnija numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!