Agita Pērkuma: Dabas līdzekļu izmantošana pirtīs un to ietekme uz sirds veselību

Rūpēdamies par tīrību un veselību, latvieši pēc smaga darba gājuši pirtī. Mūsdienās pirtī iešanas lielākā nozīme ir laikietilpīgi rituāli, kas saistīti ar veselības uzlabošanu, nervu sistēmas stabilizēšanu, patīkamu laika pavadīšanu kopā ar tuviem cilvēkiem, pozitīvu emociju iegūšanu. Mazgāšanās ir otršķirīga, jo atšķirībā no viduslaikiem mūsdienās cilvēkiem ir iespēja katru dienu mazgāties dušā vai vannā – kā nu kurā ģimenē ierasts.

Latviešu pirts vēsture iesniedzas viduslaikos, taču arheoloģiskie atklājumi liecina, ka tās pastāvējušas agrāk. Senās Krievzemes rakstītajos avotos pirts pieminēta jau 10. gs, Lietuvā – 13. gs., ziņas par Daugavas lībiešu pirtīm datētas ar 1196.–1198. gadu.

Pirts kā procedūra ir ķermeņa pakļaušana augstai temperatūrai ar mērķi izraisīt svīšanu. Atmosfēras stāvokli raksturo temperatūra un relatīvais mitrums. Gaisa mitrums pirtīs ir mainīgs, no 0 līdz 100%. Arī temperatūra dažādu veidu pirtīs atšķiras – tā var būt no 30 °C līdz 150 °C. Cilvēka ķermenis ir spējīgs pielāgoties lielajam karstumam, un šie ekstremālie apstākļi iedarbina organisma sistēmas, kas ikdienā strādā pasīvā režīmā. Līdz ar to straujāk norisinās vielmaiņas procesi šūnās, intensīvāka kļūst asins apgāde un limfas tece.

Šādā veidā organisms izvada ar ēdienu, gaisu, sadzīves ķīmiju un kosmētiskiem līdzekļiem uzņemtās nevajadzīgās vai pat kaitīgās vielas.

Karstums tiek izmantots arī kā muskuļus atslābinošs un muskuļu sāpes remdējošs līdzeklis.

Cilvēki kopš seniem laikiem ir gājuši pirtī reliģisku, dziedniecisku, mazgāšanās, atpūtas, sociālu motīvu vadīti.

Sirds ir viens no pirmajiem orgāniem, kas pirtī pārkārto savu darbību. Pulss paātrinās par 60–70% un sasniedz 100–160 sitienus minūtē. Aplejoties ar aukstu ūdeni pēc pērtuves, sirds sitieni samazinās līdz 30–35 sitieniem minūtē. Sirds muskuļi aktīvāk saraujas, un tas trenē un stimulē sirds audus un muskuļus. Maksimālā slodze sirdij ir kontrasta procedūru laikā. Cilvēkiem, kuriem vēlams pasaudzēt sirdi, labāk vispār atteikties no auksta ūdens procedūrām.

Karstumā palielinās asins kustības ātrums visā organismā. Pirts ir arī savdabīgs arteriālā asinsspiediena regulators, tomēr cilvēkiem, kas cieš no hipertonijas, ieteicams maigs, saudzējošs pirts režīms, vēlams rūpīgi ievērot ārsta rekomendācijas. Cilvēkiem, kas cieš no pazemināta asinsspiediena, ieteicams procedūras laikā aplieties ar eleiterokoka novārījumu.

Pirts ir lielisks sirds un asinsvadu sistēmas norūdīšanas līdzeklis. Dziednieciskais pirts tvaiks stiprina novājinātu sirdi, kā uzskatīja mūsu senči un kā uzskata arī mūsdienu mediķi, novērojot savus pacientus. Lai notiktu lēnāka un maigāka pāreja no normālas vides savā ziņā ekstremālā vidē – pērtuvē, ieteicams veikt sagatavošanās procedūras. Sākumā var ieiet siltā dušā, vienlaikus masējot miesu, kur āda un viss ķermenis nedaudz sasils un temperatūras starpība nebūs tik krasa, un karstums būs vieglāk panesams.

Jāatceras, ka mitra tvaika pirtīs sirdij ir lielāka slodze nekā sausajās pirtīs (saunās). Ja procedūras laikā sajūtat sirds vājumu, dedzinošu sajūtu, žņaudzošas sāpes vai spiedienu, pēkšņus asus sirdspukstus, kā arī citas jebkādas nepatīkamas sajūtas sirds rajonā, nekavējoties jāatstāj pērtuves telpa.

Pirtīs gandrīz vienmēr tiek izmantotas gan ēteriskās eļļas un tinktūras, gan smaržīgu augu slotiņas, tējas un uzlējumi. Mūsdienu aromterapija ir profilaktisks, ārstniecisks, pilnīgi dabisks līdzeklis, lai uzturētu labu cilvēka psihoemocionālo un fizisko formu. Svarīgi ir izmantot tikai patīkama aromāta eļļas, jo pat spēcīgākās iedarbības ēteriskā eļļa nedos vēlamo efektu, ja šīs eļļas aromāts nebūs konkrētam cilvēkam patīkams. Ievērojot pareizas devas, ēteriskās eļļas nerada negatīvu blakus iedarbību, neizraisa alerģiskas reakcijas, neveido pieradumu un nerada sajukumu organismā. Augu valsts uz zemes ir pastāvējusi daudz agrāk pirms citu dzīvības formu rašanās, tāpēc augi glabā vairāk informācijas par cilvēka organismu. Ēteriskās eļļas, nonākot audu šūnās, liek tām atcerēties, kā tās ir darbojušās, būdamas veselas, un tā rezultātā šūnās atjaunojas pareizas funkcijas.

Ja ir sirds un asinsvadu sistēmas funkciju traucējumi, tos mazinās piparmētru, dižegļu, ģerānijas, lavandas ēteriskās eļļas.

Hipotensīva jeb asinsspiedienu pazeminoša iedarbība – pazemina arteriālo asinsspiedienu: lavanda, melisa, gandrene, citrons, salvija, majorāns.

Hipertensīva jeb asinsspiedienu paaugstinoša iedarbība – paaugstina arteriālo asinsspiedienu: rozmarīns, timiāns, piparmētra, salvija.

Urīndzenoši aromāti – lavanda, salvija, kadiķis, sandalkoks, rozmarīns, ģerānija.

Uzlabo koronāro asinsriti – melisa, lavanda, ģerānija, anīss, majorāns, piparmētra, roze, jasmīns.

Pirms sāk ēterisko eļļu izmantošanu ārstnieciskos nolūkos, nepieciešams veikt testus, pārbaudīt, vai organismam nav pretējas reakcijas. Uzpilina vienu pilienu eļļas uz salvetes un osta vienas dienas laikā. Nākamajā dienā vienu pilienu eļļas sajauc ar iemīļoto krēmu un ieziež paduses rajonos. Trešajā dienā vannas ūdenim pievieno vienu līdz divus pilienus eļļas un veic trīs minūšu ilgu peldi. Ja neveidojas alerģiska reakcija, tad šo eļļu var lietot.

Pirtī var ņemt līdzi paša pagatavotu skrubi. Tā uzdevums ir pastiprināt svīšanu un palīdzēt atbrīvoties no ādas raga slāņa. Tas var būt jūras sāls, kas sajaukts attiecībā 1 : 1 ar sodu, vai sāls, kas sajaukts ar maltu augu vai tēju pulveriem:

* sunīšu laksti – uzlabo vielmaiņu, stimulē diurēzi, veicina toksīnu izvadīšanu;

* vilkābele – mazina nepatīkamas sajūtas sirds apvidū, mazina hipertensiju sākuma stadijā;

* mātere – mazina sirdsdarbības traucējumus;

* lavanda, baldriāns, melisa – nomierinoša darbība.

Dažkārt par skrubi tiek izmantoti kafijas biezumi, maltas auzas, zirņi, graudi.

Skrubi uz ādas klāj tad, kad pirtī tā atkal ir nedaudz iesvīdusi, nedaudz ļauj tam iedarboties, tad noskalo ar siltu ūdeni.

Pirts neatņemama sastāvdaļa ir pēršanās ar slotiņām. Ozola koka slotiņas aromāts izdala bioloģiski aktīvas vielas, kas aizkavē pārmērīgu arteriālā asinsspiediena pacelšanos, esot pērtuvē. Novāc no jūnija līdz augustam. Slotiņa satur ēteriskās eļļas, lielā daudzumā miecvielas un krāsvielas, pektīnus, augu valsts ogļhidrātus.

Ja regulāri lieto nātru slotiņas, pazeminās arteriālais asinsspiediens, mazinās nervu sistēmas spriedze, procedūrai piemīt asinsriti uzlabojošas īpašības, tā pastiprina asins recēšanas procesus, tonizē asinsvadu sieniņas. Nātru slotiņas var izmantot tikai svaigā veidā, iemērcot uz trīs minūtēm karstā ūdenī, tad aukstā. Šo procedūru atkārto divas reizes, lai nātru dzelonīši kļūtu maigi un neveidotu uz ādas čūlas. Nātru slotiņām lielā dzelzs satura dēļ nav konkurentu, turklāt nātru lapas satur organiskās skābes, C vitamīnu (vairāk nekā citroni), karotīnu, B un K grupas vitamīnus, miecvielas, olbaltumvielas (vairāk nekā pētersīļos un selerijās).

Pēršanās pirtī ir ļoti patīkams, veselību un savstarpējās attiecības stiprinošs, stresu mazinošs rituāls, ko, pareizi veicot un iegūstot zināšanas par augu ārstnieciskajām īpašībām, var lieliski izmantot veselības uzturēšanai.

http://www.manaaptieka.lv

 

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2018. gada februāra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!
Agita Pērkuma-Farmaceite. Jaunā aptieka Tukumā (Mana aptieka) Raudas ielā 8 Tukumā, tālr. 63181112