Speciālisti: diabēta pacienti jāizglābj no miokarda infarkta un insulta! Aicinām uz akciju “Cukura diabēts un sirds un asinsvadu slimības: kā novērst katastrofu?”

Speciālisti: diabēta pacienti jāizglābj no miokarda infarkta un insulta! Aicinām uz akciju “Cukura diabēts un sirds un asinsvadu slimības:  kā novērst katastrofu?”

Lai izglītotu iedzīvotājus un speciālistus par bīstamo kombināciju -  cukura diabētu un sirds un asinsvadu slimību, pacientu biedrība ParSirdi.lv un Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrība aicina iedzīvotājus uz pasākumu “Cukura diabēts un sirds un asinsvadu slimības: kā novērst katastrofu?”, kas norisināsies 6. novembrī plkst. 17.00 - 19.00 Rīgas 1. slimnīcā, Bruņinieku ielā 5 (2. korpusā, 1. stāva konferenču zālē).

Otrā tipa cukura diabēta pacienti 8 reizes biežāk saslimst ar miokarda infarktu un 7 reizes biežāk ar galvas smadzeņu insultu*. Tāpat cukura diabēta pacienti ir pakļauti 5 reizes lielākam sirds mazspējas riskam un 4,3 reizes lielākam koronārās sirds slimības riskam**. Speciālisti lēš, ka Latvijā gandrīz 10 000 diabēta pacientu ir jau skārusi kāda no sirds un asinsvadu slimību izpausmēm***. Lai novērstu  katastrofu, diabēta ārstēšanā ir svarīgi izskaust visus riska faktorus, tostarp, smēķēšanu, mazkustīgumu, paaugstinātu asinsspiedienu un holesterīnu – tikai agresīva šo faktoru novēršana var izglābt pacientu.

Balstoties uz pētījumiem, vēl viens tikpat būtisks aspekts tagad formulēts 2019. gada Eiropas Kardiologu biedrības un Eiropas Diabēta Pētniecības asociācijas vadlīnijās. Tās nosaka, ka pacientiem ar augstu kardiovaskulāro risku ārstēšanas galvenais mērķis ir novērst miokarda infarkta un smadzeņu insulta draudus, kā arī samazināt mirstību, nevis tikai normalizēt cukura līmeni asinīs. Šī ir jauna pieeja cukura diabēta ārstēšanā!

Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrības prezidents prof. Kārlis Trušniskis: “Kā tas nereti gadās - mums ir labā un sliktā ziņa. Sliktā – ja jums ir augsts sirds un asinsvadu slimības attīstības risks un diabēts, tad miokarda infarkta vai insulta draudi ir nopietni. Bet, pateicoties pēdējo gadu pētniecībai, ir arī ļoti būtiska labā ziņa -  ja jūs mainīsiet savu dzīvesstilu veselības virzienā, būsiet modri par savu asinsspiedienu un holesterīna līmeni, kā arī konsultēsieties ar savu ārstu par piemērotākajām zālēm diabēta ārstēšanai, jūsu veselību apdraudošie riski būtiski samazināsies un veselības katastrofas varēs novērst. Atcerieties, ka diabēta gadījumā bez cukura līmeņa asinīs normalizēšanas, svarīgi ir lietot arī atbilstošas zāles sirds slimību riska mazināšanai!”

Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja: “Lai novērstu augsto slimības komplikāciju un mirstības risku, pirmkārt, svarīgi ir atpazīt sirds un asinsvadu slimību un cukura diabēta riska faktorus, veikt izmaiņas dzīvesveidā un konsultēties ar ārstu. Nereti pacientiem pietrūkst informācijas, zināšanu, kā rīkoties un kur vērsties. Tāpēc, lai sniegtu iedvesmu, motivētu un skaidrotu speciālistu redzējumu, vēlamies aicināt uz pasākumu “Cukura diabēts un sirds un asinsvadu slimības: kā novērst katastrofu?””

 

Pasākuma programma:

· Kāpēc nedrīkstam vairāk klusēt, kad runa ir par diabētu un sirdi? (biedrības ParSirdi.lv cilmes šūna Inese Mauriņa)

3x15 minūtēs par svarīgāko:

  • Cukura diabēts un sirds un asinsvadu slimības – kā izvairīties no katastrofas? (kardiologs prof. Kārlis Trušinskis)
  • Fizisko aktivitāšu loma labai omai (Diabēta Aprūpes Māsu apvienības vadītāja Līga Ārente)
  • Veselīgs un garšīgs uzturs (uztura eksperte Liene Sondore)

· Kardiologu, endokrinologu un uztura speciālistu konsultācijas

 

Lai piedalītos pasākumā, lūdzam pieteikties: info@parsirdi.lv vai tel.20383221

 

Dalība: bez maksas! Vairāk: www.parsirdi.lv  

 

Inese Mauriņa

ParSirdi.lv

Tel.29197957

diabēts un sirds veselība

*Changes in diabetes related complications in the United States, 1990-2010.

** Swedish National Diabetes Registry

***Aprēķinos izmantoti dati no SPKC Ar noteiktām limībām slimojošu pacientu reģistra par pacientiem, kuriem diagnosticēts cukura diabēts u.c.