RSU VIDEO “Vēzis tuvplānā”: Neignorē urīnpūšļa vēža agrīnās stadijas simptomus! Rīgas Stradiņa universitātes eksperta viedoklis

Māris Jakubovskis

Urīnpūšļa vēzis ir liela problēma gan pasaulē, gan Latvijā – trīs procenti no visiem nāves gadījumiem ir saistīti ar urīnpūšļa vēzi. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētājs un urologs Māris Jakubovskis atgādina, ka urīnpūšļa vēzim, tāpat kā visiem ļaundabīgajiem audzējiem, svarīga ir savlaicīga diagnostika. Kamēr vēzis nav izplatījies pa ķermeni, to ar mūsdienu metodēm var veiksmīgāk ārstēt.

RSU Medicīnas fakultātes Ķirurģijas katedras docētāja un urologa Māra Jakubovska viedoklis (video garums: 5 min. 18 sek.) pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=3qb9TP1TyBc&feature=youtu.be

Visbiežāk urīnpūšļa vēzi ārstē ķirurģiski. Zelta standarts urīnpūšļa ārstēšanā ir transuretrālā rezekcija jeb, tautas valodā runājot, audzēja izgriešana caur urīna kanālu. Ja vēzis jau ir izplatījies, t. i., ieaudzis urīnpūšļa sienā, to caur šo kanālu nav iespējams izgriezt un tad ir jāgriež ārā viss urīnpūslis.

Jāatzīst, ka urīnpūšļa vēzim agrīnajās stadijās nav īpašu simptomu. Visbiežāk pacients pie ārsta pēc palīdzības vēršas, kad ievēro urīnā asinis. “Diemžēl lielā skaitā gadījumu pacienti vienreizējai asiņošanai vai izmaiņām urīna analīzēs, kad ir nedaudz palielināts eritrocītu skaits, nepievērš uzmanību, cerot, ka tas pāries. Pie daktera parasti atnāk tikai tad, kad jau ir bieža čurāšana un regulāri asinis urīnā, un tie jau ir ielaista urīnpūšļa vēža simptomi.”

Kad pacientam ir iepriekš minētie simptomi, tiek veiktas urīna analīzes, pēc tam izmanto datortomogrāfiju, kā arī cistoskopiju jeb urīnpūšļa apskati, kas tiek veikta ļoti saudzīgi ar lunkaniem instrumentiem un ir pacientam saudzīga.

“Jāatceras, ka mūsdienās nav tādas medikamentozās terapijas, ar kuru varētu izārstēt vēzi, ar to var tikai uz laiku samazināt simptomus un audzēja apjomu. Citas diagnostikas metodes, piemēram, ultraskaņa, ļoti reti kad dod ieguldījumu agrīnā diagnostikā, jo mazu audzēju var nepamanīt. Pēdējā laikā Latvijā izmanto PET/CT jeb pozitronu emisijas tomogrāfiju, kas precīzi parāda, vai un kur audzējs ir izplatījies ārpus urīnpūšļa robežām,” atklāj urologs Māris Jakubovskis.

Latvijā pieejams viss urīnpūšļa vēža ārstēšanas metožu klāsts, sākot ar audzēja izņemšanu caur urīna kanālu un beidzot ar regulāru novērošanu atkarībā no slimības stadijas un agresivitātes, izmantojot endoskopiju un datortomogrāfiju. Kad ir urīnpūšļa ļaundabīgā audzēja vēlīnās stadijas, veic cistektomiju jeb urīnpūšļa izņemšanu.

Galvenie faktori, kas ietekmē urīnpūšļa vēža veidošanos, ir smēķēšana, apkārtējā vide un ar profesiju saistītās kaitīgās vielas – smērvielas, benzoli u. c. Urīnpūšļa vēzis visbiežāk ir pacientiem vecumā no 50 līdz 70 gadiem, bet tas nenozīmē, ka šis vēzis nebūt jaunākiem pacientiem, tāpēc vispareizāk būtu iepriekš minētos veselības problēmas simptomus neignorēt un vērsties pie ārsta, lai veiktu izmeklējumus.

 

Par RSU video ciklu "Vēzis tuvplānā":

Lai paplašinātu Latvijas iedzīvotāju zināšanas par to, kā samazināt risku saslimt ar onkoloģiskajām slimībām, cik svarīga ir šo slimību agrīna diagnostika, kas nodrošina efektīvu ārstēšanos un labāku dzīves kvalitāti, 2017. gada februāra sākumā Rīgas Stradiņa universitāte sāka ekspertu video komentāru ciklu "Vēzis tuvplānā", ne tikai stāstot par jaunāko onkoloģisko slimību pētniecībā, diagnostikā un ārstēšana, bet arī atgādinot faktus, kas daudziem jau ir zināmi, taču ikdienā netiek ņemti vērā.

Par SIA "MedVision":

SIA "MedVision" ir Latvijā vienīgais diagnostikas centrs, kas specializējas onkoloģisko slimību attēldiagnostikā, izmantojot pozitronu emisijas tomogrāfijas/ datortomogrāfijas (PET/CT) tehnoloģiju. PET/CT metode ir viena no modernākajām un precīzākajām onkoloģisko saslimšanu diagnostikas metodēm pasaulē – onkoloģijā tai nav konkurentu, kas varētu ar līdzvērtīgu precizitāti noteikt audzēja stadiju, novērtēt audzēju dinamikā, laikus diagnosticēt recidīvu, noteikt terapijas efektivitāti un citus vēža ārstēšanā būtiskus faktorus. "MedVision" ir SIA "Nukleārās medicīnas centrs" meitasuzņēmums, kas dibināts 2016. gadā.

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. RSU deviņās fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. RSU šobrīd studē 7495 studenti, to skaitā, 2032 ārvalstu studenti no 49 valstīm. Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Sekot līdzi Rīgas Stradiņa universitātes jaunumiem var arī sociālajos tīklos Twitter, Facebook, Instagram, Draugiem.lv un YouTube. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu medijā „Skaļāk” – http://skalak.rsu.lv/.

Papildu informācijai:

Edijs Šauers, RSU Komunikācijas departamenta direktors, mob. tālr. 29471298, e-pasts: edijs.sauers@rsu.lv

Ieva Nora Gediņa, RSU Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, mob. tālr. 29146366, e-pasts: ieva.gedina@rsu.lv