Pasaules Diabēta dienā Rīgā – ‘’vienas pieturas aģentūra’’ diabēta pacientiem jau 25. gadus!

Diabēta asociācija

Latvijas Diabēta asociācija 3. novembrī no plkst. 10:00 līdz plkst. 14:00 aicina uz Pasaules Diabēta dienu Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā. Šis pasākums Rīgā tiek rīkots jau divdesmit piekto reizi un tradicionāli pulcē lielu intersentu skaitu. Pasākumā ikviens bez maksas varēs pārbaudīt savu veselību, saņemt pieredzējušu speciālistu padomus un informācijas materiālus, tai skaitā – jauno Latvijas Diabēta asociācijas žurnāla “Diabēts un Veselība” numuru.

Latvijā ir ap 89 000 reģistrēto cukura diabēta pacientu. Ārsti Latvijā ik gadu nosaka diabēta diagnozi aptuveni 7000 cilvēkiem. Diabēts ir galvenais akluma, nieru mazspējas, sirdslēkmju, insulta un kāju amputācijas cēlonis. Latvijā strauji paaugstinās gan cukura diabēta pacientu skaits, gan arī mirstība. Desmit gadu laikā diabēta pacientu skaits uz 100 000 iedzīvotāju ir dubultojies, divas reizes pieaugusi arī mirstība, tomēr cukura diabēts nav iekļauts veselības aprūpes reformas plānā.

Pasaules Diabēta dienas pasākumā Rīgā interesenti varēs noteikt cukura līmeni asinīs, kaulu minerālo blīvumu, izmērīt asinsspiedienu, kā arī noteikt ķermeņa svaru un tauku daudzumu. Ikviens bez maksas varēs konsultēties pie endokrinologa, psihologa, uztura speciālista, iegūt informatīvus materiālus par to, kā sadzīvot ar cukura diabētu un bez maksas saņemt žurnālu “Diabēts un Veselība” latviešu un krievu valodā. Plašā izstādē speciālisti pastāstīs par glikometriem un citiem paškontroles līdzekļiem, iepazīstinās ar jaunumiem diabēta ārstēšanā, būs iespēja noskaidrot iespējas, ko sniedz dinamiskā podometrija, ortopēdisko apavu un zolīšu lietošana. Plaša izstāde.

Šī gada Diabēta dienas tēma ir: “Diabēts un ģimene”. Tēma aktualizē tuvinieku lomu cukura diabēta savlaicīgā diagnostikā un kontrolē. Ja pieņemam, ka katram diabēta pacientam ir vismaz viens tuvinieks, tie jau vien ir 178 tūkstoši cilvēku, kuru ģimeni ir skāris diabēts. Šai nozīmīgajai tēmai veltīts raksts iekļauts arī jaunajā “Diabēts un Veselība” numurā (žurnāls pieejams www.diabetsunveseliba.lv).

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents Dr. Ingvars Rasa: “Latvijas Diabēta asociācijas rīkotais Pasaules Diabēta dienas pasākums Rīgā jau 25 gadus veic “vienas pieturas aģentūras” funkciju, jo pasākumā jūs varat ne tikai pārbaudīt veselību, bet nepieciešamības gadījumā saņemt ārsta ieteikumus. Cukura diabēta pacientiem būtu ļoti vēlamas valsts apmaksātas uztura speciālista un psihologa konsultācijas, lai sekmētu dzīvesveida pārmaiņu veikšanu (piemēram, palīdzētu izstrādāt individuālu uztura plānu un apgūt psiholoģiskas metodes jaunā dzīvesveida sekmīgākai īstenošanai). Valsts vēl kavējas, bet Pasaules Diabēta dienas pasākumā ikvienam ir iespēja šādas konsultācijas saņemt. Izmantojiet to!”

 

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents

Papildu informācija

Latvijas Diabēta asociācija

tel. 29238563, e-pasts: dr.irasa@inbox.lv

 

Par Pasaules Diabēta dienu

Pasaules Diabēta diena Latvijā tiek atzīmēta ar mērķi informēt sabiedrību par cukura diabēta pirmajām pazīmēm, riska faktoriem, komplikācijām un ārstēšanas iespējām. Starptautiskā Diabēta federācija Pasaules Diabēta dienu oficiāli izsludināja 1991.gada 14.novembrī, tā godinot vienu no insulīna atklājējiem - Frederiku Bantingu, kuram šajā datumā ir dzimšanas dienā. 2006. gada 14. novembrī ANO pieņēma vēsturisko rezolūciju Nr.61/225, pasludinot 14. novembri par oficiāli ANO atzīmējamu Pasaules Diabēta dienu.