Latvijas Diabēta asociācija rīkos vairākus Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus

Latvijas Diabēta asociācija rīkos vairākus Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus

Pasaules Diabēta dienai veltītie pasākumi Rīgā ir tradīcija diabēta pacientu kalendārā un arī šogad Latvijas Diabēta asociācija rīko trīs pasākumus, kuru apmeklētājiem būs daudzveidīgas iespējas bez maksas pārbaudīt savu veselību, konsultēties ar speciālistiem, saņemt informācijas materiālus.

2. novembrī no plkst. 10:00 līdz plkst. 14:00 aicina uz Pasaules Diabēta dienu Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā. Šis pasākums Rīgā tradicionāli pulcē lielu intersentu skaitu. Pasākumā ikviens bez maksas varēs pārbaudīt savu veselību, saņemt pieredzējušu speciālistu padomus un informācijas materiālus, kā arī nofotografēties gaišzilajā aplī, kas simbolizē pacientu, viņu tuvinieku, ārstu un sabiedrības vienotību labākai dzīvei ar cukura diabētu.

Pasaules Diabēta dienas pasākumā Rīgā interesenti varēs noteikt cukura līmeni asinīs, kaulu minerālo blīvumu, izmērīt asinsspiedienu, kā arī noteikt ķermeņa svaru un tauku daudzumu. Ikviens bez maksas varēs konsultēties pie endokrinologa, psihologa, uztura speciālista, saņemt informatīvus materiālus par to, kā sadzīvot ar cukura diabētu. Speciālisti pastāstīs par glikometriem un citiem paškontroles līdzekļiem, iepazīstinās ar jaunumiem diabēta ārstēšanā un iepazīties ar plašu izstādi.

Pasaules Diabēta dienas kontekstā Latvijas Diabēta asociācija rīkos vēl divus pasākumus. Tieši Pasaules Diabēta dienā – 14. novembrī no 15.00 līdz 18.00 Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Antonijas ielā 1 ikvienam būs iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, uzzināt vairāk par cukura diabēta riska faktoriem un pirmajām pazīmēm, cukura diabēta pacientu aprūpi un ārstēšanas iespējām, kā arī saņemt informācijas materiālus. Savukārt, 23. novembrī no 10.00 līdz 14.00 Brīvības ielā 266, 1.stāvā 118.telpā sadarbībā ar Mēness Aptiekām un Rīgas dienas centru “Rīdzene” notiks izglītojošs pasākums cukura diabēta pacientiem par uztura plānošanu un paškontroli. Šim pasākumam ir nepieciešama iepriekšēja reģistrācija, zvanot pa tālruni Guntai Freimanei, tel.29409313.

Latvijā 2017. gadā bija 91 571 reģistrēto cukura diabēta pacientu. Desmit gadu laikā diabēta pacientu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem ir dubultojies, pie tam divas reizes pieaugusi arī diabēta pacientu mirstība, kas liecina par nepietiekamu ārstēšanas efektivitāti. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotie Pasaules Diabēta dienas pasākumi sekmē sabiedrības informētību par cukura diabētu, kā arī sniedz iespēju diabēta pacientiem vairāk uzzināt par savu slimību, lai sekmētu viņu dzīves kvalitāti un ilgmūžību.

 

Ingvars Rasa,

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents

 

Papildu informācija:

Ingvars Rasa, tel.: 29238563, e-pasts: dr.irasa@inbox.lv

Papildinformācija

 

Vai jums ir paaugstināts cukura diabēta risks?

Jums ir palielināts risks saslimt ar 1. tipa cukura diabētu, ja esat slimojis ar aizkuņģa dziedzera slimībām un/vai jums bijušas autoimūnas slimības.

Jums ir palielināts risks saslimt ar 2. tipa diabētu, ja:

  • kāds no jūsu 1. pakāpes ģimenes locekļiem slimojis ar diabētu;
  • jūs esat vecāks par 45 gadiem;
  • jums ir lieks ķermeņa svars (ķermeņa masas indekss lielāks par 27 kg/m2; tas nozīmē, ka ķermeņa svars ir 120% no normālā svara);
  • grūtniecības laikā jums bijis cukura diabēts;
  • jūs esat sieviete, kas dzemdējusi bērnu smagāku kā 4,1 kg;
  • jums ir paaugstināts asinsspiediens (≥140/90 mmHg st.);
  • jums ir pazemināts augsta blīvuma lipoproteīna holesterīna līmenis asinīs (≤0,9 mmol/l) un/vai paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs (≥2,82 mmol/l);
  • jūsu svars piedzimstot bijis augstāks vai zemāks par normu;
  • jūs smēķējat.

Cukura diabēta profilakse

  • 1. tipa diabēta profilakses pasākumi nav zināmi.
  • 2. tipa diabētu var novērst vai aizkavēt, saglabājot normālu ķermeņa svaru un palielinot fizisko aktivitāti.

Vai jums ir cukura diabēta pazīmes?

  • Pastāvīgas slāpes.
  • Bieža urinēšana, arī naktīs. Bērniem varētu būt arī urīna nesaturēšana naktī.
  • Izteikts nespēks.
  • Apetītes pārmaiņas.
  • Neskaidra redze.
  • Neizskaidrojams svara zudums.
  • Nieze.
  • Lēna brūču un iekaisumu dzīšana.
  • Nejūtīguma vai durstīšanas sajūta rokās un pēdās.
  • Slikta dūša, vemšana.
  • Izsitumi uz ādas, furunkuli.

Katram cilvēkam var būt atšķirīgs šo simptomu kopums. Ne vienmēr raksturīgas visas nosauktās pazīmes.

Ja jums ir kāds no uzskaitītajiem simptomiem vai arī kāda cita iemesla dēļ jums ir aizdomas, ka jums varētu būt cukura diabēts, vērsieties pie ārsta. Ārsts jums noteiks diagnozi, vispirms veicot glikozes līmeņa noteikšanu asinīs.

Domājams, ka patiesībā diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien diabētu diagnosticē novēloti. Pazīstot cukura diabēta simptomus, iespējams slimību savlaicīgi atklāt un izvairīties no veselībai un dzīvībai bīstamiem stāvokļiem.

Kas ir Pasaules Diabēta diena – 14. novembris

Pasaules Diabēta dienas mērķis ir informēt un izglītot sabiedrību par cukura diabēta pirmajām pazīmēm, riska faktoriem, sarežģījumiem un ārstēšanas iespējām. To atzīmē 14. novembrī – viena no insulīna atklājējiem Frederika Bantinga dzimšanas dienā.

Pasaules Diabēta dienu pasludināja Starptautiskā Diabēta Federācija (International Diabetes Federation) 1991. gadā. 2006.gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālā Asambleja pieņēma rezolūciju, kurā teikts, ka «cukura diabēts ir hroniska, invalidizējoša un dārgi ārstējama slimība, kas saistīta ar būtiskām komplikācijām, kas izraisa nopietnu risku ģimenēm, valstīm un visai pasaulei», tāpēc 14. novembris tiek pasludināts par ANO noteiktu Pasaules Diabēta dienu.

Latvijā Pasaules Diabēta dienas pasākumus sāka rīkot Latvijas Diabēta asociācija 1993. gadā – tūlīt pēc tās dibināšanas.

Gaišzils aplis – cukura diabēta zīme

Gaišzilais aplis daudzām tautām simbolizē dzīvi un veselību. Gaišzilā krāsā ir debesis, kas vieno visas nācijas, un vienlaikus tā ir ANO karoga krāsa. Aplis simbolizē cukura diabēta ārstēšanā un diabēta pacientu aprūpē iesaistīto cilvēku vienotību, vēršoties pret diabēta pandēmiju. Tikai kopīgiem spēkiem, aktīvi iesaistoties cukura diabēta pacientiem, viņu ģimenēm, ārstiem, medicīnas māsām, farmaceitiem, sociālajiem darbiniekiem, psihologiem, apvienojot valsts un privāto partneru resursus, iespējams ierobežot cukura diabēta izplatību un samazināt šīs slimības negatīvo ietekmi uz individuālu cilvēku likteņiem un valstu attīstību. Nozīmītes ar gaišzilo apli iespējams iegādāties šeit - https://worlddiabetesday.org/resources/wdd-2019/merchandise/

Piespraudīsim nozīmīti ar gaišzilo apli un sajutīsim, ka esam vienoti!

2019.gada Pasaules Diabēta dienas tēma – Ģimene un cukura diabēts

Šī gada Pasaules Diabēta dienas tēma aktualizē ģimenes nozīmi cukura diabēta profilaksē, diagnostikā un ārstēšanā. Ja kāds no ģimenes locekļiem slimo ar cukura diabētu, tas ietekmē visus ģimenes locekļus. Pie tam ģimene var ne tikai atbalstīt ar tuvinieku ar cukura diabētu, ne tikai palīdzēt pārvarēt dažādas dzīves grūtības, atgādināt un motivēt paškontrolei un pašaprūpei, kā arī sekmēt diabēta vēlīno sarežģījumu (acu, nieru un pēdu asinsvadu un nervu bojājumu) aizkavēšanu, bet sniegt arī būtisku ieguldījumu 2. tipa cukura diabēta profilaksē, piemēram, veidojot un ilgstoši saglabājot veselīga uztura tradīcijas un ieradumus, kā arī kopīgi iesaistoties fiziskās aktivitātēs. Ģimene var arī sekmēt cukura diabēta savlaicīgu diagnostiku, ja zina diabēta pirmās pazīmes un pievērš tām uzmanību, kad šīs pazīmes novēro kādam no ģimenes locekļiem. Jāņem vērā, ka ar cukura diabētu var saslimt cilvēks jebkurā vecumā – no bērnības līdz sirmam vecumam!

Ko varam darīt Pasaules Diabēta dienā?

  1. Piespraudīsim nozīmīti ar gaišzilo apli un izjutīsim, ka esam vienoti! Uzvilksim šajā dienā gaišzilu apģērbu!
  2. Ar lukturīšiem, svecēm vai citādi izgaismojiet kādu celtni, vides objektu, veikala skatlogu, biroja, aptiekas vai savas mājas logu zilā krāsā, lai demonstrētu solidaritāti ar cukura diabēta pacientiem!
  3. Piespraudiet nozīmīti ar zilo apli kādam ievērojamam vai jūsu dzīvesvietā pazīstamam cilvēkam, piemēram, savam vai sava bērna skolotājam, sporta kluba trenerim, pašvaldības vai iestādes vadītājam, pašvaldības darbiniekam, politiķim, aktierim, citam populāram cilvēkam! Nofotografējiet šo brīdi, informējiet par to vietējo laikrakstu, radio un ievietojiet to sociālajos tīklos, vai arī nosūtiet attēlu uz Latvijas Diabēta asociāciju (e-pasta adrese: latvdiab@latnet.lv). Mēs izvietosim Jūsu foto un informāciju par to Latvijas Diabēta asociācijas stendā Pasaules Diabēta kongresā Dienvidkorejā 2019. gada decembrī.
  4. Apziniet savus “diabēta varoņus” un informējiet par viņiem sabiedrību! Vai jūs pazīstat cilvēku, kurš ir sniedzis informāciju un atbalstu cukura diabēta pacientiem, informējis sabiedrību par cukura diabētu, aizstāvējis cukura diabēta pacientu tiesības? Pastāstiet par to sociālajos tīklos, avīzei, TV, radio, lai šis piemērs dotu spēku arī citiem! Nosūtiet attēlu un aprakstu uz Latvijas Diabēta asociāciju (e-pasta adrese: latvdiab@latnet.lv). Mēs izvietosim Jūsu foto un informāciju par to Latvijas Diabēta asociācijas stendā Pasaules Diabēta kongresā Dienvidkorejā 2019.gada decembrī.
  5. Apmeklējiet Latvijas Diabēta asociācijas rīkotos Pasaules Diabēta dienas pasākumus! Katru gadu šāds pasākums Rīgā pulcē ap 2000 apmeklētāju un ir plašākais Pasaules Diabēta dienas pasākums Latvijā. Pasaules Diabēta dienas pasākumi notiek arī Latvijas Diabēta asociācijas reģionālajās nodaļās.
  6. Sazinieties ar Latvijas Diabēta asociāciju (tel. 67378231 pirmdienās, trešdienās, piektdienās no plkst. 14.00 līdz plkst. 18.00), un mēs palīdzēsim sarīkot Pasaules Diabēta dienas pasākumu jūsu veselības centrā, apkaimē vai novadā!
  7.      Sapulciniet draugus un cilvēkus ar cukura diabēta riska faktoriem, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu, palielinātu ķermeņa svaru, un Pasaules Diabēta dienā sarīkojiet pārgājienu, nūjošanas vai cita veida fizisko aktivitāti! Uzaiciniet iesaistīties arī endokrinologu un ģimenes ārstu! Informējiet aktivitātes dalībniekus par cukura diabēta riska faktoriem! Pēc aktivitātes kopā ieturiet veselīgu maltīti! Nofotografējiet aktivitātes un pastāstiet par to sociālajos tīklos, kā arī atsūtiet attēlu un informāciju uz Latvijas Diabēta asociāciju (e-pasta adrese: latvdiab@latnet.lv). Mēs izvietosim Jūsu foto un informāciju par to Latvijas Diabēta asociācijas stendā Pasaules Diabēta kongresā Dienvidkorejā 2019. gada decembrī.

 

Informāciju apkopojusi Gunta Freimane