Austrumu slimnīcā notiks bezmaksas lekcijas tuviniekiem par mazkustīgu pacientu aprūpi

austrumu slimnīca

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā notiks divas bezmaksas lekcijas par ilgstoši mazkustīgu pacientu aprūpes atvieglošanu, ko aicināti apmeklēt šādu pacientu tuvinieki. 

“Nelaime, kuras dēļ cilvēks nokļūst ratiņkrēslā vai nespēj piecelties no gultas, nekad nemaina tikai viena cilvēka dzīvi. Tā maina arī viņa tuvinieku dzīvi. Viņi bieži vien ir vēl lielākā izmisumā, jo nezina, kā tuvajam cilvēkam palīdzēt, kā par viņu pareizi rūpēties. Ergoterapeits ir speciālists, kas piederīgajiem var sniegt šīs zināšanas,” stāsta Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas vadītāja, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Illa Mihejeva. 

Izglītojošās lekcijas vadīs Austrumu slimnīcas ergoterapeites Anita Pentjuša, Agnese Kārkliņa un Vita Kurganova, to laikā skaidrojot tuviniekiem, kā par mazkustīgo cilvēku pareizi rūpēties, viņu grozīt un cilāt, tajā pašā laikā nekaitējot savai veselībai, kā izvēlēties piemērotus tehniskus palīglīdzekļus un pielāgot mājokli, lai atvieglotu dzīvi gan mazkustīgajam cilvēkam, gan ģimenes locekļiem, kuri par viņu rūpējas. 

“Ir tāds teiciens – iedod cilvēkam zivi, un viņš būs paēdis vienu dienu, bet iemāci cilvēkam makšķerēt, un viņš būs pārticis visu mūžu. Ergoterapeita uzdevums ir iedot tuviniekiem makšķeri jeb zināšanas un prasmes, kā par mazkustīgo pacientu pareizi rūpēties, vienlaikus veicinot viņa paša patstāvību un neatkarību,” saka ergoterapeite Anita Pentjuša. 

Lekcijas par mazkustīgu pacientu aprūpes atvieglošanu norisināsies Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikā stacionārā “Gaiļezers” (Hipokrāta ielā 2). Viena lekcija notiks otrdien, 23. oktobrī, no pulksten 10.00 līdz 10.50, bet otra – trešdien, 24. oktobrī, no pulksten 13.00 līdz 13.50. Lekcijai var pieteikties, zvanot pa tālruni 67042950. Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta, jo vietu skaits ir ierobežots.

Pasaules ergoterapijas dienu ik gadu atzīmē 27. oktobrī, un tās mērķis ir informēt sabiedrību par ergoterapijas sniegtajām iespējām un nozīmi. Šogad Pasaules Ergoterapijas dienas aktivitātēm Latvijā ir izvēlēts moto: “Ergoterapeita 100 minūtes Latvijas simtgadei”. Tāpēc Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnika mazkustīgu pacientu tuviniekus aicina uz divām 50 minūtes ilgām bezmaksas lekcijām. 

Ergoterapija ir veselības aprūpes nozare, kuras galvenais uzdevums ir ar mērķtiecīgām darbībām pēc pārciestas smagas slimības vai traumas uzlabot cilvēka spējas pašam par sevi parūpēties, tikt galā ar ikdienas pienākumiem un iekļauties darba tirgū, kā arī aizkavēt dažādu slimību progresēšanu un invaliditātes veidošanos. Pie ergoterapeita visbiežāk vēršas cilvēki ar kustību traucējumiem un viņu tuvinieki. Ergoterapeits katram pacientam palīdz atgūt un apgūt prasmes, kas ļauj ikdienā kļūt pēc iespējas patstāvīgākam un mazāk atkarīgam no citiem. 

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Rehabilitācijas klīnika ir viena no vadošajām klīnikām Latvijā, kur ar dažādām metodēm tiek veicināta pacientu atlabšana, kustībspēju un citu funkciju atgūšana pēc traumām, operācijām un nopietnām slimībām, kā arī tiek piedāvāts plašs pakalpojumu klāsts veselības veicināšanai un slimību profilaksei. Klīnikā pacientu rīcībā ir multidisciplināra profesionālu un pieredzējušu speciālistu komanda – fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, audiologopēdi, mākslas terapeiti, kā arī citi speciālisti.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā, kas nodrošina daudzpusīgu diagnostiku un ārstēšanu pacientiem, kā arī veic zinātniski pētniecisko darbu, attīstīta inovācijas un īsteno pasākumus sabiedrības izglītošanai un veselības veicināšanai. Katru gadu Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāros ārstējas aptuveni 70 000 pacientu, dienas stacionārā vairāk nekā 20 000 pacientu, bet ambulatori Rīgas Austrumu slimnīcā veselības aprūpes pakalpojumus saņem vairāk nekā 300 000 pacientu. Rīgas Austrumu slimnīcas sastāvā darbojas pieci stacionāri: „Gaiļezers”, „Latvijas Onkoloģijas centrs”, „Biķernieki”, „Latvijas Infektoloģijas centrs” un „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs”.

Informāciju sagatavoja:
Aija Lietiņa,
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas
Komunikācijas speciāliste,
Tālr. 67303137, 26163452,
aija.lietina@aslimnica.lv