Raimonds Karls: Epilācija

Pieaug pieprasījums pēc drošas, ilgstošas un efektīvas matu samazināšanas estētiskām, kā arī medicīniskām indikācijām. Pieejamas dažādas matu noņemšanas iespējas un tās visas ikdienā apvienotas vienā vārdā - epilācija.

Kas ir epilācija?

Epilācija ir termins, ko lieto, lai aprakstītu ķermeņa apmatojuma, tostarp matu sakņu likvidēšanu, izmantojot mehāniskas ierīces, pinceti vai vasku. Tā ir visefektīvākā metode īslaicīgai matu noņemšanai.

Vaksācija

Vaksācija ir visefektīvākā epilācijas metode, jo tā lielos laukumos pilnībā noņem matus no mata stiebra. 

Noplūkšana

Noplūkšanu veic, izmantojot rokas vai elektrisko pinceti. Rokas pincetes vislabāk izmantot, lai noņemtu neregulārus stingrus matiņus vai nelielu matiņu grupu, piemēram, tos, kas atrodas uz uzacīm, zoda vai virslūpas. Elektriskās pincetes  paredzētas nevēlamu matiņu noņemšanai gan no mazām, gan lielām virsmām. Daži no šiem produktiem ir divējādas darbības epilatori, un tie vienlaikus veic noplūkšanu un skūšanu.

Vītņošana

Vītņošana ir sena matu noņemšanas metode. Tehnika ietver garu kokvilnas pavediena cilpu, kas ir savīta un velmēta gar ādas virsmu. Matus satver savītajās spolēs un vītnei ripojot, izvelk no to saknēm.

Metodi izmanto, lai radītu tīras līnijas, un tā ir piemērota uzacu veidošanai un matu noņemšanai no augšlūpas un citām sejas zonām. Uzskata, ka tas ir mazāk sāpīgi, nekā noplūkšana, vaksācija un šugarings. Sievietēm Tuvajos Austrumos un Indijā tā ir pamatprasme, ko apgūst jau no agras bērnības. Metode ir pieejama un lietojama arī lielākajā daļā Rietumu valstu.

Abrazīvie līdzekļi

Tie darbojas, fiziski berzējot matus no ādas virsmas. Abrazīvie līdzekļi ietver pumeka akmeņus un ierīces vai cimdus, kas izgatavoti no smalka smilšpapīra. Šī metode kairina ādu, un mūsdienās to izmanto reti.

Šugarings (cukura vasks)

Cukurošana ir līdzīga vaksācijai, bet vaska vietā izmanto cukura maisījumu. To veido cukurs, citronu sula un ūdens, kas tiek uzkarsēti kopā, lai rastos pasta. Tāpat kā vaksācijā, uz ādas uzklāj plānu cukura pastas slāni un virsū uzliek kokvilnas sloksni. Pēc tam sloksni strauji atvelk pret matu augšanas virzienu. Šugarings ir piemērota alternatīva vaksācijai cilvēkiem, kuri ir jutīgi pret vasku.

Epilācija

 

Indikācijas epilācijas procedūrām

Kādos gadījumos ir vērts aizdomāties par epilācijas procedūrām? Visbiežākās situācijas ir:

  • hirsūtisms un hipertrihoze
    • apmatojuma augšana neparastās vietās sievietēm sakarā ar hormonāliem traucējumiem;
    • hipertrihoze, matainums - pastiprināta garo matu augšana vietās, kur parasti aug pūku mati;
  • estētiskie mērķi (biežākā indikācija);
  • medicīniskas indikācijas, piemēram, pseidofolikulīti, kas radušies citu epilācijas procedūru rezultātā, piemēram, mata folikuļa iekaisums (folikulīti), matu ieaugšana.

Epilācijas veidi

Lāzeri un gaismas epilācija

Pieejami dažādi lāzeri un IPL sistēmas, kas ir labākais risinājums ilgstošai matu samazināšanai. Zināmas un tiek pielietotas dažādas lāzeru sistēmas, tomēr tām pastāv indikācijas, kontrindikācijas un komplikācijas.

Lāzera epilācija darbojas pēc "selektīvās fototermolīzes" principa. Šis princips skaidrojams kā termiski izraisīts mērķa audu bojājums (mata stiebrs un mata sīpoliņš), selektīvi absorbējot starojuma impulsa enerģiju, ko veic mērķa hromofori (matā esošais melanīns). Melanīns absorbē gaismu diapazonā no 300 līdz 1200 nm, un šajā viļņu garuma diapazonā lāzerus var efektīvi izmantot epilācijai.

Lai cik efektīva ir epilācija tai ir šādas blakusparādības:

  • sāpes, jūtīgums procedūras laikā;
  • folikulīts – matu folikulu iekaisums;
  • rētas – reta, bet iespējama blakusparādība;
  • pigmentācijas izmaiņas – samazināta (hipopigmentācija) vai pastiprināta (hiperpigmentācija);
  • ieauguši mati (pseidofolikulīts).

Dodoties uz lāzerepilācijas procedūru, ir vērts noskaidrot izmantojamo iekārtu. Pastāv vairāku veidu lāzeri, ko iespējams pielietot matu augšanas samazināšanai:

  • rubīna lāzers (694 nm) – lāzera avots rubīna kristāli. Metode ir efektīvāka gaišākiem ādas tipiem ar tumšiem matiem (ādas tips I-III);
  • aleksandrīta lāzers (755 nm) — piemērots gaišākiem matiem (I-III ādas tipiem);
  • diodes lāzers (810 nm) – iekļūst dziļāk, nodrošina mazāku epidermas bojājumu, drošāks tumšākā ādā (ādas tips I-V);
  • neodīma leģēts itrija-alumīnija-granātu (Nd: YAG) lāzers (1064 nm) — labāka iespiešanās spēja, mazāks epidermas bojājums, salīdzinoši mazāka melanīna uzsūkšanās (I-VI ādas tipiem);
  • Intensīva impulsa gaisma (IPL) vai platjoslas gaisma (500–1200 nm) – augstas intensitātes gaismas impulsus nodrošina spēcīga zibspuldze. Dažādi filtri ļauj sašaurināt izstarotā viļņa garuma joslu, var izmantot uz tumšākas ādas, var apstrādāt lielākus laukumus, jo ir lielāks plankuma izmērs, lētāki nekā īsts lāzers, bet ne tik efektīvi.

Pirms lāzera epilācijas esiet gatava/gatavs pievērst uzmanību vairākiem jautājumiem:

  • detalizēti izstāstīt savas slimības, lai izvairītos no infekcijas riskiem, zāļu lietošanas un tā tālāk;
  • hormonālajam novērtējumam, lai novērtētu hirsutisma cēloņus;
  • ņemt vērā, ka procedūra nodrošina pastāvīgu apmatojuma samazināšanu, nevis izņemšanu;
  • ādas un matu tipa novērtējumam, lai izvēlētos pareizo lāzeru un parametrus;
  • mata rakstura lielumi: krāsa – gaišs, vidēji pigmentēts, izteikti pigmentēts; mata struktūra – plāns, vidējs, biezs;
  • sešas nedēļas pirms procedūras izvairīties no matu epilēšanas, noplūkāšanas vai vaksācijas.
  • sauļošanās līdzekļus var lietot četras līdz sešas nedēļas pirms procedūras, īpaši atklātās vietās;
  • veikt foto pirms procedūras, ar informētu piekrišanu;
  • neskūt zonu pietiekami ilgi pirms procedūras, lai varētu veidoties neliels rugājs; tas nodrošinās labu mērķi lāzera iedarbībai;
  • sniegt informētu piekrišanu;
  • ja nepieciešams, pusstundu līdz stundu pirms procedūras var uzklāt lokālu anestēzijas krēmu.

Aprūpe pēc procedūras

Lai gan lielākajā daļā iekārtu ir iebūvētas dzesēšanas sistēmas, pēc procedūras, lai mazinātu sāpes un pietūkumu, var izmantot ledus iepakojumus vai dzesēšanas līdzekļus. Nejaušas epidermas traumas gadījumā var lietot lokālas antibiotikas. Stingra aizsardzība pret sauli un saules aizsargkrēmu lietošana ir obligāta. Lai mazinātu eritēmu un pietūkumu, var ordinēt lokālus steroīdu krēmus.

Mats ir jutīgs tikai pret lāzera apstrādi matu augšanas cikla anagēnajā fāzē; tādēļ, lai skartu visus matu folikulus, kad tie ir visjutīgākie pret ārstēšanu, visbiežāk nepieciešamas vairākas procedūras. Sākotnējā epilāciju terapijas fāzē, lai sasniegtu atbilstošus rezultātus, nepieciešamas četras līdz sešas procedūras ar četru līdz sešu nedēļu intervālu. Vēlāk nepieciešama uzturēšanas terapija reizi 6 līdz 12 mēnešos, jo var ataugt mazi matiņi.

Rezultātu var ietekmēt dažādi faktori, piemēram:

- matu atrašanās vieta (paduses un kaunuma apmatojums reaģē labāk, nekā apmatojums uz ekstremitātēm un krūtīm).  Ādas un matu krāsa (Fitzpatrick I-IV ādas tipa gaišā āda ar tumšiem matiem sasniedz labākos rezultātus, jo ādā trūkst melanīna un ir daudz melanīna, lai absorbētu lāzera enerģiju matu folikulās). Matu augšanas stadija (anagēna mati ir visjutīgākie). Izmantojamā lāzera tips. Organisma hormonālais stāvoklis.

Komplikācijas

Blakus esošās epidermas struktūras, kas nav melanīns matu sīpolā, var konkurēt par lāzera enerģijas absorbciju un izraisīt šīs enerģijas absorbciju epidermas pigmentā. Tas uz apstrādātās ādas rada gaišus plankumus. Biežās blakusparādības ir pēcapstrādes apsārtums, sāpes un dedzināšana. Smagākas negatīvās sekas ir pūslīšu, kreveļu veidošanās, pigmentācijas traucējumi, asins izplūdumi un pat rētas.

Nejaušas gaismas vai lāzera traumas dēļ var novērot acu komplikācijas. Paradoksāla hipertrihoze (pastiprināta matu augšana) var rasties reti, biežāk III ādas tipam un, izmantojot IPL sistēmas.

Foto: Shutterstock

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada aprīļa numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!