Lāsma Līdaka: Jauniešiem piemērotas kontracepcijas metodes

Visvienkāršākā atbilde uz jautājumu, kādas kontracepcijas metodes būtu piemērotākās jauniešiem, būtu: “Visas drošās!” Svarīgi, lai jaunieši kontracepciju lietotu! Tāpēc ir būtiski, lai izvēlētajai metodei jaunietis uzticas, lai tā viņam šķistu ērta un pieejama. No medicīniskā viedokļa visas drošās un atgriezeniskās metodes drīkst lietot neatkarīgi no vecuma. Īsumā par Latvijā pieejamām metodēm – šajā rakstā.

Prezervatīvi

Lieliska izsargāšanās metode, kas turklāt vienīgā pasargā arī no seksuāli transmisīvām infekcijām! Ļoti būtiski, lai jaunieši (un ne tikai!) zinātu, ka ši metode ir jālieto katra dzimumakta laikā, turklāt – no dzimumakta paša sākuma līdz beigām. Pat neilgs dzimumorgānu kontakts var beigties ar seksuālā ceļā nododamu infekciju vai grūtniecību. Praksē gan, jāteic, ar prezervatīvu lietošanu iet bēdīgi. Aizmirstas un negribas tos lietot. Ir arī piņķerīgas lietas – jāatceras un jāsaņemas to iegādāties; jāatceras to vienmēr paņemt līdzi; jāspēj pateikt partnerim vai partnerei, ka noteikti tas jālieto; jāzina, kā pareizi lietot... Kopumā tā ir metode, par kuru noteikti jāizstāsta katram jaunietim, bet arī reālistiski jāpadomā, ka papildus var būt nepieciešama kāda metode, kas tiek lietota ikdienā un nav tik ļoti atkarīga no tā, vai ir tieši pieejama dzimumakta brīdī.

Avārijas kontracepcija

Metode, kuru var lietot pēc dzimumakta, lai novērstu grūtniecības iestāšanos. Latvijā pieejamas triju veidu tabletes – visas bez receptes nopērkamas aptiekās. Tās aizkavē ovulāciju (olšūnas nobriešanu). Tās nekādi nevar iedarboties uz grūtniecību, kas jau iestājusies. Kopumā metodes drošums ir ap 85%, kas ir mazāk nekā, piemēram, prezervatīvam. Kādreiz tika uzskatīts, ka šīs tabletes drīkst lietot tikai dažas reizes mūžā, bet tas noteikti ir mīts. Pēc tablešu lietošanas var būt diskomforts vēderā, slikta dūša, menstruālā cikla neregularitāte īsu periodu, tomēr paliekošas sekas šī metode nevar atstāt!

Jauniešiem noteikti jāzina, ka tā ir pieejama un ka tā noteikti jālieto, ja noticis “negadījums”, tomēr, tā kā tā ir salīdzinoši dārga un mazāk efektīva nekā citas drošās metodes, tikai uz to vien paļauties nevajadzētu. Atkārtota nepieciešamība pēc avārijas kontracepcijas noteikti ir signāls, ka jādodas pie ārsta aprunāties par kādu drošāku metodi.

Kombinētā hormonālā kontracepcija

Kombinētā hormonālā kontracepcija ir pieejama trīs dažādos veidos – kā ikdienā lietojamas tabletes, uz ādas līmējams plāksteris un kā makstī ievietojams riņķis. Tabletes jāatceras lietot katru dienu noteiktā laikā, plāksteris jāmaina reizi nedēļā un riņķis vien reizi trīs nedēļās.

Visas šīs metodes darbojas vienādi – neļauj nobriest olšūnai, padara dzemdes iekšējo slānīti (endometriju) plānāku un dzemdes kakla gļotas biezākas.

Šīm metodēm ir arī papildu ieguvumi – menstruācijas kļūst regulāras, vājas un nesāpīgākas. Ilgtermiņā uzlabojas ādas stāvoklis – mazāk parādās pinnes, samazinās arī liekā apmatojuma daudzums uz ķermeņa. Reizēm tās tiek lietotas ne tikai kontracepcijas nolūkos, bet arī ārstnieciskos – menstruālā cikla regulācijai, sāpju samazināšanai menstruāciju laikā u.c. iemeslu dēļ. Ilgtermiņā hormonālās kontracepcijas lietošana samazina dzemdes un olnīcu vēža risku. Pēc piecu gadu nepārtrauktas lietošanas minimāli pieaug krūts vēža risks.

Blakusparādības visbiežāk ir pirmajos trīs lietošanas mēnešos – neregulāri asiņaini izdalījumi, krūšu jutīgums, slikta dūša. Ja saglabājas blakusparādības pēc šī perioda, atkārtoti jāvēršas pie ārsta, lai pārrunātu metodes maiņu. Daudzas jaunietes un viņu mammas raizējas par svara pieaugumu, tomēr svars mainās tikai vienai piektajai daļai lietotāju un parasti +/- pāris kilogramu robežās. Jāatceras, ka svars visvairāk ir atkarīgs no tā, cik daudz ēdam un cik kustamies...

Vienīgā tiešām nopietnā blakusparādība, kas ir saistāma ar kombinētās hormonālās kontracepcijas lietošanu, ir venozās trombembolijas risks – asinsvados (vēnās) var veidoties asins recekļi, kas var atrauties un nosprostot dzīvībai svarīgus orgānus. Ir dažādi faktori, kas šo risku palielina (piemēram, liekais svars, smēķēšana u.c.). Jaunām, veselām sievietēm šis risks ir ārkārtīgi neliels! Tomēr tieši tādēļ tas ir recepšu medikaments, lai ārsts varētu izvērtēt iespējamos riskus.

Dzemdes spirāle

Ir pieejami divi dažādi dzemdes spirāles veidi – vara spirāle un hormonālā.

Abas spirāles ārsts ievieto dzemdes dobumā uz trim līdz pieciem gadiem (atkarībā no spirāles veida). Kādreiz tika uzskatīts, ka dzemdes spirāli var lietot tikai tad, ja bijusi vismaz viena grūtniecība, tomēr mūsdienās ir pierādījies, ka dzemdes spirāles var lietot arī nedzemdējušas sievietes neatkarīgi no viņu vecuma.

Vara spirāle rada nelabvēlīgu vidi spermatozoīdiem dzemdes dobumā, tādēļ neļaujot spermatozoīdiem aizkļūt līdz olšūnai, kā arī, ja olšūna ir apaugļojusies, neļauj tai ieligzdoties un sākt attīstīties. Vara spirāle menstruālo ciklu neietekmē, reizēm menstruācijas gan var kļūt stiprākas vai sāpīgākas.

Hormonālā spirāle padara dzemdes iekšējo slānīti plānu, sabiezē dzemdes kakla gļotas. Daļai sieviešu arī neļauj nobriest olšūnām. Menstruācijas hormonālās spirāles ietekmē bieži kļūst vājākas, nesāpīgākas.

Abi spirāļu veidi ir efektīvi, hormonālā spirāle ir ar nedaudz augstāku efektivitāti. Būtiska atšķirība ir cenā – vara spirāles maksā, sākot no 20 EUR, hormonālās virs 100 EUR.

Ievietojot dzemdes spirāli jaunai sievietei, ir nedaudz lielāks risks savainot dzemdi, kā arī nedaudz lielāks risks, ka spirāle var izslīdēt.

Ļoti svarīgi ir pirms dzemdes spirāles ievietošanas pārliecināties, ka sievietei nav seksuāli transmisīvu infekciju. Jāatceras, ka pat tad, ja nav nekādu sūdzību, infekcija tomēr var būt dzimumorgānos un radīt sekas nākotnē, piemēram, neauglību. Visām jaunām sievietēm līdz 24 gadu vecumam, ja mainās dzimumpartneri, reizi gadā būtu jāveic analīzes seksuāli transmisīvu infekciju (īpaši hlamīdiju) noteikšanai. To var izdarīt pie ginekologa vai dermatovenerologa.

Zemādas implants

Neliels plastmasas stienītis, ko ārsts ievieto augšdelma zemādā. Ievietošana ir ātra un nesāpīga. Tas izdala hormonu trīs gadu garumā, kas darbojas līdzīgi kā hormonālā spirāle dzemdes dobumā – dzemdes iekšējais slānītis kļūst plāns, sabiezē dzemdes kakla gļotas, daļai sieviešu nenobriest olšūnas. Blakusparādības var būt ilgstoši neregulāras menstruācijas, daļai sieviešu var būt svara pieaugums. Tomēr citām menstruācijas ir regulāras vai uz lietošanas laiku izzūd, arī svara pieauguma var nebūt. Latvijā šo implantu var saņemt aptiekās, iepriekš pasūtot. Cena diemžēl ir augsta – ap 200 EUR.

Latvijā pieejamie kontracepcijas veidi

  • Prezervatīvi
  • Kombinētā hormonālā kontracepcija
  • Dzemdes spirāle
  • Zemādas implants
  • Avārijas kontracepcija

Metodes, kuras jauniešiem noteikti nav piemērotas

Pārtrauktais dzimumakts

Diemžēl ļoti plaši lietota metode, un bieži vien, kad jaunieši saka, ka lieto prezervatīvus, bieži realitātē tā ir kombinācija – dažreiz prezervatīvi, dažreiz pārtrauktais dzimumakts. Lai arī ir daudz mītu par to, ka tā ir efektīva metode, tā noteikti nav. Grūtniecības iestāšanās risks pirmajā lietošanas gadā ir 30–50%, īpaši jauniešu vecumā, kad auglība ir augsta un puiši noteikti vēl nav tik pieredzējuši, lai varētu precīzi paredzēt ejakulācijas brīdi. Tieši tāpēc par šo metodi noteikti ir jārunā, lai jaunieši būtu informēti, ka uz to paļauties noteikti nevar.

Kalendārā metode jeb drošo dienu skaitīšana·

Metode, kas noteikti nav iesakāma jauniešiem. Pusaudžu vecumā menstruālais cikls bieži mēdz būt ne sevišķi regulārs. Turklāt daudzām meitenēm šajā vecumā ir ļoti slikta izpratne par to, kā vispār skaita menstruālo ciklu, tāpēc šo metodi noteikti neieteiktu lietot.

Spermicīdi

Lokāli lietojami līdzekļi (svecītes, tabletes, sūklīši), kas ķīmiski iznīcina spermatozoīdus. Jāievieto makstī pirms katra dzimumakta, nopērkami aptiekās bez receptes. Vieni paši nav ļoti droši! Var kombinēt ar prezervatīvu vai diafragmu.

Diafragma

Uz dzemdes kakla uzliekama cepurīte, kas pirms dzimumakta jāievieto makstī precīzi uz dzemdes kakla. Latvijā nav populāra metode. Jaunietēm varētu būt grūti arī iemācīties pareizi to ievietot. Apsverama metode tiešām motivētām jaunām sievietēm.

 

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2019. gada janvāra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!